Scotland Yard

Tłumaczenie: Andrzej Niewiadomski
Cykl: Brygada zabójstw (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Yard

Powieść o początkach Scotland Yardu, znakomicie osadzona w realiach wiktoriańskiej Anglii i niepozbawiona szczypty typowo angielskiego humoru. Rok po fiasku śledztwa w sprawie Kuby Rozpruwacza w Londynie dochodzi do morderstwa inspektora Scotland Yardu. Nowo mianowany komisarz powierza śledztwo Walterowi Dayowi. Jego sprzymierzeńcami w walce z bezlitosnym zbrodniarzem zostają: kolega z wydziału zabójstw, inspektor Blacker, oddany pracy posterunkowy Hammersmith oraz doktor Kingsley, pionier medycyny sądowej i daktyloskopii.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

allison | 2014-08-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Ciekawa, wciagająca powieść, w której śledzimy kilka kryminalnych wątków oraz życie zawodowe i osobiste pracowników tytułowego Scotland Yardu.

Autorowi udało się stworzyć nastrój grozy i oddać ducha dziewiętnastowiecznego Londynu, który żyje niedawnymi zbrodniami Kuby Rozpruwacza. Dużo tu niebezpiecznych miejsc, spowitych mgłami uliczek, ciemnych zaułków, podejrzanych knajp...

Najbardziej interesujące jest śledzenie dochodzenia prowadzonego przez detektywa i jego podwładnych, którzy do dyspozycji mieli jedynie własny intelekt oraz pionierskie metody pomagającego im lekarza-patologa. Nagromadzenie kryminalnych intryg i spraw jest jednak małą wadą fabuły. Odniosłam wrażenie, jakby autor chciał zbytnio podpisać się zdolnością gmatwania akcji.

Całość przeczytałam jednym tchem i teraz czekam na tłumaczenie kolejnych części cyklu.

8_oclock | 2014-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2014, A_Wo
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Londyn, koniec XIX wieku. Reputacja policji upadła po nierozwiązaniu sprawy Kuby Rozpruwacza (który mordował, jak sprawdziłam, w 1888 roku). Nad bezpieczeństwem miasta czuwa niewielka Brygada Zabójstw - bez zaplecza laboratoryjnego, które dziś wydaje się tak oczywiste, że chwilami aż dziwi, jak wówczas rozwiązywali sprawy. Jeden z bohaterów książki, światły lekarz, usiłuje jak najlepiej przeprowadzać sekcje zwłok, a także jest zwolennikiem nowinki, porównywania odcisków palców, przyjmowanej przez innych z niedowierzaniem.
Książka pokazuje nędzę i szpetotę "stolicy imperium". Najbardziej uderzyła mnie rozmowa dwóch policjantów, z których starszy rangą pouczał młodszego, przejętego śmiercią chyba 5-letniego malca: "To nie dziecko. To robotnik".
Jednocześnie książka jest pisana w sposób ciepły i plastyczny. Pobudza wyobraźnię. Nietypowo jak na kryminał, czytałam ją powoli, nie tylko dlatego, że czytelnik (dzięki pisarzowi) zawsze o krok wyprzedza śledczych.
Nie wiem, czy poczują się...

deana | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 listopada 2014

Śledztwo w sprawie seryjnego mordercy bez wyspecjalizowanej ekipy, bez dokładnej analizy laboratoryjnej? Obecnie, gdy jesteśmy zalewani filmami i serialami kryminalnymi, wydaje nam się to nierealne. Podświadomie wyczekujemy na pojawienie się śledczy zbierających najmniejszy okruch, ślad odciska palca i dokładnie go badających.
Zupełnie inaczej wyglądało to trochę ponad sto lat temu. Brygady śledcze dopiero się formowały, daktyloskopia nie istniała, nie mówiąc już o precyzyjnym zabezpieczaniu dowodów. I właśnie w takim świecie prowadzi swoje pierwsze londyńskie śledztwo inspektor Day. Już na wstępie ma trudne zadanie - znalezienie zabójcy policjantów w mieście, które nadal żyje w strachu po nie tak odległych zabójstwach Kuby Rozpruwacza.
Od początku wiemy kim jest morderca, śledzimy zarówno jego poczynania, jak i działania policjantów. Mamy i błędne tropy, chwile zwątpienia śledczych, dodatkowe przeszkody i wątki pozornie odciągające od wątku głównego. Wszystko jednak płynnie...

| 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Jeśli spodziewacie się rasowego kryminału po tej powieści to srogo się zawiedziecie. Mimo iż mamy tu wszystko co potrzeba aby stworzyć doskonały kryminał zagadki do rozwiązania tu nie znajdziecie bo jej zwyczajnie nie ma. Pisarz poszedł czy podążył jak kto woli inną drogą i świetnie mu to wyszło. Grecian w pierwszym tomie serii o „Brygadzie zabójstw” nie bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę a serwuje nam przyjemną w odbiorze książkę ze świata powieści detektywistycznej. Mamy tu więc historię grupy policjantów ze Scotland Yardu ich pomocników oraz paskudnego łotra i kilku drobnych rzezimieszków, których należy złapać i przykładnie ukarać.
Dzięki osadzeniu akcji w okresie wiktoriańskiej Anglii kolejny raz miałem przyjemność przechadzać się po starych ulicach Londynu, chłonąć atmosferę miasta oraz poznawać panujące wtedy zwyczaje mieszkańców (widać, że autor poświecił swój czas na zbadanie tego okresu i dobrze odrobił zadanie domowe a to z kolei zwiększa frajdę podczas czytania)....

Reckless Bastard | 2015-12-04
Na półkach: Przeczytane, Grecian, Alex
Przeczytana: 01 maja 2015

6/10 – DOBRA

Rok po spektakularnej porażce jaką była dla londyńskiej Policji sprawa Kuby Rozpruwacza, do życia powołana zostaje Brygada Zabójstw. Złożona z dwunastu najlepszych śledczych jednostka ma za zadanie rozwiązać zagadki licznych morderstw do jakich dochodzi w mieście każdego miesiąca. Nikt się jednak nie spodziewał, że kolejną ofiarą okaże się jeden z inspektorów. Brutalnie okaleczone zwłoki śledczego zostają znalezione na dworcu Euston wetknięte do podróżnego kufra. Rozwiązanie zagadki tej zbrodni przypada w udziale młodemu inspektorowi Walterowi Dayowi. Z pomocą w schwytaniu sprawcy przychodzą mu pionier w dziedzinie medycyny sądowej doktor Kingsley oraz oddany swojej pracy posterunkowy Hammersmith. Śledczy muszą spieszyć się z odkryciem tożsamości mordercy, ponieważ wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek serii, a celem zwyrodnialca są inni detektywi Brygady Zabójstw.

Jak na powieść mającą być spadkobiercą historii o Sherlocku Holmesie, „Scotland Yardowi”...

Anna | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Może książka ta nie jest arcydziełem powieści kryminalnych, jednak czyta się ją bardzo szybko i z dużym zainteresowaniem.
Akcja rozgrywa się w końcu XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii. Londyńska policja boryka się z nierozwiązanymi od roku morderstwami kobiet, dokonanymi przez Kubę Rozpruwacza, który nadal jest na wolności. Jej reputacja nie jest najlepsza; na biurkach inspektorów piętrzą się nie rozwiązane sprawy, brakuje ludzi, a w mieście znów dochodzi do tajemniczego morderstwa jednego z inspektorów Scotland Yardu, którego zwłoki znaleziono w kufrze na dworcu kolejowym. Do prowadzenia sprawy zostaje wyznaczony przebywający w mieście od tygodnia inspektor Walter Day. Czy uda mu się znaleźć zabójcę, czy znajdzie wsparcie i pomoc wśród nowych kolegów, czy spełni pokładane w nim oczekiwanie przełożonego?
Książka ciekawa jest m.in. z tego powodu, że pokazuje nam pierwsze wprowadzane do pracy policyjnej "nowinki", jak daktyloskopia, dowody rzeczowe i ich umiejętność powiązania z danym...

| 2015-03-27

Interesująca, choć momentami rozwlekła, powieść o pracy śledczych w szeregach policji metropolitalnej w XIX-wiecznym Londynie, nad którym unosi się przekleństwo Kuby Rozpruwacza.

Tajemnicze morderstwa policjantów, ciemne sprawki mieszkańców, krwawe porachunki za krzywdy sprzed lat, desperacja i bezwzględne wykorzystywanie kilkuletnich dzieci - oto z czym co dnia muszą się zmierzyć śledczy z Brygady Zabójstw, jednostki pogardzanej przez londyńczyków po nieudanej próbie ujęcia najgroźniejszego mordercy w dziejach miasta. Detektywi zdają się jedynie na własną dedukcję i przypadkowe informacje, a dodatkowym obciążeniem jest własne życie i problemy osobiste. Wszystko to przekłada się na marne wyniki pracy i nierozwiązywane sprawy. Szczęśliwie, na pomoc przychodzi im nowy sojusznik - być może pierwszy w historii policji patolog, który w niekonwencjonalny sposób jak na te czasy poszukuje śladów zbrodni.

Cykl Greciana może być ciekawą pozycją o narodzinach nowoczesnej kryminalistyki,...

Wciągająca powieść kryminalna , której akcja toczy się pod koniec XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii.Kilka brutalnych morderstw i zmagania policji by uchwycić tajemniczych zabójców - tak w skrócie można przedstawić treść książki.
Szybko się czyta. Polecam !

dasio72 | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Każdy wielbiciel prozy Artura C. Doyla powinien poznać tę powieść. Napisana językiem i przypominająca styl angielskich klasyków, kryminalna historia opisująca pierwsze lata istnienia Scotland Yardu.
Londyn, rok 1889, minął rok odkąd Kuba Rozpruwacz dokonał swojej ostatniej zbrodni i rozpłynął się w angielskiej mgle. Wydawać by się mogło, że nic bardziej okropnego nie może już wydarzyć się w brytyjskiej stolicy. Niestety pewnego ranka na dworcu kolejowym zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki inspektora londyńskiej policji. Sprawą zajmować ma się młody śledczy Walter Day. Nim doktor Kingsley, prekursor nowoczesnych metod badania śladów z miejsca zbrodni zdąży dokonać sekcji zwłok, zamordowany zostaje następny policjant.
Czas ucieka, wydaje się, że w mieście pojawił się kolejny szaleniec mordujący, tym razem stróżów prawa. Inspektor Day, przydzielony mu do pomocy posterunkowy Hammersmith i doktor Kingsley, muszą jak najszybciej znaleźć sprawcę zanim ten uderzy ponownie.

Styl...

Pinacolada | 2015-06-12

Książka niezwykle wciągająca. Dobry trzymający w napięciu kryminał, który składa się z kilku wątków. Świetnie pokazane początki tytułowego Scotland Yardu. Ciężka praca komisarzy, nie była zajęciem dobrze płatnym oraz policjanci nie byli szanowani przez mieszkańców Londynu. Zła sława padła na stróżów prawa przez problem ze schwytaniem seryjnego mordercy Kuby Rozpruwacza. Zabójstwa policjantów, porwania, ciemne uliczki w pięknym starym Londynie, bardzo wciągają czytelnika w historie zapisane na stronicach książki. Polecam warto przeczytać :)