Malowany welon

Tłumaczenie: Franciszka Arnsztajnowa
Wydawnictwo: Świat Książki
The Painted Veil
Malowany, welon

Bojąc się staropanieństwa, piękna Kitty wyszła za mąż bez miłości. Żywiołowa i radosna, czuła się samotna w towarzystwie powściągliwego i ceremonialnego Waltera. Zwłaszcza że zaraz po ślubie wyjechali z Anglii do Chin, gdzie on pracował jako bakteriolog. Tam poznała i pokochała Karola: czarującego, przystojnego i żonatego zastępcę gubernatora, ojca trzech synów. Gdy romans wychodzi na jaw, Walter przyjmuje pracę w dalekim mieście, ogarniętym epidemią cholery, a szantażowana przez niego Kitty musi jechać wraz z nim... Wzruszająca opowieść o dojrzewaniu do przebaczenia i miłości, rozgrywająca się w latach dwudziestych zeszłego wieku. Rok pierwszego polskiego wydania to 1935.

książek: 1900
Gosia | 2013-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 lipca 2013

Historia przemiany kobiety z głuputkiej, pustej trzpiotki w dojrzałą kobietę, która zaczyna być świadoma siebie, świadoma tego, co straciła: czasu, który nie wróci, osób, które skrzywdziła. Zakończenie niebanalne, co podnosi wartość książki plus dodatkowo egzotyczna sceneria. Teraz czas na film, który podobno jest lepszy niż książka. Jeżeli tak, to chyba będzie to mój pierwszy w życiu.

Theodozy | 2014-05-07

"Malowany welon" bardzo przypadł mi do gustu. Mimo, że podeszłam do niego z lekką rezerwą jako, że film pod tym samym tytułem ma łatkę "melodramatu", już po pierwszych rozdziałach byłam praktycznie udubrochana. Postacie są ciekawe i w trójwymiarowe: najlepszym przykładem będzie oczywiście Kitty. Jest to typ bohaterki, która zwykła mnie irytować ale w tym wypadku, nie tylko ją zrozumiałam ale nawet zaczęłam jej współczuć... Autor nie bez powodu opisał, dane jej wychowanie czyniące z niej próżną, głupiutką kobietę niezdolną do chłodnej oceny sytuacji. Dzięki temu końcowa przemiana jak i poszukiwanie duchowego spokoju wydają się czynem prawie bohaterskim. Egzotyczna sceneria jest bardziej niż odpowiednim pejzażem dla rozterek pięknej Kitty. Jest jednak scena, która wywarła na mnie największe wrażenie i bez której "Malowany welon" byłby chyba melodramatem pełną gębą. Scena "przebaczenia" daje powieści lekko gorzkawy posmak i przypomina, że w życiu często sami musimy szukać...

natanna | 2013-04-19
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Z powieścią Wiliama Somerseta Maughama spotykam się po raz pierwszy co nie znaczy, że nigdy nie słyszałam o tym pisarzu.
Maugham, jak wyczytałam w internecie "był błyskotliwym i jednym z najbardziej poczytnych autorów XX wieku a jednocześnie najbardziej znanym pisarzem w świecie". Z wykształcenia lekarz nigdy nie wykonywał swego zawodu wyuczonego, lecz poświęcił się pisarstwu. Początki pisania miał trudne, żył nawet w nędzy. Sukces i powodzenie finansowe przyniosły mu dopiero sztuki teatralne. Z czasem jego książki również znalazły uznanie wśród czytelników a wysoka ich sprzedaż dała mu wygodne życie Prosty styl, jaki cechował jego pisarstwo, pozbawiony liryzmu sprawiał, że mimo sukcesu czytelniczego nigdy nie doczekał się uznania ze strony krytyków literackich. Życie miał barwne, dużo podróżował, między innymi był również w Chinach, w których osadził akcję książki, którą właśnie przeczytałam czyli "Malowanego welonu".

"Malowany welon" po raz pierwszy wydany był w Polsce w...

Visenna | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dramat obyczajowy w ciekawej scenerii W. S. Maughama bardzo mile mnie zaskoczył. Otworzyłam książkę wczoraj, ledwo kilka minut przed północą, żeby tylko zapoznać się z jej stylem i po chwili uświadomiłam sobie, że przeczytałam ponad połowę!
Spodobał mi się sposób prowadzenia narracji - z perspektywy młodej Angielki urodzonej w początkach XX wieku, w pełnej konwenansów rodzinie, pnącej się z mozołem po drabinie towarzyskiej. Od początku do końca książki będziemy się przyglądać wnętrzu duszy młodej kobiety, niezbyt wykształconej, lubiącej pospolite rozrywki, odpowiednie dla swego urodzenia, która - na skutek trudnych przeżyć, jakie stały się jej udziałem - nauczy się nie oszukiwać samej siebie, nazywać rzeczy po imieniu, choćby wstyd palił policzki.
Oto Kitty, znudzona mężem, "człowiekiem mądrym i z charakterem", wdała się w romans z uroczym, żonatym mężczyzną, który nie zawahał się pozbyć niewygodnej kochanki, gdy tylko zdał sobie sprawę, że ujawnienie tego związku przez męża...

Typowy przykład,że zdrada nie popłaca,i prędzej czy później wyjdzie na jaw!
Drżyjcie wiarołomni mężowie i wiarołomne żony.

Smutna historia.
Ciężkie czasu. Dziś mało kto ulega presji staropanieństwa.
Na początku był przymus,wyjazd,nowe otoczenie,trudy aklimatyzacji,następnie pojawił się on-mężczyzna idealny...
I jak tu oprzeć się pokusie,jeśli twoje małżeństwo to stek kłamstw i kontrolowane udawanie?!
Kradzione chwile szczęścia w ramionach kochanka,i bolesny upadek kiedy prawda zostaje wywleczona ze swej ciemnej norki.
A później jest już tylko gorzej...
Zawiedzenie,kolejna zmiana otoczenia,wrogość i brak zaufania.

Jednak w tym pozornie nieprzyjaznym środowisku,rodzi się nowa Kitty.
Taka,która na własnej skórze przekonała się co to zdrada,taka co widzi,że świat nie kończy i nie zaczyna się na tym czego chcemy;że są inni ludzie,inne potrzeby,inne priorytety.

Lubię szczęśliwe zakończenia,lubię mieć w sobie pewność,że to co czytam,nawet po ciężkich trudach skończy się...

Justyna Antoniewicz | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Malowany Welon książka bardzo mnie urzekła i zachwyciła po prostu piękna historia a zarazem smutna nieszczęśliwej miłości głównej bohaterki która kochała swojego męża a on nie odzwajemnniał jej miłości.

Ania | 2015-08-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Książka spełnia moje wymagania dla przyjemnej lektury. Wciąga i czyta się ją z wielką łatwością. Nie szukałam wielkich przemyśleń i głębokiego przesłania. I chociaż można je odnaleźć - główna bohaterka w wyniku przemiany wewnętrznej z egoistycznej i naiwnej zmienia się w dojrzałą emocjonalnie kobietą - to uważam, że jest to najsłabsza strona książki. Bardziej podobałby mi się inny, nie koniecznie mający poruszyć emocje czytelnika finał. Przemiana jakby wymyślona przez autora na siłę, tak wielka i wspaniała, że aż nieautentyczna, za co odejmuję 1 gwiazdkę.

luelle | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Przygnębiająca powieść. Fabuła dość banalna, ale podobnie jest w życiu: wszystko już było, ludzkie historie są powtarzalne. W książkach szukam uniwersalnych refleksji, prawdy o naturze człowieka, prób wytłumaczenia powodów pewnych zachowań, szczerości i głębi w przedstawianiu wnętrza bohaterów. I to wszystko właśnie w "Malowanym welonie" znalazłam. Nie były to dla mnie treści odkrywcze, ale po raz kolejny uprzytomniłam sobie, że człowiek jest niestały i nie może być pewien samego siebie; że potrafi skrzywdzić drugiego i nie umie naprawić tych krzywd. I że czasami chyba nie trzeba szukać winnego, ponieważ jedyną winą jest to, iż jest się człowiekiem, a w naturę człowieka wpisane jest popełnianie błędów. Żebyż tylko jeszcze udało się ich nie powtarzać...

Sylwia | 2013-10-27
Przeczytana: 27 października 2013

Znów najpierw obejrzałam film a potem siadłam do książki. Doznałam niemałego szoku odkrywając jak obie wersje bardzo się różnią. W przeciwieństwie do filmu, mimo tragedii całej historii, książka jest bardziej pesymistyczna. To nadaje jej głębszego znaczenia i pogłębia strukturę interpretacyjną, nie ograniczając się tylko do tej dotyczącej małżeństwa i zdrady. Zazwyczaj nie mam problemu z czytaniem książek dopiero po obejrzeniu filmu (powoli staje się to moim nawykiem), jednak tu odwrócona kolejność byłaby wskazana.

Anna | 2010-10-09
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Moim zdaniem książka godna uwagi.
Historia nadzwyczajna i niepowtarzalna. Napisana bardzo ciekawie, momentami poruszająca. Całkowicie inna od filmu, ale to nie oznacza, że zła.
Przedstawia wielką przemianę głównej bohaterki Kitty, która w beztroską smarkulę przemienia się w kobietę, która chce brać odpowiedzialność za swoje czyny.
Dlaczego książka ma tak niską ocenę? Być może z powodu zakończenie - nikt się takiego nie spodziewał.
Jednak mimo wszystko książka jest godna uwagi. W dzisiejszych czasach, w których wszystko nastawione jest na konsumpcje, ciężko o taką historię - bez miłości i szczęśliwego zakończenia. Szacunek i jakaś odpowiedzialność - te cechy nie wywołują w nas takich odczuć jak miłość itp.
Osadzona w malowniczych Chinach. Zaskakujący obrót akcji i cudownie przedstawiona charakterystyka bohaterów. Dlaczego Walter tak postępuje? Czy chciał się zabić? Eksperymentował na sobie? I Elegia o psie.
Lubię to. Bardzo lubię.