Pod purpurowym niebem

Wydawnictwo: Świat Książki

Romans historyczny o wielkim rozmachu: polskie Przeminęło z wiatrem.Dramatyczne losy Anny i Jana w czasach rozbiorów Polski i wojen napoleońskich.Druga część powieści Nie ponaglaj rzeki, ale też do czytania osobno.Rok 1794. Anna i Jan Stelnicki zakochana para z Nie ponagalaj rzeki biorą wreszcie ślub. Ich szczęście w rodzinnych włościach pod Sochaczewem nie trwa jednak długo: do drzwi puka Wi

Iwona | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Oceniłabym tę książkę dużo niżej, ale wspaniała, wręcz rewelacyjna według mnie końcowa część, przysporzyła tyle wzruszeń, emocji, gorzkich przemyśleń i w efekcie spowodowała, że ostatnie wrażenia zupełnie przyćmiły te pierwsze. Jakiż mam żal do autora, że potraktował pierwszą część powieści „Against a Crimson Sky” (polski tytuł „Pod purpurowym niebem”) w taki sposób – stworzył banalną historię, z mocno naciągniętym i zupełnie niepotrzebnym wątkiem sensacyjno-kryminalnym, wplątanym w niewiarygodne knowania masonerii. A przecież tło historyczne jest takie ciekawe – wojny napoleońskie i nadzieje, marzenia Polaków związane z odzyskaniem niepodległości. Na dodatek pojawiło się kilka błędów rzeczowych, które znacznie zmniejszyły wiarygodność autora. W pierwszym tomie Anna zostaje napadnięta w okolicach Halicza, dokąd przeniosła się po śmierci rodziców, a w tym tomie bohaterka rozpoznaje to miejsce dziwnym trafem znajdujące się w pobliżu posiadłości rodziców w Sochaczewie. Innym błędem,...

basik | 2016-01-20

"Pod purpurowym niebem" nie jest już taka bardzo ciekawa jak pierwsza część. Akcja rozgrywa się na przestrzeżeni kilkunastu lat 1794-1813 i w większości dotyczy sytuacji politycznej Polski, wojen o niepodległość i bitew stoczonych przez bohaterów.
Brak porządnego wątku miłosnego, bo Jan najpierw walczy u boku Kościuszki, potem zaciąga się do Legionów i całe lata nie ma go w domu.
Zofia ciągle chce być podziwiana i szuka kolejnego kochanka, nawet Napoleona.
Synowie Anny najpierw uczą się w szkole rycerskiej, potem biorą udział w różnych bitwach,żeby wreszcie trafić pod Moskwę , skąd następuje tragiczny w skutkach odwrót.
Te kilkanaście lat życia bohaterów pokazane jest w wielkim skrócie, bez emocji i bez napięcia ( z kilkoma wyjątkami).
Książka nie jest zła, bo pokazuje dużo historii Polski,heroiczną walkę bohaterów o jej niepodległość, wiarę w odrodzenie ojczyzny ich dumę i honor, ale z drugiej ciągłe opisy bitew i życia żołnierskiego trochę zniechęcają.
Trochę było mi brak...

Kominek | 2014-02-15
Przeczytana: 13 września 2007

Równie zaskakująca, piękna i niezwykła, jak jej część pierwsza - "Nie ponaglaj rzeki". Amerykański autor dokonał rzeczy niezwykłej - z wyjątkową starannością oddał burzliwe losy Polski okresu napoleońskiego w doskonały sposób wplatając w nie losy bohaterów swojej powieści.

To, czego świadkami byliśmy w "Nie ponaglaj rzeki" w tej właśnie powieści ma swoje rozwinięcie i nie jest to opinia na wyrost - bez cienia wątpliwości polskie "Przeminęło z wiatrem". Byłem i nadal jestem pod jej dużym wrażeniem, ceniąc lekkość pióra autora, piękno opowieści i sposób w jaki opowiada o naszej, polskiej historii.

Czytać i nie czekać! Warto :)

http://koominek.blogspot.com - sześćdziesiąt pięć tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Anna | 2014-02-03

To dalszy ciąg dramatycznych i pogmatwanych losów Anny Marii Berezowskiej, opisanych w książce "Nie ponaglaj rzeki". Jest rok 1794. Anna po doznanych przeżyciach wątpi, czy kiedykolwiek zazna jeszcze szczęścia i prawdziwej miłości. Ale ukochany Jan wciąż na nią czeka i wreszcie mogą wziąć ślub i być razem. Jednak sielanka nie trwa zbyt długo, bowiem dochodzi do trzeciego rozbioru Polski, najbardziej dramatycznego momentu w dziejach ojczyzny. Polska ostatecznie znika z mapy Europy. Gdy pojawia się szansa na niepodległość Anna i Jan znów muszą się rozstać; ukochany wyrusza by walczyć.
Obie te książki - dzięki rozmachowi i romantyczności - zostały nazwane przez krytyków polskim Przeminęło z wiatrem. Myślę, że w pełni na to zasługują. Szczerze polecam.

Diana Diana | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Piękna, ciekawa i wartościowa, dużo wątków historycznych, a opis walk w wodach Elstery to majstersztyk!Wspaniała lekcja historii!

syllver | 2010-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2010

Druga część książki "Nie ponaglaj rzeki" także przypadła mi do gustu. W pierwszej części z zapartym tchem śledziłam losy Anny, w drugiej bardziej fascynowała mnie Zofia. Jej przewrotne życie, charakter oczarowały mnie. Najbardziej spodobało mi się, że tej postaci nie można jednoznacznie określić jako dobra lub zła, ona jest po prostu soba;) Do końca książki czekałam na jej ponowne spotkanie z Jerzym i tu wielkie zaskoczenie...Warto przeczytać. możhna się sporo dowiedziec o zakulisach wojny napoleońskiej, a także o jego prywtnym zyciu.

szpilka | 2016-04-11

Powstanie. Miłość. Trudności. Niebezpieczeństwo. Niewygody podróży. Czasy gdy słowa przysięgi miały wielką moc. Dla mnie ta książka to przypomnienie sobie historii - powstanie na tle codzienności. a może na odwrót? Może to właśnie walka była codziennością?

elżi | 2012-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 21 października 2012

po przeczytaniu połowy nie byłam w stanie się od niej oderwać. interesowało mnie to, jak potoczą się losy Anny, Jana i ich dzieci. lubię, gdy pomimo wielu przeciwności (prawie) wszystko kończy się dobrze. tak też było i tutaj. polecam :)

andzia | 2012-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2012

Książka ta opowiada dalsze losy bohaterów znanych z powieści "Nie ponaglaj rzeki". O ile pierwsza część była pisana na podstawie pamiętnika hrabiny Anny Marii Berezowskiej, tak druga część powstała już z wyobraźni autora. James Martin Conroyd w fascynujący sposób wkomponował dalsze losy bohaterów w historyczne wydarzenia Polski po 1795 roku (III rozbiorze Polski). Poprzez występujące w powieści postaci opisał targające wówczas uczucia Polaków, ich gorący patriotyzm, niezłomność ducha, nieustającą nadzieję, waleczność, odwagę. Nadzieję Polaków na odzyskanie Ojczyzny wzniecił Napoleon Bonaparte. Autor wiele miejsca poświęca opisowi wojen napoleońskich oraz ich skutków. Ponadto przybliża samą postać Napoleona, jego charakter, usposobienie, sposób bycia, podejmowanie decyzji i ich konsekwencje. Jest to na pewno swoista lekcja historii. Książka kończy się wraz z upadkiem świetności Napoleona oraz straconą nadzieją Polaków z Nim związaną. Główni bohaterowie w bardzo realny sposób oddali...

caterpillar | 2011-07-13
Przeczytana: 2011 rok

Piękna, miła, ciepła historia miłosna na tle wojen napoleońskich, które doprowadziły do rozłoki bohaterów na wiele lat.
Gorąca polecam