The Weight of Silence
ucieczka, tajemnica rodzinna
Ewa

To stało się cichym, sierpniowym rankiem, kiedy srebrzyste światło wstającego dnia przebijało się delikatnie przez wilgotne powietrze. Dwie rodziny odkryły puste łóżka swoich córek. Calli i Petra, nierozłączne przyjaciółki, znikły w nocy z domów. Siedmioletnia Calli Clark trzy lata temu zamknęła się w świecie ciszy po tragicznym wydarzeniu, którego była świadkiem w rodzinnym domu. Od tamtej...

Siedmioletnia Calli Clark trzy lata temu zamknęła się w świecie ciszy po tragicznym wydarzeniu, którego była świadkiem w rodzinnym domu. Od tamtej pory żadna siła nie mogła jej zmusić, by wypowiedziała choć słowo. Nagle od tego jednego słowa może zależeć życie jej przyjaciółki. Dotąd to Petra Gregory zawsze ratowała ją z opresji, była jej bratnią duszą i jej głosem. Teraz Calli musi uratować Petrę. Ben Clark jak nikt inny zna swoją siostrę. Tylko on wie, dokąd mogła pójść Calli. Rusza do lasu na poszukiwania. Odkrycie, którego tam dokonuje, byłoby zbyt przerażające nawet dla dorosłego. Dwunastoletni chłopiec musi zadziałać jak mężczyzna, by zapobiec dalszej tragedii. Antonia, matka Calli i Bena, stara się być najlepszą mamą dla swoich dzieci, mimo że żyje w toksycznym związku z agresywnym mężczyzną. Co prawda zaprzecza, by jej mąż mógł być zamieszany w porwanie dziewczynek, jednak coraz bardziej się obawia, że decyzja o pozostaniu w małżeństwie może ją kosztować znacznie więcej niż tylko milczenie jej córki. Profesor Martin Gregory, ojciec Petry, jest gotów na wszystko, by odnaleźć swoje dziecko. Ten spokojny intelektualista odkrywa w sobie mroczne cechy, których istnienia nawet nie podejrzewał. Poszukiwania dziewczynek nabierają tempa. Do końca nikt jednak nie zna przerażającej prawdy. Odpowiedź jest ukryta w ciszy przemilczanych, rodzinnych sekretów.

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

gwiazdka | 2016-03-03
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 marca 2016

„Ciężar milczenia” to książka bardzo ciekawa. Przedstawiona jest z punktu widzenia kilku osób, niektórzy bohaterowie przemawiali w pierwszej, inni w trzeciej osobie. Na duży plus zasługują właśnie kreacje tych postaci. Do tego interesująca treść, poruszony ważny temat przemocy domowej i jeszcze zagadka kryminalna. Czyli bardzo dobra lektura, do tego silnie naładowana emocjami. Musiałam kilkakrotnie odkładać książkę, bo moje emocje sięgały zenitu. A dla osób, które znają treść „Ciężaru milczenia”, chcę dodać, że najbardziej irytowała mnie postać nie Griffa (oczywiście zdanie wyrobione o nim miałam) ale Antonii. Normalnie potrząsnęłabym tą kobietą.

Książka o życiu i jego, niestety, ciemnych stronach. Moim zdaniem warta przeczytania.

Madi | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Gdzieś tak do 200 str.czytałam sobie lekko myśląc :
To ma być thriller? Raczej powieść obyczajowa-co nie znaczy wcale,że mi się nie podobała.
Po prostu nic związanego praktycznie z kryminałem się nie działo-co prawda zniknęły nad ranem ,w lesie dwie siedmioletnie dziewczynki,ale dzięki temu,że narratorami jest kilka osób,w tym też te zaginione dziewczynki ,śledzimy ich losy i wiemy ,że jak dotąd żadna krzywda im się nie dzieje.
Choć sama myśl o ojcu Calli przeraża .
Jednak po 200str. napięcie narasta, akcja nabiera tępa i z powieści obyczajowej robi się prawdziwy kryminał.
Bardzo podobała mi się postać Bena ,brata Calli i jej przyjaciółki Petry-tylko pozazdrościć takiego brata i przyjaciółki.
Książka jest pełna emocji, wzrusza,a częściami przeraża.
Jest pełna tajemnic i zagadek.
Jest pomieszaniem powieści obyczajowej,kryminału z thrillerem psychologicznym-jednym zdaniem wszystko to co lubię.
Jak dla mnie REWELACJA.

Kokosanka | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie przepadam za książkami, gdzie dzieciom dzieje się krzywda. Sama będąc matką, denerwuję się za bardzo, wiedząc, że historie z książki nie są prawdziwe a jednak działa to na wyobraźnię. "Ciężar milczenia" skonstruowany został wspaniale. Każdy rozdział opisuje sytuację okiem innego bohatera. Postaci jest tak mało, że można się domyślic, kto stoi za porwaniem Petry.Nie żałuję jednak ani trochę kreatury Griffa. Takich gości jak on wysłałabym do kamieniołomu albo na Syberię i nawet nie miałabym wyrzutów sumienia. Sądzę, że i Wy czytelnicy również byście tak zrobili.Aa i jeszcze jedno. Bardzo podobała mi się czcionka książki. Może fiksuję na tym punkcie, ale lubię jak ksiażkę czyta się lekko i czcionka nie jest za mała- ta była idealna, czytało mi się "jak po maśle".

Gudenkauf odmalowała życie rodzinne Clarków, bynajmniej nie sielankowe, a jako drogę po wybojach. Choć całość to jeden traumatyczny dzień, głównie w życiu rodziny Clarków i Gregorych, ale te zdarzenia zaciążą na mieszkańcach całego miasteczka.

Dobrze rozplanowana narracja podana w krótkich rozdzialikach, gdzie po kolei zabierają głos poszczególni bohaterowie i przytaczają sytuacje z własnego punktu widzenia. Jednocześnie przedstawione są dzięki temu relacje pomiędzy członkami rodzin i poszczególnymi osobami, którym tutaj autorka udziela głosu. Zatem dostajemy szerokie spojrzenie jednocześnie zwięzle opisywane zdarzenia oraz narastające napięcie. Zaczynamy sami rozważać różne hipotezy zdarzenia, a wyjaśnienia nie przychodzą tak szybko jakbyśmy chcieli.

Właściwie to co zawiera treść jest przedstawione dość szeroko na okładce książki. Nie sposób podać więcej szczegółów by nie wyjawić zasadniczych spraw. Uważam, że byłoby to zbyteczne, bo to co najważniejsze dla czytelnika to...

Lenalee | 2010-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2010

Trzy lata temu w pewnej, mogłoby się wydawać, całkiem normalnej rodzinie, miało miejsce pewne wydarzenie. Wydarzenie, które na zawsze odmieniło życie małej dziewczynki. Calli od trzech lat nie wypowiedziała ani jednego słowa. Od tamtego wydarzenia zamilkła na zawsze - w szkole, w domu, gdziekolwiek by się nie znalazła, nie powiedziała zupełnie nic. Trzy lata całkowitego milczenia, brak nawet śmiechu. W ten sposób poznajemy dramatyczne życie rodziny Calli i jej samej. Życie, które często było pasmem bólu, strachu i cierpienia. Teraz Calli ma siedem lat i skrywa w sobie wielką, mroczną tajemnicę.

Autorka ukazuje nie tylko życie rodziny, w której jeden człowiek jest naprawdę niebezpieczną osobą, a raczej najbardziej chyba skupia się na wielkiej miłości rodziców do dziecka. Pokazuje nam, jak ogromna potrafi być taka miłość, jak bezgraniczna. Pewnej nocy zaginęły w tym samym czasie dwie dziewczynki, które były przyjaciółkami. Niemalże przez całą powieść poznajemy uczucia rodziców,...

Magdalena | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

Świetna, dość makabryczna i przerażająca książka. Przez cały czas trzyma w napięciu.

Nina | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

Aż trudno uwierzyć, że to tylko książka, tyle w niej emocji.
Krzyczy sama w sobie.
Pokazuje zwyczajność, cierpienie, miłość, nienawiść, szczęście, a przede wszystkim niewinność. Niewinność nie tylko dziecięcą, ale też niewinność człowieka z nałogiem, który współgrając z oskarżeniem doprowadza do szału ostatecznego.
Historia wbijająca się ostro w serce, bo każdy jeden bohater ma swoją własną stronę i każdy jeden jest zagubiony.

virgo123 | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Bardzo dobra książka, cały czas trzymająca w napięciu, do samego końca. Zakończenie było dla mnie tak samo zaskakujące, jak dla bohaterów książki. Polecam.

Tomek | 2012-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Moje życie toczyło się w taki sposób, że bardzo często stykałem się z nieszczęściem spotykającym ludzi. Zło, problemy i krzywda ludzka była dniem codziennym a ja musiałem się na nie uodpornić. Inaczej nie mógłbym funkcjonować w swoim świecie. Pomimo tej mojej "znieczulicy" nigdy jednak nie mogłem patrzeć spokojnie na krzywdę, która przydarzała się dziecku. Te chwile były najgorsze, chwytały za serce, powodowały ogromny smutek i żal. I własnie w tej książce przyszło mi ponownie zmierzyć się z takim bólem, cierpieniem. Tak, bo ta książka aż krzyczy bólem, posiada tak ogromny ładunek emocji, który czytelnika doprowadza do stanu, kiedy nie można nic powiedzieć, bo właściwie brakuje słów.
Bardzo podobał mi się sposób w jaki autorka napisała swoją powieść. Książka jest relacją wszystkich osób biorących udział w wydarzeniach. Każdy rozdział to spostrzeżenia i wypowiedź kolejnego z uczestników dramatu jaki wydarzył się w miasteczku Willow Creek.
Pod koniec lektury zastanawiałem się ile...

Monika | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Ojciec rodziny, czuły, troskliwy, kochający, bohaterski, wrażliwy...taki mógłby być. Nic z tego Griff kocha swoich kumpli, atmosferę knajpy i swoją najwierniejszą towarzyszkę flaszkę. To jej jest bardziej wierny niż swojej oddanej żonie -Toni. Butelka nadaje jego życiu rytm, kiedy wraca z pracy na rurociągu w Alasce to swej szklanej kochance najpierw oddaje hołd. W domu poprawia i jeszcze i jeszcze. Stos puszek po piwie rośnie. Podobnie jak agresja mężczyzny, który robi się chorobliwie zazdrosny i szuka zaczepki. Frustrację wyładowuje na małżonce i dzieciach. Jest bezlitosny. Przemoc to jego drugie ja. Nie waha się, spycha ciężarną żonę ze schodów. Dochodzi do tragedii. Rodzi się śliczna dziewczynka o rudych włoskach. Miała mieć na imię Maczek. Teraz jest martwa. Małe ciałko widzi przerażona Calli i jej starszy brat Ben. Od chwili gdy ojciec podejdzie do czterolatki i wysączy jadowite słowa do ucha dziewczynka przestanie mówić. Na długie lata. W cierpiętniczej codzienności...