Dom. Krótka historia idei

Karakter
2015-05-11
1996-01-01
Krystyna Husarska
esej kultura sztuka antropologia historia idei

Krzesło narodziło się w Wersalu. Mieszkanie narodziło się w Holandii. Dom jednorodzinny narodził się w USA.

Historia obiektów i konceptów które dziś traktujemy jako pewniki. Architekci zwykle znają "dużą historię" modelowych osiedli, słynnych willi czy stylów, a "mała historia" typów mebli, udogodnień mieszkań czy upodobań i oczekiwań mieszkańców, umyka przed ich wzrokiem. Książka stanowi też świadectwo jak "pałacowy" tryb życia, wraz z zanikaniem dominacji szlachty, ustępował na korzyść mieszczańskich obyczajów elit w zachodnich krajach kapitalistycznych. "Dom" jest też godny polecenia dla amatorów własnego projektowania wnętrz - nie bez powodu Will Wright, twórca gier "The Sims" umieścił tą książkę w liście polecanych lektur w instrukcji do pierwszej gry z tej serii.

Autor momentami mało konkretyzuje, gubi się w swoim wywodzie i w tekście występują powtórzenia, jednakże ogólny odbiór jest całkiem pozytywny. Na zasadzie ciekawostek jak to kiedyś było porównuje do czasów dzisiejszego komfortu i poszerza horyzonty od strony przeszłości.

Historia zatoczyła koło tak, że aż się chce płakać i zarazem wampirze kły w deweloperów wbijać....

Ciekawe - a raczej jednoznaczne - co Autor napisałby o tych nowo budowanych obecnie blokach mieszkalnych na wzór chiński, przy których koncepcja Le Corbusiera to szczyt humanizmu, wspólnotowości i podmiotowego traktowania przyszłego mieszkańca.

Kto stworzy zatem aneks do tej książki, poświęcony wynaturzeniom tzw. rynku mieszkań, które coraz bardziej przypominają cele więzienne?

A oddzielnym już absolutnym, niewytłumaczalnym skandalem jest abdykacja państwa polskiego z udziału w zapewnianiu ludziom dachu nad głową.

Ale w sumie takie to i państwo, jakie i społeczeństwo,. A przede wszystkim jacy – z przeproszeniem - „politycy” tego kraju...

Kto stworzy zatem aneks do tej...

Uważam, że jest to książka, którą każdy architekt powinien przeczytać. Dla mnie może nie była wybitna, ale na pewno bardzo dobra i przede wszystkim dość ważna dla mojej pracy magisterskiej. Porusza wiele kwestii, o których mało kto myśli, ja akurat przeczytałam w ostatnim czasie wiele książek o mieszkalnictwie i myślę, że to jest główny powód dlaczego aż takiego wrażenia nie zrobiła na mnie ta książka.
Jednak z czystym sumieniem, mogę ją polecić każdemu kogo interesuje, że tak powiem, przekrój przez przeszłe mieszkalnictwo.

Krótko i ciekawie opisane elementy ewolucji wnętrz - chociaż autor zaczyna od średniowiecza, to pisze obrazowo i wciągająco. Lubię takie książki, które zajmują się niby oczywistym temat, a ja w czasie lektury jestem ciągle zdumiona. Części dotyczące wentylacji i oświetlenia szczególnie interesujące!

Temat bardzo ciekawy, niestety język i sposób, w który napisano tę książkę, był dla mnie wyjątkowo nużący i odbierał mi całą przyjemność z lektury, która była, skądinąd, naprawdę interesująca.

Książka właściwie z dziedziny historii. Jednak jest to bardzo wąski wycinek historii. I jest to naprawdę bardzo ciekawe. Autor koncentruje się na idei domowego komfortu. Wytycza punkt w dziejach (ludności europejskiej) kiedy pojawiła się 'domowość', a następnie przedstawia czytelnikom jak się ona rozwijała aż do czasów współczesnych.
Fajnie by było gdyby takiej historii - o codziennym życiu ludzi - uczono w szkołach.

Fajnie by było gdyby takiej historii - o...

Erudycyjna podróż przez stulecia w poszukiwaniu definicji domowego komfortu. Autor porusza się równie swobodnie po historii wnętrzarstwa jak i po ewolucji potrzeb ludzi korzystających z dobrodziejstwa posiadania dachu nad głową. Nie jest to podręcznik, to raczej książka pomagająca bardziej świadomie spojrzeć na ideę czegoś niby tak bardzo oczywistego, jak dom.

Fantastyczna książka o idei Komfortu - o jej ewolucji poprzez kolejne epoki / style. Czytelnik zapoznawany jest ze szczegółami technicznymi i społecznymi a złożoność tematu jest opisywana krok po kroku. Jako laik tematu oceniam tę książkę jako rewelacyjną - świetnie opisany temat i jego dogłębna analiza została okraszona ciekawostkami np. wnętrzarskimi.

Dom kiedyś nie był ostoją prywatności. Warunki życiowe sprawiały że dach nad głową znaczył kiedyś co innego, zmiany społeczne i architektoniczne następowały równolegle jedno wpływało na drugie i vice versa.

• Architektura
  • Architektura i urbanistyka