Malowany welon

Okładka książki Malowany welon William Somerset Maugham
Okładka książki Malowany welon
William Somerset Maugham Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Malowany welon (2007) literatura piękna
The Painted Veil
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
2009-12-03
Franciszka Arnsztajnowa
Ekranizacje:
Malowany welon (2007)
Chiny literatura brytyjska literatura piękna miłość romans

Okładka książki Theatre Royal - The Colonels Lady & The Black Mate : Episode 14 Joseph Conrad, William Somerset Maugham
Theatre Royal ... Joseph Conrad, Will...
Okładka książki Classic Stories of World War I Richard Aldington, Paul Alverdes, Stacy Aumonier, James Warner Bellah, Joseph Conrad, Georges Duhamel, John Galsworthy, Ernest Hemingway, Leo V. Jacks, Charles Edward Montague, Walter Frederick Morris, William Somerset Maugham, John W. Thomason Jr., H. M. Tomlinson, William Townend, Edith Wharton, James B. Wharton, Ared White, Karl Wilke
Classic Storie... Richard Aldington, ...

W opisie jest błąd. Pierwsze polskie wydanie tej powieści było w 1929 przez "Bibljotekę groszową", drugie w 1935 przez to samo wydawnictwo i trzecie w 1937 przez "Kurjera polskiego". Wydania były dwutomowe pod tytułem "Malowana zasłona" w przekładzie F. Arnsztajnowej. Ja posiadam to z 1935. Książka sama w sobie świetna. Pokazuje, że prawdziwa miłość nie polega tylko na namiętności, lecz na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu, szacunku, opiece i bezinteresowności. Jeżeli prześpimy swoją szansę na rozbudzenie uczucia lub nie damy jemu rozkwitnąć w odpowiednim momencie, to potem będziemy tego żałować, bo będzie za późno. Tytułowa bohaterka jest typową femme fatale, a jej mąż zbyt dumnym mężczyzną na przebaczenie. Nie ma tutaj dużo opisów krajobrazu chińskiego lub kultury i obyczajowości Chińczyków. Chiny są tylko tłem w tej historii. Powieść pochłania od pierwszej do ostatniej kartki, mimo tego, że jest bardzo smutna. Dostarcza wielu mądrych cytatów.

Na pewno inna niż film ale za razem bardziej ciekawa i głębsza. Aczkolwiek może z racji wieku skłaniam się bardziej ku filmowi (bo jest prostszy i bardziej bajkowy). Z książki bije powiew nowości bo czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Nie ma w niej za grosz banalności. Polecam.

Książkę przeczytałam bo urzekł mnie wiele lat temu film. Choć o zgrozo zupełnie inaczej zapamiętałam tamto zakończenie... Starość. Książkę oceniam jako dobrą być może dlatego że w wielu aspektach Kitty przypomina mi mnie samą. Książka na tyle krótka by nie nużyć czytelnika, język i styl ciekawy, choć historia mnie wciągnęła nie będę ukrywać nie przeczytałam tej pozycji jednym tchem, nie mniej ma to coś potencjał i ciekawy morał...

2026
1962

Książka "Malowany welon" William'a Somerset'a Maugham'a zabiera nas do lat 20 XX wieku.
Poznajemy Kitty, która wychodzi za mąż za Waltera Fane. Dlaczego? Ponieważ bała się staropanieństwa. Nie kochała swojego męża, była piękna i próżna. Małżonkowie wyjeżdżają do Chin, ponieważ jej mąż jest bakteriologiem. Kitty wdaje się w romans z Charlesem Townsendem. Gdy Walter odkrywa jej zdradę, podejmuje decyzję o wyjeździe do nowej placówki, gdzie panuje epidemia cholery. Mąż Kitty zmusza ją do wyjazdu, szantażuje swoją żonę. W nowym miejscu kobieta powoli i boleśnie uczy się prawdziwie kochać. To będzie lekcja, jaką zapamięta na całe życie.
Dramatyczna historia miłości, przebaczenia, zdrady, wiele wzruszeń i łez.

Wydawałoby się, że napisano już tyle książek o miłości, że temat ten został już praktycznie wyczerpany, a tu okazuje się, że nic podobnego, gdyż autor ,,Malowanego welonu,, również ma w tej kwestii coś jeszcze do powiedzenia, a mianowicie, że miłość sama w sobie jest piękna pod warunkiem, że nie rani. W. Somerset Maugham zachwycającym stylu odsłania różne oblicza miłości- miłości nieodwzajemnionej, miłości z rozsądku, miłości desperackiej, miłości zbrukanej. Historia bohaterów niby prosta, banalna, a jednak bardzo skomplikowana. Autor w książce przemyca wiele ważnych i mądrych sentencji. Wśród nich można znaleźć perełki takie jak:- ,,o to chodzi czy ktoś nas kocha. Najważniejsza rzeczą jest, czy sami kochamy. Miłość, której nie podzielamy, nie wywołuje w nas nawet wdzięczności. Nudzi nas tylko.,, , albo ,,ludzie, którzy kochają bez wzajemności, czują się przeważnie pokrzywdzeni,, nad którymi warto się pochylić. Pięknie zostały opisane losy zagubionej kobiety, niedojrzałej emocjonalnie, pragnącej miłości? , namiętności? a może bliskości? Tę książkę warto przeczytać. Jest wzruszająca i daje dużo do myślenia.

Lubię czytać Maughama, książka mi się podobała. Każda, którą czytałam, ma jakieś przesłanie. Może nie jest ono dobrze rozumiane teraz, gdy od napisania powieści minęło już 90 lat, świat się zmienił, moralność i mentalność także, inna jest rola kobiety i mężczyzny w życiu społecznym. Interesujące jest to, że autor skupił się na jednej postaci kobiecej. Reszta to tło, nawet obaj mężczyźni występujący w życiu bohaterki są ledwo naszkicowani. Wyraźnie widzę w tej powieści krytykę społeczeństwa określającego wartość kobiety na.podstawie zamążpójścia. Na tym tle Kitty dojrzewa jako człowiek i po tragicznych przeżyciach szuka swojej drogi.

Głupota głównej bohaterki była wręcz przytłaczająca. Poza tym, wspomnianego wcześniej Edwarda Nortona ciągle widziałam oczami wyobraźni w trakcie czytania.

Trochę zmarnowany potencjał. Jest to obraz dojrzewania emocjonalnego/duchowego. Mógłby on jednak być trochę wyraźniejszy, bo w tej formie pozostawia niedosyt.

Siódemka, bo może czytałam widząc wspaniałą, minimalistyczną grę E. Nortona w filmowej adaptacji.

Klimatyczna i niełatwa historia, może melodramatyczny, może ckliwy, ale napisany stylowo.

• Literatura angielska
  • 2011