Eseje wybrane

Tłumaczenie: Magdalena Heydel
Wydawnictwo: Karakter
Ag2S

Ten wybór różni się od dotychczasowych prezentacji eseistyki Woolf: pisarka nie występuje tu jedynie jako czytelniczka, recenzentka, komentatorka i teoretyczka literatury modernistycznej, lecz przede wszystkim jest „uwikłana w świat”: podróżuje, angażuje się w dyskusje nad ważnymi kwestiami społecznymi, domaga się prawa do „zintensyfikowanego istnienia” dla kobiet, dzieci i zwierząt, chadza do kina, na wystawy i na wiece protestacyjne. Stając w obronie tej „wszechogarniającej przemożnej siły” i „pobudzającej energii”, jaką jest życie, z fascynującą precyzją i przenikliwością rekonstruuje momenty zdumienia istnieniem i śmiercią, budując przy tym zdania należące do najpiękniejszych, jakie zna literatura.

Teksty Woolf są olśniewające, precyzyjne, pełne genialnych spostrzeżeń dotyczących zarówno „żywego życia”, jak i jego literackiej odmiany, czasem lekkie i dowcipne, czasem bezwzględne i złośliwe, a czasem bolesne i mroczne – zawsze jednak jest to literatura najwyższej próby, czy – jak powiedziałaby może sama autorka – najwyższych lotów.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/eseje-wybrane

źródło okładki: https://www.karakter.pl/ksiazki/eseje-wybrane

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1877

Pisarka, która patrzy na życie

Pisarz to artysta, leży przed nim kartka papieru, a on stara się na niej odwzorować to, co widzi.* – fragment „Krzywej wieży” najlepiej opisuje stosunek Virginii Woolf do pisarstwa. Ta wybitna angielska autorka, znana przede wszystkim z eksperymentalnych w formie powieści (jak poetyckie „Fale” czy „Pani Dalloway”, gdzie wykorzystano strumień świadomości) wysoką pozycję w ówczesnych środowisku literackim zdobyła dzięki swoim esejom. Zbiór „Eseje wybrane” stał się jednym z najważniejszych wydarzeń wydawniczych 2015 roku w Polsce, dlatego też, jako wielbicielka pióra Virginii Woolf, nie mogłam przejść obojętnie obok tej książki.

Niektórzy mogliby się spodziewać, że Virginia Woolf ograniczy się tylko do pisania na temat literatury, jednak pisarka w tej kwestii potrafi zaskoczyć niejednego czytelnika. Tematyka esejów autorki „Do latarni morskiej” jest różnorodna: czytanie, pisanie, krytyka literacka, kondycja angielskiej powieści na początku XX wieku, podróże, sztuka, kobiety i ich rola w społeczeństwie, biografia wybitnych jednostek (w tym ojca pisarki, Lesliego Stephena), życie ludzkie (wśród tego motywu można znaleźć znany esej „O chorowaniu”) oraz… ćmy. Wśród tak licznych tekstów (ponad 50) największe wrażenie robią zwłaszcza trafne spostrzeżenia autorki na temat otaczającego ją świata i środowiska literackiego w Wielkiej Brytanii. Warto również podczas lektury „Kunsztu” posłuchać jedynego nagrania, na którym zarejestrowano głos Virginii Woolf.

Entuzjastyczne recenzje...

Entuzjastyczne recenzje „Esejów wybranych” nie kłamią: ten zbiór tekstów autorstwa jednej z najważniejszych pisarek w historii literatury tylko udowadnia, jak wszechstronną oraz utalentowaną osobą była autorka „Orlando”. Czytelnik dziwi się, że Virginia Woolf miała kompleksy na punkcie swojego wykształcenia (żałowała, że nie miała możliwości studiowania), ponieważ każdy z esejów jest napisany bardzo dobrze i z ogromną znajomością tematu. Autorka „Flusha” przedstawia ciekawe argumenty na potwierdzenie swoich racji, a w niektórych tekstach nie stroni od ironii, zwłaszcza przy opisach pisarzy, którzy, według niej, w swojej twórczości byli daleko od ludzkiego życia. Trzeba przyznać, że angielska pisarka miała bardzo oryginalne poglądy - bardzo interesująca jest wizja recenzowania książek w przyszłości (Virginia Woolf uważała, że krytycy nie są niezbędni), tekst na temat rozwoju kinematografii i roli filmów oraz szkice biograficzne o kobietach, które, idąc według myśli zawartej we „Własnym pokoju”, były tak niezwykłe, że ich życiorysy tylko czekały na spisanie. Najbardziej utkwił mi jednak w pamięci pan Brown, czyli błędny ognik, wiecznie umykający tym, którzy piszą, którego złapanie i ujarzmienie jest marzeniem wszystkich autorów.

Im więcej utworów Virginii Woolf mam okazję poznać – czy to powieści, eseje bądź dramat – to tym bardziej przekonuję się, że to była wybitna pisarka, która (wbrew temu, co można znaleźć w jej dziennikach) pewnie czuła się w każdym gatunku literackim. Eseje pozornie wydają się proste do napisania, jednak ich tworzenie wymaga talentu, ogromnej wiedzy i, o czym wspomniałam wcześniej, złapaniu pana Browna. Autorce „Między aktami” ta sztuka się udała. A nam, jej recenzentom, pozostało tylko… pozazdrościć tej umiejętności i ćwiczyć, aby dojść do takiej wprawy. Czytelnikom natomiast zostawiam czystą przyjemność lektury „Esejów wybranych”.

Anna Wolak

V. Woolf, „Krzywa wieża“ [w:] tejże, „Eseje wybrane“, Kraków 2015, s. 119.

sylabo | 2016-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Jak zaskakującym nawykiem jest katalogowanie, dowiadujemy się przy zetknięciu z tak rozmaitym zbiorem. Autorka przyjmuje w nim pozy przyziemności, uczestniczy w życiu, podróżuje, domaga się praw dla pokrzywdzonych, wreszcie wypowiada siebie. Zawsze jednak są to wyrazy, odmiany tej samej siły zachwytu życiem. Dla tak rozmaitych dań, przygotowała styl zrównujący te wydawać by się mogło tak odległe miejsca.
W moim przekonaniu, najbardziej znaczące są trzy eseje.
„Obrazy” stają się drogowskazem dla rzemiosła pisarskiego, aby pod ręką talentu, nie zeszły na manowce. Fascynuje zwłaszcza opis wydobywania przez pisarza obrazów z : „bezcielesnych myśli, które wiszą niczym nietoperze w pierwotnych ciemnościach, gdzie światło jeszcze nigdy nie zagościło.”
Charakterystyczne „Być może” i „Myślę” pojawia się w biograficznym eseju „Montaigne”, jako wyraz sceptycyzmu renesansowego humanisty do natury ludzkiej. Poza, którą przybieramy, porządek który ustanawiamy staje się dla nas zesztywnieniem,...

Agata_Adelajda | 2016-01-06

Jednym z największych literackich wydarzeń końca zeszłego roku niewątpliwie było wydanie potężnego zbioru Esejów wybranych Virginii Woolf. Ta jedna z najważniejszych pisarek początku XX-go wieku na swoim koncie ma bowiem nie tylko wspaniałe powieści, takie jak Fale, czy Pokój Jakuba, ale znana jest także ze swojego zamiłowania do prozy eseistycznej i krytycznej.
Wybór dokonany przez tłumaczkę, Magdalenę Heydel, oraz Romę Sendykę, nie opiera się na datach wydania poszczególnych esejów, a na wspólnych mianownikach, takich jak "Czytanie", "Pisanie", "Recenzowanie", a także "Kobiety", "Podróżowanie" i "Londyn", bowiem każde z tych haseł doczekało się kilkukrotnego i różnorodnego rozwinięcia.
Pierwszą częścią jest "Czytanie", wybrane jak mniemam jako naturalne i pierwsze w stosunku do reszty. Woolf prowadzi nas przez swoje niezrównane, pełne zróżnicowanych wątków eseje przekazując refleksje, za którymi możemy podążyć, bądź nie - odniosłam wrażenie, że Woolf proponuje, zachęca, ale nie...

Chociaż nie znam połowy osób, o których Woolf pisze, a jej życie jest mi tak obce, jak to tylko możliwe, to jej język, jego melodia, zachwycają mnie bez reszty.

Avalarte | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 20 maja 2017

Mimo licznych zachwytów nad tą pozycją, z przykrością muszę stwierdzić, że ja tę książkę po prostu zmęczyłam... Było kilka naprawdę ciekawych fragmentów, ale całość wydaje mi się dość nudna i mało odkrywcza. Styl Virginii Woolf zupełnie do mnie nie przemawia, choć mam zamiar dać jej jeszcze szansę i spróbować podejść do jej powieści - może będą bardziej zajmujące.

twzaczytany | 2016-02-23
Przeczytana: styczeń 2016

"Eseje wybrane" to literatura wybitna. Sądzę że eseje Woolf nadają się do czytania całe życie. Wiele teksów jest dla mnie nie zrozumiałych, ale na pewno będę do nich wracać aby zrozumieć jak najwięcej.

medrzyckadaria | 2016-04-25

Przyznam szczerze, że bardzo przyjemna lektura. Trudno mi dać inną ocenę, chyba, że dorosnę i przewyższę Virginię Woolf erudycją i umiejętnościami pisarskimi (co doskonale wiem, że się nie wydarzy w ogóle). Dzięki temu zbiorowi esejów mam kolejny punkt widzenia na twórczość tej kobiety.

Bartosz Bolechów | 2016-10-02
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 02 października 2016

Zdanie najlepsze.
Trudny wybór: po długich deliberacjach padł na taką oto frazę:

"Używane książki to książki dzikie, bezdomne; gromadzą się w wielkie stada o wielobarwnym upierzeniu i jest w nich czar, którego brak udomowionym tomom na bibliotecznych półkach."

Mocne drugie miejsce:
"Najczęściej podchodzimy do książek z umysłami zamglonymi i niejasnymi, wymagamy od beletrystyki, by była prawdziwa, od poezji, by była kłamliwa, od biografii, by była pochlebna, od historii, by odpowiadała naszym uprzedzeniom".

Przyznaję bez bicia, że do niedawna Virginia Woolf była dla mnie postacią raczej mglistą, kojarzącą się głównie z filmem Mike'a Nicholsa ("Kto się boi Virginii Woolf") oraz znakomitymi "Godzinami", z dziwacznie ucharakteryzowaną Nicole Kidman w roli pisarki i piękną muzyką Philipa Glassa w roli tła. Kilka ogólnych skojarzeń: że feministka, że progresistka, że lesbijka. Spora luka w literackim obyciu - ale któż ich nie posiada, w końcu nieskończenie długie są półki w...

Raimunda _ | 2016-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

moja opinia w ogóle się tutaj nie liczy. trzeba to przeczytać.

adela | 2016-02-17

Kocham Virginię Woolf.