Okładka książki Akty wiary

wiara, miłość, grzech, zbawienie
typ
papier
margeryta
7.56 (735 ocen i 72 opinie)

Opis książki

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: Albatros Wydawnictwo A. Kuryłowicz, 2012

Polecamy

Opinie czytelników
Melancholia | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Muszę szczerze przyznać, że dawno już nie natknęłam się na książkę, której szybkie przeczytanie zahacza wręcz o profanację. Segal w "Aktach wiary" porusza się bowiem po kilku płaszczyznach, podejmuje wiele wątków, stawia rozliczne pytania, a robi to używając prostego i bardzo trafnego języka. Ale do rzeczy...

Sama historia też nie jest specjalnie skomplikowana. Jest tu troje głównych bohaterów: żydowskie rodzeństwo Daniel i Debora Luria, dzieci wybitnego rabina i prawdziwego przywódcy duchowego silczańskiej społeczności, oraz Tim Hogan- irlandzki katolik. Cała trójka pochodzi z Brooklynu, tu się wychowują i wzrastają. Ich losy wciąż się krzyżują i splatają aż do pamiętnego dnia szabatu, kiedy to Tim (pełniący obowiązki szabesgoja, czyli gaszącego światła w domach pobożnych Żydów) spotyka Deborę w kuchni. Kilka rozmów, jeden niewinny pocałunek i wybucha skandal. Pobożna Żydówka, córka rabina i goj?

Po tym wydarzeniu Tim poświęca się bez reszty nauce i modlitwie, wstępuje do seminarium...

Katherina87 | 2012-11-20

Krzysztof | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2011

"Akty wiary" Segala to jest genialna i skomplikowana książka, którą rozpatrywać trzeba co najmniej w kilku wymiarach. Lubię takie pogmatwane książki, które dobrze się czyta i nie bez przesady można powiedzieć, że pogłębiają naszą wiedzę o świecie. Co to są te Akty wiary? Rozwodzić sie nie będę, bo po pierwsze mówi o tym cała książka, a po drugie, o jednym z tych aktów autor mówi dosłownie w ostatnim zdaniu, a więc to odebrałoby czytelnikowi przyjemność czytania.
Z jednej strony mamy dużo o religiach judaiźmie i trochę katolicyźmie, w tym też o tym co łączy i dzieli, a także mamy motyw laickiej próby odejścia od wiary, a przynajmniej o pokusach.
W końcu wielu ludzi młodych i nie tylko, zastanawia się, stawia pytania czy Bóg istnieje, o sens wiary?

Głównymi bohaterami jest żydowskie rodzeństwo, Debora i Daniel, dzieci rabina, z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny Luria. Jest jeszcze Tim, irladzki katolik, przyszły ksiądz, który zakochał się w Deborze, Tim, był szagesbojem, czyli sł...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Polecam.

Kaklucha | 2014-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2014

Niezłe! Czytałam z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza, że uświadomiłam sobie że znacznie więcej wiem o historii Żydów, niż o ich życiu w czasach współczesnych. Książka jest powieścią, chyba dość typową, z kategorii "powieść obyczajowa", bez przegięć w kierunku wyciskacza łez, aczkolwiek wątek miłości dwojga bohaterów jest ważny dla całości historii.

agiwka | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Wspaniała książka. Mądra, a przy tym sprawnie napisana i przetłumaczona.Kolejny raz nie zawiodłam się na Erichu Segalu.

Ann | 2010-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Autor opisuje historię trojga ludzi, którzy pomimo wielu różnic kulturowych, wyznaniowych i ideologicznych zdołają nawiązać między sobą bardzo silne więzi przyjaźni, miłości i braterstwa.

Książka w gruncie rzeczy jest o miłości, o jej wpływie na ludzkie decyzje, o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w religiach, w które wtłacza nas wychowanie i tradycja. Poszukiwanie sensu życia i bliskości Boga staje się dla bohaterów głównym wyznacznikiem ich życiowej drogi, powołania, a w konsekwencji szczęścia.
To co jest szalenie ciekawe, to zestawienie dwóch wielkich religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa. Autor bardzo zręcznie łączy i wskazuje na to co jest wspólne: fundament Starego Testamentu, wiarę w Jednego Boga. Bohaterowie poprzez przynależność do konkretnych tradycji lawirują pomiędzy tym co jest ogólnie przyjęte i nakazane, a tym co im podpowiada serce i pragnienie bliskości Boga.
Książka okraszona jest również ciekawym wątkiem romantycznym pomiędzy żydówką, a chrześ...

Izabela | 2010-10-07
Przeczytana: 06 października 2010

Fascynująca lektura, którą czyta się jednym tchem. Miłość do Boga, nienawiść, poczucie winy, miłość do drugiej osoby... te i inne uczucia targają wciąż naszymi bohaterami. Posłuszeństwo rodzicom, religii, czy jednak wybór własnej drogi życia. Popełniają błędy, jednak czy w ostatecznym rozrachunku są to błędy, których muszą żałować... Czy są one tylko środkiem do osiągnięcia spokoju i satysfakcji z tego co robią.
Jednocześnie obok historii trojga młodych ludzi, mamy okazję poznać dwie różne religie, zwyczaje, święte dla nich miejsca. Tyle ich różni, a jednak bardzo wiele łączy

Betka | 2012-06-05
Przeczytana: 06 maja 2012

Erich Segal w „Aktach wiary” opisuje historię trójki przyjaciół, Tima Hogana, irlandzkiego katolika wychowywanego przez wujostwo, a porzuconego przez ojca oraz Daniela i Debory Luria, dzieci silczańskiego rabina. Autor porusza w książce trudne tematy wiary w Boga, pożądaniu, namiętności a także podporządkowaniu się woli rodziców i tradycji. Obok „Aktów wiary” nie da się przejść obojętnie. Książka z każdą stroną poruszała mnie do głębi, zastanawiałam się co ja bym zrobiła będąc którymś z trójki przyjaciół. Tim – wychowywany przez wujostwo, przyjmuje święcenia kapłańskie i otwiera się przed nim kariera w kościele, ale…. No właśnie wcześniej poznaje Deborę , zakochuje się i poświęca dla niej karierę oraz sutannę. Daniel – syn ortodoksyjnego rabina, ma z góry wyznaczoną rolę zostać rabinem, ale się buntuje, gdyż nie czyje powołania do tego aby pełnić rolę rabina. Zawodzi ojca i musi żyć z daleka od rodziny wyklęty przez ojca. Ale życie lubi płatać figle i Daniel po kilku latach naucza, cho...

Ula | 2012-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: lipiec 2012

Historia o tym, jak kultura, w której się urodziło, to jakiej ktoś jest narodowości, w dużej mierze determinuje życie. Ale też o tym, że człowiek jest obdarzony wolną wolą, i nie istnieje żadne prawo mówiące o tym, że musimy żyć, spełniając fantazje rodziców.

Historia o tym, jak irracjonalna jest ślepa wiara, gdy pobożność jest straszliwą rozpaczą, ucieczką i chęcią porzucenia świata.

Bo czy można być sobą w ortodoksyjnym świecie, gdzie pocałunek jest karygodnym czynem, wykroczeniem? Gdzie matka jest uwięziona w średniowiecznym małżeństwie i średniowiecznej mentalności? Gdzie ojciec wyrzeka się syna, bo przerywa linię genealogiczną rabinów, ponieważ przestaje wierzyć w nakazy swojej religii? Gdzie kobiety modlące się głośno obrzucano gazem łzawiącym?

Bo tak naprawdę "nieważne, czy jesteś Żydem, czy chrześcijaninem, bądź tylko dobry. Bo jak śmierć potężna jest miłość."

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto