Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Jerzy Jan Górski
Wydawnictwo: Świat Książki
Still life
kamk

Jedna z najpopularniejszych pisarek doskonale łączy powieści obyczajowo-psychologiczne z wątkiem sensacyjnym. Nie inaczej jest i tym razem. Piękna Casey, dziedziczka wielkiej fortuny, wiedzie szczęśliwe życie. Pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu i zapada w śpiączkę. Casey nie może się z nikim komunikować, ale słyszy, co dzieje się wokół niej. I nie może uwierzyć... Czyżby jej mąż i...

Czyżby jej mąż i przyjaciele wcale nie byli tacy, za jakich ich uważała? Czy to możliwe, by wypadek, któremu uległa, wcale nie był przypadkowy? Wciągająca fabuła i świetna charakterystyka postaci.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 lipca 2014

Nowa książka jednej z moich ulubionych autorek - Joy Fielding. Opowiada historię Casey, szczęśliwej dotąd zamożnej mężatki, która ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Przeczytałam już wiele książek tej autorki i tej akurat nie uważam za najlepszą w jej dorobku. Wykorzystuje tu dość popularny ostatnio motyw śpiączki (chyba, że to ja trafiam na takie właśnie książki). Ciekawym zabiegiem jest fakt, że Casey jest świadoma (pomimo, że otoczenie tego nie wie), słyszy i komentuje w myślach na bieżąco wydarzenia. Ten stan ukazuje jej jak wiele faktów z jej życia nie dostrzegała, kto tak naprawdę okazał się jej przyjacielem, a kto wrogiem. Interesujące mogłoby być takie doświadczenie w przypadku każdego z nas. Nie wiem tylko, czy wtedy bylibyśmy szczęśliwsi. Tak czy siak, książka jako rozrywka godna jest polecenia, bo strony uciekają szybko i dochodzimy do wyjaśnienia historii.

zosia_bm | 2014-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2014

W czasie czytania "Martwej natury" oprócz bardzo wielu skrajnych emocji od złości do otoczenia głównej bohaterki po współczucie dla niej, prześladowała mnie jedna myśl. Skupieni na sobie, na pędzie życia widzimy tylko to co chcemy widzieć, albo to co chcą inni abyśmy widzieli. Jak łatwo można wmówić miłość, oddanie, przyjaźń. Jak łatwo można zmanipulować uczucia nawet tak mądrych ludzi jak główna bohaterka.
Fabuła książki trzymała mnie w napięciu do końca.Pobudziła do refleksji nad otoczeniem. Polecam.

Desire | 2015-02-12
Przeczytana: 02 lutego 2015

Nie miałam dotąd okazji zapoznania się z pisarstwem Joy Fielding. "Martwa Natura" to moja pierwsza ksiązka tej autorki, jaką mialam okezje przeczytać.

Życie trzydziestoletniej Casey Marshall może w pewnym sensie przypominać nieco bajkę. Casey jest dziedziczą wielkiej fortuny, która wiedzie szczęśliwe życie. Ma kochającego męża, grono przyjaciół, pracę , z której jest bardzo zadowolona- któtko pisząc jej życie to pasmo sukcesów. Niestety, Casey w dzieciństwie nie miała tak pięknie i kolorowo jak mogłoby się wydawać - matka alkoholiczka, nie zajmowała sie ani Casey, ani jej młodszą siostrą- Drew, która uzależniła się od narkotyków. Ojciec – milioner- wielokrotnie zdradzał jej matkę.
Pewnego dnia Casey Marshall ulega wypadkowi samochodowemu, a sprawca ucieka z miejsca wypadku. Bohaterka trafia do szpitala w ciężkim stanie. Przez wiele tygodni leży w śpiączce, ale wbrew temu, co mówią lekarze, wie, co się wokół niej dzieje. Słyszy wszystkie rozmowy i rozumie je. Wszyscy myślą, że...

izabela81 | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 09 lutego 2014

Książka wzbudziła we mnie wielu emocji - przez złość, przerażenie, strach, niedowierzanie, po wiarę, szczęście i zaskoczenie. Bohaterowie są prawdziwi - jedni irytują, inni wzbudzają sympatię. Książka jest nauką o ludziach, ich naturze, a także pozwala zrozumieć ich postępowanie.

Ksychopata | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Czy zastanawialiśmy się kiedyś, co tak naprawdę myślą o nas w głębi duszy najbliższe nam osoby, znajomi, ludzi, którzy nas otaczają...na pewno się zastanawialiśmy...lecz odpowiedzi na to pytanie w 100% nie otrzymamy nigdy...
...lecz wyobraźmy sobie sytuację, w której zostajemy więźniami własnego ciała...nasza świadomość, myśli i umysł funkcjonuje jak najbardziej prawidłowo, lecz impulsy, które są wysyłane do naszego ciała nie działają...nasze ciało na nic nie reaguje, jakbyśmy próbowali porozmawiać z osobą, która w najmniejszym stopniu nawet nas nie słyszy...
...nie możemy nic powiedzieć, nie możemy ruszyć ręką, nogą, leżymy jak kłoda...a wewnątrz czujemy się normalnie..., tak jakby nic się nie stało, jakby wszystko było w porządku, tak jak dawniej...zanim znaleźliśmy się w tym koszmarze...każdy dookoła nie zdaje sobie nawet sprawy z naszej świadomości, będąc w pełnie przekonanymi słowa, dotyk, zapach do nie docierają...lekarze mówią o śpiączce, więc nadzieja osób nam bliskich, że...

Beata | 2014-05-11
Przeczytana: 10 maja 2014

"Martwa natura" - powieść o młodej kobiecie , która w wyniku wypadku zapada w śpiączkę.Porusza wiele aspektów, m.in przyjaźń, miłość rodzicielską,małżeńską,siostrzaną ale i obłudę , zdradę , wyrachowanie.Zaczęło się sielankowym życiem, kochający mąż, oddane przyjaciółki,wymarzona praca, ogromne pieniądze w spadku, które niestety stały się przyczynkiem całego "zamieszania". Z drugiej strony gdyby nie owa fortuna czy Casey rozszyfrowałaby osoby jej najbliższe, raczej nie.Wątek psychologiczny jest godny uwagi podobnie jak kryminalny.Polecam więc wielbicielom zarówno kryminałów jak i obyczajówki.

Aneta Wiola | 2016-08-08
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza książka Fielding, jaką przeczytałam. Wiedziałam już, że nie po raz ostatni będę mieć do czynienia z autorką.

"Martwa natura" ma wiele ciekawych postaci. Każda osoba jest inna, zmusza do zastanowienia się nad prawdziwym sprawcą "wypadku". Czytając książkę przekonamy się czy życie jakie wiodła bohaterka było tak "różowe", jak z początku wygląda.

Powieść świetnie napisana, wciągająca, intrygująca. Nie mogłam jej odłożyć, nie poznawszy ówcześnie zakończenia.

Aneczka | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Casey Marshall to główna bohaterka powieści, odnosząca sukcesy jako projektantka wnętrz, choć ukończyła studia prawnicze. Szczęśliwa mężatka, spełniona zawodowo trzydziestodwuletnia kobieta o niebanalnej urodzie, pragnie zostać matką. Ładna blondynka, która w czasach studenckich często piastowała funkcję królowej balu. Przewodnicząca towarzystwa dyskusyjnego, kapitan drużyny pływackiej. Pochodzi z bogatej rodziny, aczkolwiek jej dzieciństwa nie można zaliczyć do łatwego.

Zostaje potrącona przez srebrną furgonetkę. Uderzenie jest na tyle silne, że traci przytomność. Czy to był nieszczęśliwy wypadek? Czy też ktoś próbował celowo pozbawić ją życia? Jeżeli tak było, rodzi się pytanie: komu mogło zależeć na unicestwieniu tej serdecznej, ogólnie lubianej kobiety? Ostatnią sceną, którą pamięta jest wspólny lunch z przyjaciółkami, potem już nic. Z przerażeniem stwierdza, że nie czuje swego ciała i straciła wzrok. Przebłysk świadomości, gdy leży na szpitalnym łóżku, a lekarze wypowiadają...

Beata | 2014-05-10
Przeczytana: 09 maja 2014

Casey to dziedziczka ogromnej fortuny, szczęśliwa mężatka i przyjaciółka. Do czasu okropnego wypadku samochodowego, po którym zapada w śpiączkę. Czy to był tylko nieszczęśliwy wypadek, czy ktoś usiłuje ją zabić? Na domiar złego, dziewczyna jest świadoma.
Na początku było mi ciężko przebrnąć przez pierwsze strony. Po jakiejś 1/3 czytało mi się dużo lepiej. Szkoda, że wątek kryminalny został rozwiązany już w połowie książki. Pomysł bardzo fajny, wykonanie nieco słabsze.
Dużym plusem powieści był wątek psychologiczny. Bardzo dobrze było widać gruntowną zmianę relacji Casey i Drew. Świetnym "dodatkiem" do powieści była siostrzenica głównej bohaterki - Lola.
Książkę czyta się szybko, płynnie. Styl autorki jest zaskakująco lekki. Pewnie lepiej sprawdziłaby się w powieściach obyczajowych, poruszających problemy psychologiczne.
Podsumowując, książkę mogę spokojnie polecić czytelnikom, którzy nie liczą na bardzo rozbudowany wątek kryminalny.

Przeczytana: 30 listopada 2012

Wyobraźmy sobie, że mamy wypadek. Nasz umysł odrywa się od ciała, które staje się bezużyteczną skorupą, a nawet zaryzykowałabym określenie - naszym więzieniem. Jesteśmy wystarczająco zdesperowani zrządzeniem losu, które niestety dostarcza nam kolejnych powodów do strachu. Siłą napędową są oczywiście pieniądze. Dowiadujemy się, że najbliższa nam osoba czyha na nasze życie, a wypadek nie był przypadkowy. W szpitalu czujemy się w miarę bezpiecznie, ale co jak zostaniemy przeniesieni do domu, gdzie "żmija" ma do nas nieograniczony dostęp? Czy nasz umysł zachowa swoją jasność w obliczu grożącego nam niebezpieczeństwa? W takiej sytuacji znalazła się główna bohaterka powieści Casey. Aby się dowiedzieć jak poradziła sobie z tak traumatyczną sytuacją, warto sięgnąć po tą pozycję. Fabuła zmusza do refleksji nad kruchością naszego życia.
Polecam