Nagrody

Albatros
2016-04-06
1996-01-01
Barbara Cendrowska-Werner
Barbara Cendrowska-Werner lekarz naukowiec nagroda miłość tragedie zdrada ambicje

"Nagrody", to książka, jak informuje tytuł, o nagrodach, a właściwie o tej "największej", światowej nagrodzie, o której marzą wszyscy, którzy z jakichkolwiek względów, mogliby się o takową, ubiegać. Chodzi oczywiście o Nagrodę Nobla, przyznawaną w wielu dziedzinach naukowych, chociaż w tej książce będzie mowa głównie o dziedzinach tak rozległych, jak fizyka oraz medycyna.

Troje uczonych, pracujących nad najlepszymi rozwiązaniami problemów, przed którymi stanęli, a które to rozwiązania zmienią życie wielu, jeśli nie wszystkich ludzi. Smaczku całej historii, dodaje fakt, że jedną z tych uczonych osób jest tak zwane "cudowne dziecko". Isabel de Costa, to córka naukowca, fizyka, która z czasem przerośnie wiedzą swojego mistrza i nauczyciela.

Mimo iż pozostała dwójka naukowców, tym razem z dziedziny medycyny, jest równie ważna i interesująca, jednak najciekawsza, moim zdaniem, jest właśnie Isabel, ponieważ przyglądamy się jej życiu niemal od kołyski. Zajrzymy w krąg rodziny, której doskonała córka w wieku kilku lat nie bawi się lalkami, tylko rozwiązuje skomplikowane fizyczne równania.

Cała historia, a właściwie trzy historie, opowiadane naprzemiennie, czasowo rozciągają się na kilkanaście lat i wiele się w tym czasie dzieje w życiu interesujących nas osób. Ponieważ owi naukowcy nie żyją na pustyni, tylko w swoich rodzinach, więc siłą rzeczy dowiadujemy się też dość szczegółowo, wiele na temat ich bliskich. Jak to jest być matką czy bratem, cudownego dziecka.?

Co zrobić kiedy ambicje zawodowe, nie idą w parze z wychowaniem dzieci i życiem rodzinnym? Czy miłość jest naprawdę ślepa i trzeba niezłego tąpnięcia, by spadły w końcu łuski z oczu zakochanego i by ujrzał we właściwym świetle obiekt swoich nieziszczonych uczuć.? Co zrobić kiedy umierasz, a eksperymentalny lek, który może cię uleczyć, w twoim kraju jeszcze nie jest dopuszczony do obrotu rynkowego? Te i wiele innych pytań i problemów autor stawia przed swoimi bohaterami. Czytelnik zaś, z zapartym tchem śledzi ich poczynania i jednemu kibicuje, innego nie lubi, a jeszcze innemu najchętniej by spuścił własnoręcznie manto.

Przyznaję, że ja tę książkę odbierałam bardzo emocjonalnie i sama osobiście czasami miałam ochotę potrząsnąć którymś z bohaterów i zapytać "co ty do cholery wyprawiasz"? Książka kończy się na gali rozdania "Noblów", uściski rąk monarchów i cała reszta tego blichtru. Czytając to zakończenie, przyznaję, że straciłam wiele szacunku dla tej nagrody.

Reasumując, książkę czytało się bardzo dobrze, wszystkie wątki doskonale pozamykane. Autor nie zniżył się do stosowania jakichś dziwnych zapychaczy tekstu, często obecnego w innych różnych książkach. Ciekawie było znaleźć się wśród naukowców, adwokatów, lekarzy, i innych "wielkich" i znaczących tego świata, jednak na "stałe" nie chciałabym tam zostać. Co oczywiście nie zmienia faktu, że książkę naprawdę warto przeczytać. To moja pierwsza pozycja Segala, z którą się zapoznałam, ale na pewno nie ostatnia. Podoba mi się jego styl, delikatny humor, ale i sposób wsadzania pewnych drobnych "szpileczek" tu i ówdzie. Książkę jak najbardziej polecam.

Bardzo wnikliwie przedstawione losy naukowców walczących o prestiżową nagrodę Nobla. Pobudki bohaterów są różne, tak jak i odmienne są ich losy, ale historia kończy się w Sztokholmie...

Długo się rozkręca, ale potem pędzi jak szalona.

Długo się rozkręca, ale potem pędzi jak szalona.

Początkowo chciałam zrezygnować z czytania tej książki, powodem było stare wydanie, co za tym idzie malutki rozmiar tłustej czcionki, a że czytam głównie wieczorami to wiadomo....
Nie żałuję! Świetna pozycja. Zagłębiamy się w świat naukowców, co wcale nie oznacza, że treść będzie nieprzystepna dla zwykłego zjadacza chleba.
Powieść bogata w wątki: praca, rodzina, dzieci, inrtygi, przyjaźń, badania,fizyka, lekarze, świat filmowców, pęd do sławy (tej w świecie naukowym jak i w Hollywood), oczywiście miłość, niestety też choroby i cała procedura przyznawania Nagrody Nobla...
Oj faktycznie dużo tego🙄
Polecam

Powieść bogata w wątki: praca, rodzina, dzieci,...

Wciągająca lektura dotycząca dziedziny badań naukowych, która niekoniecznie jest w kręgu moich zainteresowań, aczkolwiek opowieść, składająca się z trzech niezależnych historii spowodowała, że książkę czytało się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Pan Segal znakomicie poradził sobie z takim poprowadzeniem akcji w poszczególnych częściach, że z niecierpliwością przekładałam kolejne strony tej powieści, aby dowiedzieć się co będzie dalej u moich ulubieńców (nie zdradzę, o których bohaterów mi chodzi, polecam wgryźć się w książkę i samemu sobie takowych wytypować). Fabuła zaskakuje, nie męczy naukowym językiem, jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały dla zwykłego śmiertelnika. Główny temat, wokół którego toczy się akcja to rywalizacja i chęć zdobycia Nagrody Nobla, które dla niektórych są celem całego życia, dla jednych uwieńczone sukcesem, dla innych niekoniecznie.
Serdecznie polecam.

Bardzo przyjemna książka do poczytania w pociągu, przez bardzo fajny podział - w każdym rozdziale jest o innym bohaterze, których losy się nie przewijają ze sobą, są całkowicie indywidualne od siebie - tak, ze możesz się oderwać w każdej chwili.

Na wstępie powiem, że książka bardzo mi się podobała. Jest to druga powieść Segala, którą przeczytałem i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Ciekawa fabuła. Kilku bohaterów. Sama tematyka przypada mi do gustu.

Historia opowiada o trzech wybitnych umysłach, które prowadzą badania, by pomóc ludzkości. Pierwsza postać, wybitny naukowiec, który stracił przyjaciela oraz stara się opatentować sposób na zapłodnienie kobiet, które nie mogą sobie na to pozwolić. Jego historia niestety kończy się bardzo przykro, gdyż jego choroba jest nieuleczalna. Druga postać to ambitny chłopak, który marzy o najwyższej nagrodzie — Nagrodzie Nobla. Jego historia jest również bardzo przykra. Miłość jego dzieciństwa okazuje się fałszywa, dodatkowo Nagrodę Nobla, która mu się należy, otrzymuje ktoś inny. Ostatnią postacią jest wybitna dziewczyna szybko się ucząca. Posiada ojca, który ogranicza jej wolność i nie odstępuje jej na krok. Jej historia tym razem jest bardzo przyjemna. Otrzymuje wiele nagród i uznania za swoje odkrycia. Czy uda im się zdobyć największą nagrodę?

Ta emocjonująca powieść zdecydowanie przypadłą mi do gustu. Drugi raz jestem mile zaskoczony książką Ericha Segala. Polecam autora. Cała książka oparta jest również, na chyba nierozłącznym wątku każdej powieści Segala — miłości.

Piękna, poruszająca powieść. Historie tak bliskie życiu. Trochę radości, uśmiechu, smutku i łez. Bardzo się cieszę, że trafiłam na taką książkę 😊

Gdy kupowałam tę książkę nie byłam świadoma, że jej autorem jest ta sama osoba, która napisała "Live story". Jednak styl pisarza jest dość charakterystyczny i w pewnym momencie zorientowałam się, że bardzo odpowiada mi humor i charakter całego utworu.
Ponadto bardzo poruszył mnie wątek Adama, współczułam Sandy'emu i miałam nadzieję, że u Izabeli wszystko się ułoży.

Niesamowicie wciągająca. Uwielbiam.

Niesamowicie wciągająca. Uwielbiam.