dawid_2208

Skradziony w XIX wieku w Indiach tytułowy wielki diament, przechodząc legalnie lub nieco mniej legalnie z rąk do rąk, trafia do… Polski. Pod koniec następnego stulecia staje się obiektem poszukiwań sióstr – spadkobierczyń majętnej prababki. Moc tego drogocennego kamienia nie przemija, w czasach współczesnych podobnie jak wcześniej rozbudza takie same emocje i komplikuje losy bohatera.

źródło opisu: Wydawnictwo FK Olejsiuk, 2015

źródło okładki: http://www.olesiejuk.pl/product/132496-wielki-diam...»

czytamcałyczas | 2015-08-15

Uff,ulżyło mi.Wraca "stara,dobra Chmielewska"/Bo tom drugi to wypisz wymaluje jej styl.
Styl,taki humorystyczno-kryminalny.
A w tle nasz diament.Wielki,ma się rozumieć.Tym razem wracamy,do naszych czasów.
A tu pewna klątwa,dwie siostry.Joanna i Krystyna.Jednym słowem.Moc przygód i dobrego humoru.Fakt szybko o niej zapomnę.Ale to co przeczytałem dało mi radość.

Renax | 2015-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2015

No to miałam świetną zabawę i ucztę dla wyobraźni. Sceneria tego utworu to średniowieczny zamek, wielka biblioteka, meble antyki, stare suknie, piękne kapelusze, świetne wino w piwnicach...
Trochę byłam zdziwiona, że pani Chmielewska podzieliła książkę na 2 tomy, ale po przeczytaniu uznałam że słusznie. Ten tom jest bowiem współczesny, ale zarazem przedakcja jest tak zawiła i pełna osób i miejsc, że bez tomu pierwszego nie połapalibyśmy się kompletnie.

Bohaterkami są bliźniaczki, co jest urozmaiceniem od Joanny Chmielewskiej i jej synowej. Autorka zaopatrzyła je jednak w najciekawsze cechy powyższych: poczucie humoru i niecodzienne pomysły. A to, jak zawsze u pani Chmielewskiej, gwarantuje świetną rozrywkę czytelniczą.
To jest wielka sztuka napisać książkę rozrywkową tak, żeby była lekka w odbiorze, a zarazem nie zalatywała sztucznością.

AshiNa | 2013-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2013

W II tomie akcja dzieje się w czasach współczesnych. Otóż dwie bliźniczki dostają w spadku po prababce duży majątek m.in. niewielki pałac, biżuterie itp. Warunkiem dostania spadku jest uporządkowanie rodzinnej biblioteki, którą od pokoleń próbowano jakoś ogarnąć. Jednak nie to jest najważniejsze. Prababka zostawia dość niejasne wskazówki na temat Wielkiego Diamentu, który zaginą i nie wiadomo, gdzie jest. Czy dziewczynom uda się odnaleźć zaginiony skarb zanim zrobi to ktoś niepożądany? Polecam, ta część jest jeszcze lepsza niż poprzednia;)

czarownicaa9 | 2018-08-29
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Chmielewska wraca na tory zbrodni. Całe szczęście. Spokojniejsza wersja z udanym humorem.

Queequeg | 2014-04-15

Tom drugi zdecydowanie lepszy niż pierwszy, fabuła i czas troszeczkę konkretniej osadzony. Aczkolwiek można czuć lekki niedosyt. A całe zakończenie jest jednak zbyt przesłodzone

asia_33 | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Poszukiwań Wielkiego Diamentu ciąg dalszy.Siostry bliźniaczki w spadku po jednej z prababek znanej z poprzedniego tomu powieści otrzymują lekko zrujnowany pałacyk,a jednym z warunków żeby go otrzymać na własność jest uporządkowanie biblioteki.Pojawia się potencjalny nabywca,ale czy tylko o pałac mu chodzi.Zabawne dialogi,śmieszne postaci i rodzinne tajemnice z wielkim diamentem w tle.

niebieska-sukienka | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015, 52 /
Przeczytana: 20 września 2015

Wspaniała zabawa, uczta humorystyczna z dwiema pięknymi bliźniaczkami charakternymi jak u Chmielewskiej bywa. Tajemnica sprzed wieków i zaginiony diament do którego jak po nici do kłębka z zawiłościami i perypetiami trafiają bohaterki.
Rodowy zamek i ogromna, przecudowna biblioteka nadawały iście klimatyczny charakter całej opowieści.
Polecam serdecznie.

| 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Jak to dobrze, że sięgnęłam po II tom. Wam radzę dokładnie to samo! :) Kto przeczytał pierwszą część, wie jak ona się kończy.

II tom rozpoczyna się mniej więcej 10-20 lat później. Młodziutkie bliźniaczki wyrastają na piękne kobiety, całkiem inteligentne, które przezywają swoje problemy, rozterki miłosne, jak każdy z nas czasami w życiu. Wśród różnych zbiegów okoliczności dowiadują się, że właściwie to są hrabiankami, a właściwie to dostały wielki spadek po pra pra ileś tam- babci. Niestety testamentowy spadek jest "oklejony" klauzula, którą wnuczki muszą wypełnić, jeżeli chcą dostać spadek. P

Przezorna pra pra przodkini celowo, według mnie postąpiła tak jak postąpiła, zapisując wszystko dziewczynkom. Dzięki temu wskazuje dwóm młodym kobietom wrota do rozpoczęcia śledztwa dotyczącego legendarnego i zaginionego skarbu rodzinnego.

Chmielewska nie była sobą, gdyby nie namieszała. Tutaj miesza, ale jakoś przedziwnie lekko. Jest ciekawie, jest wesoło, jest naprawdę intrygująco. Jak...

patronat | 2018-10-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2018 rok

Chmielewska wraca na tory zbrodni, czyli drugi tom „Wielkiego diamentu.

Zastanawiałam się nad tym, dlaczego ta historia została podzielona i po przeczytaniu drugiej części już całkowicie się co do tego upewniłam. Pierwszy tom stanowi znakomite wprowadzenie do akcji, którą autorka serwuje nam tutaj: do perypetii bliźniaczek, które odziedziczyły majątek skrywający najprawdopodobniej tytułowy diament.
Powraca charakterny język, cięte riposty i zabójcze poczucie humoru. Świetna rozrywka czytelnicza za sprawą opisów miejsca akcji - mamy historyczny dworek, pełno antyków, ogromną bibliotekę i wyśmienite wino.
Brnięcie drugi raz przez tę samą historię (jedynie ze zmianą perspektywy) było w porządku, choć początkowo nieco nużyło. Tajemnica sprzed wieków ujęta we współczesne ramy jednak przeważyła szalę na stronę pozytywów!

Polecam!

Agata | 2015-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Tak jak przypuszczałam druga część "Wielkiego diamentu" rewelacyjna. Joanna i Krystyna okazały się niezrównanymi bohaterkami :)