Akty wiary

1997-06-07
Elżbieta Zychowicz, Witold Nowakowski
wiara miłość grzech zbawienie

Wiara, Nadzieja, Miłość

Lata temu to była pierwsza książka, która oczarowała mnie pod względem wielokulturowości i pozwoliła też zajrzeć w świat żydowski.
Poznajemy historię ortodoksyjnej rodziny Lurich mieszkających na nowojorskim Brooklynie. Debora i Danny to dzieci znanego, silczańskiego rabina, na ich drodze staje wychowany w wierze chrześcijańskiej - Tim Hogan. Między Deborą a Timem rodzi się zakazane uczucie. O ich miłosnej relacji dowiaduje się ojciec dziewczyny. Młodzi zostaną rozdzieleni, a Debora wypędzona z domu trafia do Izraela. Rabin od tej pory pokłada wiarę tylko w syna, ale i ten niesie mu rozczarowanie rezygnując z pójścia w jego ślady.
Segal zabiera nas w różne zakątki świata - izraelskie kibuce, nowoczesną Brazylię i dwa najważniejsze religijne miasta świata - Jerozolimę i Rzym. Każde z tych miejsc rządzi się swoimi prawami, a w tych miejscach żyją różne społeczności, które raz lepiej, raz gorzej radzą sobie ze wzajemną obecnością. Powieść pokazuje, jak wielką siłę mają ludzkie emocje i przeżycia bez względu na pochodzenie, czy religijną przynależność. Lekkie pióro autora sprawia, że książkę się pochłania. No i ten "the end" w amerykańskim stylu - tak myślę, że przeczytam coś jeszcze tego autora.

Książka o kontrowersyjnym temacie: celibacie księży. Ale nie tylko o tym. Także o tradycjach żydowskich, no i miłości pomiędzy chrześcijaninem a Żydówka. Miłość zwycięża w zakończeniu, choć chyba niedobrze, że biskup łamie śluby i wybiera życie świeckie.

Piękna opowieść. Trzy osoby, miłość, religia i trudne wybory... Polecam

Piękna opowieść. Trzy osoby, miłość, religia i trudne wybory... Polecam

świetna, czyta się jednym tchem, no i te klimaty kibuców Izraela, które pozostały w pamięci kiedy treść fabuły już nieco zapomniana :)

Moje kolejne spotkanie z tym autorem.

Daniel i Debora są dziećmi rabina Mosesa Lurii. Daniel jest traktowany jako następca swojego ojca, natomiast Debora jest tylko dziewczyną, która ma wyjść za mąż.

Timothy Hogan jest chłopakiem, który wychowuje się bez matki, a swojego ojca nie zna. W związku z tym, chłopak staje się rozrabiaką z którym ciotka i wujek nie mogą dać sobie rady.

Pewnego razu, drogi tej trójki się krzyżują - Tim rzuca kamieniem w okno rabiego, a w zamian ma odpracować szlaban. W ten sposób poznaje rodzeństwo Luria. Pomiędzy Deborą a Timothy'm rodzi się uczucie. Kiedy Moses to zauważa wysyła córkę do świętej ziemii, aby przemyślała swoje postępowanie.

Mijają lata. Danny odkrywa, że nie chce być rabinem tak jak jego ojciec, przeżywa kryzys wiary. Jego ojciec wyrzeka się go i nawet jak syn daje pieniądze na odbudowę synagogi, ten mu nie wybacza. Debora i Timmy postanawiają sprawdzić czy dalej czują to samo do siebie. Nie mają pojęcia jakie będzie to miało konsekwencje...

"Akty wiary" jest to opowieść o poszukiwaniu siebie i drodze do wiary, religii. O tym, że na wszystko w życiu jest odpowiednia pora.

Moje kolejne spotkanie z tym autorem.

Mądra i zaskakująca lektura o tym, co najważniejsze w życiu. Wciągająca, zmuszająca do refleksji, momentami wkurzająca. Naprawdę warta przeczytania. Polecam szczerze.

Przez książkę wprost przepłynęłam - kolejne strony mijały jedna po drugiej. Fantastyczny opis konfliktu między własnym pomysłem na życie a ograniczeniami religijnymi.

Książkę całkiem dobrze się czyta, ale to chyba nie moje klimaty. Jest tu bardzo dużo kwestii teologicznych, fragmentów Biblii. Po prostu nie mój temat, ale komuś innemu może się spodobać. Taka obyczajówka.

Dla mnie ta książka była dość ciężka. Czytało mi się ją bardzo długo i to nie dlatego, że mi się nie podobała. Styl w jaki jest napisana oraz tematyka sprawiała, że dużo czasu musiałam z nią spędzić.
Jest to historia trójki młodych osób, dla których wiara jest ważna. Jednak czy aby na pewno są szczęśliwi w niej? Książka jest również o miłości a także o tolerancji, której czasami brakuje nawet u najbliższych osób. Czytając "Akty wiary" myślałam o tym , że wiara, religia jest dla wielu osób bardzo ważna ale nie powinno się jej przekładać ponad szczęście najbliższych.

Wciągająca ciekawa dobrze się czyta zreszta jak pozostałe pozycje tego autora .

Wciągająca ciekawa dobrze się czyta zreszta jak pozostałe pozycje tego autora .

• Literatura amerykańska
  • Erich Segal