Język rzeczy. W jaki sposób przedmioty nas uwodzą?

Tłumaczenie: Adam Puchejda
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dizajn". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Karakter
The Language of Things: Understanding the World of Desirable Objects
dizajn, fetysz, archetyp, rzecz, przedmiot
Ola Loobeensky

Czemu wymarzony komputer pod dwóch latach wydaje się nam bezużytecznym, tandetnym złomem? Z jakiego powodu niektóre przedmioty stają się fetyszami, a inne archetypami? Co dziś jest prawdziwym luksusem: posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich? Dlaczego dajemy się wciągać w obłędny trans konsumpcji? Na te, a także wiele innych pytań, odpowiada Deyan Sudjic. Odwołując się do konkretnych przykładów z historii i współczesności (komputer Apple, pistolet Walther PPK, krzesło Aeron), pokazuje, że dizajn to swoisty język, który podlega ewolucji i który warto nauczyć się czytać. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć otaczający nas świat i staniemy się bardziej świadomymi odbiorcami, a może nawet uda nam się uniknąć niektórych pułapek konsumpcjonizmu. Wciągający, błyskotliwy esej, który zmienia spojrzenie na wiele rzeczy.

źródło opisu: Karakter, 2013

źródło okładki: karakter.pl

BetiFiore | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Ciekawa książka wyjaśniająca w jaki sposób twórcy - artyści i projektanci - wpływają na nasze postrzeganie i pragnienie posiadania przedmiotów. Ciekawym jest, że jesteśmy w stanie zapłacić o wiele więcej za zupełnie bezużyteczną rzecz wykonaną przez artystę (np. słynny obraz Mondriana z kwadratami) niż za przedmiot codziennego użytku o unikatowym kształcie autorstwa słynnego projektanta.Szkoda, że książka jest taka krótka objętościowo, po lekturze czuję lekki niedosyt.

LiteratkaKawy | 2014-02-21
Przeczytana: luty 2014

Rzeczy mówią. Co prawda nie opanowały jeszcze zdolności zgrabnego składania zdań i przekazywania emocji (choć niektórym z nich już niewiele do tego brakuje), jednak komunikują się z nami swoim wyglądem. Kształt, kolor, wzór, faktura – wszystkie te elementy ujawniają nam nie tylko informacje dotyczące ich samych, czy też ich producentów, lecz również, a może i przede wszystkim, szepcą nam do ucha prawdę o nas samych.

Mowę przedmiotów codziennego użytku postanowił zanalizować Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, a następnie podzielić się wynikiem swoich spostrzeżeń z resztą świata w wydanej w 2009 roku (w Polsce 4 lata później) książce "Język rzeczy". Na 245 stronach autor próbuje odpowiedzieć na pytania, które być może część z nas choć raz zadała sobie stojąc w kolejce do kasy – co sprawia, że przedmioty są zdolne nas uwieść i nami zawładnąć? Dlaczego sięgnęliśmy właśnie po ten produkt, a nie po jego tańszy odpowiednik? I wreszcie – czy tak naprawdę potrzebujemy tej...

gotycka | 2016-03-21

Tytuł zupełnie mylny, według mnie odpowiedzi na to pytanie próżno w tej książce szukać. Nie wiem dla kogo jest ona napisana. Osoby znające się na dizajnie nie znajdą tutaj nic nowego. Natomiast osoby nie znające się zostaną zalane potokiem nazwisk i rzeczy bez większego wyjaśnienia co, kto, jak i dlaczego. Według mnie książkę tę cechuje chaos i brak przewodniej myśli. Da się przez nią przebrnąć tylko dlatego, że jest krótka, w miarę zgrabnym językiem napisana i zawiera zdjęcia bez których trzeba by było wyszukiwać co drugie słowo w Wikipedii aby w ogóle mieć pojęcie o czym autor pisze. Dodatkowo autor pisze głównie o przedmiotach, które my zwykli śmiertelnicy, możemy obejrzeć głównie na obrazku z racji tego, że są to przedmioty luksusowe. Czytając o sklepie Prady w Tokio nie czuję tej samej co autor nutki podniecenia ponieważ wątpię żeby kiedykolwiek dane mi go było zobaczyć nie mówiąc już o zrobieniu zakupów. Przez to według mnie książka sporo traci, jest oderwana od...

Kryanka | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

„Język rzeczy” jest nie tylko o dizajnie, ale i psychologii człowieka, o kulturze konsumpcjonizmu, o agresywnym i cynicznym marketingu, o naszych potrzebach i jak je zagłuszamy zamiennikami. O tym, jak pozwalamy się oszukiwać i jak subtelnie sterować człowiekiem. O tym, jak luksus jest współczesnym zamiennikiem magii i religii oraz jak przedmioty nami sterują i jak my się za ich pomocą samookreślamy. Książka nie ma jednak wydźwięku negatywnego, ale jest radosnym, pełnym energii i trochę prześmiewczym przewodnikiem po konsumpcyjnej współczesności.

Niektóre rozdziały czyta się z zapartym tchem, inne mają niespodziewanie trudny filozoficzny język. Bardzo liczne przykłady z historii dizajnu mogą zniechęcać osoby mniej zainteresowane projektowaniem a bardziej tematyką psychologiczno-społeczną.

Bogdan | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książka jest wartościowa w warstwie faktograficznej, ale napisana zdecydowanie zbyt chaotycznie, na dodatek niezbyt komunikatywnym stylem – Sudjic nieraz niepotrzebnie sili się na głębię czy bon mot. Najlepszy jest wstęp i pierwszy rozdział, w którym autor z polotem i humorem omawia ewolucję laptopów Apple. Później jest już wyraźnie gorzej. Związki dizajnu z luksusem, modą czy sztuką są prezentowane raczej powierzchownie, na przypadkowo dobranych przykładach. Najgorsze jest "teoretyzowanie" autora, który np. pisząc o relacjach dizajnu i sztuki tworzy niewiele wnoszące antynomie w rodzaju "użyteczny – bezużyteczny". Parokrotnie zawiodła też korekta (np. "Kampania reklamowa szwajcarskiego zegarka przydaje produktowi aurę wyjątkowości").

Kashka | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Książka do smakowania. Pod każdym względem.

Krzysztof_g | 2014-03-09

Jedna z lepszych książek nt. dizajnu, projektowania, komunikacji wizualnej. To co co zasługuje na uwagę to dobrze dobrane przykłady projektowania i ilustracje. Brakowało mi ich (ilustracji) np w książce Gelerntnera "Mechaniczne piękno". Pozycja zdecydowanie warta przeczytania, napisana w sposób zrozumiały, czyli profesjonalny ;)

Zuzanna | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 listopada 2016

Dla zainteresowanych sztuką i pochodzeniem rzeczy codziennych...

golebiusia | 2018-03-09
Przeczytana: 2018 rok

Jesteśmy wzrokowcami. Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami, więc design odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jak wpływa na naszą codzienność i czemu rozbudza w nas chęć posiadania rzeczy bezużytecznych? Książka świetna dla raczkujących melomanów sztuki i designu:)

lsidorki | 2018-11-20
Przeczytana: 18 listopada 2018

Odhaczone. Bez większych refleksji, mocno akademickie i apple-fanboyowskie. Czy temat wyczerpany? Nie wiem, nie znam się, ale wydaje mi się że nie do końca.