Akty wiary

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Acts of Faith
wiara, miłość

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Opinie czytelników (2091)
Melancholia | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Z e-półki
Przeczytana: 02 maja 2012

Muszę szczerze przyznać, że dawno już nie natknęłam się na książkę, której szybkie przeczytanie zahacza wręcz o profanację. Segal w "Aktach wiary" porusza się bowiem po kilku płaszczyznach, podejmuje wiele wątków, stawia rozliczne pytania, a robi to używając prostego i bardzo trafnego języka. Ale do rzeczy...

Sama historia też nie jest specjalnie skomplikowana. Jest tu troje głównych bohaterów: żydowskie rodzeństwo Daniel i Debora Luria, dzieci wybitnego rabina i prawdziwego przywódcy duchowego silczańskiej społeczności, oraz Tim Hogan- irlandzki katolik. Cała trójka pochodzi z Brooklynu, tu się wychowują i wzrastają. Ich losy wciąż się krzyżują i splatają aż do pamiętnego dnia szabatu, kiedy to Tim (pełniący obowiązki szabesgoja, czyli gaszącego światła w domach pobożnych Żydów) spotyka Deborę w kuchni. Kilka rozmów, jeden niewinny pocałunek i wybucha skandal. Pobożna Żydówka, córka rabina i goj?

Po tym wydarzeniu Tim poświęca się bez reszty nauce i modlitwie, wstępuje do...

anitus | 2015-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2015

Bardzo dobra książka o trójce młodych ludzi, o wierze, zwątpieniach i trudnych wyborach. Ciekawa pozycja również ze względu na możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat obrządków religijnych Żydów. Jest też wątek miłosny, co nadaje książce kolorytu.

gorzka | 2016-11-07
Przeczytana: listopad 2016

Niepozorna książka o zniechęcającym tytule okazała się ciekawą i prowokującą do myślenia lekturą. Czytelnik dowiaduje się o losach trójki bohaterów, o których dałoby się powiedzieć wiele dobrego, a którzy popadają w stan wykluczenia za sprawą restrykcyjnych dogmatów środowisk ich pochodzenia. Podobnie jak w wielu innych opowieściach mamy tu historię utalentowanych, wręcz nieprzeciętnie zdolnych osób, które duszą się w świecie kontrolowanym na każdym kroku przez religijne reguły, mówiące z pyszałkowatym oświeceniem, kto jest godzien aby w nim widzieć człowieka równego sobie, a kogo należy traktować z lekceważącą wyższością. Fabuła prowadzi do refleksji, iż bezduszne skupianie się na prawach i dogmatach może prowadzić do zaślepienia, przez które zostaje skrzywdzony drugi człowiek. A to w nim właśnie (zwłaszcza mówiąc o punkcie widzenia osób szczególnie pobożnych) winniśmy widzieć bliźniego okazując mu szacunek i życzliwość. „Akty wiary” to lektura godna polecenia, gdzie poza...

Katherina87 | 2012-11-20

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Polecam.

Krzysztof Baliński | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2011

"Akty wiary" Segala to jest genialna i skomplikowana książka, którą rozpatrywać trzeba co najmniej w kilku wymiarach. Lubię takie pogmatwane książki, które dobrze się czyta i nie bez przesady można powiedzieć, że pogłębiają naszą wiedzę o świecie. Co to są te Akty wiary? Rozwodzić sie nie będę, bo po pierwsze mówi o tym cała książka, a po drugie, o jednym z tych aktów autor mówi dosłownie w ostatnim zdaniu, a więc to odebrałoby czytelnikowi przyjemność czytania.
Z jednej strony mamy dużo o religiach judaiźmie i trochę katolicyźmie, w tym też o tym co łączy i dzieli, a także mamy motyw laickiej próby odejścia od wiary, a przynajmniej o pokusach.
W końcu wielu ludzi młodych i nie tylko, zastanawia się, stawia pytania czy Bóg istnieje, o sens wiary?

Głównymi bohaterami jest żydowskie rodzeństwo, Debora i Daniel, dzieci rabina, z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny Luria. Jest jeszcze Tim, irladzki katolik, przyszły ksiądz, który zakochał się w Deborze, Tim, był szagesbojem,...

Alicja | 2014-10-29

To było moje pierwsze spotkanie z Segalem. Dawno temu, a jakby dziś :)
O młodych ludziach, trudnych, niepopularnych wyborach i wiarą w Boga w tle. Bohaterowie wzbudzają szczerą sympatię. Mądrzy i dobrzy ludzie. Rozstawałam się z nimi z żalem.
Wracałam wciąż do poprzednich stron, czytałam je po kilka razy, upewniając się czy aby na pewno to tak i właściwie to jak :)
Czytać "Akty wiary" należy jak biblię. Powoli, ważąc każde słowo.
Ciepła, wyjątkowa powieść. Dla wszystkich. Pokochają ją kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi.
9/10

wikin | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Znakomicie opisany świat chasydów, o których niby wiemy, ale właściwie to nic. Chałat, pejsy, kapelusz.Początek bardzo dobry, ale potem około 2/3 książki coś zaczyna brakować. Widać, że autor, syna rabina płynnie porusza się w świecie judaizmu, ale co do chrześcijaństwa, nie czuje go. Opis Watykanu, więcej niż mierny. Wybory Tima, nieprzekonywujące, dla mnie. Czyżby arcybiskup nie znał poziomu nędzy w biednych krajach? Spotkanie z księżną, ostatnie, prośby Tima, żenujące. W końcowej części książka zaczyna przypominać Harleqiuna. Wybór, chociażby Daniela. Ale generalnie gorąco polecam. Wiele celnych uwag. Zwróćcie uwagę, jaką kare wyznaczył Timowi rabin Lurie. I odpowiedź wuja Tima! Warto głębiej zastanowić się nad niektórymi akapitami.

Ann | 2010-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Autor opisuje historię trojga ludzi, którzy pomimo wielu różnic kulturowych, wyznaniowych i ideologicznych zdołają nawiązać między sobą bardzo silne więzi przyjaźni, miłości i braterstwa.

Książka w gruncie rzeczy jest o miłości, o jej wpływie na ludzkie decyzje, o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w religiach, w które wtłacza nas wychowanie i tradycja. Poszukiwanie sensu życia i bliskości Boga staje się dla bohaterów głównym wyznacznikiem ich życiowej drogi, powołania, a w konsekwencji szczęścia.
To co jest szalenie ciekawe, to zestawienie dwóch wielkich religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa. Autor bardzo zręcznie łączy i wskazuje na to co jest wspólne: fundament Starego Testamentu, wiarę w Jednego Boga. Bohaterowie poprzez przynależność do konkretnych tradycji lawirują pomiędzy tym co jest ogólnie przyjęte i nakazane, a tym co im podpowiada serce i pragnienie bliskości Boga.
Książka okraszona jest również ciekawym wątkiem romantycznym pomiędzy żydówką, a...

agiwka | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Wspaniała książka. Mądra, a przy tym sprawnie napisana i przetłumaczona.Kolejny raz nie zawiodłam się na Erichu Segalu.

zobacz kolejne z 2081