literatura faktu
joly_fh

Czy holenderscy osadnicy naprawdę kupili Manhattan od Indian za garść paciorków? Czemu budową Brooklińskiego Mostu kierowała kobieta bez inżynieryjnego wykształcenia? Co późną nocą robiła grupa bankierów uwięzionych w bibliotece pełnej drogocennych rękopisów? Magdalena Rittenhouse odpowiada na te pytania błyskotliwie i z pasją łącząc reporterską rzetelność z dociekliwością miłośnika historii i miejskiego przewodnika. Pisze o współczesnych reklamach przy Times Square i o legendarnym założycielu „New Yorkera”, po trosze hipisie, a po trosze chasydzie; opowiada o wielkich transakcjach finansowych i najdroższych sukienkach, których prototypy powstają w kuchenkach mikrofalowych. Spacerując po mieście, przemieszcza się w przestrzeni i czasie i układa ze swych opowieści wielobarwny kolaż. Efektem jest książka, która zaprasza do wędrówki po tym fascynującym, mitycznym i wciąż nieznanym mieście.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Opinie czytelników (1939)
vandenesse | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Mnóstwo historycznych faktów i mnóstwo ciekawostek podane w bardzo interesujący sposób. Najbardziej podobały mi się fragmenty, gdy autorka opisywała osobiste przeżycia związane z tym pięknym miastem - wtedy opowieść żyła i czuło się, że to jest prawdziwe. Niestety jest bardzo mało zdjęć ale to chyba celowy zabieg - ma się wrażenie, że są one bardzo starannie wyselekcjonowane i oglądamy te najlepiej dobrane i naprawdę wyjątkowe.

Natalia-Lena | 2014-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2014

Miasto-legenda, które niezmiennie fascynuje kolejne osoby, kolejne pokolenia. Nowy Jork. Czy można w jakikolwiek sposób wytłumaczyć jego fenomen? Okazuje się, że tak. Magdalena Rittenhouse w swojej książce ,,Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero" zabiera czytelników na wyprawę w czasie i przestrzeni.

Na początku nie mogę nie wspomnieć o oprawie graficznej. Twarda okładka utrzymana jest w charakterystycznym stylu Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarnego. Wewnątrz książki każdy z dużych rozdziałów wita nas dwoma bądź trzema czarno-białymi fotografiami i cytatami z literatury dotyczącymi Nowego Jorku. Na okładkowej wklejce z kolei zamieszczono mapę, na której zaznaczone są obiekty, o których mowa w książce.

O oprawie cieszącej oczy już się wypowiedziałam. A jak jest z treścią? Cóż... Jest fantastyczna. Magdalena Rittenhouse wyjaśniła mi fenomen tego miasta. Po prostu. Nie ma już mglistego ,,bo tak", jest poparte doświadczeniem ,,dlatego". I mimo tych wyjaśnień, mimo podróży...

książek: 1987
Wojciech Gołębiewski | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Wydawnictwo Czarne podaje na:
"Magdalena Rittenhouse (ur. 1969) – studiowała filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim oraz teorię komunikacji społecznej na University of Colorado w Boulder. Jest dziennikarką i tłumaczką. Pracowała w Polskim Radiu, w Associated Press i Sekcji Polskiej BBC w Londynie. Publikowała m.in. Na łamach „Polityki”, „The Seattle Times”, dodatku do „Rzeczpospolitej” „Plus Minus”, „The Nation”, „Architektury” i „Kontynentów”. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Mieszka w Princeton, w New Jersey. Po Manhattanie chodzi szybko; czasem z notatnikiem, czasem z aparatem, a czasem tylko z zadartą głową. "Nowy Jork" to jej pierwsza książka."

No to wychodzi, że kompetentna jest; a i inteligentna również, co mogę potwierdzić jako wytrwały czytelnik "Tygodnika Powszechnego". Skoro więc wzięła się za książkę, i to w dodatku o dobrze jej znanej części NYC, ...

almos | 2015-12-31
Przeczytana: 25 października 2015

Fascynująca książka o Nowym Jorku. Można ją traktować jako przewodnik, można jako kompetentnie napisaną historię tej niezwykłej metropolii. Dowiadujemy się sporo o mentalności nowojorczyków, o dynamice miasta, poznajemy historię powstawania najważniejszych budowli. Bardzo to bogata w szczegóły i zdarzenia książka, obowiązkowa lektura dla zwiedzających to niezwykłe miasto.

Zaczyna autorka po bożemu, od historii miasta założonego przez Holendrów jako Nowy Amsterdam, potem podbitego przez Anglików, wreszcie metropolii niepodległej Ameryki. Dowiadujemy się między innymi dlaczego nie Nowy Jork a prowincjonalny Washington został stolicą USA (biznesy polityczne oczywiście..).

Sporo autorka pisze o mentalności nowojorczyków. To ludzie dynamiczni, patrzący w przyszłość, mało ich obchodzi przeszłość, potrafią bez wahania zburzyć cenny zabytek, jeśli na jego miejscu może powstać nowy fascynujący projekt. To ludzie pełni ambicji, ducha rywalizacji, lubiący mieć pewność, że są najlepsi w...

| 2014-05-02

Opowieść? Przewodnik? A może kompendium? I to takie, którego nie można zwyczajnie przeczytać, tak po prostu strona po stronie i już.
Magdalena Rittenhouse zachęca do dalszych poszukiwań albo wymusza wręcz czytanie równoległe z przeglądaniem internetu. Inaczej się nie da. Nawet jeśli nie wszystko nas zaciekawi, czasami może znudzi. I również nie dlatego, że znajdziemy tu ledwie kilka fotografii, bardzo oszczędnych, stonowanych, w dodatku niektóre z nich mogłyby zostać zrobione na ulicach każdego innego miasta na świecie. Google jest niezbędne po to, by uzupełnić całą wiedzę, by zobaczyć to wszystko i jeszcze więcej na "własne, wirtualne" oczy.
Nowy York jest zachwycającym miejscem. Imponuje rozmachem, bogactwem, nowoczesnością i pasją, która przebija się na ulicach tego miasta jak chyba w żadnym innym na świecie. Ale budzi także zazdrość, bo to miejsce, gdzie ludzie nie bali się marzyć i marzą nadal. Nawet gdy odważnie przeciwstawiają się kultowi wszechobecnego pieniądza i są w...

Kashka | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Świetnie napisana. Wciągająca. Pobudzająca wyobraźnię.
Do tej pory sądziłam, że Nowy Jork nie jest miastem, które koniecznie chciałabym odwiedzić.
Otóż po lekturze tej książki przekonałam się, że jest zgoła inaczej.
Pojadę do Nowego Jorku! Z książką Magdaleny Rittenhouse w walizce.

Nelyt | 2017-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Autorka opisuje miasto poprzez jego dzieje, jego mieszkańców, czy budowli i instytucji. Zaczyna od samych zaczątków, od przybycia holenderskich odkrywców na wyspę Mannahatta i odkupienie jej od Indian. Kolejnym etapem jest ekspansja osadnicza i przybycie pierwszych osadników statkiem Mayflower. Trudne początki imigrantów i ich losy od przybicia do portu...

Nowy Jork to nie tylko budynki, ale też ludzie. To oni zbudowali to miasto. Gdyby nie chcieli się tu osiedlać teren ten byłby zapomniany. Ameryka w Europie była opisywana jako kraj wielu możliwości, kraina mlekiem i miodem płynąca, gdzie pieniądze rosną na drzewach. Dlatego wiele osób skuszonych tym bogactwem opuszczało swój - często biedny - kraj i wypływało w poszukiwaniu szczęścia i dostatku. Tym sposobem Nowy Jork to miasto bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym i kulturowym. Nawet powstawały dzielnice m.in. żydowska, irlandzka, włoska, czy niemiecka, bo to głównie oni tu przybywali.

Książkę odbieram dobrze, autorka...

Viconia | 2013-12-30
Przeczytana: 26 grudnia 2013

O Nowym Jorku napisano już naprawdę dużo. Co takiego ma w sobie to miasto, że niezmiennie przyciąga tysiące ludzi, nawet tych, którzy mogą sobie pozwolić na oglądanie NY tylko na zdjęciach? Może dlatego, że od kilku setek lat Nowy Jork jest symbolem nowego, lepszego życia, pełnego nieskończonych możliwości? Od zawsze jest to jeden wielki tygiel, w którym żyją razem przedstawiciele wszystkich możliwych ras, kultur i religii. Świetny początek, jeśli chodzi o realizację amerykańskiego snu. Sama od dawna jestem zafascynowana tym miastem, dlatego tak bardzo chciałam przeczytać tę książkę. Przez chwilę obawiałam się, że lektura sprawi, iż cała magia i fascynacja zniknie. Ale nie, jest wręcz przeciwnie. Pani Magdalena utwierdziła mnie w przekonaniu, że i ja kiedyś szybkim krokiem będę przemierzać Manhattan i zadzierając głowę w górę podziwiać piękno tego miasta.

Nie wiem, czy będę potrafiła wyrazić słowami swój zachwyt nad tą książką. Od pierwszych stron mnie oczarowała i wciągnęła w...

Clea | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Fascynująca skarbnica wiedzy na temat Nowego Jorku - historii, ludzi, miejsc, wydarzeń.
Interesujące, urzekające historie - jedna po drugiej..
Czytając można mieć poczucie, że jest się w danym miejscu, nie ważne czy parę wieków temu czy teraz..
Świetnie napisana, choć chwilami pojawiały się dziwne błędy składniowe.
Bardzo wciągająca lektura, choć ostatni rozdział, który chyba jest najsłabszy odrobinę zaczyna nużyć.
Polecam.

Hanna | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

Bardzo ciekawa książka. Autorka w niebanalny i pełen ciekawostek sposób przybliża znane i mniej znane miejsca Nowego Jorku. Nie jest to przewodnik, ale z pewnością zabrałabym tą pozycję na wyprawę do tego miasta. Styl autorki jest przyjemny w odbiorze i daleki od nudnych naukowych opracowań, natomiast imponująca jest bibliografia, zaświadczająca o ogromie pracy, który został włożony w przygotowania. Jedynym moim zastrzeżeniem jest brak zdjęć. Opisywane obiekty często były mi znane "z widzenia" (fotografie, filmy, seriale), ale nie rozpoznawałam ich nazw. Dopiero konsultacja internetowa przynosiła olśnienie. Ale jest to drobny mankament.

zobacz kolejne z 1929