Jak działa architektura. Przybornik humanisty

Okładka książki Jak działa architektura. Przybornik humanisty Witold Rybczyński
Okładka książki Jak działa architektura. Przybornik humanisty
Witold Rybczyński Wydawnictwo: Karakter popularnonaukowa
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
How Architecture Works
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2014-11-06
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-06
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362376667
Tłumacz:
Karolina Kopczyńska
Tagi:
architekt architektura budownictwo krajobraz kultura literatura popularnonaukowa miasto
Inne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
63 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
437
372

Na półkach:

Książkę powinno się czytać wraz z dostępem do internetu, żeby na bieżąco oglądać wszystko, o czym pisze autor. Dzięki temu lektura to czysta przyjemność! Rybczyński w obiektywny sposób przedstawia to, jak działa architektura - co się na nią składa, jakie elementy i w jaki sposób mogą być kształtowane (barierki już nigdy nie będą po prostu barierkami!),porusza także tak ulotne zagadnienia jak styl i smak. Gorąco polecam jako wejście w świat architektury.

Książkę powinno się czytać wraz z dostępem do internetu, żeby na bieżąco oglądać wszystko, o czym pisze autor. Dzięki temu lektura to czysta przyjemność! Rybczyński w obiektywny sposób przedstawia to, jak działa architektura - co się na nią składa, jakie elementy i w jaki sposób mogą być kształtowane (barierki już nigdy nie będą po prostu barierkami!),porusza także tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
13

Na półkach:

Ogromna dawka wiedzy, trochę czyta się jak zanurzenie w świat architektury z doświadczonym przewodnikiem. Duża znajomość tematu aczkolwiek dla laików może być nieco nawet przytłaczająca. Chyba spodziewałem się więcej odniesień do europejskich budowli, podczas gdy na warsztat zostały wzięte pod lupę przede wszystkim te z anglosaskiego kręgu kulturowego, a głównie USA. To oczywiście żadna wada a wręcz oczywisty fakt skoro autor jest kanadyjskim a nie polskim architektem, co jednak czytelnik ku swemu zawstydzeniu dostrzegł już dopiero w trakcie lektury ; )

Ogromna dawka wiedzy, trochę czyta się jak zanurzenie w świat architektury z doświadczonym przewodnikiem. Duża znajomość tematu aczkolwiek dla laików może być nieco nawet przytłaczająca. Chyba spodziewałem się więcej odniesień do europejskich budowli, podczas gdy na warsztat zostały wzięte pod lupę przede wszystkim te z anglosaskiego kręgu kulturowego, a głównie USA. To...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
204

Na półkach: , , ,

Po lekturze tej książki pozostało we mnie uczucie oszołomienia po przyjęciu ogromnej dawki wiedzy, którą serwuje. Witold Rybczyński, autor setek publikacji naukowych i wieloletni wykładowca akademicki, z ogromną elokwencją i znajomością tematu wprowadza czytelnika w złożony świat architektury, nie wchodząc jednocześnie w sztampowe koleiny opowiadania o niej poprzez charakteryzowanie kolejnych historycznych stylów. Ilość przekazywanych informacji niekiedy przytłacza, ale podane są w interesujący sposób w dziesięciu tematycznych rozdziałach. Poświęcone są zarówno takim trudno uchwytnym i nie zawsze oczywistym ideom, jak relacje budynku z otoczeniem i przeszłością miejsca, w którym się znajduje, ale również bardziej namacalnym sprawą, jak rolą detali i struktury budowli w jej odbiorze.
Francis Bacon zasłynął niegdyś aforyzmem:"Niektóre książki należy próbować, inne połykać, a jeszcze inne trzeba żuć i trawić." Tę książkę zdecydowanie nie należy połykać na jednym nocnym posiedzeniu, gdyż skończy się się to czytelniczym przeżarciem. Jest to pozycją, którą powinno się czytać powoli, systematycznie i z namysłem, tak aby nie ulec uczuciu przesytu. Treść tej książki świetnie sprawdziłaby się jako stał rubryka w periodyku.
Choć autor wprowadza nas przede wszystkim w świat budynków z anglosaskiego kręgu kulturowego, to jednak dzięki uniwersalność poruszanej tematyki sprawi, ze również polski czytelnik będzie mógł wzbogacić swój własny sposób odbioru architektury.

Po lekturze tej książki pozostało we mnie uczucie oszołomienia po przyjęciu ogromnej dawki wiedzy, którą serwuje. Witold Rybczyński, autor setek publikacji naukowych i wieloletni wykładowca akademicki, z ogromną elokwencją i znajomością tematu wprowadza czytelnika w złożony świat architektury, nie wchodząc jednocześnie w sztampowe koleiny opowiadania o niej poprzez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
161

Na półkach:

"Jak działa architektura. Przybornik humanisty" to książka, którą z czystym sercem można polecić osobom, które amatorsko interesują się architekturą i mają ochotę na zapoznanie się z nowym punktem widzenia. Rybczyński proponuje kilka perspektyw, z których warto na budynek spojrzeć (chociażby na to, co skrzętnie ukrywane przed widzem). Czy są one nowatorskie lub w jakiś sposób odkrywcze? Raczej nie. Warto natomiast zauważyć, że książka została wydana w oryginale jedynie rok wcześniej niż pierwsze polskie wydanie. Należy zatem do najbardziej współczesnych zagranicznych pozycji poświęconych architekturze, które można obecnie dostać na rynku wydawniczym. Dzięki temu mamy możliwość czytania w języku polskim nie tylko tekstów z początku lub pierwszej połowy dwudziestego wieku (fundamentalnych, ale w niektórych kwestiach już nie tak aktualnych),lecz także pewnej krytyki zjawisk, które występują obecnie. To niewątpliwie ogromna wartość najnowszej książki Witolda Rybczyńskiego.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/277/jak-dziala-architektura

"Jak działa architektura. Przybornik humanisty" to książka, którą z czystym sercem można polecić osobom, które amatorsko interesują się architekturą i mają ochotę na zapoznanie się z nowym punktem widzenia. Rybczyński proponuje kilka perspektyw, z których warto na budynek spojrzeć (chociażby na to, co skrzętnie ukrywane przed widzem). Czy są one nowatorskie lub w jakiś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
136
72

Na półkach:

Znakomita przygoda z architekturą. Za sprawą netu wszystkie budynki są na kliknięcie klawisza. Czytam i jednocześnie oglądam, zwiedzam świat z przewodnikiem, który zmienił moje spojrzenie na napotykaną przestrzeń. A prace omawianych architektów można zobaczyć też u nas. Jak choćby Normana Fostera.

Znakomita przygoda z architekturą. Za sprawą netu wszystkie budynki są na kliknięcie klawisza. Czytam i jednocześnie oglądam, zwiedzam świat z przewodnikiem, który zmienił moje spojrzenie na napotykaną przestrzeń. A prace omawianych architektów można zobaczyć też u nas. Jak choćby Normana Fostera.

Pokaż mimo to

avatar
1203
53

Na półkach: , ,

Głównie dla pasjonatów i wielbicieli architektury, głównie amerykańskiej. Polecam czytać z albumami lub dostępem do netu - warto znaleźć sobie zdjęcia budynku, o którym się czyta.

Głównie dla pasjonatów i wielbicieli architektury, głównie amerykańskiej. Polecam czytać z albumami lub dostępem do netu - warto znaleźć sobie zdjęcia budynku, o którym się czyta.

Pokaż mimo to

avatar
398
288

Na półkach:

Zdecydowanie warta uwagi pozycja, która kieruje początkującego po zawiłym świecie architektury i sposobach jej pojmowania. Autor potrafi przekazać wiedzę osobom, które o architekturze nie miały wcześniej zielonego pojęcia - każde z zagadnień przedstawione jest w sposób jasny i przejrzysty, a wymienione przykłady pozwalają na zagłębienie się w wiele aspektów opisywanych obiektów i spojrzenie na nie w inny niż dotychczas sposób. Przewodnik czyta się bardzo przyjemnie, a nowe wiadomości zdecydowanie wzbogacają spojrzenie na otaczające budynki. Zamieszczone zdjęcia i rysunki wzbogacają opisywane treści, a kolejne strony wciągają bardziej niż niejedna powieść i zachęcają do dalszych architektonicznych poszukiwań.

Zdecydowanie warta uwagi pozycja, która kieruje początkującego po zawiłym świecie architektury i sposobach jej pojmowania. Autor potrafi przekazać wiedzę osobom, które o architekturze nie miały wcześniej zielonego pojęcia - każde z zagadnień przedstawione jest w sposób jasny i przejrzysty, a wymienione przykłady pozwalają na zagłębienie się w wiele aspektów opisywanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
454
54

Na półkach: , ,

To jest książka głównie o architekturze amerykańskiej napisana dla odbiorcy amerykańskiego. Czytelnik w Europie - o ile nie jest architektem albo pasjonatem architektury amerykańskiej - raczej się nią zmęczy niż zachwyci. Dużo branżowej terminologii też nie ułatwia lektury laikom (wprawdzie na końcu jest dodany glosariusz, ale chyba miałem wyjątkowego pecha i terminy, które były dla mnie niejasne nie były w nim wyjaśnione),a liczne odniesienia do architektury amerykańskiej wcale nie czynią tej książki łatwiejszą w odbiorze. Dla mnie opisy budynków użyteczności publicznej w Kalifornii czy Dallas są kompletną abstrakcją, bo nigdy ich nie widziałem nawet na zdjęciu (i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zobaczę) i prawdę mówiąc ani mnie ziębi, ani grzeje, jakie w nich zastosowano rozwiązania architektoniczne.

To jest książka głównie o architekturze amerykańskiej napisana dla odbiorcy amerykańskiego. Czytelnik w Europie - o ile nie jest architektem albo pasjonatem architektury amerykańskiej - raczej się nią zmęczy niż zachwyci. Dużo branżowej terminologii też nie ułatwia lektury laikom (wprawdzie na końcu jest dodany glosariusz, ale chyba miałem wyjątkowego pecha i terminy, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    326
  • Przeczytane
    76
  • Posiadam
    41
  • Architektura
    21
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    8
  • Architektura i urbanistyka
    5
  • 2019
    2
  • Architektura
    2
  • 2018
    2

Cytaty

Więcej
Witold Rybczyński Jak działa architektura. Przybornik humanisty Zobacz więcej
Witold Rybczyński Jak działa architektura. Przybornik humanisty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne