Okładka książki Nazistowscy miliarderzy. Mroczna historia najbogatszych przemysłowych dynastii Niemiec David de Jong
David de Jong Wydawnictwo: Post Factum historia
historia
Nazi Billionaires: The Dark History of Germany’s Wealthiest Dynasties
Post Factum
2023-04-26
2023-04-26
2022-04-19
Przemysław Hejmej
nazizm historia kapitalizm Niemcy historia Niemiec III Rzesza hitleryzm BMW Quandt przemysłowcy biznes korporacje skandale XX wiek literatura faktu

Okładka książki Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kai Bird, Martin J. Sherwin
Oppenheimer. T... Kai Bird, Martin J....
Okładka książki Bardzo spokojna okolica. Zbrodnia w Teksasie Jim Atkinson, John Bloom
Bardzo spokojn... Jim Atkinson, John ...
Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Wataha Putina Hieronim Grala, Wit...

Niemiecki przemysł na usługach Hitlera – mroczna historia najbardziej znanych firm

Dobra ale czegoś mi w niej zabrakło
Może to wina skupienia się na kilku tylko rodach niemieckich z pominięciem udziału Stanów Zjednoczonych.
A może kwestia formy mocno naukowej. Trudno powiedzieć. Myślałam że będzie to ciekawsza lektura.
Natomiast w przerażający sposób ukazuje jak kraj który przegrał wojnę tak de facto ją wygrał bo niezależnie od idei i tak rządzą interesy i wielkie pieniądze

Dobra ale czegoś mi w niej zabrakło

Książka precyzyjnie wyłuszcza jak ludzkość, znowu, nie odrobiła lekcji jaką była IIWŚ i pozwoliła tym, którzy bezwzględnie bogacili się na ludzkiej krzywdzie bogacić się nadal.
Świadomość tego, że potomkowie nazistów nadal czerpią nieprawdopodobne wręcz zyski z majątków zagrabionych w czasie tej pożogi, aż boli.
Mało tego, rzeczone klany rodzinne w znakomitej większości nadal nie zamierzają rozliczyć się z historią a niektóre wręcz pokątnie finansują odradzanie się ruchu populistyczno-faszystowskiego w Europie.
Przerażające.

Mało tego, rzeczone klany rodzinne w znakomitej większości...

Z punktu widzenia polskich odbiorców jest to książka ważna z jednego powodu. Otóż pokazuje ona, że objęci w Polsce wręcz kultem biznesmeni są w stanie dopuścić się każdego świństwa i poprzeć każdą opcję polityczną, byleby tylko jeszcze więcej się nachapać. Oczywiście, że ktoś powie, iż działo się to wszystko w Polsce, ale zachłanni przedsiębiorcy nie różnią się od siebie pod żadną szerokością geograficzną.

Publikację czyta się bardzo dobrze i jest godna polecenia, chociaż dostrzegam też pewną wadę. Mianowicie jest trochę za dużo wątków obyczajowych, które nie mają zbyt dużego znaczenia dla tematu. Trudno oczywiście pominąć fakt, że żona Josepha Goebbelsa była wcześniej małżonką niemalże głównego (anty)bohatera książki, ale czy rzeczywiście trzeba było poświęcać podobnym zagadnieniom aż tyle miejsca?

Gorąco polecam wszystkim, którzy interesują się okresem II wojny światowej i ludzi, którzy wzbogacili się na niej. Warto także poznać historię firm, które obecnie znane są na całym świecie i które wykorzystywały ludzi do pracy.

Historia i fakty warte przeczytania. Ciekawe przemyślenia z epoki hitlerowskiej zarówno pod względem bogacienia się, wywłaszania ale także ideologi, która stała się tożsama z przedsiębiorcami. Wielka przestroga przed rozwijającym się państwem Polskim i jego przedsiębiorcami.

Minusy za styl. Nie wiem czy to wina tłumacza czy prowadzenia narracji, ale momentami ciężko się to czytało przez co gubiłem się w tezach, które chciał przekazać autor

Dobre uzupełnienie dla sytuacji Polski:
- Prześniona rewolucja

Historyczno-reporterska opowieść o najpotężniejszych firmach w Niemczech z produktów których korzystamy na co dzień a potomkowie twórców trzymają się mocno. Co łączy BMW, Porsche, Allianz czy Dr. Oetker? W książce autor z reporterską dociekliwością przeplata historie ich wszystkich.

Wartościowa książka. Oprócz rodu Porsche-Piech, pozostałe nie były mi znane i myślę, że również większości czytelników poza Niemcami. Oby jak najwięcej Europejczyków chciało się zaznajomić z tą historią.

Warto przeczytać, szczególnie w takim kraju jak Polska, polecam

Warto przeczytać, szczególnie w takim kraju jak Polska, polecam

O majątkach niemieckich potentatów biznesu, którzy w czasie wojny współpracowali z nazistami i na potwornościach tego czasu wzbogacili się wielokrotnie wiedziałam już co nieco, między innymi z lektury "Dzieci nazistów". W swoim reportażu "Nazistowscy miliarderzy" David de Jong pogłębia ten temat, przyglądając się mrocznej przeszłości najbogatszych przemysłowych dynastii. Nie jest żadną tajemnicą, że większość fabrykantów i ludzi biznesu wspierało Hitlera już przed jego dojściem do władzy, później sukcesywnie występowali oni grupowo do NSDAP, na wojnie niektórzy tracili, inni zaś niezwykle się bogacili- już choćby poprzez przejmowanie spółek żydowskich, a także dzięki niewolniczej sile roboczej jaką byli bez wątpienia robotnicy przymusowi. O tym w zasadzie wie każdy, kto kiedykolwiek interesował się choć trochę tematyką drugiej wojny światowej.

Bardziej niż sam fakt czerpania korzyści z wojennej machiny, interesowała mnie kwestia tego, dlaczego po klęsce Hitlera prawie nikt z patriarchów możnych rodów nie poniósł konsekwencji? I jak to możliwe, że aż do czasów obecnych tak niewielu z nich starało się zbadać i wyjaśnić zbrodnie przodków. Oczywiście, rozumiem, że nie leży to w ich interesie, a de Jong wyjaśnia w jaki sposób zwycięscy alianci decydowali o dalszych losach nazistowskich krezusów, co wiąże się bezpośrednio z odpowiedzią na powyższe pytanie.

Autor w swoim reportażu nie skupia się na grzechach sprzed upadku Rzeszy, próbuje raczej pokazać jak to możliwe, że nazistowscy biznesmeni wciąż zarabiali ogromne sumy, wchodząc bez problemu do klubu najbogatszych ludzi na świecie.

Ważną rolę w tym procesie odegrały Stany Zjednoczone, a wybuch wojny koreańskiej w czerwcu 1950 roku był iskrą, która na nowo rozpaliła zachodnioniemiecką gospodarkę. Ów bezprecedensowy wzrost ekonomiczny pogłębił jednak nierówności podzielonego kraju i tym mocniej przyczynił się do umocnienia kultury milczenia, która skrywała splamione krwią grube miliardy..

David de Jong dosyć szczegółowo przybliża nam najważniejsze gospodarcze dynastie, bogacące się ogniem pogrążonej w wojnie Europy. Spadkobiercom wielkich przedsiębiorstw towarzyszy aż po czasy współczesne - dokumentując kto tkwi wciąż z haniebnej ignorancji, unikając rozliczeń, a kto podejmuje choćby próby dokonania rozrachunku.

"Nazistowscy miliarderzy" to must read dla każdego, kto interesuje się historią i trudną relacją polsko-niemiecką, choć nie tylko - losy poszczególnych firm i zakładów składają się przecież na jakiś obraz nas, współczesnych. Światem rządzi pieniądz, nie tylko ten zarobiony w BWM, Porsche czy u Oetkerów, choć ten - być może jak żaden - plami asy niemieckiej gospodarki. Zdecydowanie polecam!

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza dla osób które interesują się tym okresem wojennym.

Poglądy które są pokazywane są szokujące, nie myślałam że tyle osób, rodzin i koncernów wzbogaciło się na ludzkiej krzywdzie.

Jak ludzie są przekupni i sprzedajni, wojna zawsze prowadzi do wzbogacenia się i do cierpienia, jednak brat bratu ?

Historie jakie tam znajdziecie opowiadają jak to się odbywało, od samego początku do końca.
Mamy też wyjaśnienie dlaczego osoby za to odpowiedzialne uniknęły odpowiedzialności.
( m.in. właściciele BMW, Porsche, Dr. Oetker, Allianz)

Najbardziej szokującym faktem jest udział Stanów Zjednoczonych w karaniu niemieckich potentatów biznesu. Brak karania, gdyż USA starało się unikać postawiania w stan oskarżenia, albo zminimalizowanie kar dla biznesmenów.

Ta pozycja nie należy do łatwych i przyjemnych, jednak uważam że jest naprawdę godna , i warto poświecić dla niej każdą chwilę.

Historie jakie tam znajdziecie...

• Reportaż

David de Jong Nazistowscy miliarderzy. Mroczna historia najbogatszych przemysłowych dynastii Niemiec Zobacz więcej