Akty wiary

wiara, miłość, grzech, zbawienie
typ
papier
margeryta
7,58 (812 ocen i 78 opinii)

Opis książki

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: Albatros Wydawnictwo A. Kuryłowicz, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Melancholia | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Muszę szczerze przyznać, że dawno już nie natknęłam się na książkę, której szybkie przeczytanie zahacza wręcz o profanację. Segal w "Aktach wiary" porusza się bowiem po kilku płaszczyznach, podejmuje wiele wątków, stawia rozliczne pytania, a robi to używając prostego i bardzo trafnego języka. Ale do rzeczy...

Sama historia też nie jest specjalnie skomplikowana. Jest tu troje głównych bohaterów: żydowskie rodzeństwo Daniel i Debora Luria, dzieci wybitnego rabina i prawdziwego przywódcy duchowego silczańskiej społeczności, oraz Tim Hogan- irlandzki katolik. Cała trójka pochodzi z Brooklynu, tu się wychowują i wzrastają. Ich losy wciąż się krzyżują i splatają aż do pamiętnego dnia szabatu, kiedy to Tim (pełniący obowiązki szabesgoja, czyli gaszącego światła w domach pobożnych Żydów) spotyka Deborę w kuchni. Kilka rozmów, jeden niewinny pocałunek i wybucha skandal. Pobożna Żydówka, córka rabina i goj?

Po tym wydarzeniu Tim poświęca się bez reszty nauce i modlitwie, wstępuje do...

Katherina87 | 2012-11-20

Krzysztof | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2011

"Akty wiary" Segala to jest genialna i skomplikowana książka, którą rozpatrywać trzeba co najmniej w kilku wymiarach. Lubię takie pogmatwane książki, które dobrze się czyta i nie bez przesady można powiedzieć, że pogłębiają naszą wiedzę o świecie. Co to są te Akty wiary? Rozwodzić sie nie będę, bo po pierwsze mówi o tym cała książka, a po drugie, o jednym z tych aktów autor mówi dosłownie w ostatnim zdaniu, a więc to odebrałoby czytelnikowi przyjemność czytania.
Z jednej strony mamy dużo o religiach judaiźmie i trochę katolicyźmie, w tym też o tym co łączy i dzieli, a także mamy motyw laickiej próby odejścia od wiary, a przynajmniej o pokusach.
W końcu wielu ludzi młodych i nie tylko, zastanawia się, stawia pytania czy Bóg istnieje, o sens wiary?

Głównymi bohaterami jest żydowskie rodzeństwo, Debora i Daniel, dzieci rabina, z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny Luria. Jest jeszcze Tim, irladzki katolik, przyszły ksiądz, który zakochał się w Deborze, Tim, był szagesbojem,...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Polecam.

Ann | 2010-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Autor opisuje historię trojga ludzi, którzy pomimo wielu różnic kulturowych, wyznaniowych i ideologicznych zdołają nawiązać między sobą bardzo silne więzi przyjaźni, miłości i braterstwa.

Książka w gruncie rzeczy jest o miłości, o jej wpływie na ludzkie decyzje, o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w religiach, w które wtłacza nas wychowanie i tradycja. Poszukiwanie sensu życia i bliskości Boga staje się dla bohaterów głównym wyznacznikiem ich życiowej drogi, powołania, a w konsekwencji szczęścia.
To co jest szalenie ciekawe, to zestawienie dwóch wielkich religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa. Autor bardzo zręcznie łączy i wskazuje na to co jest wspólne: fundament Starego Testamentu, wiarę w Jednego Boga. Bohaterowie poprzez przynależność do konkretnych tradycji lawirują pomiędzy tym co jest ogólnie przyjęte i nakazane, a tym co im podpowiada serce i pragnienie bliskości Boga.
Książka okraszona jest również ciekawym wątkiem romantycznym pomiędzy żydówką, a...

Kaklucha | 2014-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2014

Niezłe! Czytałam z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że uświadomiłam sobie że znacznie więcej wiem o historii Żydów, niż o ich życiu w czasach współczesnych. Książka jest powieścią, chyba dość typową, z kategorii "powieść obyczajowa", bez przegięć w kierunku wyciskacza łez, aczkolwiek wątek miłości dwojga bohaterów jest ważny dla całości historii.

agiwka | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Wspaniała książka. Mądra, a przy tym sprawnie napisana i przetłumaczona.Kolejny raz nie zawiodłam się na Erichu Segalu.

Betka | 2012-06-05
Przeczytana: 06 maja 2012

Erich Segal w „Aktach wiary” opisuje historię trójki przyjaciół, Tima Hogana, irlandzkiego katolika wychowywanego przez wujostwo, a porzuconego przez ojca oraz Daniela i Debory Luria, dzieci silczańskiego rabina. Autor porusza w książce trudne tematy wiary w Boga, pożądaniu, namiętności a także podporządkowaniu się woli rodziców i tradycji. Obok „Aktów wiary” nie da się przejść obojętnie. Książka z każdą stroną poruszała mnie do głębi, zastanawiałam się co ja bym zrobiła będąc którymś z trójki przyjaciół. Tim – wychowywany przez wujostwo, przyjmuje święcenia kapłańskie i otwiera się przed nim kariera w kościele, ale…. No właśnie wcześniej poznaje Deborę , zakochuje się i poświęca dla niej karierę oraz sutannę. Daniel – syn ortodoksyjnego rabina, ma z góry wyznaczoną rolę zostać rabinem, ale się buntuje, gdyż nie czyje powołania do tego aby pełnić rolę rabina. Zawodzi ojca i musi żyć z daleka od rodziny wyklęty przez ojca. Ale życie lubi płatać figle i Daniel po kilku latach naucza,...

Izabela | 2010-10-07
Przeczytana: 06 października 2010

Fascynująca lektura, którą czyta się jednym tchem. Miłość do Boga, nienawiść, poczucie winy, miłość do drugiej osoby... te i inne uczucia targają wciąż naszymi bohaterami. Posłuszeństwo rodzicom, religii, czy jednak wybór własnej drogi życia. Popełniają błędy, jednak czy w ostatecznym rozrachunku są to błędy, których muszą żałować... Czy są one tylko środkiem do osiągnięcia spokoju i satysfakcji z tego co robią.
Jednocześnie obok historii trojga młodych ludzi, mamy okazję poznać dwie różne religie, zwyczaje, święte dla nich miejsca. Tyle ich różni, a jednak bardzo wiele łączy

Alicja | 2014-10-29

To było moje pierwsze spotkanie z Segalem. Dawno temu, a jakby dziś :)
O młodych ludziach, trudnych, niepopularnych wyborach i wiarą w Boga w tle. Bohaterowie wzbudzają szczerą sympatię. Mądrzy i dobrzy ludzie. Rozstawałam się z nimi z żalem.
Wracałam wciąż do poprzednich stron, czytałam je po kilka razy, upewniając się czy aby na pewno to tak i właściwie to jak :)
Czytać "Akty wiary" należy jak biblię. Powoli, ważąc każde słowo.
Ciepła, wyjątkowa powieść. Dla wszystkich. Pokochają ją kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi.
9/10

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku