Absolwenci

1996-01-01
Data 1. wydania:
1985-01-01
Jarosław Sokół
Jarosław Sokół szkoła przyjaciele absolwent miłość przyjaźń

Książka obrazująca wiele odcieni prawdziwego życia. Pokazująca, że każdy sukces ma swoją cenę. Z początku ukazujące te piękniejsze strony życia, ale im bliżej końca, tym bardziej przygnębiająca. Ukazuje realne problemy, nieprzewidywalność i kruchość naszego istnienia oraz wypalenie w relacjach damsko-męskich. Jeśli ktoś oczekuje wystrzałowego zakończenia, to tutaj tego nie znajdzie. Były momenty wciągające, a książkę, generalnie, dobrze się czytało.

Kolejna, po Doktorach, świetna książka Autora.

Kolejna, po Doktorach, świetna książka Autora.

Moja opinia nie jest w jakiś specjalny sposób wiążąca. Jest raczej zbiorem luźnych przemyśleń po lekturze tej dość opasłej powieści.
Segal jest ponoć dość poczytnym i popularnym autorem. Póki co, jest to moje pierwsze zetknięcie się z jego literaturą. Piszę pierwsze, ponieważ trudno brać pod uwagę filmowe Love Story, które na pewno każdy zna i w jakiś sposób może odnieść do pisarstwa tegoż autora.
Powieść Absolwenci jest poniekąd sagą. Poniekąd rysem historycznym i na pewno również społecznym. Nie tylko samej Ameryki (właściwie uczciwie mówiąc to niewiele w niej z tej populistycznej Ameryki i Amerykanów), jak również jest też rozliczeniem z własną tożsamością, pochodzeniem, dziedzictwem.
Segal to amerykański Żyd. Pisanie o tym nie miało by większego sensu, gdyby nie prosty fakt, że ta książka bardzo mocno odnosi się do tej kwestii (rasistowskiej poniekąd). I prawdę mówiąc jest jakby próbą pogodzenia się z pewnymi demonami z tym związanymi. Osobiście nie wiem jak to jest być Amerykańskim Żydem, ale czytając tą powieść mogłem sobie wyobrazić wynikające z tego "problemy". Myślę, że mimo swej intelektualnej przewagi autor stara się powiedzieć, że tak naprawdę czuje się nieco gorszy w tamtym społeczeństwie. Tak samo zapewne odczuwa to w związku ze swą akademicką pracą, osiągnięciami i pozycją. Pokusił bym się wręcz o stwierdzenie, że owych pięciu głównych bohaterów, to taki miszmasz autorefleksji.
Ale wracając do fabuły. Mamy pięć postaci. Wokół nich toczą się losy (życia). Ukazane są wzloty i upadki. Kariera, prywatne, osobiste życia. Niekiedy kariera i polityka. Słowem to wszystko co definiuje nas w pewien sposób. A ponieważ są to postacie ze świecznika (dlatego uważam że to jednak nie jest Ameryka w przekroju), stąd ich decyzje mają szalenie doniosłe znaczenie dla nich samych, a niekiedy dla wielu pospolitych obywateli.
I tak mamy bogatego bankiera (syna szanowanego rodu), genialnego muzyka, wspaniałego profesora, prężnego polityka i poszukującego swego miejsca ideału. Żaden z nich nie jest prawdziwy. I żaden z nich nie jest do końca wiarygodny w swej roli. Zresztą chyba prawdę mówiąc trudno polubić któregoś z nich i traktować na poważnie. A najgorszy jest wniosek, że każdy z nich w gruncie rzeczy przegrywa swe życie. W ten lub w inny sposób.
I dlatego, że nie ma w tej książce jakiegoś ideału, do którego można się odwołać książka sprawiła mi swoisty zawód.

Trochę mi zajęło przeczytanie tej książki. Dwadzieścia pięć lat to jednak kawał czasu i było o czym opowiadać. Główne wątki skupiają się wokół pięciu studentów, a później absolwentów Harvardu, rocznik 1958: Daniela Rossiego, Jasona Gilberta, George'a Kellera, Andrew Eliota i Teda Lambrosa. I o ile część pierwszą, poświęconą życiu na uczelni, przeczytałam szybko i z przyjemnością, o tyle część druga czasami mnie nużyła, zwłaszcza fragmenty poświęcone Kellerowi, choć jego początkowe losy - jeszcze z rodzinnych Węgier - i zapał do życia w USA były bardzo interesujące.

Od początku lubiłam Teda, ale z czasem jego ślepe umiłowanie alma mater i stawianie kariery ponad rodzinę zaczęły mnie irytować. Danny to też ciekawy przypadek, choć nie zapałałam do niego sympatią. Cały czas wyobrażałam go sobie jako rozkapryszonego gnojka z rozbuchanym ego. Bohaterem, o którym czytało mi się najlepiej był Jason, Żyd, syn emigranta, który postanowił wrócić do kraju przodków i tam odnaleźć spokój ducha. A co z Eliotem? Wydawał mi się taki przygaszony, pozbawiony wiary w siebie, przygnieciony odpowiedzialnością płynącą ze znamienitego nazwiska. Taka szara myszka. Ale jedno trzeba mu oddać: był wspaniałym przyjacielem i zawsze można było na nim polegać.

Pięciu facetów, którzy osiągnęli sukces, po drodze ponieśli oczywiście wiele porażek. Można by sądzić, że dostali to czego chcieli - ale jakim kosztem? Mimo, że trudnili się różnymi profesjami: muzyka, polityka, wojsko, nauka, bankowość, to jednak mieli wspólny mianownik (z wyjątkiem Eliota). Byli egoistami.

Nie wiem czy jest to opowieść o ludziach sukcesu, której tłem jest świetnie wpleciona historia Stanów Zjednoczonych i wojen w Izraelu, czy nakreślenie konsekwencji płynących z parcia na szkło, a może próba zaznaczenia wartości najważniejszych cnót? Postaci są jednak na tyle charakterystyczne i dobrze skrojone, że nie da się obok nich przejść obojętnie. Przeczytałam. Poznałam wiele interesujących faktów historycznych, kilka razy pojawił się nawet polski motyw, co w literaturze obcej przyjmuję z miłym zaskoczeniem. To była niezwykła przygoda, ale po kolejną książkę od pana Segala raczej nie sięgnę.

Przykład książki, której okładka zdecydowanie szkodzi. Książka jest absolutnie nietuzinkowa, wartościowa, zostawia z wieloma przemyśleniami. Ale widząc samą okładkę nie sięgnęłabym po nią z pewnością :) Powieść znakomita, pokazująca wydarzenia z różnej perspektywy, jednocześnie zmuszająca do zadania sobie pytań... wielu pytań. Nie przesładza, ale też nie epatuje turpizmem.

Zawdzięczam jej kilka nieprzespanych nocy, bo wciągnęła mnie całkowicie. Ważne historie , których bohaterowie są - różni, z różnym pochodzeniem, talentami, trudnościami, wartościami i celami. Każdy przechodzi inną drogę, każdy też musi zweryfikować swoje oczekiwania wobec rzeczywistości. Na każdego przychodzą ciężkie próby. Pianista, sportowiec, kelner, uciekinier z komunistycznych Węgier, pamiętnikarz - wszyscy oni studiują w tych samych latach na Harvardzie, ale ścieżki ich rozchodzą się potem w bardzo różnych kierunkach.

Wśród postaci drugoplanowych pojawiają się osoby, które znamy z historii powszechnej m.in. John Fitzgerald Kennedy (kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych też), Henry Kissinger i Joni Netanyahu. Jak widać po nazwiskach, nie bez wpływu na życie naszych bohaterów będą mieć wojna w Wietnamie, zamach stanu w Kambodży, walki na Bliskim Wschodzie...

Bardzo wartościowa pozycja pod względem historycznym -przystępnie przedstawione kilkadziesiąt lat z historii Stanów Zjednoczonych jako tło losów kilkunastu absolwentów Harvardu. Interesujący opis ich życia studenckiego, nauki, oraz wspinania się po szczeblach kariery.

Ciekawa opowieść, choć dla mnie momentami irytująca. Głównie za sprawą bohaterów, których czasami trudno zrozumieć, a czasami nawet lubić. Na plus oceniam tło historyczne powieści.

Z przeczytanych dotąd trzech książek Segala - Kobieta, mężczyzna i dziecko - Doktorzy i Absolwenci (nie liczę Love story - widziałem kiedyś film, książki nie czytałem) - Absolwentów oceniam najniżej. Nie doczytałem, choć strawiłem chyba ponad połowę tego, dość obszernego dzieła. Powodowany wysokimi ocenami większości czytelników, czekałem, ze w końcu się coś ciekawszego z tego rozwinie. Nie doczekałem się jednak. Jest to, owszem, poprawnie napisana, historia grupy najpierw studentów, potem już absolwentów Harvard University, ale - nic więcej... Na podobnym pomyśle opartych i podobnie zbudowanych Doktorów - oceniłem o wiele wyżej! Tutaj - zabrakło mi tego "czegoś" co powoduje, że książkę chce się czytać i na dłużej się ją zapamiętuje, tak, jak to było w przypadku Doktorów. Absolwentów nie doczytałem nie dlatego, żeby byli oni jakoś fatalnie napisani, Książka mnie po prostu nie wciągnęła, nie zainteresowała. Jest jednak coś, co spodobało mi się bardziej - okładka :)

Przeczytałem już wiele książek Ericha Segala. Żadna z nich mnie nie zawiodła. Wszystkie w mniejszym, lub większym stopniu były ciekawe. Uważam, że najlepsze z nich to: "Akty wiary" oraz "Nagrody". Ta książka również znajdzie się na mojej liście ulubionych książek. Tematyka jest ta sama, co w większości jego powieści. Jednak sposób pisania i dokładniejsza fabuła książki, bardzo mi odpowiada.

W książce opisane są dzieje pięciu bohaterów. Każdy z nich ma inną historię, jednak połączyło ich to, iż wszyscy dostali się na Harvard. Pierwszym z nich jest Danny Rossi. Bardzo ambitny pianista, który mocno stara się zaimponować ojcu, jego koniec niestety będzie dość przykry. Drugim jest Ted Lambros. Grek, który poznaje piękną i idealną dziewczynę. W przeszłości stara się otrzymać profesurę na Harvardzie. Jednak spotyka się z wieloma komplikacjami. Andrew Eliot. Dostaje się na Harvard i czuję wielką presję, gdyż jego przodkowie należeli do wysoko usytuowanych społecznie ludzi. Boi się, że może przez przypadek zhańbić dobre imię rodziny. Kolejnym jest Jason Gilbert. Żyd, którego rodzice zmieniają nazwisko, by uniknąć nieprzyjemności. Bardzo silnego młodzieńca spotyka wiele zaszczytów. Okazuje się asem w sportach. Podczas swojego życia nawraca się i dzielnie walczy za Izrael. Jego historia kończy się również smutno. Ostatnim jest George Keller. Były komunista, urodzony na Węgrzech. Ląduje w Stanach Zjednoczonych i dostaje się na Harvard. Postanawia zostać politykiem. Spotyka go wiele trudności jednak dochodzi do wymarzonego celu. Różne powikłania powodują, że postanawia popełnić samobójstwo.

Książka naprawdę ciekawa. Przedstawia w mądry sposób wiele ważnych spraw. Bardzo spodobała mi się wielowątkowa fabuła, która tylko podkreśla geniusz i wartość książki.

Fabuła dotyka wielu problemów współczesnego świata. Opowiada o dyskryminacji Żydów, zbyt wygórowanej ambicji. Jednak książka wyraźnie podkreśla, że miłość jest trudnym i skomplikowanym uczuciem oraz, że życie, jest jak niekończące się strome schody, którym trzeba stawić czoło.

Gorąco polecam!!!

Książka, która zapada na długo w pamięci.

Książka, która zapada na długo w pamięci.