Brudny szmal

Okładka książki Brudny szmal Dennis Lehane
Okładka książki Brudny szmal
Dennis Lehane Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Brudny szmal (2014) kryminał, sensacja, thriller
The Drop
Prószyński i S-ka
2014-11-18
2014-11-18
Maciejka Mazan
Ekranizacje:
Brudny szmal (2014)
Mafia Ekranizacja

Czasami trafia się po prostu na książkę, którą czyta się z taką nieskrępowaną przyjemnością, z uczuciem powrotu do tego, co znane i lubiane. A ja zaczytywałam się kiedyś w książkach Dennisa Lehane’a i jego pióro zdecydowanie do mnie trafiało. I nie inaczej było tym razem. „Brudny szmal” ma w sobie znany mi już klimat niezbyt przyjaznego, ale intrygującego miasta (Boston, a jakżeby inaczej!),w którym brudne bywają nie tylko ulice i ciemne zakamarki, ale też przede wszystkim myśli i interesy. Naprawdę czułam w trakcie lektury, że jestem w opisywanych miejscach i mam okazję być świadkiem wciągających wydarzeń. Może nie jakoś wybitnie nieprzewidywalnych, ale ewidentnie pokazujących ciemną stronę ludzkiej natury i bohaterów, którzy rzeczywiście na kartach powieści ożywają.

I tylko fakt, że ta powieść jest tak krótka (niecałe 200 stron!) boli mnie niezmiernie, bo wyobrażam ją sobie w zdecydowanie bardziej rozbudowanej wersji. Nie musiałabym się wtedy tak szybko z nią rozstawać i żałować, że to już koniec. Cieszę się jednak, że wreszcie po długiej przerwie po Lehane’a sięgnęłam, bo to spotkanie zaostrzyło mój apetyt na więcej i tym razem nie mam zamiaru czekać aż tyle z sięgnięciem po kolejny tytuł. A kilka na szczęście jeszcze przede mną.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2024/04/dennis-lehane-brudny-szmal.html

Geniusz tkwi w prostocie - najwyraźniej Dennis Lehane postanowił trzymać się tej zasady. I bardzo dobrze, bo efekty są świetne.

"Brudny szmal" to książka, w której być może niewiele się dzieje. Fabuła też nie jest zbyt oryginalna. Za to postacie, szczególnie główny bohater, są bardzo ciekawe. Momentami odnosiłem wrażenie, że w głównym bohaterze dostrzegam samego siebie i zapewne właśnie dlatego ta książka tak przypadła mi do gustu.

Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że książka z takiego gatunku potrafi tak mocno skłonić do refleksji. No ale być może tak było tylko w moim przypadku, z powodu tej niezwykłej "więzi" z głównym bohaterem.

Zastanawiam się jaką dysfunkcje społeczną ma Bob, bo moim zdaniem to coś więcej niż jego charakter. Książka mi się podobała- sięgnęłam po nią z powodu świetnej kreacji Hardy'ego w ekranizacji. Kryminały to nie za bardzo moja bajka, ale tutaj dobrze rozbudowano wątek obyczajowo- psychologiczny i jest git.

Jak zamawiałem teraz książki z Biblioteki postanowiłem coś jeszcze sprawdzić z dorobku Lehane`a. To był zdecydowanie świetny wybór, powieść bardzo trafiła w mój gust i czytało się rewelacyjnie. Nie daję wyżej niż 7, bo to było bardzo krótkie, ale bez lania wody, niepotrzebnych wątków i sztucznego przedłużania. Akcja oczywiście toczyła się w Bostonie, głównym bohaterem był barman Bob, który całkiem dał się lubić. Momentem zwrotnym było znalezienie w śmietniku ciężko pobitego szczeniaka. Zaczęły wychodzić sprawy z przeszłości, wyskakiwać trupy z szafy, był wątek skradzionego szmalu, czeczeńskiego gangu, ciekawy zwrot fabularny na końcu. Nie mam żadnych zastrzeżeń, teraz muszę obejrzeć ekranizację, ciekaw jestem jak to wyszło zekranizowane.

Postanowiłem sięgnąć po książkę autora którego każda z książek staje się później adaptacją filmu. Nie czytałem wcześniej tego autora więc postanowiłem rozpocząć od najkrótszej z jego książek. w ten sposób sięgnąłem po Brudny szmal. Film kiedyś oglądałem, lecz zbyt nie wbił mi się w pamięć i prawie nic nie pamiętałem. Początek książki dobry, lecz czym dalej w las tym dla mnie coraz bardziej poplątany. Końcówka też nie wbiła mnie w fotel. Raczej niestety nie dla mnie. Czytałem wiele lepszych kryminałów w tym polskich. Jednak na chwilę twórczość autora sobie odpuszczę.

Półświatek, a w nim bar, gdzie przekazuje się nielegalne pieniądze. Jakiś napad, trochę trupów, jakaś kobieta i czubek.

Krótki, gangsterski kryminałek, nowelka. Bardzo oldskulowy, klasyczny w koncepcji. Stworzony rzetelnie pod względem warsztatowym, tak literacko jak kompozycyjnie, jednak to nic więcej jak lekkie czytadełko z jakim tam, niezbyt głębokim, drugim dnem. Okazało się, przypadkiem, że nakręcono film na podstawie. Z Jamesem Gandolfinim i Tomem Hardym w głównych rolach. I ja ten film oglądałem parę lat temu, i w ogóle nie pamiętam. Nawet nie tyle o czym był, ale że w ogóle go oglądałem. Tak, że tego.

Wysłuchałem w niezłej interpretacji Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego.
6/10

Niby thriller, ale bardziej powieść obyczajowa opisująca ludzi zmagających się z życiem w Bostonie: barmana kryjącego w sobie mroczną tajemnicę, jego kuzyna dramatycznie potrzebującego pieniędzy, policjanta panicznie bojącego się śmierci i paru innych, wszyscy oni jakoś niedopasowani, nieszczęśliwi, poszukujący; przy okazji mamy dosyć zgrabną intrygę sensacyjną. Dobra literatura.

Sięgnąłem po audiobooka, dobrze czytanego przez Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego, jako po wakacyjną rozrywkę i bardzo przyjemnie się rozczarowałem, bo książka Lehane'a jest czymś więcej niż kryminałem, to po prostu dobra literatura.

Bohaterem książki jest Bob Saginowski, barman z Bostonu, nieśmiały, wycofany człowiek, który bardzo cierpi z powodu swojej samotności. Dowiadujemy się trochę o jego dzieciństwie, wcześnie osierocony przez rodziców trafił do sierocińca prowadzonego przez zakonnice gdzie był bity i nigdy nie zaznał miłości czy czułości. Niemniej, mimo cierpień doznanych od sióstr jest mocno wierzący i codziennie chodzi na poranną mszę, ale nigdy nie przyjmuje komunii, dlaczego? Może ciąży na nim grzech ciężki...

Inny ważny bohater to kuzyn Boba, Marv, który prowadzi bar w którym pracuje Bob. Marv pochodzi z biednej rodziny, dorobił się w młodości pieniędzy w nielegalny sposób i kupił bar, ale kilka lat temu odebrała mu go czeczeńska mafia, która trzęsie Bostonem, miło czytać że ludzie ze Wschodniej Europy robią takie kariery... A sam Marv trudni się paserką i rozprowadzaniem dragów na małą skalę i bardzo potrzebuje pieniędzy aby opłacić pobyt ojca w domu opieki.

Mamy tu też ciekawe portrety innych ludzi, na przykład policjant Evandro Torres odczuwający egzystencjalny lęk przed śmiercią i zabijacy go seksem z kochankami, czy kryminalista Eric Reed, który po prostu lubi przemoc i zabijanie, czy tajemnicza dziewczyna Nadia, o której niewiele wiemy.

To świat niespokojnych, nieszczęśliwych ludzi, którzy wciąż są nienasyceni, Marv pożąda pieniędzy, wielkich pieniędzy, Evandro Torres chce awansu, Eric Reed pragnie niszczyć i tłamsić ludzi, może Bob jest spokojniejszy, ale dręczy go samotność i przygarnia psa... Poza tym to trudny świat, choćbyś chciał żyć porządnie, uczciwie, moralnie w tym środowisku, to nie za bardzo możesz.

Mamy też intrygę sensacyjną, ale jakby na drugim planie, jakby mniej ważną. Przy okazji zwraca uwagę mroczny klimat tej powieści, przesączony alkoholem i przemocą. Jak już pisałem, to bardziej rzecz obyczajowa niż sensacyjna, całkiem udanie portretująca życie amerykańskiego półświatka, nasuwa mi się tu porównanie z Elmore Leonardem, który jest pisarzem pełną gębą.

Świetna książka!!!

Facet uważany za przygłupa wychodzi obronną ręką z sytuacji nie do wyjścia...

POLECAM!!! POLECAM!!!

Świetna książka!!!

Facet uważany za przygłupa wychodzi obronną ręką z sytuacji nie do wyjścia...

POLECAM!!! POLECAM!!!

Scenariusz Lehane'a do filmu jest lepszy niż sama jego książka :D

Scenariusz Lehane'a do filmu jest lepszy niż sama jego książka :D

Lekki kryminał z mrocznymi ulicami Bostonu w tle. Dobra rozrywka 1-2 wieczory lub do podróży.

• 2015
  • Dennis Lehane