Akty wiary

Wydawnictwo: Albatros
Acts of Faith
wiara, miłość, grzech, zbawienie
Ag2S

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 2982

Wiara, Nadzieja, Miłość

Gdy byłam podstawówce, jakoś w okolicach czwartej klasy, w podręczniku od biologii były wskazówki, jak samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i obserwacje. Jedną z nich była sugestia, by opierać się na doświadczeniach innych i korzystać z wyników przeprowadzonych już badań, bo bez sensu jest wyważać otwarte drzwi. Pamiętam, jak trudno mi było to pojąć, gdyż w moim pojmowaniu świata człowiek wszystko musi przerobić sam, doświadczyć, zmierzyć i poczuć i dopiero wtedy może powiedzieć, że coś wie albo że do czegoś doszedł.

Jak widać wyobraźnia moja nie była w stanie pojąc innego postrzegania świata niż moje własne. Marny byłby ze mnie naukowiec. Nie mniej w przypadku bohaterów książki „Akty wiary” Segala, moja ówczesna teoria jest strzałem w dziesiątkę.

Książka, którą Wam przedstawiam doczekała się już kilku wydań i nie spodziewam się, że odkryję w niej coś więcej ponad to, co zostało już powiedziane. Mam jednak nadzieję, że wraz z innymi entuzjastami Segala uda mi się do niej zachęcić tych, którzy jeszcze jej nie czytali, bo naprawdę warto.

Długo zwlekałam z „recenzją”, choć na ogół staram się wywiązywać z zadań w terminie, a i pisanie o książkach jest dla mnie przyjemnością. Jednak „Akty wiary” to ten rodzaj literatury, który moim zdaniem nie wymaga dodatkowych komentarzy czy rozkładania na czynniki pierwsze treści, by mniej wprawny czytelnik nie zgubił się w meandrach filozoficznych rozważań. Historia nie jest nader skomplikowana choć barwna, a i przesłanie czy wniosek nasuwający się po lekturze też nie jest zakopany gdzieś sześć stóp pod ziemią. Nie odkryłam Ameryki, nie doznałam oczyszczenia, nie otworzyły mi się oczy szerzej a jednocześnie mam wrażenie, że przeżyłam coś wspaniałego, niezwykle przyjemnego i… mądrego.

Losy trójki bohaterów, rodzeństwo Daniel i Debora Luria oraz Tim Hogan pochodzących z Brooklinu, niezwykle mocno splata ze sobą los. Niby nic w tym dziwnego ani nowatorskiego, ale cała trójka właściwie ma już zaplanowaną przyszłość (nie wspólną). Daniel i Debora niejako z góry przez ojca a Tim trochę przypadkiem idzie zasugerowaną mu drogą. Nikt z przyjaciół nie jest bezmyślny w swym postępowaniu toteż bardzo szybko każdym z nich zaczynają targać wątpliwości, co do słuszności podjętych decyzji (nie zawsze samodzielnych). Pojawia się coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi, bo jak się okazuje, niektóre pytania nie mają jednej właściwej i aby zaznać w życiu spokoju i komfortu egzystencji, trzeba poszukać swojej własnej. I o tym właśnie jest ta historia. O ciekawych mądrych ludziach, którzy nie idą ślepo i biernie przez świat, tylko starają się go zrozumieć i znaleźć w nim dla siebie najlepsze miejsce. Najlepiej samodzielnie. Odnoszę jednak wrażenie, że to nie jest pouczająca powieść o tym, że wyborów życiowych należy dokonywać samodzielnie. Segal nie moralizuje, nie próbuje niczego przemycić; on doskonale wie, że jego czytelnik to mądry człowiek i traktuje go z szacunkiem. On nam po prostu opowiada, że to czasem bywa trudne, zaskakujące, zabawne i barwne a czasem dramatyczne. Niby banał, niby to oczywiste ale jak po mistrzowsku podane! Autor niezwykle sugestywnie przedstawia nam swoich bohaterów i miotające nimi rozterki (jaka erudycja! – wykształcenie zaprocentowało po stokroć ). W historię weszłam jak w przysłowiowe masło i gorączkowo przewracałam kartki. To nie jest lektura, która co stronę skłania do refleksji czy rozważań, bo przecież to już było, ale sposób przedstawienia tych wszystkich wahań, rozterek, poszukiwań działał na mnie jak najlepsza sensacja.

Nie wykluczam, że dla zagubionych ta książka może być jakimś drogowskazem, motywacją do działania, czy oparciem ale trudno mi to ocenić. Nie taka jest chyba jej rola. Dla mnie była wyśmienitą przygodą i cudownie spędzonym czasem. Wspaniałą opowieścią, która udowodniła, ze na rynku są książki nieskomplikowane i przyjemne a cholernie dobre. I warto ich szukać.

Monika Stocka

Opinie czytelników (2091)
Melancholia | 2012-05-02
Na półkach: Przeczytane, Z e-półki
Przeczytana: 02 maja 2012

Muszę szczerze przyznać, że dawno już nie natknęłam się na książkę, której szybkie przeczytanie zahacza wręcz o profanację. Segal w "Aktach wiary" porusza się bowiem po kilku płaszczyznach, podejmuje wiele wątków, stawia rozliczne pytania, a robi to używając prostego i bardzo trafnego języka. Ale do rzeczy...

Sama historia też nie jest specjalnie skomplikowana. Jest tu troje głównych bohaterów: żydowskie rodzeństwo Daniel i Debora Luria, dzieci wybitnego rabina i prawdziwego przywódcy duchowego silczańskiej społeczności, oraz Tim Hogan- irlandzki katolik. Cała trójka pochodzi z Brooklynu, tu się wychowują i wzrastają. Ich losy wciąż się krzyżują i splatają aż do pamiętnego dnia szabatu, kiedy to Tim (pełniący obowiązki szabesgoja, czyli gaszącego światła w domach pobożnych Żydów) spotyka Deborę w kuchni. Kilka rozmów, jeden niewinny pocałunek i wybucha skandal. Pobożna Żydówka, córka rabina i goj?

Po tym wydarzeniu Tim poświęca się bez reszty nauce i modlitwie, wstępuje do...

anitus | 2015-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2015

Bardzo dobra książka o trójce młodych ludzi, o wierze, zwątpieniach i trudnych wyborach. Ciekawa pozycja również ze względu na możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat obrządków religijnych Żydów. Jest też wątek miłosny, co nadaje książce kolorytu.

gorzka | 2016-11-07
Przeczytana: listopad 2016

Niepozorna książka o zniechęcającym tytule okazała się ciekawą i prowokującą do myślenia lekturą. Czytelnik dowiaduje się o losach trójki bohaterów, o których dałoby się powiedzieć wiele dobrego, a którzy popadają w stan wykluczenia za sprawą restrykcyjnych dogmatów środowisk ich pochodzenia. Podobnie jak w wielu innych opowieściach mamy tu historię utalentowanych, wręcz nieprzeciętnie zdolnych osób, które duszą się w świecie kontrolowanym na każdym kroku przez religijne reguły, mówiące z pyszałkowatym oświeceniem, kto jest godzien aby w nim widzieć człowieka równego sobie, a kogo należy traktować z lekceważącą wyższością. Fabuła prowadzi do refleksji, iż bezduszne skupianie się na prawach i dogmatach może prowadzić do zaślepienia, przez które zostaje skrzywdzony drugi człowiek. A to w nim właśnie (zwłaszcza mówiąc o punkcie widzenia osób szczególnie pobożnych) winniśmy widzieć bliźniego okazując mu szacunek i życzliwość. „Akty wiary” to lektura godna polecenia, gdzie poza...

Katherina87 | 2012-11-20

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Polecam.

Krzysztof Baliński | 2011-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2011

"Akty wiary" Segala to jest genialna i skomplikowana książka, którą rozpatrywać trzeba co najmniej w kilku wymiarach. Lubię takie pogmatwane książki, które dobrze się czyta i nie bez przesady można powiedzieć, że pogłębiają naszą wiedzę o świecie. Co to są te Akty wiary? Rozwodzić sie nie będę, bo po pierwsze mówi o tym cała książka, a po drugie, o jednym z tych aktów autor mówi dosłownie w ostatnim zdaniu, a więc to odebrałoby czytelnikowi przyjemność czytania.
Z jednej strony mamy dużo o religiach judaiźmie i trochę katolicyźmie, w tym też o tym co łączy i dzieli, a także mamy motyw laickiej próby odejścia od wiary, a przynajmniej o pokusach.
W końcu wielu ludzi młodych i nie tylko, zastanawia się, stawia pytania czy Bóg istnieje, o sens wiary?

Głównymi bohaterami jest żydowskie rodzeństwo, Debora i Daniel, dzieci rabina, z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny Luria. Jest jeszcze Tim, irladzki katolik, przyszły ksiądz, który zakochał się w Deborze, Tim, był szagesbojem,...

Alicja | 2014-10-29

To było moje pierwsze spotkanie z Segalem. Dawno temu, a jakby dziś :)
O młodych ludziach, trudnych, niepopularnych wyborach i wiarą w Boga w tle. Bohaterowie wzbudzają szczerą sympatię. Mądrzy i dobrzy ludzie. Rozstawałam się z nimi z żalem.
Wracałam wciąż do poprzednich stron, czytałam je po kilka razy, upewniając się czy aby na pewno to tak i właściwie to jak :)
Czytać "Akty wiary" należy jak biblię. Powoli, ważąc każde słowo.
Ciepła, wyjątkowa powieść. Dla wszystkich. Pokochają ją kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi.
9/10

wikin | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Znakomicie opisany świat chasydów, o których niby wiemy, ale właściwie to nic. Chałat, pejsy, kapelusz.Początek bardzo dobry, ale potem około 2/3 książki coś zaczyna brakować. Widać, że autor, syna rabina płynnie porusza się w świecie judaizmu, ale co do chrześcijaństwa, nie czuje go. Opis Watykanu, więcej niż mierny. Wybory Tima, nieprzekonywujące, dla mnie. Czyżby arcybiskup nie znał poziomu nędzy w biednych krajach? Spotkanie z księżną, ostatnie, prośby Tima, żenujące. W końcowej części książka zaczyna przypominać Harleqiuna. Wybór, chociażby Daniela. Ale generalnie gorąco polecam. Wiele celnych uwag. Zwróćcie uwagę, jaką kare wyznaczył Timowi rabin Lurie. I odpowiedź wuja Tima! Warto głębiej zastanowić się nad niektórymi akapitami.

Ann | 2010-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Autor opisuje historię trojga ludzi, którzy pomimo wielu różnic kulturowych, wyznaniowych i ideologicznych zdołają nawiązać między sobą bardzo silne więzi przyjaźni, miłości i braterstwa.

Książka w gruncie rzeczy jest o miłości, o jej wpływie na ludzkie decyzje, o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, w religiach, w które wtłacza nas wychowanie i tradycja. Poszukiwanie sensu życia i bliskości Boga staje się dla bohaterów głównym wyznacznikiem ich życiowej drogi, powołania, a w konsekwencji szczęścia.
To co jest szalenie ciekawe, to zestawienie dwóch wielkich religii monoteistycznych: judaizmu i chrześcijaństwa. Autor bardzo zręcznie łączy i wskazuje na to co jest wspólne: fundament Starego Testamentu, wiarę w Jednego Boga. Bohaterowie poprzez przynależność do konkretnych tradycji lawirują pomiędzy tym co jest ogólnie przyjęte i nakazane, a tym co im podpowiada serce i pragnienie bliskości Boga.
Książka okraszona jest również ciekawym wątkiem romantycznym pomiędzy żydówką, a...

agiwka | 2011-05-18
Przeczytana: 18 maja 2011

Wspaniała książka. Mądra, a przy tym sprawnie napisana i przetłumaczona.Kolejny raz nie zawiodłam się na Erichu Segalu.

zobacz kolejne z 2081