Pokochać noc

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Since We Fell
Ag2S

Rachel Childs, córka sławnej pisarki i była dziennikarka telewizyjna, żona dziedzica wielkiej firmy, Briana Delacroixa, prowadzi życie, które może wzbudzać zazdrość. Ale pozory mylą. Mieszka w luksusowym apartamentowcu i boi się z niego wychodzić. Skrywa tajemnicę, a ta doprowadza ją do obłędu. Żyje na co dzień z człowiekiem, który nie jest tym, za kogo się podaje. I gdy pewnego...

Mieszka w luksusowym apartamentowcu i boi się z niego wychodzić.
Skrywa tajemnicę, a ta doprowadza ją do obłędu.
Żyje na co dzień z człowiekiem, który nie jest tym, za kogo się podaje.

I gdy pewnego deszczowego dnia Rachel ku własnemu zdziwieniu wychodzi z domu, na ulicy zauważa coś, co przewraca jej świat do góry nogami. I choć bardzo by chciała, nie może dłużej udawać, że wszystko jest w porządku, bo stawką w tej grze jest jej życie. Kobieta, która nie wierzyła w siebie, a bezgranicznie ufała mężowi, w dramatycznych okolicznościach jest zdana na własną inteligencję i odwagę. Kobieta, która uciekała przed mrokiem tego świata, musi w tym mroku żyć – i przeżyć…

"Pokochać noc" to thriller psychologiczny z bardzo niejednoznacznymi i skomplikowanymi bohaterami, a jednocześnie kryminał trzymający w napięciu do ostatniej strony.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pokochac_noc-p-34714-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 598

Kobieta w opałach

Jak mawia pewne znane porzekadło bukmacherskie – pewniaków nie ma, są tylko faworyci. Myśl jakże wspaniale oddająca rzeczywistość, gdy spośród masy wyników ten jeden, zazwyczaj ostatni potrafi spalić cały kupon. Z ulubionymi twórcami sprawa jest podobna. Zdecydowanie można na nich liczyć i większość ich pracy wchodzi bez żadnego wpadki. Jednakże zdarzają się wyjątki od reguły, gdy te żelazne pewniaki okazują się faworytami zawodzącymi swych kibiców.

Ostatni czas to zdecydowany wysyp książek o kobietach w opałach, które zostają wrzucone w sytuacje pozornie bez wyjścia. Trudno powiedzieć, by Dennis Lehane był twórcą podążającym za nurtem popularności, ale jego „Pokochać noc” zdaje się idealnie w to wpasowywać. Główna bohaterka tej opowieści poszukuje nieznanego ojca, co tworzy w jej strukturze emocjonalnej oczywiste braki. Nie potrafią tego zamazać nawet sukcesy na dziennikarskiej niwie zawodowej, a najbliższe osoby pełne wsparcia, kryją w sobie więcej niż można zobaczyć.

Brzmi to wszystko cokolwiek znajomo i sztampowo, ale któż jak nie autor „Rzeki tajemnic” byłby w stanie wprowadzić w to nieco życia. W końcu właśnie psychologia postaci, ale i budowanie sugestywnej, namacalnej atmosfery jest jego znakiem rozpoznawczym. Tutaj pole do opisu jak najbardziej jest. Wśród traum, niepewności i poszukiwania równowagi kryje się wiele miejsca na przybliżanie emocji i jedynego w swoim rodzaju klimatu.

Niestety, i mówię to z bólem, tak znajomy i wypracowany styl tylko momentami budzi się do życia. Przez większość czasu można odnieść wrażenie, jakoby ta lektura była skrytym w szufladzie debiutem, który dopiero teraz ujrzał światło dzienne. Bardziej przypomina kolejną z masowych powieści z nieodłącznym twistem bądź scenariusz kina klasy B niż przemyślaną pozycję wytrawnego przecież twórcy.

Czyni on starania w stworzeniu kompleksowej postaci zbudowanej na przeciwieństwach, ale ilość jej perypetii i swoista losowość sprawiają, że nie sposób w nią uwierzyć. Autorowi ani na chwilę nie udaje się przebić przez szybę oddzielającą czytelnika od rozgrywającej się akcji. Tworzy to ogromny dystans, którego najbardziej wartkie wydarzenia nie mogą nadrobić. Od początku towarzyszy wrażenie sztuczność stworzonego świata i nie sposób w taki projekt jakkolwiek się zaangażować.

Można oczywiście zwrócić uwagę na to, że autor stara się zwrócić uwagę na mniej eksponowane tematy. Jak chociażby relacja matki z córką, wychowanie bez ojca, czy ukazanie co dzieje się daleko od naszej codzienności, w tym wypadku Haiti dotkniętego kataklizmem. Problem w tym, że ta cała otoczka jest raz, że nazbyt oczywista i nie dodaje niczego nowego, czego moglibyśmy nie wiedzieć, a dwa w korelacji z późniejszymi wydarzeniami zostaje zwyczajnie spłaszczona i pozbawiona znaczenia.

Tym bardziej bolesne jest to dla mnie jako fana Lehane’a, którego znam z szeregu świetnych pozycji. Odnoszę wrażenie, iż bardzo wielu autorów mogłoby podpisać się pod tą pozycją i nikt nie połapałby się w tej podmianie. Gdzieś wyparował styl, a w krew weszła automatyka pozbawiona pasji. Mam nadzieję, że to wyłącznie wypadek przy pracy i ten mdły, sztampowy i pozbawiony emocji thriller zbudowany na zawieszeniu niewiary, to wyłącznie nieudany eksperyment.

Patryk Rzemyszkiewicz

Joanna | 2018-04-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Podobnie jak kilka innych powieści pisarza, również " Pokochać noc" byłaby idealnym materiałem na film sensacyjny.
Pisarz z każdym rozdziałem odkrywa przed czytelnikiem kolejne tajemnice i zagadki, jednak ich rozwiązanie jest zaskakujące , trudne do odgadnięcia , z nieoczekiwanym zwrotem akcji.
Czytelnik poznaje Rachel Childs opowiadającą o latach swojej młodości spędzonej z matką psychologiem i uznaną pisarką poradników. Jednak jako matka Elizabeth nie potrafiła zbudować rodziny , nadmierne wymagania, manipulacja zachowaniem córki, liczne traumy związane z akceptacją siebie , tajemnice ojcostwa , których nawet mimo ciężkiej choroby i śmierci matka nie ujawniła buduje psychologicznie pogłębiony wizerunek przyszłej znanej dziennikarki telewizyjnej. Dramat , który rozegrał się na wizji w trakcie programu przekreślił Rachel jej karierę zawodową i doprowadził do agorafobii.
W tej powieści każde zdarzenie posiada podwójne dno, inną wersję wydarzeń , zawsze zaskakującą ,...

Gala | 2018-05-31
Przeczytana: 27 maja 2018

Przeglądając nowości w bibliotece natknęłam się na „ Pokochać noc „ – Denisa Lehane’a. Nie wszystkie nowości zasługują na szczególną uwagę, ale w tym przypadku zaintrygowała mnie duża liczba oczekujących w kolejce na zwrot pozycji. Najwidoczniej, pomyślałam pisarz jest bardzo znany, skoro jego nowa powieść cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Jak to możliwe, że autorze znakomitych powieści sensacyjnych i kryminalnych nic wcześniej nie słyszałam?
Okazuje się, że aż tak całkowicie nie jest mi obcy, może nie czytałam jego książek, natomiast jego twórczość jest mi znana pośrednio. Oglądałam znakomite filmy „ Rzeka tajemnic „ oraz „ Wyspa tajemnic „ zrealizowanych na podstawie książek tego autora.
Książka, która wzbudza skrajne oceny roznieciła moją ciekawość, ale nie nastawiałam się na nic szczególnego. Lepiej się mile rozczarować niż mieć wygórowane oczekiwania a potem narzekać, że książka niestety, ale nie jest taka jak się spodziewałam.
Myślę, że fakt, iż nie czytałam...

LelandLester | 2018-03-31

[Gdzie jesteś, tato?]

W swojej najnowszej powieści Dennis Lehane - twórca genialnej „Rzeki tajemnic” oraz niewiele gorszych „Gdzie jesteś, Amando?” i „Wyspy skazańców” - zaskakuje już na wstępie, czyniąc protagonistką kobietę o imieniu Rachel. Po książkę jednego z moich ulubionych (żyjących) pisarzy sięgąłem z dużą dozą zaufania, nie zagłębiając się ani trochę w okładkowe opisy...

Rachel Childs to dziennikarka prasowa i reporterka telewizyjna, której „nadaktywna, superświadoma, hiperkompetentna” matka – znana pisarka - odmówiła „jednego z najbardziej podstawowych praw – prawa do poznania ojca”. Wychowywana od zawsze przez jednego rodzica, o drugim nie mogła nawet wspominać. Rachel ma jednak obsesję na punkcie znalezienia rodziciela, a pytanie: „Kim był mój nieobecny ojciec?” nie daje jej spokoju. By uzyskać wyczekiwaną odpowiedź, musi zagłębić się w przeszłość, w tym w życiorys swojej matki przed jej narodzinami. Jedno jest pewne – toksyczność i dyktatura matki, przez którą...

Izabela Pycio | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

"Nie dostajemy tego, co chcemy, tylko to, z czym potrafimy sobie poradzić."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Dennisa Lehane i przyznaję, że natychmiast moją uwagę zwróciła niesamowita umiejętność budowania narastającego napięcia, kreowania wielopłaszczyznowej intrygi, uwzględniania barwnych postaci w scenariuszu. Zagłębiając się w przybliżaną opowieść czytelnik wielokrotnie przekonuje się, że jego przypuszczenia i interpretacje są aktualne tylko przez chwilę, kilka rozdziałów, do nagłego zwrotu akcji. Początkowo trudno mi było uchwycić rytm powieści, wydawało się, że nie spasuję się z nią, jednak z każdym rozdziałem moje zaangażowanie wzrastało, ciekawość wzmacniała się, a chęć poznania zakończenia napędzała spotkanie z przygodą czytelniczą.

Narracja z kobiecej perspektywy, uwzględniająca kilka psychologicznych aspektów, zaburzeń w odbieraniu siebie i świata przez główną bohaterkę. Interesujący rzut oka na słabości i niemoc człowieka, które w zestawieniu z wyzwaniami,...

Ciacho | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

"Niepewna jaźń"

Denis Lehane to jeden z najpopularniejszych bestsellerowych pisarzy książek kryminalnych i thrillerów. Najsłynniejsze z nich to "Rzeka tajemnic", "Wyspa tajemnic" i "Gdzie jesteś, Amando?", które bardzo dobrze może kojarzyć także widz, ponieważ zostały przeniesione na ekrany kin. Czytałem i oglądałem dwa pierwsze wymienione tytuły, które mnie oczarowały, bo są to zdecydowanie bardzo ciekawe, wciągające i rewelacyjne thrillery. Jedne z najlepszych oglądanych i czytanych przeze mnie w życiu. Stosunkowo dawno nie czytałem nic nowego od tego autora, ale kiedy pojawiła się zapowiedź "Pokochać noc", czyli jego najnowszej książki, to od razu wiedziałem, że po nią sięgnę, żeby sprawdzić ponownie poziomie pisarskich umiejętności Amerykanina.

Historia zaczyna się od przybliżenia postaci Rachel Childs. Poznajemy ją jako byłą dziennikarkę telewizyjną o traumatycznym przeżyciu, jako córkę sławnej pisarki, która wychowywała ją samotnie i dosyć rygorystycznie oraz jako żonę...

Sebastian Woźniak | 2018-03-18
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 18 marca 2018

Przeczytałem nowego Lehane i jestem rozczarowany. Pierwsza połowa jest świetna a druga byłaby fajna gdyby nie wydumana na maxa historia. Na końcu książki autor dziękuje komuś, że jakoś udało się pociągnąć sprawę do końca. Czyli chyba w połowie książki utknął i ktoś mu tak doradził.
Lehane ma kilka wspaniałych książek ale jego serii kryminalnej nie trawię jakoś...

Matylda Saresta | 2018-03-07

Nie wiem, kto pisze te jednozdaniowe recenzje na okładkach, ale zazwyczaj okazują się one totalną bzdurą.
Ten przypadek nie jest wyjątkiem.
Hitchcock? Nolan? Lynch?
Serio?
Otóż nie.
Nie ma tam mroku, a diabła tym bardziej.
Jest za to świetnie napisany thriller narracją z najwyższej półki, gdzie do połowy nic praktycznie się nie dzieje, a człowiek uświadamia sobie, że mimo tego i tak jest bardzo przyjemnie;)
Opowieść z twistem - idealny na ekranizację, na którą z pewnością ktoś się pokusi:)

Lehane należy do tego rodzaju pisarzy, którzy tak potrafią napisać opowieść, że człowiek łyknie wszystko, nawet podręcznik księgowości :)

Ania | 2018-08-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Nie mogę uwierzyć, że autorem tej książki jest Lehane. I gdybym czytała "Pokochać noc" nie wiedząc kto ją napisał, to w życiu bym nie pomyślała, że fabuła wyszła spod pióra mojego ulubionego autora.
Czytanie zakończyłam na 165 stronie. Odłożyłam bez żadnych wątpliwości, znudzona bohaterami i brakiem fabuły.
Niewiarygodne rozczarowanie.

Sandra Jasona | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Moje pierwsze spotkanie z autorem – czy udane? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Zaczyna się mocno, potem jest tak sobie i końcówka może nie dobra, ale dostateczna. Sam pomysł na fabułę dla mnie świeży, niestety rola Rachel, to już jakby kopia z innych powieści. Silna kobieta, która odkrywa, że jej życie poukładane, nie jest w sumie takim, jakim się ono wydaje. I zmierza się z tym odkrywa tajemnice, które jej towarzyszą. Poszukiwanie ojca, sensu życia, odkrycie, kim była matka są jakby dodatkiem. W sumie połowa powieści, trudno mi ją nazwać thrillerem, to taka opowieść, może i ona łączy się z tym, co się dzieje dalej, może i miała wyjaśnić zachowania bohaterki, ale mnie nie wciągnęła. Nie ukrywam czyta się szybko, pisarz ma taki styl, że intryguje, ale nie jest to, to, czego oczekuję po thrillerach.

Tomek | 2018-02-18

Ambitna porażka. To, że Dennis Lehane jest w dupie, jest jasne. Widać to po jego kilku ostatnich powieściach. Problem w tym, że zaczyna się w tej dupie urządzać. Choć najgłębszy kryzys – powieści „Brudny szmal” oraz „Nocne życie” i „Miniony świat” z trylogii retro – ma chyba za sobą, wciąż się miota i zamiast budować własne księstwo, wpasowuje się świat układany przez innych. Zrezygnował z bycia pisarzem, autorem wybitnych dramatów sensacyjno-obyczajowych („Rzeka tajemnic”, „Wyspa skazańców/tajemnic”) i stojącej na najwyższym poziomie, łamiącej granice gatunkowe prozy detektywistycznej („Pułapka zza grobu”, „Gdzie jesteś, Amando?” i „Modlitwy o deszcz” z cyklu Kenzie/Gennaro) a stał schlebiającym masowemu czytelnikowi wyrobnikiem pióra. Sprawnym, bo „Pokochać noc” jest znakomicie, bardzo dynamicznie i lekko napisana, ale tylko wyrobnikiem. Mógł zdobyć popliteracką koronę ziemi, ale po kilku nieudanych podejściach eksploruje co najwyżej góry świętokrzyskie.
„Pokochać noc” to dość...