Doktorzy

Wydawnictwo: Albatros
Doctors
literatura piękna
Ag2S

Rok 1958. Piątka młodych ludzi, Laura, Barney, Bennet, Hank i Seth, zostaje przyjęta na pierwszy rok studiów w najbardziej prestiżowej uczelni medycznej w USA – Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Poznajemy ich splatające się losy, od czasów studenckich, poprzez staże zawodowe, aż po 1978 rok, kiedy są już doświadczonymi lekarzami, specjalistami w dziedzinie pediatrii, psychiatrii, chirurgii, ginekologii i interny. Każdy z nich ma własne marzenia, za których spełnienie zapłaci określoną cenę. Raz dokonane wybory zaciążą na dalszym życiu. Barney i Laura, którzy znali sie od dzieciństwa i uważali za przyjaciół, po latach odkrywają, ile naprawdę dla siebie znaczą. Czarnoskóry Benett będzie musiał walczyć z przejawami rasizmu. Wyjątkowa wrażliwość Setha nie pozwoli mu patrzeć bezczynnie na cierpienie pacjentów. Porażki i triumfy, miłości i zawody miłosne, osobiste tragedie, nieodłączne problemy związane z medycyną, składają się na wielobarwny i prawdziwy obraz życia lekarzy – nie tylko w Ameryce.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,137,2715,doktorzy.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,137,2715,doktorzy.html

katslo | 2019-02-01
Przeczytana: 1993 rok

Jedna z moich najlepszych przeczytanych książek.

Joanna | 2019-01-20
Przeczytana: 18 lutego 2019

Super wciągająca:)

Beata | 2018-09-22

świetna

Ewa | 2018-04-30

Zabierałam się do "Doktorów" dwukrotnie - za pierwszym razem przebrnęłam przez jakieś sto stron, za drugim poległam po czterystu. Tak wybitnie nieciekawego pisania o ciekawych sprawach nie spotkałam chyba w żadnej książce. Smętne, płaskie postaci, drewniany styl autora i przesycenie akcji nic niewnoszącymi dialogami sprawiają, że trzeciej próby raczej nie podejmę. Nie ma w tej książce ani krzty dramatyzmu, za to jest mnóstwo tanich sentymentów, a o utracie dziecka, eutanazji i samobójstwach Segal opowiada z ekscytacją równą tej, którą ja odczuwam, spożywając rano śniadanie. Jedyną interesującą postacią jest Seth i tylko jego wątek sprawiał, że miałam ochotę czytać dalej - ale cóż z tego, skoro autor poświęca mu tak mało miejsca, w porównaniu do łzawej historii nieskazitelnego Bennetta tudzież dramatu rodzinnego pięknej Laury. Nie, nie i jeszcze raz nie. Nie oceniam, bo nie dokończyłam - chociaż wątpię, by kolejne czterysta stron przyniosło jakąkolwiek odmianę...

Arizona | 2018-04-02
Przeczytana: 18 marca 2018

Oj, chodziła za mną ta książka już dłuuuugo. Już kilka razy miałam ją wypożyczyć, ale za każdym razem odkładałam ją z powodu TRAGICZNEGO wydania z literami możliwymi do odczytania tylko przy pomocy lupy. W końcu się udało! Jest normalne wydanie! I wpadłam :) Ponad 800 stron świetnej lektury, pełnej humoru, ironii i ciekawych historii. Jako wierna fanka serialu Grey's Anatomy (tak, tak - przyznaję się... moje guilty pleasure...) jestem usatysfakcjonowana i to bardzo. Polecam :)

Iza | 2017-12-03

Rzeczywiście rewelacyjna, czyta się świetnie, bardzo wciąga.

Daria Dulas | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Muszę przyznać, że mam wyraźną słabość do książek Segala. Szczególnie do jego bohaterów. Autor posiada niesłychany talent do opowiadania historii, do przybliżania charakteru i psychiki postaci w taki sposób, jakby była zupełnie prawdziwa, siedziała tuż obok nas, jakbyśmy znali ją od dzieciństwa.
Uwielbiam profil psychologiczny tworzony przez Segala dla każdego bohatera. Wszystkich śledzimy od dzieciństwa po późną dorosłość, czasem nawet aż po śmierć. Dlaczego książki Ericha Segala są tak wciągające? Pokazują życie normalnych ludzi, którzy mogliby żyć w sąsiednim bloku, a tak naprawdę każdy z nich jest wyjątkowym człowiekiem z bogatą przeszłością i workiem przeżyć, bagażem emocji.
Nie chcę, aby zabrzmiało to banalnie: każdy człowiek jest wyjątkowy i pełen tajemnic. Nie oceniajmy nikogo po przysłowiowej "okładce", bo nie wiemy, jaka jest jego treść.

W "Doktorach" bardzo spodobał mi się również zabieg, który polega na zmuszeniu czytelnika do wyborów moralnych i kwestionowania...

margaret_books | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Doktorzy" to jedna z lepszych książek jakie ostatnio przeczytałam. Autor Erich Segal opisuje życie młodych ludzi z Harwardzkiej Szkoły Medycznej. Pokazuje ich wzloty, upadki, a także wszystkie trudności jakie muszą przejść aby stać się lekarzami, można jako przykład podać bohaterki Laurę czy Gretę, które napotykały trudności związane z tym, że są kobietami czy Bennett, który był jedynym Murzynem i zarazem Żydem, a w tamtych czasach nie było to mile widziane. W książce ukazano ich pierwsze doświadczenia zawodowe, miłości, poświecenie, jakie musieli ponieść, aby osiągnąć sukces na przykład brak rodziny. Oprócz tego autor opisał środowisko medyczne jako zamknięty krąg, do którego wybrani mają dostęp. Nie mile widziane jest bycie przeciwko drugiemu lekarzowi, o czym niejednokrotnie przekonała się Laura. Na końcu gdy dowiadujemy się jak potoczyły się losy głównych bohaterów, autor powoduje, że czytelnika ogarnia smutek, żal a nawet bezradność. Walka o życie syna, tak długo...

Mania | 2017-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 października 2017

Ktoś zauważył, że zakończenie mogłoby być lepsze. Owszem, mogło. Ostatnie kilkadziesiąt stron niebezpiecznie przyśpieszyło, co nieuchronnie zapowiadało cukierkowe zakończenie jak z ostatniej części sagi o Harrym Potterze. Niestety potwierdziły się moje obawy. Ale ogromny plus daję za całość misternie wykonanej pracy nad scaleniem tylu historii w jedną. Z resztą, po doświadczeniach z "Aktami wiary", wiem, że kolejne książki Segala, po które sięgnę będą równie dobre.

Silver097 | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Droga do celu jest trudna i wymaga poświęceń. O tym właśnie jest ta książka. Dowód na to, że prawdziwi lekarze mogą pracować tylko z powołania, w przeciwnym przypadku nie będą w stanie dobrze wypełniać swoich obowiązków. Historia opisana przez Ericha Segala do złudzenia przypomina to, co codziennie widuje na swoim uniwersytecie, na takich samych studiach, tylko w innych czasach.
Warte przeczytania,
Silver097