Brudny szmal

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Drop
Mafia, Ekranizacja
Ag2S

Autor "Rzeki tajemnic" i "Wyspy tajemnic" powraca! "Brudny szmal" to świetny kryminał, historia miłości i opowieść o wierności samemu sobie. "Brudny szmal" opowiada historię samotnego barmana Boba Saginowskiego, uwikłanego w proceder przekazywania pieniędzy lokalnym gangsterom w „dziuplach” – bostońskich knajpkach przestępczego półświatka. Bob trafia nagle w sam środek nieudanego napadu...

"Brudny szmal" opowiada historię samotnego barmana Boba Saginowskiego, uwikłanego w proceder przekazywania pieniędzy lokalnym gangsterom w „dziuplach” – bostońskich knajpkach przestępczego półświatka. Bob trafia nagle w sam środek nieudanego napadu rabunkowego i dochodzenia, obnażającego przeszłość dzielnicy, w której przyjaciele, krewni i wrogowie łączą siły, żeby zarobić na życie – bez względu na koszta…

Na podstawie scenariusza Dennisa Lehane’a powstała filmowa adaptacja "Brudnego szmalu" w reżyserii Michaëla R. Roskama. W rolach głównych wystąpili Tom Hardy, Noomi Rapace i James Gandolfini.

Dennisa Lehane'a fascynują zbrodnia, przemoc i ciemna strona ludzkiej duszy. "Brudny szmal" to opowieść o ludzkiej naturze, przewrotna jak słynna "Historia przemocy" Davida Cronenberga i melancholijna jak wszystkie książki Lehane'a.
Piotr Bratkowski, "Newsweek"

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Brudny_szmal-p-32991-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Brudny_szmal-p-32991-.html

Barbara Bąkowska | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Przyjemna lektura. Historia Boba, Nadii i Rocco przede wszystkim, plus przedstawione koleje losów innych bohaterów, którzy odgrywali jakieś role w ich życiu.
W trakcie czytania "Brudnego szmalu" nutka tajemniczości podsycała ciekawość.
Moje przemyślenia po przeczytaniu książki:
- Nigdy nie wiadomo, jakie tajemnice kryją się pod dziwnym zachowaniem ludzi.
- Dzieciństwo ma ogromny wpływ na życie człowieka.
- Są sytuacje, w których trudne wybory muszą być dokonywane.

Dennis Lehane, napisał tę książkę stylem, który przypadł mi do gustu. Sporo w niej metafor, porównań, ale nie użytych przez autora przesadnie lecz ze smakiem. Prosta opowieść, potrafiąca zaciekawić.

Bastard | 2014-12-23
Przeczytana: 20 grudnia 2014

6/10 – DOBRY

Bob Saginowski od dwudziestu lat jest barmanem w podrzędnym bostońskim lokalu należącym do jego kuzyna Marva. Bar w którym pracuje tak naprawdę jest własnością czeczeńskiej mafii, a jego prawdziwym przeznaczeniem jest pranie brudnych pieniędzy należących do gangsterów. Kiedy pewnego dnia dochodzi do napadu rabunkowego i część przychodu pada łupem złodziei, Bob zostaje wmieszany w sprawę, której konsekwencje odsłonią kilka mrocznych sekretów z przeszłości.

Intryga zawarta w tej książce nie jest specjalnie skomplikowana, a autor nie sili się w niej na jakieś poważniejsze zawiłości fabularne. Brak zagmatwanej treści nie oznacza jednak, że najnowsze dzieło Lehane’a jest trywialne i oczywiste, autorowi udało się bowiem ukryć w nim kilka niespodziewanych zwrotów, które sprawiają, że „Brudny szmal” nie jest powieścią całkowicie przewidywalną. Najmocniejszą stroną tej książki jest jej klimat – melancholijny i brudny niczym tytułowy szmal, będący główną motywacją działań...

Tathagatha | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Całkiem fajna historyjka. Krótka, niezbyt rozbudowana i nie skomplikowana. Lehane stworzył głównego bohatera, którego bardzo polubiłam i chętnie widziałabym go w bardziej rozbudowanej powieści.
Jak dotąd czytałam dużo starsze książki tego autora i w 'Brudnym szmalu' można zauważyć jak ten pisarz się rozwinął. Lżejsze pióro, bardziej naturalny styl - dobrze się go czytało.
Nie jest to arcydzieło, ale jeśli ktoś ma ochotę na krótką, niewymagającą opowiastkę na jeden, dwa wieczory - polecam.

Ania | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 października 2015

"Brudny szmal" był moim czwartym spotkaniem z autorem. Otwierając książkę zacierałam ręce i byłam pełna oczekiwań. Pierwsze wrażenia - inna, odbiegająca od tego do czego Lehane mnie przyzwyczaił.
Z pozoru oszczędna. Niewielki rozmiar, skąpa akcja, krótkie dialogi. Bogactwo tkwi w odkrywaniu bohaterów, poznawaniu ich sekretów, umiejętności wychodzenia ze schematów i reakcji na zagrożenia.
Utrzymana w klimacie senności i oczekiwania. Przesiąknięta niegodziwością i bardzo męska.
Doceniam i daję 8 gwiazdek.

PapierowyTygrys | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Dennis Lehane od zawsze pisze pierwszorzędne kryminały. Od prawdziwej doskonałości jego utwory dzieliło niewiele, ale jednak tylko do niej dążyły, jedynie się o nią ocierały... "Brudny szmal" (ku memu zdziwieniu najniżej ocenione na LC dokonanie tego Autora) zdecydowanie przekracza tę granicę. Nie mam wątpliwości - to powieść kompletna, bez skazy i słabych punktów. Może najlepsza w swym gatunku, a z pewnością z tych jego przedstawicielek (mowa o powieściach - stąd rodzaj żeński), które ja przeczytałem.

Na powierzchni zdarzeń dzieje się niewiele, bo z zamierzenia nie ma się dziać, bo to nie jest scenariusz komputerowej strzelanki. Bohaterowie trochę się snują, robiąc krok do przodu i dwa w tył, trochę patrzą wstecz, trochę próbują coś tam połatać. Nie wdają się przy tym w "błyskotliwe" wymiany zdań, ani tym bardziej w seryjne mordobicia. Powoli to się toczy, jak to w prawdziwym życiu, które raczej przygniata każdego dnia coraz bardziej, niż nagle bez zapowiedzi wali się na głowę....

Czytoholik_pl | 2017-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 listopada 2017

"Brudny szmal" to kolejna już powieść Dennisa Lehane'a, która wpadła mi w ręce. Zachwycony poprzednimi lekturami z wielkimi nadziejami wziąłem się za czytanie następnej powieści rozgrywającej się w dzielnicy Bostonu, East Buckingham. Niestety spotkało mnie spore rozczarowanie. Jedynym powodem, dla którego naprawdę warto przeczytać tę książkę, jest styl pisarski Dennisa Lehane'a. Bogate opisy, niezwykle błyskotliwe porównania, mocne dialogi i całość okraszona czarnym, ciężkim humorem. Jednak gdybym zaczął przygodę z tym autorem właśnie od lektury "Brudnego szmalu" to mógłbym się nieco zniechęcić. Szczęśliwie wcześniej sięgnąłem po, w mojej ocenie wybitne, dwie innej pozycje Lehane'a - "Wyspę skazańców" oraz "Rzekę tajemnic".

"Brudny szmal" sprawia wrażenie powieści niedopracowanej. Już sama objętość książki jest nieco nietypowa jak na powieści tego rodzaju. Zarówno w trakcie, jak i po lekturze czułem, że czegoś tu brakuje. A brakowało połączenia pomiędzy różnymi wątkami,...

darek_lask | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Brudny szmal, brudny Boston i żyjący w jego "drugim świecie" ludzie. I ten wszechogarniający smutek, zwłaszcza gdy się pomyśli, że inne światy są podobne.

Mandriell | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, W 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

SIŁA SPOKOJU

Najnowsza powieść Dennisa Lehane’a, „Brudy szmal”, to bardzo krótka i jednocześnie bardzo prosta opowieść o mężczyźnie, którego życie naznaczone jest pustką i brakiem jakichkolwiek barw. To jednocześnie mój debiut z twórczością amerykańskiego pisarza i muszę przyznać, że o ile oś fabularna w żadnym stopniu mnie nawet nie zaintrygowała, o tyle styl i pointy autora zrobiły już na mnie spore wrażenie.

Niewiele osób o tym wie, ale „Brudny szmal” to rozwinięcie opowiadania „Pies”, które znalazło się w antologii „Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010”. Komuś chyba spodobał się pomysł zawarty we wspomnianym opowiadaniu, co z kolei przyczyniło się do tego, że Lehane rozwinął kilkudziesięciostronicową historię do niemal dwustustronicowej powieści i na jej podstawie 5 września 2014 roku pojawił się w zagranicznych kinach film o tym samym tytule z całkiem obiecującą obsadą. Nie jestem pewny, czy „Brudny szmal” osiągnąłby te 190 stron – spora w tym zasługa...

Moniss S | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 października 2017

Dennis Lehane należy do tych twórców, którym już od pierwszych linijek tekstu udaje się przerzucić czytelnika do swojego brudnego i mrocznego świata. Mimo iż nigdy nie byłam w Bostonie podczas czytania towarzyszyło mi wrażenie iż to miasto oraz jego klimat bardzo dobrze znam. Olbrzymi plus za tą cechę.
"Brudny szmal" to dosyć skromna opowieść, jednak nastrój tej książki nie różni się zbytnio od "Rzeki tajemnic" i od innych powieści Lehane'a.
Nikt raczej się tą książką nie rozczaruje, choć na kolana też nie padnie, ot ciekawa pozycja, która zostaje w pamięci nieco dłużej, zwłaszcza kiedy czyta się ją jesienią.
Wspomnę tu również o ekranizacji "Brudnego szmalu" z Tomem Hardy na czele - rewelacja, naprawdę warto się z nią zapoznać.

IzaReads | 2015-05-20
Przeczytana: 06 maja 2015

Książka ogromnie mi się podobała. Miejscami smutna opowieść o losach Boba Saginowskiego, który pracuje jako barman w lokalu, który jest "dziuplą" miejscowych gangsterów. Intrygująca opowieść o mężczyźnie, który musi się pogodzić z życiem w niebezpiecznym środowisku. Mimo, że nie mamy tu dynamicznej akcji, powieść naprawdę mnie wciągnęła. Książka jest napisana prostym językiem, z postaciami, których życie jest równie smutne jak głównego bohatera.
9/10