Akty wiary

Acts of Faith
wiara, miłość, grzech, zbawienie
literatura piękna
Ag2S

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 3106

Wiara, Nadzieja, Miłość

Gdy byłam podstawówce, jakoś w okolicach czwartej klasy, w podręczniku od biologii były wskazówki, jak samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i obserwacje. Jedną z nich była sugestia, by opierać się na doświadczeniach innych i korzystać z wyników przeprowadzonych już badań, bo bez sensu jest wyważać otwarte drzwi. Pamiętam, jak trudno mi było to pojąć, gdyż w moim pojmowaniu świata człowiek wszystko musi przerobić sam, doświadczyć, zmierzyć i poczuć i dopiero wtedy może powiedzieć, że coś wie albo że do czegoś doszedł.

Jak widać wyobraźnia moja nie była w stanie pojąc innego postrzegania świata niż moje własne. Marny byłby ze mnie naukowiec. Nie mniej w przypadku bohaterów książki „Akty wiary” Segala, moja ówczesna teoria jest strzałem w dziesiątkę.

Książka, którą Wam przedstawiam doczekała się już kilku wydań i nie spodziewam się, że odkryję w niej coś więcej ponad to, co zostało już powiedziane. Mam jednak nadzieję, że wraz z innymi entuzjastami Segala uda mi się do niej zachęcić tych, którzy jeszcze jej nie czytali, bo naprawdę warto.

Długo zwlekałam z „recenzją”, choć na ogół staram się wywiązywać z zadań w terminie, a i pisanie o książkach jest dla mnie przyjemnością. Jednak „Akty wiary” to ten rodzaj literatury, który moim zdaniem nie wymaga dodatkowych komentarzy czy rozkładania na czynniki pierwsze treści, by mniej wprawny czytelnik nie zgubił się w meandrach filozoficznych rozważań. Historia nie jest nader skomplikowana choć barwna, a i przesłanie czy wniosek nasuwający się po lekturze też nie jest zakopany gdzieś sześć stóp pod ziemią. Nie odkryłam Ameryki, nie doznałam oczyszczenia, nie otworzyły mi się oczy szerzej a jednocześnie mam wrażenie, że przeżyłam coś wspaniałego, niezwykle przyjemnego i… mądrego.

Losy trójki bohaterów, rodzeństwo Daniel i Debora Luria oraz Tim Hogan pochodzących z Brooklinu, niezwykle mocno splata ze sobą los. Niby nic w tym dziwnego ani nowatorskiego, ale cała trójka właściwie ma już zaplanowaną przyszłość (nie wspólną). Daniel i Debora niejako z góry przez ojca a Tim trochę przypadkiem idzie zasugerowaną mu drogą. Nikt z przyjaciół nie jest bezmyślny w swym postępowaniu toteż bardzo szybko każdym z nich zaczynają targać wątpliwości, co do słuszności podjętych decyzji (nie zawsze samodzielnych). Pojawia się coraz więcej pytań i coraz mniej odpowiedzi, bo jak się okazuje, niektóre pytania nie mają jednej właściwej i aby zaznać w życiu spokoju i komfortu egzystencji, trzeba poszukać swojej własnej. I o tym właśnie jest ta historia. O ciekawych mądrych ludziach, którzy nie idą ślepo i biernie przez świat, tylko starają się go zrozumieć i znaleźć w nim dla siebie najlepsze miejsce. Najlepiej samodzielnie. Odnoszę jednak wrażenie, że to nie jest pouczająca powieść o tym, że wyborów życiowych należy dokonywać samodzielnie. Segal nie moralizuje, nie próbuje niczego przemycić; on doskonale wie, że jego czytelnik to mądry człowiek i traktuje go z szacunkiem. On nam po prostu opowiada, że to czasem bywa trudne, zaskakujące, zabawne i barwne a czasem dramatyczne. Niby banał, niby to oczywiste ale jak po mistrzowsku podane! Autor niezwykle sugestywnie przedstawia nam swoich bohaterów i miotające nimi rozterki (jaka erudycja! – wykształcenie zaprocentowało po stokroć ). W historię weszłam jak w przysłowiowe masło i gorączkowo przewracałam kartki. To nie jest lektura, która co stronę skłania do refleksji czy rozważań, bo przecież to już było, ale sposób przedstawienia tych wszystkich wahań, rozterek, poszukiwań działał na mnie jak najlepsza sensacja.

Nie wykluczam, że dla zagubionych ta książka może być jakimś drogowskazem, motywacją do działania, czy oparciem ale trudno mi to ocenić. Nie taka jest chyba jej rola. Dla mnie była wyśmienitą przygodą i cudownie spędzonym czasem. Wspaniałą opowieścią, która udowodniła, ze na rynku są książki nieskomplikowane i przyjemne a cholernie dobre. I warto ich szukać.

Monika Stocka

książek: 2084
Julka | 2019-09-12

Bardzo ciekawa powieść, która - niejako przy okazji - jest kopalnią wiedzy o kulturze i obrzędach Żydów oraz emocjonującą lekturą w jednym. Dobra literatura.

Czytacz | 2019-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2019

Piękna historia o miłości (również dla mężczyzn) z dwiema religiami w tle i konwenansami, które z nich wynikają. Książka wybitna.

Aga | 2018-12-13
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

"Akty wiary" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Segala. Sięgnęłam po nią w chwili, kiedy nie miałam pod ręką nic innego do czytania. Przyznam, że niechętnie, ale jednak nie żałuję.
"Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu"
Już powyższy opis zamieszczony na okładce książki ukazuje nam, że to nie będzie lekka i łatwa lektura do czytania przed snem.

Głównym tematem książki jest wiara, tolerancja i miłość. Miłość ludzi wychowanych w jakże różnych wartościach religijnych, która staje się źródłem wielu problemów młodej żydówki Deborah oraz Tima, gorliwego katolika.
Trudne życiowe wybory Dana, pierworodnego syna rabina Lurii a brata Debory związane z wiarą i pomysłem na życie to jeden z wątków powieści.
Książka bardzo dokładnie ukazuje nam życie konserwatywnej...

megi2307 | 2018-10-17
Przeczytana: 1997 rok

Erich Segal to jeden z moich ulubionych autorów a Akty Wiary to najlepsza książka w jego twórczości. Losy trójki bohaterów ukazane na tle mocno zarysowanych wydarzeń historycznych, różnic religijnych i kulturowych, tradycji. Czyta się jednym tchem a jednocześnie zmusza do refleksji. Segal ma tak lekkie pióro, że trudno się od książki oderwać. Pamiętam, jak wszystko inne robiłam nawet na pół gwizdka byle jak najszybciej wrócić do lektury. Polecam, 9/10

lukasds | 2018-09-25

Choć książkę przeczytałem wiele lat temu, jeżdżąc na uczelnię krakowskimi tramwajami, to przychodzi czas, że chcę sięgnąć po tę lekturę kolejny raz. Bardzo interesujące wątki, które splatają ze sobą Nowy Jork, Rzym i Izrael. Historia, która pozwoliła mi zobaczyć bliżej nie tylko prawdziwe dylematy ludzkie, gdzie w tle są zakochanie i miłość, ale także poznać bliżej np. kulturę ortodoksyjnej rodziny żydowskiej.

olgaaar | 2018-09-15
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Historia nie jest skomplikowana, przedstawia losy żydowskiego rodzeństwa- Daniela i Debory oraz Tim’a, irlandzkiego katolika. Losy młodych ludzi wzajemnie się ze sobą przeplatają, gdyż wszyscy dorastają na Brooklyn’ie, a z czasem Tim podejmuje prace w domu Rabiegi Luirii.
Na pierwszy rzut okna może wydawać się, że głównym tematem książki będzie zakazana miłość Debory, córki rabiego, i Tim’a, szabesgoja, czyli innowiercy, który gasi światła w domach Żydów, ale nic mylnego. Mimo konsekwencji jakie niesie za sobą ich postępowanie, poszukują oni odpowiedzi na nurtujące ich pytania (Czy zawsze trzeba godzić się z wolą starszych? Czy młodzi ludzie nie mogą mieć swojego zdania? Czy to zgodne z wiarą, aby przeciwstawić się rodzicom?), a także szukają swojego miejsca na świecie i to właśnie ten aspekt jest dla autora najważniejszy.
Nasi bohaterowie poszukują odpowiedzi, ale nie idą ślepo przez świat. Segal w mistrzowski sposób pokazuje nam, że na życie składają się zarówno dobre, łatwe i...

moiclaudie | 2018-07-15

To trzecia powieść tego autora, którą przeczytałam, no i poraz 3 się nie zawiodłam.

Historia trzech bohaterów ukazana jest bardzo szczegółowo, czytając niemal miałam wrażenie, że jestem z nimi w miejscach, w których przebywają.

To niesamowite, jak Segal zgłębia swoją wiedzę, by wydarzenia przez niego opisane były bardzo realistyczne. Dzięki przeczytaniu tej książki miałam możliwość bliższego poznania kultury żydowskiej.

Główna moja refleksja jest taka, że to niewiarygodne, że w niektórych miejscach i kulturach czas jakby stanął w miejscu, a ludzie i ich mentalność pozostaje wciąż ta sama. Świat jednak powinien iść do przodu i dobrze,że tak się dzieje.

Ewelinka0009 | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

super

Magdalena | 2018-04-21
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Bardzo, ale to bardzo książka, która jak nic innego uczy tolerancji. Zetknięcie ze światem ortodoksyjnych wyznawców swoich religii, zagłębienie się w hierarchiczne relacje panujące wśród wyznawców Jahwe. To jak wielka nienawiść panuje między Żydami a Katolikami, którzy przecież wierzą w tego samego Boga, zaskakuje każdego dnia. Z tego powodu wyznawcy różnych religii starają się siebie unikać.
Co jeśli jednak dwie niewinne dusze połączy miłość? Tu już nie chodzi o waśnie rodzin, ale całych ogromnych wyznań. Co jest ważniejsze? Miłość i lojalność wobec rodziny czy serca?

| 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Znakomicie opisany świat chasydów, o których niby wiemy, ale właściwie to nic. Chałat, pejsy, kapelusz.Początek bardzo dobry, ale potem około 2/3 książki coś zaczyna brakować. Widać, że autor, syna rabina płynnie porusza się w świecie judaizmu, ale co do chrześcijaństwa, nie czuje go. Opis Watykanu, więcej niż mierny. Wybory Tima, nieprzekonywujące, dla mnie. Czyżby arcybiskup nie znał poziomu nędzy w biednych krajach? Spotkanie z księżną, ostatnie, prośby Tima, żenujące. W końcowej części książka zaczyna przypominać Harleqiuna. Wybór, chociażby Daniela. Ale generalnie gorąco polecam. Wiele celnych uwag. Zwróćcie uwagę, jaką kare wyznaczył Timowi rabin Lurie. I odpowiedź wuja Tima! Warto głębiej zastanowić się nad niektórymi akapitami.