Nagrody

Albatros
2016-04-06
1996-01-01
Barbara Cendrowska-Werner
Barbara Cendrowska-Werner lekarz naukowiec nagroda miłość tragedie zdrada ambicje

Dawanie siebie innym ludziom, przede wszystkim obcym, jest uzależnione od naszej otwartości. To nie jest tylko próba profesjonalizmu. Zostawianie gdzieś cząstki swojej psychiki wypływa ze świadomości doczesności. Zaangażowanie swojego intelektu to gest, wykonany w stronę otaczającego nas społeczeństwa.

Większość ludzi kryguje się, mówiąc: Och, robię to tylko z potrzeby duszy. Nie spodziewam się uznania, nagrody. Cudowne dzieci obawiają się obserwacji innych jak pokazywania palcem.

Niestety pustka umysłowa też jest dostrzegana i cenzurowana.
„- No cóż – poddała się Gloria ze słodyczą – mądre kobiety nie chwalą się swoim rozumem. Ona na pewno doskonale potrafi go ukryć.”
Życiowa rola może okazać się tą najważniejszą. Niektóre kobiety brylują na salonach, a inne cieszą się błyskiem fleszy.

Najważniejsza jest NAGRODA.

Dla Anny NAGRODĄ był wyjazd z Drugiej Rzeki. Trzeba było mieć wielkie szczęście, aby opuścić tamten syberyjski gułag. Otoczenie nie nobilitowało więźniów.

„Byli to naukowcy i inżynierowie, zbyt niebezpieczni, by mogli przebywać na wolności, a zarazem zbyt potrzebni, by ich zabić”

Potrzebni, bo rozum otwiera drogę do wolności, poszerza horyzonty, otwiera drogę poznania jednej z największych tajemnic wszechświata.

„Doktor Frankenstein mógłby zajmować się genetyką i stworzyć potwora za pomocą DNA”

W tym cudownym świecie, gdzie nie tylko ratuje się życie, można pomóc je utrzymać. Dla dwojga naukowców, Anny i Adama, los przeznaczył wyjątkową NAGRODĘ – miłość.

Wielkie uczucia rodzą się z małych fascynacji. Fenomenalna nastolatka nagle poczuła powiew porywczej młodości. „Isabel natychmiast zorientowała się, że poznała kogoś, kto rozumie, dlaczego ona sama czuje się jak wybryk natury”. Dla jej mamy najwyższą NAGRODĄ było poznanie wrażliwego mężczyzny, rzadkie spotkania z córką i muzykowanie z Isabel. Niezgodność intencji rodzi się czasem, kiedy jedno z rodziców pragnie NAGDODY na miarę Nobla, a drugie nie czeka na wyróżnienie Grammy.

Biedne, cudowne dziecko zadało sobie pytanie: „Dlaczego każą mi wybierać pomiędzy sobą?

Pan Erich Segal napisał rewelacyjną książkę zatytułowaną „Nagrody”. Większość z postaci sportretowanych przez Autora zasługiwała na nagrodę. Pan Segal ukazał rodzinę z punktu widzenia dziecka. Szkoła geniuszy nie jest podstawowym stopniem edukacji, choć proponuje słuszną motywację. Autor już przed dwudziestu ośmiu laty napisał o badaniach genetycznych i ich zastosowaniu w ochronie życia. Nie straszył sztuczną inteligencją. Nie próbował wskoczyć na uciekającą falę trendu. Gdyby nie drobny druk wydania kieszonkowego, wchłonąłbym tę powieść bez przerw. Świetna proza, doskonały styl, elegancki dowcip, nieprzeludniona fabuła bez zapychaczy. Czegóż więcej potrzeba?

Większość ludzi kryguje się, mówiąc: Och, robię to tylko z potrzeby...

122/2023

122/2023

Pierwszy raz czytałam taką książkę jak ta. W końcu mogłam obserwować jak bohaterowie dorastają, starzeją się i zmieniają.
Razem z nimi szłam przez życie. Potykając się i podnosząc, żeby iść dalej przed siebie.
Nie będę ukrywać, że na początku ciężko było mi wbić się w styl autora i oswoić się z dużą ilością bohaterów i naukowego słownictwa. Przez co początek mnie męczył, ale im dalej tym lepiej i nawet nie wiem kiedy, stałam się częścią tego wszystkiego i byłam w stanie poczuć, to co bohaterowie.
A wiecie co najbardziej urzekło mnie w tej książce?
Że była to zwykła historia o (nie)zwykłych ludziach, których się lubiło albo nie. Ale czy tak nie jest właśnie w życiu? Że nie każdego da się polubić?
W końcu nie znajdziecie tutaj idealnych bohaterów, bo są tylko ludźmi, którzy popełniają błędy.
Właśnie to było piękne.
Książka porusza też naprawdę wiele ważnych tematów takich jak zdrada, rozwód, strata bliskiej osoby, a to tylko czubek góry lodowej, bo historia ma do zaoferowania znacznie więcej!
Przede wszystkim pokazuje nam, że pomimo przeciwności losu da się ułożyć sobie życie na nowo.

"Nagrody", to książka, jak informuje tytuł, o nagrodach, a właściwie o tej "największej", światowej nagrodzie, o której marzą wszyscy, którzy z jakichkolwiek względów, mogliby się o takową, ubiegać. Chodzi oczywiście o Nagrodę Nobla, przyznawaną w wielu dziedzinach naukowych, chociaż w tej książce będzie mowa głównie o dziedzinach tak rozległych, jak fizyka oraz medycyna.

Troje uczonych, pracujących nad najlepszymi rozwiązaniami problemów, przed którymi stanęli, a które to rozwiązania zmienią życie wielu, jeśli nie wszystkich ludzi. Smaczku całej historii, dodaje fakt, że jedną z tych uczonych osób jest tak zwane "cudowne dziecko". Isabel de Costa, to córka naukowca, fizyka, która z czasem przerośnie wiedzą swojego mistrza i nauczyciela.

Mimo iż pozostała dwójka naukowców, tym razem z dziedziny medycyny, jest równie ważna i interesująca, jednak najciekawsza, moim zdaniem, jest właśnie Isabel, ponieważ przyglądamy się jej życiu niemal od kołyski. Zajrzymy w krąg rodziny, której doskonała córka w wieku kilku lat nie bawi się lalkami, tylko rozwiązuje skomplikowane fizyczne równania.

Cała historia, a właściwie trzy historie, opowiadane naprzemiennie, czasowo rozciągają się na kilkanaście lat i wiele się w tym czasie dzieje w życiu interesujących nas osób. Ponieważ owi naukowcy nie żyją na pustyni, tylko w swoich rodzinach, więc siłą rzeczy dowiadujemy się też dość szczegółowo, wiele na temat ich bliskich. Jak to jest być matką czy bratem, cudownego dziecka.?

Co zrobić kiedy ambicje zawodowe, nie idą w parze z wychowaniem dzieci i życiem rodzinnym? Czy miłość jest naprawdę ślepa i trzeba niezłego tąpnięcia, by spadły w końcu łuski z oczu zakochanego i by ujrzał we właściwym świetle obiekt swoich nieziszczonych uczuć.? Co zrobić kiedy umierasz, a eksperymentalny lek, który może cię uleczyć, w twoim kraju jeszcze nie jest dopuszczony do obrotu rynkowego? Te i wiele innych pytań i problemów autor stawia przed swoimi bohaterami. Czytelnik zaś, z zapartym tchem śledzi ich poczynania i jednemu kibicuje, innego nie lubi, a jeszcze innemu najchętniej by spuścił własnoręcznie manto.

Przyznaję, że ja tę książkę odbierałam bardzo emocjonalnie i sama osobiście czasami miałam ochotę potrząsnąć którymś z bohaterów i zapytać "co ty do cholery wyprawiasz"? Książka kończy się na gali rozdania "Noblów", uściski rąk monarchów i cała reszta tego blichtru. Czytając to zakończenie, przyznaję, że straciłam wiele szacunku dla tej nagrody.

Reasumując, książkę czytało się bardzo dobrze, wszystkie wątki doskonale pozamykane. Autor nie zniżył się do stosowania jakichś dziwnych zapychaczy tekstu, często obecnego w innych różnych książkach. Ciekawie było znaleźć się wśród naukowców, adwokatów, lekarzy, i innych "wielkich" i znaczących tego świata, jednak na "stałe" nie chciałabym tam zostać. Co oczywiście nie zmienia faktu, że książkę naprawdę warto przeczytać. To moja pierwsza pozycja Segala, z którą się zapoznałam, ale na pewno nie ostatnia. Podoba mi się jego styl, delikatny humor, ale i sposób wsadzania pewnych drobnych "szpileczek" tu i ówdzie. Książkę jak najbardziej polecam.

Niesamowicie wciągająca. Uwielbiam.

Niesamowicie wciągająca. Uwielbiam.

Gdy kupowałam tę książkę nie byłam świadoma, że jej autorem jest ta sama osoba, która napisała "Live story". Jednak styl pisarza jest dość charakterystyczny i w pewnym momencie zorientowałam się, że bardzo odpowiada mi humor i charakter całego utworu.
Ponadto bardzo poruszył mnie wątek Adama, współczułam Sandy'emu i miałam nadzieję, że u Izabeli wszystko się ułoży.

Bardzo wnikliwie przedstawione losy naukowców walczących o prestiżową nagrodę Nobla. Pobudki bohaterów są różne, tak jak i odmienne są ich losy, ale historia kończy się w Sztokholmie...

Długo się rozkręca, ale potem pędzi jak szalona.

Długo się rozkręca, ale potem pędzi jak szalona.

Początkowo chciałam zrezygnować z czytania tej książki, powodem było stare wydanie, co za tym idzie malutki rozmiar tłustej czcionki, a że czytam głównie wieczorami to wiadomo....
Nie żałuję! Świetna pozycja. Zagłębiamy się w świat naukowców, co wcale nie oznacza, że treść będzie nieprzystepna dla zwykłego zjadacza chleba.
Powieść bogata w wątki: praca, rodzina, dzieci, inrtygi, przyjaźń, badania,fizyka, lekarze, świat filmowców, pęd do sławy (tej w świecie naukowym jak i w Hollywood),oczywiście miłość, niestety też choroby i cała procedura przyznawania Nagrody Nobla...
Oj faktycznie dużo tego🙄
Polecam

Powieść bogata w wątki: praca, rodzina, dzieci,...

Wciągająca lektura dotycząca dziedziny badań naukowych, która niekoniecznie jest w kręgu moich zainteresowań, aczkolwiek opowieść, składająca się z trzech niezależnych historii spowodowała, że książkę czytało się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Pan Segal znakomicie poradził sobie z takim poprowadzeniem akcji w poszczególnych częściach, że z niecierpliwością przekładałam kolejne strony tej powieści, aby dowiedzieć się co będzie dalej u moich ulubieńców (nie zdradzę, o których bohaterów mi chodzi, polecam wgryźć się w książkę i samemu sobie takowych wytypować). Fabuła zaskakuje, nie męczy naukowym językiem, jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika. Główny temat, wokół którego toczy się akcja to rywalizacja i chęć zdobycia Nagrody Nobla, które dla niektórych są celem całego życia, dla jednych uwieńczone sukcesem, dla innych niekoniecznie.
Serdecznie polecam.

• Literatura piękna