"Trupy polskie" to zbiór współczesnych opowiadań. Stworzyli je autorzy reprezentujący najróżniejsze podejście do tradycji literackiej. Prozaicy i poeci, znani ze skrajnie odległych od siebie temperamentów pisarskich, często publicznie spierający się w sprawach światopoglądowych. Nie przestraszyli się wyzwania, które brzmiało: napiszcie opowiadanie kryminalne albo thriller, albo sensację.Autorzy nie otrzymali wskazówek, które w jakikolwiek sposób uściślałyby oczekiwania. Chcieliśmy zaproponować swobodne myślenie o gatunku, jego tematyce i konstrukcji. Polska literatura kryminalna właściwie nie istnieje w świadomości czytelnika. Jednocześnie Polacy czytają dużo importowanych thrillerów i sensacji. A w klasycznych kryminałach rozsmakowani są jak niewiele europejskich narodów. Czy ten, troszkę pobłażliwy, stosunek do rodzimej mrocznej twórczości to wynik pięćdziesięciu lat dominacji przaśnej powieści milicyjnej? A może nieumiejętność wyobrażenia sobie bohatera kryminału, który nie miałby na imię John? Czy wreszcie postmodernistyczna groteska obecnej polskiej literatury kryminalnej? Trudno powiedzieć. Pewne jest natomiast, że bez dużej liczby polskich kryminałów, bez prób, bez szukania drogi dla opisu współczesnej - kryminalnie nienagannej, jak donoszą pierwsze strony gazet - rzeczywistości, gatunek w Polsce się nie odrodzi.

Wraz ze Stowarzyszeniem Trup w szafie spróbowaliśmy działać zdecydowanie. Dziękujemy autorom, którzy postanowili - czasem w bólach, najczęściej po raz pierwszy - wydobyć z siebie krwawy krzyk noworodka. Powić kryminał. Trupy polskie to pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Tom otwiera opowiadanie Joanny Chmielewskiej, pierwszej damy polskiego kryminału. Mamy nadzieję, że przewrotna historia Zapalniczki będzie zaczynem dla powieści, która kiedyś powstanie. Wiemy na pewno, że tak stanie się z opowiadaniem Marcina Świetlickiego Kotek. Autor kończy już książkę kryminalną, której to opowiadanie będzie pierwszym rozdziałem. Zważywszy że jest to pierwsza samodzielna proza znakomitego poety, jako wydawcy jesteśmy usatysfakcjonowani.

Udało nam się namówić do stworzenia kryminału autorów, którzy z gatunkiem nie mają nic wspólnego. Swoimi pierwszymi utworami prozatorskimi debiutują w tym tomie producent filmowy i publicysta Witold Bereś oraz wydawca i poeta Rafał Grupiński. Wstrząsającą historię napisał Sławomir Shuty, dowodząc, że można zmieścić w ramach gatunku okrutną diagnozę społeczną. Krytyk literacki i poeta Piotr Bratkowski wraca z prozą po dwudziestu z górą latach milczenia. Tytani gatunków science fiction i fantasy Jacek Dukaj, Andrzej Pilipiuk, Andrzej Ziemiański i Rafał A. Ziemkiewicz z profesjonalną łatwością portretują pokrzywioną teraźniejszość. I zważywszy na tematykę ich tekstów, zdają się czerpać z faktu opisu rzeczywistości perwersyjną radość. Marek Harny celebruje dalsze losy swojego bohatera, Pismaka, zastawiając na niego iście szatańską pułapkę. Maciej Piotr Prus, ściągnięty gwałtownie z wyżyn prawdziwej artystycznej literatury, daje popis warsztatowej sprawności w dowcipnym opowiadaniu z zaskakującą pointą. Artur Górski, autor solidnych książek sensacyjnych, udowadnia, że formułą gatunku umie się również bawić. Irek Grin porzuca na chwilę szpiegowskie rejony i proponuje sumienny, bez mrużenia oka, krakowski kryminał.I są tu wszystkie tematy, prawie całe zło świata się na tych stronach znajduje. Są psychopatyczni mordercy, zazdrośni mężowie, złodzieje samochodów, handlarze narkotyków, bezwzględni politycy, skorumpowani gliniarze, prywatni detektywi i piękne kobiety. A nawet dwunastoletni fan thrillerów, któremu ktoś unaocznia okropną różnicę pomiędzy lekturą a życiem. Przyglądamy się szalonej, zdeprawowanej rzeczywistości Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Majorki. Wielkopolskiemu miasteczku przed osiemdziesięciu laty i apokaliptycznej scenerii wioski Zimnodół. Na szczęście, jak to w kryminale, większość zbrodniarzy zostanie ukarana. A sprawiedliwość zatriumfuje. Tu i ówdzie, bo przecież nie wszędzie i nie zawsze. Całkiem tak samo jak w życiu.

panzoro | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Kilka opowiadań na prawdę wciągających. Pojawiają się też ciekawe rysy psychologiczne. Ale ogólną ocenę zaniżają opowiadania przewidywalne, na których zakończenie czekamy bez napięcia.
Po książkę można sięgnąć z ciekawości poznania nowych autorów - jeśli ktoś do tej pory nie znał.

Zaintrygowana | 2016-02-03

Zbiór, po który warto sięgnąć, bo sądzę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Stworzenie owego tomu było naprawdę dobrym pomysłem, gdyż brakuje w Polsce tego rodzaju publikacji. Spectrum autorów, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu jest naprawdę szerokie, a prawdę mówiąc, właśnie niektóre z nazwisk na okładce zachęciły mnie do przeczytania i zakupu. Nie zawiodłam się, oczywiście nie jest to równy tom, niektóre świetne opowiadania wciągają, inne odstręczają i nudzą, jednak nie żałuje czasu spędzonego na zapoznaniu się z "Trupami...". Plusem jest ogromna różnorodność, znaleźć tam można typowy kryminał, wojny małżeńskie, porachunki gangsterskie, tajemnice sprzed lat, samobójstwa, morderstwa na żywo i na Majorce, zagadki, alternatywną rzeczywistość, fikcyjną recenzję, kanibalizm, wypasaczy i mnóstwo innych pomysłów, jakie stworzyła wyobraźnia naszych artystów. Najbardziej przypadły mi do gustu trzy teksty, które według mnie są świetne. Należą do nich "Zabije mnie w...

oliwa | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Polska

Z tego zbiorku wynika, że nikt z autorów nie potraktował poważnie jego idei, mianowicie napisania opowiadania. Chyba tylko Irek Grin zostaje w pamięci.

irmi | 2010-06-17

Zbiór opowiadań uważam za dobrze dobrany, aczkolwiek pojawiają się w nim również historie wyssane z palca, nie zawierające żadnej pointy... "Zabije mnie w czwartek" Macieja Prusa na długo pozostanie w mej pamięci :) Polecam!

Marcelina | 2012-07-15

Opowiadania różne: i lepsze i gorsze, jednak ogólnie książka godna polecenia ze względu na tematykę i style pisarskie niektórych akutorów, które są naprawdę wybitne :)

Ever | 2015-04-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

Joanna Chmielewska- "Zapalniczka" 8/10
Witold Bereś- "Joasia" 4/10
Piotr Bratkowski- "Smecz na Majorce" 10/10
Jacek Dukaj- "Diabeł w strukturze" 1/10
Artur Górski- "Wersja Czesława" 3/10
Irek Grin- "bezpański pies" 11/10!!!
Rafał Grupiński- "Ostatnie śledztwo wywiadowcy Gościńskiego" 5/10
Marcin Świetlicki- "Kotek" 8/10
Andrzej Ziemiański- "Wypasacz" 10/10

Karolina_A | 2016-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Ogólnie - bardzo ciekawa pozycja. Kilka zupełnie od siebie różnych opowiadań, z których dwoma/trzema byłam całkowicie zachwycona i żałowałam, że się kończyły. Niestety nie można tego powiedzieć o wszystkich utworach z tego zbiorku...

| 2015-04-08

"Zabije mnie w czwartek" podobało mi się najbardziej.

lukaszk88 | 2016-11-28
Sylwia | 2016-09-07