Chleb na wody płynące

Bread upon the waters
8371320116
powieść amerykańska
szczypiorek5

Powieść psychologiczno-obyczajowa, w której autor przeprowadza wnikliwą analizę niszczącej siły szlachetnych uczuć. Allen Strand , nowojorski nauczyciel i pedagog, wiedzie spokojne, ustabilizowane życie u boku kochanej żony, w otoczeniu trójki dorastających udanych dzieci. Czuje się szczęśliwy, podobnie jak jego bliscy. Pewnego dnia wszakże jego siedemnastoletnia córka przyprowadza do domu rannego człowieka, któremu pomogła, gdy został napadnięty w parku. Podtrzymywana znajomość z Russellem Hazenem niepostrzeżenie burzy dotychczasowy ład życia Strandów.

źródło opisu: Książnica, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

talia44 | 2013-09-16
Przeczytana: 15 września 2013

Chleb na wody płynące" to bardzo wciągająca powieść psychologiczno obyczajowa.Jest to lektura o przeciętnej na pozór szczęśliwej amerykańskiej rodzinie Strandów.Pewnego dnia ta spokojna egzystencja ulega zmianie po tym jak córka przyprowadza do domu rannego człowieka Russela Hazena.Znajomość z Russelem całkowicie zburzy spokój w rodzinie.Dalej treści nie będę zdradzała bo ta piękną książka na prawde warta jest przeczytania.
Serdecznie polecam

Meowth | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Intrygująca opowieść o tym, jak jeden, z pozoru zupełnie naturalny, odruchowy dobry uczynek wprowadza w życie głównego bohatera lawinowo narastającą serię problemów, rozterek, nieporozumień i zmartwień, prowadząc powoli do pewnego rodzaju destrukcji dotychczasowego, spokojnego i uporządkowanego życia jego i jego bliskich. Ponadto powoduje to też ostatecznie ujawnienie rozmaitych mniejszych i większych paskudztw, ukrytych pod przykrywką zgodnej rodzinnej koegzystencji. Idealna ilustracja powiedzenia "Każdy dobry uczynek zostanie ukarany". :)

Monika | 2012-02-12
Przeczytana: 2012 rok

Wspaniała powieść psychologiczna, znakomite studium ludzkich zachowań.
Irwin Shaw jest niezrównanym znawcą ludzkiej psychiki.
I czy tego chcemy czy nie - czytając " Chleb na wody płynące " jesteśmy zmuszeni do przemyśleń i głębokich refleksji na temat natury człowieka, jego wyborów moralnych w danej sytuacji.
To lektura, która na długo pozostanie w mojej pamięci - Polecam !!!

Tosiaczek | 2013-10-09
Przeczytana: 09 października 2013

Książka ta to doskonały portret psychologiczny amerykańskiego społeczeństwa XX wieku – od młodego chłopaka, imigranta z biednej patologicznej rodziny poprzez zwykłą średniozamożną inteligencką rodzinę aż do człowieka ze świata wielkiego biznesu i dużych pieniędzy.

Irwin Shaw umiejętnie pokazał w niej jak wiele w czyimś życiu może zmienić jedna chwila, przysłowiowy przypadek, bezinteresowny ludzki odruch niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Czuliście się kiedyś manipulowani? Czytając tę książkę nasunęło mi się stwierdzenie, że manipulacja to „drugie imię” jednego z bohaterów. Robi to bardzo umiejętnie, chociaż chyba nieświadomie, ingerując w życie rodziny, której członkowie wydawałoby się znają się doskonale. Ale tylko wydawałoby się, bo okazuje się, że tak naprawdę do końca nie można powiedzieć, że się kogoś zna. Nawet wtedy, gdy ten ktoś jest nam bardzo, ale to bardzo bliski.

O czym jeszcze jest ta książka? O samotności w świecie pełnym ludzi.

Chcecie się przekonać,...

Jola_St | 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 listopada 2013

Bardzo dobra powieść dla osób, którzy lubią śledzić ludzie zachowania, podejmowanie decyzji i konsekwencje z tego wynikające.
Opowiada ona o próbie przyjaźni wysoko postawionego, bogatego i sławnego prawnika oraz zwykłej amerykańskiej rodziny. Ważne słowa tego mężczyzny: "Sam będąc samotny i pozbawiony rodziny, wyobrażałem sobie, że mogę wejść do szczęśliwej rodziny".
Książka ta wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się oderwać.

keys | 2012-12-17

Ulubiona powieść.

ira | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Bardzo lubię powieści Irwina Shawa. Z "Chlebem..." mam ten problem nie-problem, że czytałam go już chyba ze trzy razy i za każdym razem pamiętam z niego tylko pierwszą scenę i ogólne wrażenia. :)
Dzięki LC wreszcie będę miała małą ściągę na podorędziu...
"Chleb na wody płynące" to opowieść o dojrzewaniu pięćdziesięciolatka. Człowieka, którego świat nagle staje na głowie - ma wrażenie, że jak za złym dotykiem przypadkowo poznanego człowieka rozpada się jego rodzina. Kiedy odkrywa, że to, co za rodzinę do tej pory uważał, było tylko złudzeniem, w którym rzekomo dla jego dobra utrzymywała go żona wraz z dorastającymi dziećmi, przeżywa szok.
Większość z nas do końca życia trwa w tego typu iluzji. Lecz czy "szczerość za szczerość" jest w przypadku kruchych więzi rodzinnych dobrą zasadą? Z takim pytaniem zmierzyć się musi i Allen Strand, i czytelnik powieści Shawa.
Polecam. :)

| 2014-03-29

"Chleb na wody płynące " Irwina Shawa to pierwsza powieść tego autora jaką miałam okazję czytać, więc zasiadając do tej powieści nie wiedziałam czego się zbytnio spodziewać, ale wciągnięta opisami i recenzjami na jej temat postanowiłam ją zakupić.

Książkę czytałam jakiś czas temu i nie mam zbyt miłych wspomnień z tą powieścią...Zanim sięgnęłam po nią do przeczytania, książka leżała jakiś czas u mnie na półce i czekała jeszcze na swoją kolej bo ustępowała miejsca innym zakupionym książką.

"Chleb na wody płynące" to powieść psychologiczno-obyczajowa o niszczącej sile szlachetnych uczuć.
Allen Strand, nowojorski nauczyciel i pedagog, wiedzie spokojne, ustabilizowane życie u boku kochanej żony, w otoczeniu trójki dorastających udanych dzieci. Czuje się szczęśliwy, podobnie jak jego bliscy. Pewnego dnia jego siedemnastoletnia córka przyprowadza do domu rannego człowieka, któremu pomogła, gdy został napadnięty w parku. Bliska znajomość z Russellem Hazenem niepostrzeżenie burzy...

elena | 2012-02-08
Przeczytana: 05 lutego 2012

Przepiekna opowiesc o ludzkim nieprzewidywalnym losie. Wydana dawno temu i trudno ja zdobyc. Kupilam ja na Allegro bo przeczytalam znakomite opinie na forum i sie nie zawiodłam. Bardzo polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Kiedy przeczytałem 'Młode lwy' stałem się zagorzałym wielbiciele I. Shawa. I ta książka, choć całkiem odmienna w tematyce nie zawiodła moich oczekiwań. Warto!!