Scotland Yard

Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Cykl: Brygada zabójstw (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Yard

Powieść o początkach Scotland Yardu, znakomicie osadzona w realiach wiktoriańskiej Anglii i niepozbawiona szczypty typowo angielskiego humoru. Rok po fiasku śledztwa w sprawie Kuby Rozpruwacza w Londynie dochodzi do morderstwa inspektora Scotland Yardu. Nowo mianowany komisarz powierza śledztwo Walterowi Dayowi. Jego sprzymierzeńcami w walce z bezlitosnym zbrodniarzem zostają: kolega z wydziału zabójstw, inspektor Blacker, oddany pracy posterunkowy Hammersmith oraz doktor Kingsley, pionier medycyny sądowej i daktyloskopii.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Ledarg1916 | 2018-02-14

Dwa lata, jakieś DWA LATA ta książka przeleżała u mnie na półce, kupiłem kiedyś za 9 złotych, pomyślałem, że kiedyś tam przeczytam, jak nie będę miał nic lepszego…
Ja to naprawdę jakiś głupi jestem… Toż to naprawdę perełka! Czyta się znakomicie, chłonąłem stronę za stroną.
Nie sądziłem, że powieść kryminalna, której akcja toczy się w XIX wieku, będzie potrafiła mnie tak porwać. Życie jednak zaskakuje. Niesamowite było to, jak autor pokazał początki kryminalistyki, dzisiaj nikt nie zwróciłby uwagi na tak prozaiczną rzecz jak odciski palców. A wtedy? Przecież mordercy nie musieli się tym przejmować, bo nikt nie sądził, że można ich na tej podstawie złapać, naprawdę interesujące.
Mocną stroną powieści są realia Londynu z końca XIX wieku, realia niekiedy trudne do zrozumienia dla człowieka z XXI wieku. Myślę sobie, przecież to Londyn, angielska kultura itp. No ale to nie zawsze tak pięknie i z ogładą… 
Autor fantastycznie przedstawia też bohaterów, oczywiście, są może momentami zbyt...

Dunya | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Nie będę kłamać, że nie spodziewałam się czegoś lepszego...
Widać, że jest to debiut autora. Narracja, zwłaszcza na początku, wydała mi się sztuczna, lecz potem jakoś przestałam zwracać na to uwagę albo po prostu się poprawiła. Wiele w tej powieści niedopracowań. Bohaterowie, choć z czasem stają się charakterystyczni, wpisują się w kiedyś już utarte schematy. Najbardziej brakowało mi chyba elementu tajemnicy... Szkoda, ale ogólnie książkę dało się przeczytać ;)

bookworm | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

Morderstwo. Wśród podejrzanych Kuba Rozpruwacz, meblarz, tancerz. To wszystko rzecz jasna w Londynie- siedzibie tytułowego Scotland Yardu. Przyjęło się zresztą mówić, że jest to policja znana na całym świecie. Stronice książki specjalnie nie porywają. Od kilku lektur tego typu literatury mam wrażenie zresztą, że jest ona pisana na jedno kopyto. Nie odradzam jednak sięgnięca po tę pozycję. Na pewno znajdzie się kilku śmiałków

Nikulina11 | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Ta książka jest naprawdę niesamowita! Główni bohaterowie, do których od początku przywiązujemy się, przeżywają wspaniałe przygody. Hammersmith, Day, Blacker czy Pringle - wszyscy są wspaniali i wnoszą coś odmiennego do opowieści. <3 Klimat wiktoriańskiego Londynu pochłania w całości. *~* Czytając kolejne rozdziały przeżywamy chwile radości lub smutku, raz śmiejemy się ze słabych żartów Blacker'a, a później zalewamy się łzami (nie będę dawać spojlerów :P). Obowiązkowa lektura każdego wielbiciela kryminałów! *^*

eva44 | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Powiem tyle szkoda, że jak do dnia dzisiejszego brak dalszych części w języku polskim.

Violetta Kaczyńska | 2016-05-29
Przeczytana: 27 maja 2016

Inspektor Walter Day, posterunkowy Hammersmit, doktor Kingsley oraz inni pracujący w powstającym, po działaniach Kuby Rozpruwacza, Brygadzie Zabójstw są bohaterami książki Alexa Grecina. Mam jednak wrażenie, że tak naprawdę to bohaterem tej książki jest Londyn oraz jego mieszkańcy. Nam żyjącym w końcu XX i na początku XXI wieku do głowy nie przychodzi ani nie możemy się pogodzić z tym, jak żyli ludzie pod koniec XIX wieku. Niby tylko trochę ponad 100 lat a jednak jaka wielka różnica w sposobie myślenia, życia i postępowania.
Sama książka napisana jest bardzo dostępnym językiem, czyta się dobrze i chętnie przewraca się kartkę za kartką aby tylko jak najszybciej poznać losy wszystkich bohaterów.

Lena | 2016-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 27 maja 2016

Wciągająca książka. Dałam się wprowadzić w czasy wiktoriańskiego Londynu - świetnie oddaje klimat tamtego czasu.
Wielowątkowość nakręca akcję. Polecam.

Justyna_78 | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Jakoś bez entuzjazmu, nie zainteresowała mnie specjalnie, w pewnym momencie postanowiłam przerwać czytanie...odłożyłam i wzięłam się za coś innego.

mamago | 2016-03-23
Przeczytana: marzec 2016

Uwielbiam być tak zaskakiwana. Aż mi się wierzyć nie chce, że to pierwsza poważna powieść Alexa Greciana, a wcześniej tworzył komiksy. No cóż jak dla mnie wymarzony debiut. Książka ma wszystko co powinna mieć świetna klasyczna powieść detektywistyczna - rewelacyjnie nakreślone postacie inspektorów z brygady Scotland Yardu(nie potrafię wskazać, która z nich jest najciekawsza), spójny wątek kryminalny, ciekawa postać doktora Kingsleya - pioniera medycyny sądowej i daktyloskopii, a to wszystko okraszone XIX- wiecznym Londynem, w którym unosi się jeszcze makabra Kuby Rozpruwacza...Oprócz świetnego wątku kryminalnego należy zwrócić uwagę na ciekawie nakreślone postacie drugoplanowe oraz plastycznie i niezwykle realnie ukazany obraz ówczesnego Londynu, z szerzącymi się chorobami, prostytucją i biedą.
A. Grecian zadedykował swą powieść Christy, "dla której nawet ta dedykacja będzie materiałem do doszukiwania się dziur w całym".
Panie Alexie - ja się żadnych dziur w Pana fabule nie...

majek | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

W końcu jakiś nieprzesadzony kryminał, w którym można znaleźć choć trochę realizmu. Zbrodnia jest? Jest. I choć okrutna, to Autor nie próbował zszokować przez obrzydzenie Czytelnika. Detektywi na tropie są? Są. I to nawet tacy, których nie sposób nie lubić. Głupkowate żarciki zrozumiałe tylko dla osób znających język angielski? Obecne. Presja czasu i otoczenia? Nie da się o nich zapomnieć. Morderca? Znany od początku. Aż mnie gorąca krew zalewała, jak "widziałam" błądzenie policjantów. A wszyściutko mieli pod nosem. I w sumie gdyby nie jeden mały błąd przestępcy, jego niecierpliwość - nasza bohaterska drużyna dalej by biegała po Londynie podejrzewając absolutnie każdego.
I choć miejscami miałam wrażenie, że książka jest nieco przegadana, to jednak potrafiła wciągnąć. Polecam :)