Wayward Pines. Szum

Okładka książki Wayward Pines. Szum Blake Crouch Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wayward Pines. Szum
Blake Crouch Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wayward Pines (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Wayward Pines (tom 1)
2012-08-21
Paweł Lipszyc
literatura amerykańska

W matni odosobnienia

Całkiem w porządku książka, dobra do podróży. Jak ktoś lubi nieco tajemniczy, horrorowaty thriller to mu się powinno spodobać. Dałam 6 gwiazdek zamiast 7/8 bo dla mnie w tej książce było trochę wszystkiego za dużo, trochę jakby za dzieciaka uznać że gofr z trzema rodzajami polewy, bitą śmietaną, owocami, dżemem i kolorową posypką to będzie to, no nie będzie, będzie przesada. Niby autor jakoś z tego nadmiaru wybrnął, ale mnie trochę zmuliło. Fanom gatunku mogę polecić. Albo komuś kto zupełnie nie czyta takich książek - może się wkręcić i miło zaskoczyć.

Jest to książka, którą pochłania się błyskawicznie.
Zarówno język, jakim jest napisana, jak i absolutnie wciągająca fabuła sprawiają, że ciężko się od niej oderwać.
Dużą zaletą jest dla mnie użycie motywu małego miasteczka, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. Został on użyty w dosyć niestandardowy sposób, co tylko zwiększa atrakcyjność powieści.
Szkoda, że ta książka jest tak trudno dostępna.
Dla mnie była wspaniałą rozrywką. Polecam przeczytać, jeśli tylko wpadnie Wam w ręce.

Jest to książka, którą pochłania się błyskawicznie.
Szkoda, że ta...

Raczej nie sięgnę po kolejne tomy. Zaczeło się dobrze, zakończyło też nieźle, ale środek jakoś kuleje, ciągnie się, nie powala. Jeśli oglądał ktoś Miasteczko Twin Peaks, to zdecydowanie odradzam sięgać po tę książkę.

1966

Croucha Rekursję i Mroczne Materie łyknąłem na raz, świetna rozrywka. Twin Peaksy też lubię, to i po Waywars Pines sięgnąłem.

Pierwsza połowa - super. Jest intryga, gęsty klimat, dziwne postacie. Widać inspirację TP, ale jest to zupełnie inna historia.

Ale gdzieś od połowy to już cieniutko. Nudne i męczące opisy ciągłego pościgu, bez napięcia. Zakończenie niepotrzebne, znowu złol opowiada swój plan, wielki infodrop. Skoro taka inspiracją, to skąd taki pomysł? I to w pierwszym tomie. Przecież w TP nic nie wiadomo, a trzeci sezon przyniósł nam tyle, że dowiedzieliśmy, że Bowie to czajnik.

Po resztę trylogii pewnie nie sięgnę, ale nie zniechęcam się do Croucha, bo pozostałe dzieła to czysta frajda.

Początek bardzo wciągający, z dużym potencjałem w miarę rozwijania się fabuły. Jednak według mnie zbyt szybko nastąpiło nie satysfakcjonujące zakończenie gaszące potencjał historii. Jakby końcówkę napisał Lem (naukową) lub King (horroro-fantastyczną) to byłoby coś. A tak do Twin Peaks daleko.

zapowiadała się bardzo ciekawie, ale niestety na samym końcu okazała się beznadziejna.
nie polecam, szkoda czasu.

nie polecam, szkoda czasu.

"Szum" to pierwsza część trylogii "Wayward Pines" szerzej znanej jako serial o tym samym tytule z 2015 roku.

Bardzo chętnie sięgnąłem po tę książkę zachwycony przede wszystkim pierwszym sezonem serialu (bo już drugi był bardzo słaby). Dawno nie widziałem czegoś takiego jak "Lost" i nie mam na myśli jakości, a takiej historii, w której sednem jest odkrywanie tajemnic świata przedstawionego.

Koncept książki jest identyczny, jednak w wielu momentach dość mocno różni się od serialu. Opowieść zaczyna się w momencie, gdy agent specjalny wyrusza w poszukiwaniu współpracowników, którzy zaginęli w okolicach Wayward Pines. Pewnego dnia budzi się w miasteczku po wypadku samochodowym, nie pamiętając kim jest, gdzie jest i co tu robi.

Miasteczko jest bardzo dziwne, wręcz zbyt idealne do życia, jednak skrywa wiele tajemnic mniejszych i większych, które prowadzą do zaskakujących zwrotów akcji.

Nawiązania do "Twin Peaks" nasuwają się same, zresztą autor sam w poslowiu podkreśla, że bez tego serialu nie byłoby tej książki. Według mnie jednak, choć początek rzeczywiście pachnie "Twin Peaks", tak historia rozwija się zdecydowanie bardziej w kierunku "Lost". Brak tej opowieści przede wszystkim oniryczności dzieła Lyncha.

Trudno pisać o "Szumie" bez spoilerowania, dlatego ograniczę się jedynie do tego, że doprawdy wręcz połknąłem powieść w parę wieczorów i już zabieram się za kolejną część.

Mimo iż przez serial wiedziałem dokąd historia zmierza, to nie przeszkodziło to w tym, by czytać ją z wypiekami. Świadczy to moim zdaniem o jej jakości. Odkrywanie tajemnic wraz z naszym bohaterem to przednia, trzymająca w napięciu rozrywka z doskonale zobrazowanym światem miasteczka i jego społeczności.

Jedyną wadą według mnie jest to, że w drugiej połowie akcja staje się zbyt jednostajna, co jednak szczęśliwie wynagradza jej finał.

Główny bohater Ethan przybywa do małego miasteczka i wszystko wydaje mu się tam dziwne. Rzeczywistość nie trzyma się kupy, ludzie zachowują się co najmniej dziwacznie. Potem okazuje się, że jest jeszcze bardziej dziwnie niż się wydawało na początku.
Przeczytałem calą serię, jest genialna.

Przeczytałem calą serię, jest genialna.

Zaczyna się słabo, nie wciąga, a bohater nie przekonuje do siebie, ale potem jest już tylko lepiej, więc warto przebrnąć przez początek. Typowa dla Croucha fabuła, gdzie z biegiem akcji okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydaje, jak zwykle urzeka dopracowaniem szczegółów, sprawiającym, że łatwo uwierzyć w prawdopodobieństwo przedstawionych wydarzeń - a już na pewno w prawdopodobieństwo zaistnienia jednego problemu, który doprowadzi do wszystkich pozostałych.

Początek bardzo irytujący, trochę przypomina Odprysk Fitzka ale później akcja się rozkręciła i mimo, że bardzo się bałam kontynuowałam czytanie. Nie zauważyłam, że to horror więc wszystkie sceny w mieście traktowałam jakby Ethan brał udział w przedstawieniu. Końcówka wszystko w logiczny sposób wyjaśniła, nie ma potrzeby czytać kolejnej książki, powieść można traktować jak stand - alone chociaż dla tych (między innymi dla mnie),którzy docenili pracę Autora nie ma innego wyjścia niż z marszu zacząć kolejną część. Bardzo polecam, nie mam pojęcia czy to dobry horror - nie mam porównania. Cieszę się, że moja inicjacja z tym gatunkiem przeszła tak gładko. Przeczytałam tylko dlatego, że wszystkie poprzednie książki (wydane już po tej) mnie zachwyciły i dzięki nim polubiłam się z science fiction. Wielokrotnie musiałam zatrzymywać nagranie ze strachu, ostatecznie (po około 75%) zdecydowałam się przeczytać opis drugiego tomu. Polecam!

• 2015
  • 2015