Nocne życie

Okładka książki Nocne życie
Dennis Lehane Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Joe Coughlin (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Joe Coughlin (tom 2)
Live by Night
Prószyński i S-ka
2017-01-12
2013-04-16
Maciejka Mazan
Maciejka Mazan Mafia Prohibicja Przemyt Kuba

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Ocena 6,1
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
Ocena 0,0
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...
Okładka książki Twarzą w twarz David Baldacci, Linwood Barclay, Steve Berry, Lee Child, Lincoln Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Linda Fairstein, Joseph Finder, Lisa Gardner, Heather Graham, T. Jefferson Parker, Raymond Khoury, Dennis Lehane, John Lescroart, Steve Martini, Douglas Preston, Ian Rankin, James Rollins, M. J. Rose, John Sandford, R.L. Stine, F. Paul Wilson
Ocena 6,6
Twarzą w twarz David Baldacci, Lin...

Bardzo poprawna powieść. Nie porównywał bym jej do Ojca Chrzestnego, choć jest w podobnym klimacie. Polecam nie tylko wielbicielom pióra Lehane'a.

Zawiodlem się. Równie dobrze mogłoby to być rómansidło z zupełnie sztampowym i nieuzasadnionym zakończeniem. Postaci kobiece kartonowe do bólu, kilka błyskotliwych dialogów to za mało, żebym mógł polecić powieść.

Poznajemy Joe Coughlina w 1926 roku, podczas napadu na nielegalne kasyno, w którym akurat zabawiają się kartami członkowie mafii. A potem jest jak zwykle w tym klubie. Napady, zdrady, więzienie, miłość, śmierć, nielegalny alkohol, sprzedajni policjanci i wiarołomni przyjaciele, itd. "Nocne życie" to biografia Joe, historia gangsterska. W tle Ameryka z prohibicją, wielkim...

Początek historii wciągający. Im szybciej akcja nabiera tempa tym książka robi się gorsza.
Szybkie przeskoki czasu, dziwne zbiegi okoliczności pozbawiają powieści klimatu i wiarygodności.

Ogólnie jestem lekko zawiedziony.

Przesłuchane w audiobooku i niestety to był chyba błąd. Przez lektora nie potrafiłam poczuć powagi historii, dialogi wydawały mi się nienaturalne ale właśnie to raczej wina formy po jaką sięgnęłam. Sama historia koniec końców była ciekawa jednak i myślę, że bym zdecydowanie bardziej doceniła gdybym sięgnęła po formę papierowa.

Druga część opowieści Dennisa Lehana o Joe Coughlinie, najmłodszym synu kapitana bostońskiej policji.
Ameryka lat 20 - 30 ubiegłego wieku, prohibicja, rodząca się brutalna, zorganizowana przestępczość, Joe Coughlin pnie się w górę w przestępczej karierze. Bezwzględność, brutalność, zdrada, zemsta, miłość, walka o władzę i walka o życie, wielkie pieniądze i Wielki Kryzys z...

Najbardziej moim zdaniem szkodzi powieści zamieszczana na okładce opinia Stephena Kinga jakoby był to "Ojciec chrzestny dla ludzi myślących". Po pierwsze takie zdanie deprecjonuje "Ojca chrzestnego" a po drugie sugeruje, że powieść Lehane nie jest gorsza. Niestety, jest to powieść o klasę gorsza!
Owszem, widać że autora fascynują czasy, o których pisze; prohibicja, mafia i...

Lehane nigdy nie zawodzi, obojętnie czy akcja jego powieści dzieje się współcześnie czy lata temu, kiedy na ulicach panowali Gangsterzy przez wielkie "G", pisarzowi zawsze udaję się stworzyć klimat i wrażenie jakby opisane wydarzenia toczyły się tuż obok.
Ekranizacja "Nocnego Życia" jest fatalna, brakuje tam wszystkich elementów, które zachwycają w książce, niby fabularnie...

Jeśli King pisze i poleca coś to przeważnie niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Nocne życie mimo to broni się, czyta się dobrze, fani twórczości Lehane nie zawiodą się natomiast filmu dobrego z tego nie będzie. Ja uwielbiam takie klimaty.

Świetnie się czyta pomimo swoich 500 stron. Historia gangsterska, która przywodzi nieodparcie mi na myśl słynnych Bonnie&Clyde. Lata prohibicji, wojny gangów .... wiem, to może zniechęcać do przeczytania ale szczerze powiem to jedyna jak do tej pory i zupełnie przypadkowo przeczytana przeze mnie książka o tej tematyce, a na dodatek nie przyniosła mi zawodu. Polecam.

• 2013
  • Dennis Lehane