Czarny dom

Tłumaczenie: Jan Kabat
Cykl: Wyspa Lewis (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
The Blackhouse
Mandriell

Znakomity kryminał brytyjskiego autora wreszcie po polsku. Zbrodnia popełniona na niewielkiej szkockiej wyspie Lewis staje się dla Fina MacLeoda, oficera policji, okazją do sentymentalnego powrotu w przeszłość – po wielu latach wraca na rodzinną wyspę. Nie spodziewa się, że to właśnie w zapomnianej już prawie przeszłości leży klucz do rozwiązania zagadki. Klimatyczny, świetnie napisany kryminał ze świetnym portretem wyspiarskiej społeczności w tle.

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

pietruszka | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Ten klimat, wyspy pełnej wrzosowisk, zresztą zobaczcie zdjęcia w google. Można się zakochać. Chyba pojadę tam na wakacje.
Sama książka nie ocieka akcją. Morderstwo to tylko tło, jakby przyczynek dla powrotu głównego bohatera, policjanta który opuścił wyspę w młodości. Wrócił by rozwiązać zagadkę śmierci. I wróciły demony wspomnień. Ta książka okleiła mi kości. Wciąga dopóki nie przeczytasz ostatniego słowa. Ten klimat, bezradności, nieudanego życia, związku, w połączeniu ze znakomitą prozą autora poraża, wprost dołuje. Ktoś kto ma chandrę nie powinien go czytać. Miasteczko Twin Peaks to Disneyland przy Wyspie Lewis Maya. To anty kryminał, anty romans, anty trailer, to życie. Jest książką o tym jak ślepi mogą być ludzie i jak potrafią się ranić na całe życie.

książek: 2070
Anka | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 04 października 2016

Jakby nie było, ciągle to samo. Czarny Dom nie jest żadnym kryminałem. Jest w nim co prawda taki wątek, ale 90% książki autor poświęca na opisywanie życia głównego bohatera. Przeplatają się nam wraz z kolejnymi kartkami lata jego dzieciństwa i dorosłości, wydarzenia mające wpływ na jego dzisiejszą osobowość.

Jest i wątek romansu, a raczej niespełnionej miłości, jest i wątek nienawiści, jest strach, jest tajemnica... dużo tego.

To druga pozycja tego autora i mam wrażenie, że taka sama jak pierwsza, którą przecztałam - to mnie odrobinę znudziło - autor jest bowiem powtarzalny.
Gdybym Czarny Dom był ierwszy - byłabym zapewne zauroczona, ale nie był i dlatego tylko siódemeczka :) W kolejce czekają jeszcze kolejne dwie książki i mam kurcze nadzieję, ża każda kolejna nie zaniży mojej oceny.....

Ksychopata | 2016-03-19
Przeczytana: 17 marca 2016

"Dorosłość nie jest niczym więcej niż tylko odkrywaniem, że wszystko, w co wierzyłeś, kiedy byłeś młody, to fałsz, a z kolei wszystko to, co w młodości odrzucałeś, teraz okazuje się prawdą."
Carlos Ruiz Zafon - "Pałac Północy"

Gdy jesteśmy młodzi, pragniemy dogonić czas, by jak najszybciej wejść do świata dorosłych. Świata, który naszej młodszej wersji wydaje się pozbawiony skaz, niedoskonałości. Dorośli przecież mogą robić tak wiele rzeczy, które młodym są zabronione. Będąc jeszcze nieopierzonym kaczątkiem, które dopiero dojrzewa, by ruszyć w dorosłość, wydawało się, że to zaczym gonimy wyzwoli nas z tego więzienia jakim jest dzieciństwo, czasu kiedy chodzimy do szkoły, okresu, w którym dorośli o wszystkim za nas decydują. Wtedy młody człowiek czuje się jakby był w więzieniu, za grubymi, nierozerwalnymi kratami ze stali, w celi, która trzyma nas niczym dyby.
Paradoksem jest to, iż gdy nagle, nieoczekiwanie ( gdyż czas, taki niepozorny, niewinny pędzi z zawrotną prędkością ),...

Powiem szczerze, że ta książka trochę sobie poleżała na półce. Gdybym wiedziała, że jest taka dobra to dawno bym się za nią zabrała.
Historia rozpoczyna się w szkockim mieście - Edynburg. Poznajemy głównego bohatera Fina MacLeoda, policjanta, który przebywa na urlopie po tragicznej śmierci ośmioletniego syna. Na polecenie służbowe wyjeżdża na Wyspę Lewis, gdzie popełniono zabójstwo bardzo podobne tego, które prowadził tutaj w mieście. Rodzinne strony przywołuję niemiłe wspomnienia z dzieciństwa, zmaga się z przeszłością i z trudnym śledztwem.
Jednym słowem znakomita książka. Autor podszedł do fabuły i bohaterów emocjonalnie. I mimo, że nie pochodzi z tej wyspy to jednak opisy są realistyczne oraz autentyczne. Świetne połączenie powieści kryminalnej i obyczajowej. Napisana lekkim językiem. Zaskakujące zakończenie.
Zachęcam do przeczytania tej książki!!! A ja zabieram się do kolejnej części o losach Fina.

Perzka | 2014-06-30
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Wyspa Lewis położona jest w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych. To tutaj dwoje młodych ludzi, po zabawie zakrapianej alkoholem udało się nad morze, do hangaru na łodzie i znalazło zmasakrowane ciało mężczyzny zwisające z belek pod sufitem. Jak się okazuje to było drugie morderstwo w tym stylu. Do pierwszego doszło w Edynburgu, gdzie ofiarą był notariusz John Sievewright. Tym razem morderca zabił miejscowego zawadiakę, kucharza Angusa Macritchego.
Do śledztwa został przydzielony Fin Macleod, policjant, który przebywał na urlopie z powodu śmierci swojego synka Robbiego. Wraz z żoną Moną bardzo przeżyli stratę dziecka. Jednak powrót do pracy i wyjazd na wyspę Lewis, na której spędził lata dzieciństwa i młodości, a w końcu uciekł z powodu tragicznych wydarzeń, były mu na rękę. Chciał uciec od żony, którą obwiniał o śmierć syna, a także „powrócić do miejsca, gdzie życie wydawało się niegdyś proste”
To właśnie na Lewis wraz z ojcem udawał się na codziennie wyprawy nad morze w poszukiwaniu...

neta | 2014-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2014

Ostatnio w niedługim czasie niezamierzenie zdarzyło mi się zapoznać z trzema szkockimi autorami. Peter May wystartował z ostatniego miejsca by ukończyć bieg na pozycji lidera, mimo że pozostała dwójka (czyli Stuart MacBride i Craig Russell), bynajmniej nie dawała mu forów.

Ze zdjęcia siwowłosy Peter May ubrany w kilt spogląda na nas ciepłym wzrokiem, i po prostu widać ile historii ma do opowiedzenia. Ale to jak je opowiada, to już zupełnie inna historia…

Co najważniejsze: „Czarny dom” to nie jest kryminał! Powieść społeczno-obyczajowa zbudowana na wątku kryminalnym to już tak.
I to jaka powieść!

Początek to brutalne i bardzo krwawe morderstwo, zakończenie odkrywa sprawcę i motywy, a i owszem, ale już sposób w jaki do tego dochodzi z kryminałem nie ma wiele wspólnego, i dlatego lojalnie ostrzegam, że czytelnicy oczekujący mocnych wrażeń poczują się zawiedzeni. Ja byłam zdziwiona. Ale szybko zapomniałam, że liczyłam na szybką akcję, a zdziwienie ustąpiło miejsca zaciekawieniu....

książek: 2041
jamczyk | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Historia życia szkockiego policjanta wracającego w rodzinne strony, na wyspę Lewis, gdzie zbrodnia odkrywa tajemnice przeszłości. Świetnie opisane relacje w zamkniętej społeczności, żyjącej według zasad i wielowiekowej tradycji, dumnie stawiającej czoło przeciwnościom natury. Dużo mroku, wilgoci i torfowego dymu. Warto.

wiejskifilozof | 2017-11-10

Bardzo dobry kryminał,obsadzony w mrocznych i surowych realiach.
Zabójstwo,powrót po latach.Bohater wraca jako policjant.
Nie wszyscy mówią,po angielsku.Na tej szkockiej wyspie.
Łowią głuptaki,lubię je.Fajnie łowią ryby.
Podobały mi się opisy domu.

Magnis | 2017-04-08
Przeczytana: 29 marca 2017

Sporo słyszałem dobrego o książkach Petera Maya i gdy tylko nadarzyła się okazja zdobyłem z biblioteki. Uwielbiam historie o małych miasteczkach, dziejące się na wyspach, w których każdy skrywa wiele tajemnic. Dlatego byłem zaciekawiony czym Autor postanowi czytelnika zaskoczyć i jaką zaserwował zagadkę kryminalną.
Na leżącą na północ z Archipelagu Hebrydów Zewnętrznych na najdalej wysuniętą wyspę Lewis przyjeżdża Fin McCleod skierowany z Endynburga w celu pomocy w dochodzeniu brutalnego morderstwa dokonanego na jednym z mieszkańców małej miejscowości, gdzie kiedyś mieszkał. Tajemnice z przeszłości i zdarzenia zaczynają wychodzić na światło dzienne powodując podróż bohatera do przeszłości i zmierzenia się z tamtymi wydarzeniami.
Początkowo śledzimy losy bohatera uwikłanego w śledztwo, do którego został przydzielony. Policja nie ma wielkiego manewru dotyczącego sprawy, bo śladów praktycznie nie ma, a wyciągnąć coś z miejscowych jest trudno. Fin jako dawniejszy mieszkaniec...

VenusInFur | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

„Upiory przeszłości”

Zdziwi się ten, kto sięgając po „Czarny dom” spodziewa się dawki emocji właściwej thrillerowi. Peter May idzie bowiem dalej, wykracza poza ramy gatunkowe i daje czytelnikowi fascynującą powieść o młodości, marzeniach, godzeniu się z wyborami, zbaczaniu z utartych ścieżek i zawiłościach wkraczania w dorosłość. Elementy charakterystyczne dla prozy z dreszczykiem to sprawa marginalna, aczkolwiek powieść Brytyjczyka niesie z sobą ogromny ładunek emocjonalny – tajemnicze i odrażające morderstwo to preludium pod typowo obyczajowy dramat.

Wyspa Lewis to spokojna osada, gdzie krajobraz formują wiatry, deszcze i ocean, ludziom żyje się skromie, społeczność kształtują zaś gaelickie tradycje i pamięć o przodkach. Gdy pewnego dnia para nastolatków trafia na wypatroszonego trupa miejscowego zabijaki, a na wyspę powraca po długiej nieobecności policjant Fin Macleod niezabliźnione rany z przeszłości otwierają się na nowo. Wraz z postępem fabuły dochodzimy do wniosku, że...