Czarny dom

Okładka książki Czarny dom Peter May
Okładka książki Czarny dom
Peter May Wydawnictwo: Albatros Cykl: Wyspa Lewis (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Wyspa Lewis (tom 1)
The Blackhouse
Albatros
2014-02-05
2014-02-05
2011-09-01
Jan Kabat

Lubię powieści obyczajowe, lecz ta pozycja była szalenie nudna. Absolutnie nie zainteresował mnie opis wspomnień z przeszłości (z dzieciństwa i młodości głównego bohatera),nie polubiłam Szkocji z tej książki, odrzuciły mnie obyczaje tamtejszych mieszkańców. Miałam pozostałe części trylogii "Wyspa Lewis", ale bez czytania i bez żalu oddałam je do bookcrossingu.

Genialnie napisana, świetnie scharakteryzowane postacie, ciekawa, pełna emocji fabuła, przejmujący klimat. Przeczytałem przez 3 noce. To nie jest zwykły kryminał, lecz (razem z następnymi trzema częściami trylogii) cała epopeja pokazująca zmaganie się ludzi z przeciwnościami losu, słabościami charakteru i nieprzyjaznym klimatem. Niestety w większości przypadków ci ludzi przegrali te zmagania. Poza chwilami szczęścia, życie bohaterów, a zatem i cała trylogia są smutne - takie jak wiatr, ołowiane chmury, deszcz i targane wiatrem wrzosowiska.

Nie podeszło. Trudno to nazwać kryminałem skoro 90% książki poświęconej wspomnienia z dzieciństwa. W kwestii zagadki morderstwa w zasadzie nic się nie dzieje
Do tego źle odbierałam ciągłe wtręty i długie opisy barbarzyńskiego zwyczaju mordowania tych nieszczęsnych ptaków.

Ponura i przygnębiająca, mocno depresyjna opowieść, w której główny bohater bardzo powoli i nadmiernie drobiazgowo rozpamiętuje utracone, trudne dzieciństwo. I utraconą, trudną miłość. I utracone marzenia. I wszystko inne co utracił.

Poznajemy mieszkańców wyspy, a każdy z nich okazuje się jakoś zaburzony, i ma trudną przeszłość
Do tego skały, przemoc i krzyczące ptaki. Oraz kiczowate zakończenie; gdy słońce wschodzi nad ogólną marnością życia bohatera.
Bardzo, bardzo w tle wątek kryminalny.

Do tego skały, przemoc i krzyczące ptaki....

Książka opowiada o losach ludzi żyjących na wyspie, hermetycznym środowisku i nawiązuje jednocześnie do przeszłości, powiązanej z akcją jak główny bohater wraca na nią po latach. Późno wtrącony fakt o przeszłości Maccinesa, przez co na końcu pogląd na bohaterów zmienia się o wiele stopni. Wiele dramatycznych zdarzeń zebranych w jedno, dla czytelnika to może być ciężkie i popsuć nastrój. Ale napisane jest w bardzo dobrym stylu, książka trzyma w napięciu.

Klimatyczny, ze świetnym portretem miejscowej społeczności, świetnie napisany, ale raczej nie kryminał, bardziej dramat. Co nie jest zarzutem w żadnym wypadku.
Głównego bohatera nieszczęścia różnego typu spotykają od samego dzieciństwa. Może trochę za dużo się ich skumulowało, a opis tych przeżyć jest głównym wątkiem tej książki do zaskakującego i nieoczywistego finału. Wartością dodaną jest umiejscowienie akcji na szkockiej wyspie Lewis, której przyrodę oraz życie rdzennej ludności autor wspaniale odzwierciedla. Na pewno poszukam następnych części tej trylogii.
Polecam zajrzeć na stronę petermay.co.uk na której film oraz zdjęcia z wyspy Lewis.

Akcja książki dzieje się na szkockiej wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów.
Policjant Fin McLeod ma za zadanie znaleźć zabójcę człowieka, którego zamordowano na jego rodzinnej wyspie. Jednak tak naprawdę to nie o zabójstwo tutaj chodzi.
Klimat taki jak lubię, zimno, mokro, wietrznie i tajemniczo. Rozwiązanie szalenie zaskakujące.
Książka byłaby o wiele lepsza, gdyby nie przydługie opisy właściwie wszystkiego. Powodowało to, że omijałam kawałki i szukałam miejsca, kiedy zaczną się dialogi.
Ale i tak polecam.

Akcja książki dzieje się na szkockiej wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów.
Książka byłaby o wiele lepsza, gdyby nie...

Dość smętna podróż do czasów dzieciństwa z wątkiem kryminalnym daleko w tle. Mało wciągający. Raczej męczący.

Jeju, kiedy wydawcy nauczą się, że sam fakt pojawienia się w powieści trupa, czy nawet policjanta, nie czyni z książki kryminału! "Czarny dom" to sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa i rozliczenie z traumą. Wątek kryminalny szczątkowy, służy głównie jako pretekst dla retrospektyw i opowieści o życiu głównego bohatera (oraz kilku drugoplanowych). Tempo opowieści jest bardzo, ale to bardzo powolne, często na granicy wytrzymałości czytelnika. Zakończenie mnie nie przekonało - było mało wiarygodne.
Trudno jest mi jednoznaczenie ocenić tą książkę. Teoretycznie nie jest zła, nie ma w niej żadnych rażących błędów czy niedoróbek, porusza temat ważny (i modny),ale jest zwyczajnie nudna, a przesłanie nie jest na tyle nośne, by tą nudę usprawiedliwić.

Jedna z moich ulubionych książek! Fantastycznie oddaje klimat mroku i tajemnicy. Bardzo spodobało mi się przeplatanie historii z dzieciństwa z teraźniejszością, i to jak wszystko zaczyna łączyć się w kropki.
Wątek kryminalny rzeczywiście występuje bardziej w tle, więc nie nazwałabym tego typowym kryminałem - jednak to absolutnie nie jest minusem tej powieści.
Książka wciągnęła mnie niesamowicie, nie mogłam oderwać oczu.

Książka...

• Kryminał