Brudny szmal

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Drop
Mafia, Ekranizacja
Ag2S

Autor "Rzeki tajemnic" i "Wyspy tajemnic" powraca! "Brudny szmal" to świetny kryminał, historia miłości i opowieść o wierności samemu sobie. "Brudny szmal" opowiada historię samotnego barmana Boba Saginowskiego, uwikłanego w proceder przekazywania pieniędzy lokalnym gangsterom w „dziuplach” – bostońskich knajpkach przestępczego półświatka. Bob trafia nagle w sam środek nieudanego napadu...

"Brudny szmal" opowiada historię samotnego barmana Boba Saginowskiego, uwikłanego w proceder przekazywania pieniędzy lokalnym gangsterom w „dziuplach” – bostońskich knajpkach przestępczego półświatka. Bob trafia nagle w sam środek nieudanego napadu rabunkowego i dochodzenia, obnażającego przeszłość dzielnicy, w której przyjaciele, krewni i wrogowie łączą siły, żeby zarobić na życie – bez względu na koszta…

Na podstawie scenariusza Dennisa Lehane’a powstała filmowa adaptacja "Brudnego szmalu" w reżyserii Michaëla R. Roskama. W rolach głównych wystąpili Tom Hardy, Noomi Rapace i James Gandolfini.

Dennisa Lehane'a fascynują zbrodnia, przemoc i ciemna strona ludzkiej duszy. "Brudny szmal" to opowieść o ludzkiej naturze, przewrotna jak słynna "Historia przemocy" Davida Cronenberga i melancholijna jak wszystkie książki Lehane'a.
Piotr Bratkowski, "Newsweek"

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Brudny_szmal-p-32991-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Brudny_szmal-p-32991-.html

Reckless Bastard | 2014-12-23
Na półkach: Przeczytane, Lehane, Dennis
Przeczytana: 20 grudnia 2014

6/10 – DOBRA

Bob Saginowski od dwudziestu lat jest barmanem w podrzędnym bostońskim lokalu należącym do jego kuzyna Marva. Bar w którym pracuje tak naprawdę jest własnością czeczeńskiej mafii, a jego prawdziwym przeznaczeniem jest pranie brudnych pieniędzy należących do gangsterów. Kiedy pewnego dnia dochodzi do napadu rabunkowego i część przychodu pada łupem złodziei, Bob zostaje wmieszany w sprawę, której konsekwencje odsłonią kilka mrocznych sekretów z przeszłości.

Intryga zawarta w tej książce nie jest specjalnie skomplikowana, a autor nie sili się w niej na jakieś poważniejsze zawiłości fabularne. Brak zagmatwanej treści nie oznacza jednak, że najnowsze dzieło Lehane’a jest trywialne i oczywiste, autorowi udało się bowiem ukryć w nim kilka niespodziewanych zwrotów, które sprawiają, że „Brudny szmal” nie jest powieścią całkowicie przewidywalną. Najmocniejszą stroną tej książki jest jej klimat – melancholijny i brudny niczym tytułowy szmal, będący główną motywacją działań...

Tathagatha | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Całkiem fajna historyjka. Krótka, niezbyt rozbudowana i nie skomplikowana. Lehane stworzył głównego bohatera, którego bardzo polubiłam i chętnie widziałabym go w bardziej rozbudowanej powieści.
Jak dotąd czytałam dużo starsze książki tego autora i w 'Brudnym szmalu' można zauważyć jak ten pisarz się rozwinął. Lżejsze pióro, bardziej naturalny styl - dobrze się go czytało.
Nie jest to arcydzieło, ale jeśli ktoś ma ochotę na krótką, niewymagającą opowiastkę na jeden, dwa wieczory - polecam.

Ania | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 października 2015

"Brudny szmal" był moim czwartym spotkaniem z autorem. Otwierając książkę zacierałam ręce i byłam pełna oczekiwań. Pierwsze wrażenia - inna, odbiegająca od tego do czego Lehane mnie przyzwyczaił.
Z pozoru oszczędna. Niewielki rozmiar, skąpa akcja, krótkie dialogi. Bogactwo tkwi w odkrywaniu bohaterów, poznawaniu ich sekretów, umiejętności wychodzenia ze schematów i reakcji na zagrożenia.
Utrzymana w klimacie senności i oczekiwania. Przesiąknięta niegodziwością i bardzo męska.
Doceniam i daję 8 gwiazdek.

PapierowyTygrys | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Dennis Lehane od zawsze pisze pierwszorzędne kryminały. Od prawdziwej doskonałości jego utwory dzieliło niewiele, ale jednak tylko do niej dążyły, jedynie się o nią ocierały... "Brudny szmal" (ku memu zdziwieniu najniżej ocenione na LC dokonanie tego Autora) zdecydowanie przekracza tę granicę. Nie mam wątpliwości - to powieść kompletna, bez skazy i słabych punktów. Może najlepsza w swym gatunku, a z pewnością z tych jego przedstawicielek (mowa o powieściach - stąd rodzaj żeński), które ja przeczytałem.

Na powierzchni zdarzeń dzieje się niewiele, bo z zamierzenia nie ma się dziać, bo to nie jest scenariusz komputerowej strzelanki. Bohaterowie trochę się snują, robiąc krok do przodu i dwa w tył, trochę patrzą wstecz, trochę próbują coś tam połatać. Nie wdają się przy tym w "błyskotliwe" wymiany zdań, ani tym bardziej w seryjne mordobicia. Powoli to się toczy, jak to w prawdziwym życiu, które raczej przygniata każdego dnia coraz bardziej, niż nagle bez zapowiedzi wali się na głowę....

Mandriell | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, W 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

SIŁA SPOKOJU

Najnowsza powieść Dennisa Lehane’a, „Brudy szmal”, to bardzo krótka i jednocześnie bardzo prosta opowieść o mężczyźnie, którego życie naznaczone jest pustką i brakiem jakichkolwiek barw. To jednocześnie mój debiut z twórczością amerykańskiego pisarza i muszę przyznać, że o ile oś fabularna w żadnym stopniu mnie nawet nie zaintrygowała, o tyle styl i pointy autora zrobiły już na mnie spore wrażenie.

Niewiele osób o tym wie, ale „Brudny szmal” to rozwinięcie opowiadania „Pies”, które znalazło się w antologii „Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010”. Komuś chyba spodobał się pomysł zawarty we wspomnianym opowiadaniu, co z kolei przyczyniło się do tego, że Lehane rozwinął kilkudziesięciostronicową historię do niemal dwustustronicowej powieści i na jej podstawie 5 września 2014 roku pojawił się w zagranicznych kinach film o tym samym tytule z całkiem obiecującą obsadą. Nie jestem pewny, czy „Brudny szmal” osiągnąłby te 190 stron – spora w tym zasługa...

darek_lask | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Brudny szmal, brudny Boston i żyjący w jego "drugim świecie" ludzie. I ten wszechogarniający smutek, zwłaszcza gdy się pomyśli, że inne światy są podobne.

xlagoR | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

"Brudny szmal" to kolejna już powieść Dennisa Lehane'a, która wpadła mi w ręce. Zachwycony poprzednimi lekturami z wielkimi nadziejami wziąłem się za czytanie następnej powieści rozgrywającej się w dzielnicy Bostonu, East Buckingham. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Jedynym powodem, dla którego naprawdę warto przeczytać tę książkę, jest styl pisarski Dennisa Lehane'a. Bogate opisy, niezwykle błyskotliwe porównania, mocne dialogi i całość okraszona czarnym, ciężkim humorem. Jednak gdybym zaczął przygodę z tym autorem właśnie od lektury "Brudnego szmalu" to mógłbym się nieco zniechęcić. Szczęśliwie wcześniej sięgnąłem po, w mojej ocenie wybitne, dwie innej pozycje Lehane'a - "Wyspę skazańców" oraz "Rzekę tajemnic".

"Brudny szmal" sprawia wrażenie powieści niedopracowanej. Już sama objętość książki jest nieco nietypowa jak na powieści tego rodzaju. Zarówno w trakcie, jak i po lekturze czułem, że czegoś tu brakuje. A brakowało połączenia pomiędzy różnymi wątkami,...

IzaReads | 2015-05-20
Przeczytana: 06 maja 2015

Książka ogromnie mi się podobała. Miejscami smutna opowieść o losach Boba Saginowskiego, który pracuje jako barman w lokalu, który jest "dziuplą" miejscowych gangsterów. Intrygująca opowieść o mężczyźnie, który musi się pogodzić z życiem w niebezpiecznym środowisku. Mimo, że nie mamy tu dynamicznej akcji, powieść naprawdę mnie wciągnęła. Książka jest napisana prostym językiem, z postaciami, których życie jest równie smutne jak głównego bohatera.
9/10

Karolina | 2016-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Wydawać by się mogło, że "Brudny szmal" to kolejny taki sobie kryminał z mafią, praniem brudnych pieniędzy i złem w tle. Jednak po przeczytaniu tej książki do końca można odkryć inne, ważne i prawdziwe wartości, które całkowicie zmieniają nasz obraz i to jak będziemy postrzegać świat. Wiem, że strasznie filozofuje, ale tak ja odebrałam tą książkę. Jest takie powiedzenie "przyjaciół trzymaj blisko, a wrogów jeszcze bliżej", tutaj do końca nie wiemy, kto jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem, albo powinnam napisać kto jest naszym przyjacielem/wrogiem. A Bob...Bob to facet, którego chciałabym poznać osobiście i nie chodzi o Toma Hardy'ego, który zagrał Boba w ekranizacji, to swoją drogą, ale o faceta jakim jest Bob. Coraz mniej takich facetów na świecie.

kasia | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Chciałam tą powieść przeczytać z dwóch powodów. Pierwszym powodem, dla którego przeczytałam książkę jest autor, ponieważ ma kilka ciekawych lektur. A drugą przyczyną jest film, którego jeszcze nie obejrzałam, ponieważ najpierw książka a później film.

Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. I na pewno skuszę się na inne książki tego pisarza. Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Powieść czytało się lekko i przyjemnie, ale czegoś mi w niej brakowało. Można ją przeczytać w jeden wieczór. Lektura jest dobrze napisana. Zakończenie powieści była bardzo zaskakujące.