Wyzwanie czytelnicze LC

Skrzydła nocy

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
6,85 (168 ocen i 29 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
10
8
37
7
70
6
31
5
10
4
4
3
3
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Nightwings
data wydania
ISBN
9788374807296
liczba stron
302
język
polski
dodał
Mariusz

Dziejące się w dalekiej, umownej przyszłości, na zbankrutowanej, siłą przejętej za długi przez obcą rasę Ziemi, „Skrzydła nocy” są piękną, liryczną opowieścią o pielgrzymce starego, beznadziejnie zakochanego, obciążonego poczuciem winy człowieka, przemierzającego ruinę swego świata w poszukiwaniu wiedzy, dającej ukojenie i akceptację, a także zdolnej podnieść ludzkość na nowy poziom rozwoju.

 

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (604)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1399

Kolejny Artefakt i kolejna interesująca pozycja. Może nie aż na tyle, żeby się w niej zatracić, zakochać i świata poza nią nie widzieć, ale z całą pewnością ciekawa historia opisana pięknym płynnym językiem, przez co bardzo dobrze się tą książkę czytało.

Daleka przyszłość, ludzkość podzielona na gildie, w zależności od wykonywanych obowiązków. Narratorem opowieści jest członek jednej z nich, pełniący funkcję Stróża starszy mężczyzna. Jego obowiązkiem jest obserwacja nieba, cztery razy dziennie o określonej porze, w celu wczesnego wykrycia inwazji obcych i zaalarmowania planety. Jednak główny bohater zaczyna wątpić w sens swojego zajęcia, gdyż inwazja obcych nie nadchodzi i Stróż przestaje wierzyć w to, że kiedykolwiek nadejdzie.

Uwielbiam książki będące wizjami autorów odnośnie dalekiej przyszłości. Lubię czytać o tym, do czego może doprowadzić arogancja człowieka oraz jego dążenia do kontroli nad wszystkim, nawet tym, czego kontrolować się nie powinno. Każde takie działanie...

książek: 1251
Izabela Pycio | 2017-08-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

"Co dla jednych jest martwym rytuałem, dla innych stanowi treść życia."

Piękna, nastrojowa, kładąca nacisk na uczucia i refleksje jednostki, przygoda czytelnicza. Nie ma w niej spektakularnych wydarzeń, zaskakujących zwrotów akcji, tajemniczych postaci czy złożonych opisów rzeczywistości. A jednak przeżywa się ją z zainteresowaniem i zaangażowaniem. Przyjemnie i sympatycznie zagłębiamy się w treść książki, intrygująca fabuła jakby sama wpasowywała się w nastrój czytelnika. I choć przedstawia świat z odległej przyszłości, to łatwo łapie się z autorem wspólny rytm szybowania wyobraźnią. Frapująco przyglądamy się proponowanemu wariantowi przewidywanego pojutrza ludzkości, charakterystyce cywilizacji, funkcjonującym systemom wartości, modelom społecznym i osiągnięciom naukowym. Ziemia za czterdzieści tysięcy lat, wkraczająca w czwarty cykl historii, pokonana i upokorzona planeta.

Śledzimy losy głównego bohatera, odnajdujemy się w realiach współczesnych mu czasów, równocześnie...

książek: 1395
Ciacho | 2017-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2017

"W poszukiwaniu odkupienia"

W Polsce wydaje się tylko dwie jedynie słuszne i warte całkowitej uwagi serie fantastyki - klasyczną i bardziej współczesną. Ta współczesna to Uczta Wyobraźni. Druga to Artefakty. Osobiście bardziej mi bliska jest ta druga, bo jakoś lepiej się w niej odnajduję i robi na mnie większe wrażenie. Chociaż przy Uczcie też często bardzo dobrze się bawię i chętnie po nią sięgam. Jednak UW gościła u mnie ostatnio dość często, a nowy Artefakt pojawia się rzadko i trzeba dłużej czekać. Nadeszła jednak w końcu upragniona chwila i nie pozostało mi nic innego, jak się za to zabrać, a właściwie to mówiąc kolokwialnie rzuciłem się na to jak wygłodniały zwierz!

Robert Silverberg jest jednym z trójki autorów, Silverberg-Asimov-Zelazny, których miałem na uwadze już od dłuższego czasu, chcąc poszerzyć swoją wiedze i doświadczenie o kolejnych klasyków science fiction. Jemu pierwszemu udało się wyjść przed szereg z uwagi na fakt, że właśnie jego książka pojawiła się w...

książek: 5257
Wkp | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

PRZYGOTOWANIA DO INWAZJI

Robert Silverberg to jeden z gigantów fantastyki i przy okazji pisarz, którego twórczość nie zestarzała się mimo upływu lat. W swojej czytelniczej karierze nie miałem wprawdzie wiele okazji do poznania jego twórczości, ot kilka opowiadań w „Fantastyce”, ale po lekturze „Skrzydeł nocy” przekonałem się o jego wielkości na własnej skórze. Co jest w tej powieści takiego znakomitego?

Całość mojej recenzji na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/27/skrzydla-nocy-robert-silverberg/

książek: 1023
Marcin Knyszyński | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Recenzja przygotowana we współpracy z portalem Szortal - była też tam pierwotnie publikowana (http://szortal.com/node/12400).

Można też przeczytać ją na
http://plejbekpisze.blogspot.com/

Ewangelia według człowieka

Robert Silverberg napisał nowelę „Nightwings” w 1968 roku, w niespełna pięć dni. Potrzebował chleba – igrzysk bowiem w swoim życiu miał już nadto. Sukces nowelki przyczynił się do błyskawicznego powstania dwóch kolejnych opowieści kontynuujących historię ze „Skrzydeł nocy” – „Wśród Pamiętających” oraz „Droga do Jorslemy”. Dwunasty Artefakt wydawnictwa Mag to zbiorcze wydanie wszystkich trzech opowiadań, które czytane jedno po drugim tworzą pełnoprawną powieść.

Ziemia, około trzydzieści sześć tysięcy lat po narodzeniu Chrystusa. Trwa tak zwany Trzeci Cykl cywilizacji, w którym marne resztki ludzkości próbują utrzymać się przy życiu w świecie po globalnym kataklizmie. Nieodpowiedzialne i rażące swą bezmyślnością próby sterowania klimatem planety podczas Drugiego Cyklu...

książek: 133
_Magnolia_ | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Taką piękna okładka, a dla kontrastu, taka brzydka fabuła.

Książka zawiera w sobie trzy opowiadania ściśle ze sobą powiązane: „Skrzydła nocy”, „Wśród Pamiętających” i „Droga do Jorslemy”.

Historia kręci się wokół Strażnika i który, krótko mówiąc, dążył do odpuszczenia grzechów, których popełnił z własnej straszliwiej beznadziejnej głupoty w trakcie rozwinięcia się fabuły. Książka zawiera element religijny, kontakt z Panem Bogiem, co mi się podobało, bo jak mowa o sci-fi, to tego elementu normalnie jest pozbawiony. Dzięki temu w pewnym momencie lektury, a mianowicie w trzecim opowiadaniu, dodaje atmosferę mistycyzmu, a co za tym idzie, refleksji nad własnymi działaniami. Jak jeszcze mam wspomnieć o plusach, to jeszcze wymienię dobry przykład by nie traktować innych z góry, tylko dlatego, że ma się o sobie zbyt wielkie mniemanie i jeszcze jednego, bo niczego więcej pozytywnego nie znalazłam, był to pomysł tej całej technologii.

Wracając do Strażnika, jego postać była dla mnie...

książek: 668
tivrusky | 2017-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

na zgliszczach

Szczęśliwie, nowe wydanie Skrzydeł nocy, wyposażone zostało w przedmowę autora, spisaną w roku 2001, to jest trzydzieści trzy lata po powstaniu opowiadania, które wkrótce miało rozwinąć się do rozmiarów pełnej powieści. Silverberg nakreśla tam przytłaczający krajobraz roku 1968; tego, jak wyglądało wówczas jego życie osobiste, tego, w jakich warunkach książka powstała.

W początkach roku 1968 spotkało Roberta Silverberga nie lada nieszczęście: spłonął mu dom. Kolejne akapity wstępu, pokazują, jakim szokiem i katastrofą okazała się dla niego ta strata. Szybkie szukanie zastępczego mieszkania, utrata rękopisów i cennych materiałów, dorywcze zdobywanie funduszy, no i Skrzydła nocy. Wszystko to odbywa się jakby w biegu, w wielkim pośpiechu, pod wielką presją

"Jako pierwsze po pożarze – zacząłem je pisać po mniej więcej dziesięciu dniach i, choć nie całkiem przytomny, ukończyłem pięć dni później – powstało długie opowiadanie, liczące sobie 19000 słów „Skrzydła...

książek: 778
Hrosskar | 2017-06-11
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Wielu starszych czytelników z pewnością zna i czytało powieści Roberta Silverberga - niezwykle utalentowanego i płodnego pisarza science-fiction. Na swoim koncie ma dziesiątki książek, z których wiele z nich zostało uhonorowanych prestiżowymi nagrodami jak Hugo, Nebula, czy Locus. W Polsce był wydawany głównie kilkanaście lat temu, obecnie zaś dostępny jest jego cykl Kroniki Majipooru, a od niedawna również Skrzydła nocy w serii Artefakty. Książka przedstawia wizję bardzo dalekiej przyszłości Ziemi, która osiągnęła niesłychany rozwój, zbadała inne planety oraz natknęła się na obce cywilizacje. Jednak w swojej zuchwałości i pysze, ludzie zaczęli zbierać po kosmosie obce rasy istot, nawet inteligentnych, do kosmicznego zoo, a także eksperymentować z klimatem. Nie skończyło się to za dobrze: Ziemia została bardzo mocno zniszczona i przetrwała jedynie dzięki pomocy innych cywilizacji, a jedna z niegdyś porwanych ras, zapowiedziała, że kiedyś się zemści... Pewnego dnia Strażnik podczas...

książek: 4204
eR_ | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Pamiętam, kiedy lata temu natrafiłem na książkę"Kroniki Majipooru". Ten niesłychanie złożony świat, przepięknie skonstruowany, działający na wyobraźnię był dla mnie nowością. Nie czytałem jeszcze wtedy niczego, co bardziej przemawiałoby do mnie swoją historią. Robert Silverberg stał się dla mnie jednym z pisarzy, do którego utworów wracam bardzo chętnie. A zważywszy na to że jest to pisarz bardzo płodny, tym większa moja radość, że trafiłem na utwór którego nie znam.

"Skrzydła nocy"-taki tytuł nosi ta publikacja. W zamierzchłych czasach ludzkość osiągnęła wyżyny swojego intelektu. Maszyny ułatwiające życie, takie które potrafią odmłodzić i inne. W swoich ambicjach sięgnęła także gwiazd. Pod pozorem badań na Ziemię zostały sprowadzone inteligentne gatunki, które służyły tylko i wyłącznie rozrywce. Jedna ze zniewolonych ras przysięga, że za zbrodnie na swoim gatunku ktoś zapłaci. Okazja nadarza się prędzej czy później. W wyniku zmian klimatycznych Ziemia znajduje się na krawędzi...

książek: 635
Zoltar | 2017-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Moje pierwsze spotkanie z serią Artefakty nie należy niestety do udanych. A wydawałoby się, że powinna to być ciekawa i przyjemna lektura. Robert Silverberg należy do elitarnego kręgu Grand Master of SF, natomiast tytułowa pierwsza część "Skrzydeł" została nagrodzona jako opowiadanie nagrodą Hugo. Optymalne warunki wyjściowe, prawda?

Niestety, nie. Sam pomysł na kreację Ziemi Trzeciego Cyklu nie poraża jakoś oryginalnością, jest jednak jednym z silniejszych aspektów powieści. Zważając na rok publikacji nie jest źle. Silverberg polega jednak zupełnie przy kreowaniu wiarygodnych postaci. I to nie tylko jeśli chodzi o głównego bohatera - większość protagonistów nie wzbudza w czytelniku niczego poza wzruszeniem ramionami. Ich rozwój jest szczątkowy a motywacje jedynie z grubsza nakreślone.

Nie dość tego. Bardzo nie przypadł mi do gustu schematyczny, prosty jak konstrukcja cepa język. Na próżno szukać jakiegoś polotu. Nawet jeśli wezmę poprawkę ze względu na fakt, że SF rzadko kładzie...

zobacz kolejne z 594 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
 • Alpha 1
  Alpha 1
  Roger Zelazny, Robert Silverberg, Fritz Leiber, Brian W. Aldiss, Alfred Bester,...
 • Nowe legendy
  Nowe legendy
  Robert Silverberg, Greg Egan, Ursula K. Le Guin, Poul Anderson, Greg Bear,...
 • Decade the 1960's
  Decade the 1960's
  Roger Zelazny, Robert Silverberg, Brian W. Aldiss, Thomas M. Disch, Philip K....
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd