Wielki diament. Tom II

Okładka książki Wielki diament. Tom II Joanna Chmielewska
Okładka książki Wielki diament. Tom II
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Królowa Polskiego Kryminału
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-01-01
1996-12-30

Fajna, choć słabsza jak tom I.
Pod koniec trochę męczy...za mało kryminału i sensacji, za dużo dialogów o niczym

Fajna, choć słabsza jak tom I.

Właściwie przepisany tom pierwszy na inną narrację. Nie wydarza się praktycznie nic nowego, oprócz faktu legalizacji posiadania klejnotu. Nawet wątek potomka jubilera z pierwszego tomu poprowadzony jakoś niemrawo. Dużo typowych dla autorki uszczypliwości i sarkazmu mającego świadczyć o głębokim afekcie między postaciami, bliźniaczki porządkują rodzinną dokumentację i właściwie to tyle. Tuż przed ujawnieniem diamentu geniusz bohaterek w interpretacji starych listów i prasy przechodzi w klasyczna zaćmę umysłową, służącą budowaniu napięcia. Chyba przedmiesiączkowego.

Nie wiem. Jakby te dwa tomy zmiksować, przeplatać współczesność i domysły wstawkami opisującymi faktyczne wydarzenia, to mogę miałoby to dla mnie więcej sensu.
Inaczej trochę szkoda na to czasu.

Taką książkę mogła napisać tylko Joanna Chmielewska, nie pogubić się przy tym, wręcz nadać sens, i sprawić, że czyta się tę zwariowaną historię lekko i z uśmiechem na twarzy.
Żaden inny autor/ka nie poradził/aby sobie😊

Historia Wielkiego Diamentu, to dosłownie jeden wielki galimatias, wydarza się bowiem wszystko co tylko możliwe, diament przechodzi z rąk do rąk, nie zawsze tych właściwych, z częstotliwością przyprawiającą o zawrót głowy.
I tak z pokolenia na pokolenie...

Do czasu gdy pewne zwariowane bliźniaczki Joanna i Krystyna dowiadują się o spadku i warunku, który muszą spełnić, żeby go odziedziczyć. Po drodze dowiadują się o diamencie. Muszą więc rozsupłać cały ten historyczny galimatias, przy okazji dorzucając nieco własnego😊

Książka podzielona jest na dwa tomy, gdzie pierwszy stanowi część historyczną, drugi natomiast to zmagania sióstr z poszukiwaniem skarbu.
Obydwie części czyta się tak samo zajmująco, chociaż mnie odrobinę bardziej przypadła do gustu część historyczna. Może dlatego, że Chmielewskiej w tym wydaniu jeszcze nie znałam.

Żaden inny autor/ka nie poradził/aby sobie😊

Drugi tom „Wielkiego Diamentu” różni się znacznie od tomu pierwszego. Oczywiście fabuła ciągle kręci się wokół tytułowego kamienia ale akcja zwalnia, to już nie jest galopada w czasie po kilku pokoleniach. Autorka dociera bowiem do czasów współczesnych skupiając się na ostatnich poszukiwaczkach rodzinnego skarbu, bliźniaczkach Joannie i Krystynie.

Pomimo, że – jak wspomniałem – akcja zwalnia to jednak tempa i napięcia nie brak. Siostry zanurzają się w rodzinne perypetie i obserwujemy jak krok po kroku układają wszystko w jedną całość a co my już znamy z poprzedniego tomu. Mniej tu wątków kryminalnych aczkolwiek również są obecne. Niezmienny pozostaje wspaniały humor autorki, tak świetnie ukazany w dialogach pomiędzy siostrami. Dialogach niepozbawionych bystrych i ciętych ripost, odrobiny złośliwości, ironii i dystansu.

Widać wyraźnie, że książkowa Joanna jest wyposażona w wiele cech autorki – umiłowanie do historii czy miłość do koni. Druga siostra, Krystyna, troszkę się już różni ale z kolei tę Chmielewska „obdarowała” jedną ze swoich ukochanych rozrywek czyli filatelistyką, którą sama autorka kochała i w temacie orientowała się znakomicie.

Podsumowując – tom drugi uważam za bardzo dobry a całość, czyli obie części, za znakomitą historię.

Pomimo, że – jak...

Drugi tom Chmielewskiej ciekawy,świetny.
Fajnie się czyta.

Drugi tom Chmielewskiej ciekawy,świetny.
Fajnie się czyta.

Obie części rewelacyjne!!!
Pierwsza mnie zaciekawiła na tyle że czytałam ją z zapartym tchem i zaraz po ukończeniu lektury zaczęłam czytać cześć drugą i nie zawiodłam się!

Obie części rewelacyjne!!!

Momentami irytująca, błędy historyczne, niedopowiedzenia. Chmielewska w średniej formie, ale to wciąż Królowa!

Tak jak tom I - mało w tym kryminale czuć tego niepowtarzalnego humoru pani Joasi. Jak dla mnie jakiś taki za poważny, chociaż oczywiście historia ciekawa i wciągająca.

Ostatnia prosta do odzyskania diamentu, dzieje się. Chmielewska ma rękę do świetnych babek, dwie siostry nadają ton książce.

• Joanna Chmielewska
  • Chmielewska