Lubimyczytać.pl to:

wiara, miłość, grzech, zbawienie
typ
papier
margeryta
7.53 (659 ocen i 63 opinie)

Opis książki

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: Albatros Wydawnictwo A. Kuryłowicz, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Melancholia | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Muszę szczerze przyznać, że dawno już nie natknęłam się na książkę, której szybkie przeczytanie zahacza wręcz o profanację. Segal w "Aktach wiary" porusza się bowiem po kilku płaszczyznach, podejmuje wiele wątków, stawia rozliczne pytania, a robi to używając prostego i bardzo trafnego języka. Ale do rzeczy...

Sama historia też nie jest specjalnie skomplikowana. Jest tu troje głównych bohaterów: żydowskie rodzeństwo Daniel i Debora Luria, dzieci wybitnego rabina i prawdziwego przywódcy duchowego silczańskiej społeczności, oraz Tim Hogan- irlandzki katolik. Cała trójka pochodzi z Brooklynu, tu się wychowują i wzrastają. Ich losy wciąż się krzyżują i splatają aż do pamiętnego dnia szabatu, kiedy to Tim (pełniący obowiązki szabesgoja, czyli gaszącego światła w domach pobożnych Żydów) spotyka Deborę w kuchni. Kilka rozmów, jeden niewinny pocałunek i wybucha skandal. Pobożna Żydówka, córka rabina i goj?

Po tym wydarzeniu Tim poświęca się bez reszty nauce i modlitwie, wstępuje do seminarium...

Krzysztof | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2011

"Akty wiary" Segala to jest genialna i skomplikowana książka, którą rozpatrywać trzeba co najmniej w kilku wymiarach. Lubię takie pogmatwane książki, które dobrze się czyta i nie bez przesady można powiedzieć, że pogłębiają naszą wiedzę o świecie. Co to są te Akty wiary? Rozwodzić sie nie będę, bo po pierwsze mówi o tym cała książka, a po drugie, o jednym z tych aktów autor mówi dosłownie w ostatnim zdaniu, a więc to odebrałoby czytelnikowi przyjemność czytania.
Z jednej strony mamy dużo o religiach judaiźmie i trochę katolicyźmie, w tym też o tym co łączy i dzieli, a także mamy motyw laickiej próby odejścia od wiary, a przynajmniej o pokusach.
W końcu wielu ludzi młodych i nie tylko, zastanawia się, stawia pytania czy Bóg istnieje, o sens wiary?

Głównymi bohaterami jest żydowskie rodzeństwo, Debora i Daniel, dzieci rabina, z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny Luria. Jest jeszcze Tim, irladzki katolik, przyszły ksiądz, który zakochał się w Deborze, Tim, był szagesbojem, czyli sł...

Katherina87 | 2012-11-20

Izabela | 2010-10-07
Przeczytana: 06 października 2010

Fascynująca lektura, którą czyta się jednym tchem. Miłość do Boga, nienawiść, poczucie winy, miłość do drugiej osoby... te i inne uczucia targają wciąż naszymi bohaterami. Posłuszeństwo rodzicom, religii, czy jednak wybór własnej drogi życia. Popełniają błędy, jednak czy w ostatecznym rozrachunku są to błędy, których muszą żałować... Czy są one tylko środkiem do osiągnięcia spokoju i satysfakcji z tego co robią.
Jednocześnie obok historii trojga młodych ludzi, mamy okazję poznać dwie różne religie, zwyczaje, święte dla nich miejsca. Tyle ich różni, a jednak bardzo wiele łączy

Betka | 2012-06-05
Przeczytana: 06 maja 2012

Erich Segal w „Aktach wiary” opisuje historię trójki przyjaciół, Tima Hogana, irlandzkiego katolika wychowywanego przez wujostwo, a porzuconego przez ojca oraz Daniela i Debory Luria, dzieci silczańskiego rabina. Autor porusza w książce trudne tematy wiary w Boga, pożądaniu, namiętności a także podporządkowaniu się woli rodziców i tradycji. Obok „Aktów wiary” nie da się przejść obojętnie. Książka z każdą stroną poruszała mnie do głębi, zastanawiałam się co ja bym zrobiła będąc którymś z trójki przyjaciół. Tim – wychowywany przez wujostwo, przyjmuje święcenia kapłańskie i otwiera się przed nim kariera w kościele, ale…. No właśnie wcześniej poznaje Deborę , zakochuje się i poświęca dla niej karierę oraz sutannę. Daniel – syn ortodoksyjnego rabina, ma z góry wyznaczoną rolę zostać rabinem, ale się buntuje, gdyż nie czyje powołania do tego aby pełnić rolę rabina. Zawodzi ojca i musi żyć z daleka od rodziny wyklęty przez ojca. Ale życie lubi płatać figle i Daniel po kilku latach naucza, cho...

Ulla | 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: lipiec 2012

Historia o tym, jak kultura, w której się urodziło, to jakiej ktoś jest narodowości, w dużej mierze determinuje życie. Ale też o tym, że człowiek jest obdarzony wolną wolą, i nie istnieje żadne prawo mówiące o tym, że musimy żyć, spełniając fantazje rodziców.

Historia o tym, jak irracjonalna jest ślepa wiara, gdy pobożność jest straszliwą rozpaczą, ucieczką i chęcią porzucenia świata.

Bo czy można być sobą w ortodoksyjnym świecie, gdzie pocałunek jest karygodnym czynem, wykroczeniem? Gdzie matka jest uwięziona w średniowiecznym małżeństwie i średniowiecznej mentalności? Gdzie ojciec wyrzeka się syna, bo przerywa linię genealogiczną rabinów, ponieważ przestaje wierzyć w nakazy swojej religii? Gdzie kobiety modlące się głośno obrzucano gazem łzawiącym?

Bo tak naprawdę "nieważne, czy jesteś Żydem, czy chrześcijaninem, bądź tylko dobry. Bo jak śmierć potężna jest miłość."

agiwka | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Wspaniała książka. Mądra, a przy tym sprawnie napisana i przetłumaczona.Kolejny raz nie zawiodłam się na Erichu Segalu.

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Polecam.

Lagrema | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, Aaa

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to jedna z najlepszych powieści jakie czytałam. Powieść przede wszystkim o tolerancji, miłości, wartości religii w życiu człowieka i poszukiwaniu siebie.
Autor przenosi nas ze Stanów do Rzymu, z Rzymu do Izraela, z Izraela do Ameryki Południowej. I pokazuje nam głównych bohaterów jako podążających za swą tożsamością młodych ludzi, którzy stopniowo dojrzewają i odnajdują swoje powołanie i sens życia.
Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę.

Agata | 2010-09-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przede wszystkim spodobały mi się opisy różnic religijnych i tego, jak te różnice są przez bohaterów pokonywane.
Brakowało mi książki takiej, jak ta. Wciągająca fabuła, niecierpliwie czekałam do końca - jak ta cała historia się zakończy...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica