Pokochać noc

Prószyński i S-ka
2018-02-06
2018-02-06
Maciejka Mazan
literatura amerykańska małżeństwo manipulacja niebezpieczeństwo strach szantaż tajemnica thriller ucieczka

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Ocena 6,1
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
Ocena 0,0
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...
Okładka książki Twarzą w twarz David Baldacci, Linwood Barclay, Steve Berry, Lee Child, Lincoln Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Linda Fairstein, Joseph Finder, Lisa Gardner, Heather Graham, T. Jefferson Parker, Raymond Khoury, Dennis Lehane, John Lescroart, Steve Martini, Douglas Preston, Ian Rankin, James Rollins, M. J. Rose, John Sandford, R.L. Stine, F. Paul Wilson
Ocena 6,6
Twarzą w twarz David Baldacci, Lin...

Oficjalne recenzje i

Kobieta w opałach

Link do recenzji

719 1 155

Początek męczący, środek w miarę ok, zakończenie zaskakuje.
Jakbym miała podsumować całość - przeczytać można bo język lekki, ale fabuła mnie zupełnie nie wciągnęła..
Rachel, była dziennikarka, teraz kobieta zamknięta w 4 ścianach, która funkcjonuje tylko dzięki mężowi, istnej oazie spokoju.
Dopiero splot zdarzeń powoduje, że coś się zmienia...
Chyba proponuje sięgnąć po coś innego...

Początek męczący, środek w miarę ok, zakończenie zaskakuje.
Dopiero splot zdarzeń powoduje, że coś się zmienia...
Chyba proponuje sięgnąć po...

Niby Lehane, a jednak zupełnie nie podobny. Pomysł na fabułę choć nie oryginalny, to jednak dobry, pisarstwo wciąż na dobrym, wysokim poziomie, a jednak rozczarowanie.
To nie ten sam, bo inny, gorszy, nie ma co owijać, rozczarowujący Lehan
Nie ma tego co było symbolem pisarza, po prostu wciągająco opisana fabuła, od której trudno było się oderwać.
By nie pastwic się dalej podsumować można, wypadki zdarzają się nawet najlepszym. Dla innego pisarza to byłaby dobra pozycja w dorobku. Od Lehana wymagać możemy więcej. Tu było gorzej., poniżej dotychczasowego poziomu, do którego przyzwyczaił.

To nie ten sam, bo inny, gorszy, nie ma co owijać, rozczarowujący Lehan
By nie pastwic...

„Pokochać noc” to nieoczywisty kryminał, który ma bardzo duże umocowanie w psychologii głównej postaci. Tym razem bohaterką jest świetna dziennikarka telewizyjna. Rachel Childs Delacroix miała bardzo trudne dzieciństwo. Pomimo tego udało jej się zostać reporterką. Pracowała w telewizji robiąc reportaże z ważnych wydarzeń w kraju. Niestety jej krucha osobowość i odporność na stres doprowadziły ją do załamania psychicznego i ucieczki od świata zewnętrznego. Praktycznie zamknęła się w domu, próbując walczyć o siebie. Spotkała na swojej drodze Briana Delacroixa, który pomógł jej w walce z demonami. W końcu wydawało się jej, że ma szczęśliwe życie u boku kochającego męża.
Rys psychologiczny głównej bohaterki to najlepszy element tej książki, to prawdziwy majstersztyk. Autor po prostu ma do tego niewiarygodny talent.
Akcja tej książki snuje się bardzo powoli a i tak wciąga nas jak grząskie bagno. Rachel odkrywa, że całe jej życie to mistyfikacja i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Bo przed główną bohaterką jest wybór: dalej żyć w kłamstwie, ale za to jak pączek w maśle, czy jednak lepiej poddać się brutalnej prawdzie o związku i mężu.
Miłośnicy Lehane na pewno będą zachwyceni, bo w jego książkach nie ma tempa rajdowego i nagłych zwrotów akcji. Jest za to kawał porządnej pracy psychologicznej, która każdego z czytelników zmusi na koniec do refleksji.

Jak na tego Autora, słabe. Nie wiem, jak "udało" mu się połączyć w jednej książce natrętne psychologizowanie z tandetnym efekciarstwem; prawdziwa sztuka. Warsztat ma Lehane świetny, więc jakoś to się da przeczytać bez poczucia krańcowego zażenowania, ale zachwycać się niestety nie ma czym. Wyszło niespójne stylistycznie powieścidło (zlepek dwóch - jakby pisanych w różnych czasach - niepasujących do siebie opowieści), z bohaterami głównie z tego powodu kompletnie niewiarygodnymi na poziomie motywów i reakcji, koniec końców niezamierzenie zmierzające ku kryminalnej komedii omyłek.

Po przeczytaniu pierwszej części nie spodziewałam się czegoś wielkiego. Nie zainteresowała mnie zbytnio ale chciałam zobaczyć jak to się rozwinie. I w sumie było warto. Co prawda zakończenie, chociaż naprawdę bardzo dynamiczne, w pewien sposób rozczarowało mnie. Jednak narracja i akcja przez większą część książki została sprawnie poprowadzona.

Niewątpliwa zaleta tej książki to jej wielowątkowość, a także kilka ciekawych zwrotów akcji. Coś w sam raz dla miłośników B.A Paris czy Pauli Hawkins.
Gotowy scenariusz na film.

Gotowy scenariusz na film.

Spodziewałam się czegoś wielkiego i faktycznie książka byłaby niezła gdyby pominąć jakieś 200 pierwszych stron... Ogółem nie poleciłabym.

Świetnie napisana książka. Jak na kryminał to czyta się ją lekko i przyjemnie. Ta książka to opowieść, która zmusi do refleksji i na swój sposób zaskoczy czytelnika.

Jestem niezmienną fanką Dennisa Lehane. Rozpaczam, że zostały mi zaledwie dwie pozycje do przeczytania. Rewelacja! Polecam.

Po doskonałej "Wyspie tajemnic" czuję spore rozczarowanie.

Po doskonałej "Wyspie tajemnic" czuję spore rozczarowanie.