The Weight of Silence
ucieczka, tajemnica rodzinna
Ewa

To stało się cichym, sierpniowym rankiem, kiedy srebrzyste światło wstającego dnia przebijało się delikatnie przez wilgotne powietrze. Dwie rodziny odkryły puste łóżka swoich córek. Calli i Petra, nierozłączne przyjaciółki, znikły w nocy z domów. Siedmioletnia Calli Clark trzy lata temu zamknęła się w świecie ciszy po tragicznym wydarzeniu, którego była świadkiem w rodzinnym domu. Od tamtej...

Siedmioletnia Calli Clark trzy lata temu zamknęła się w świecie ciszy po tragicznym wydarzeniu, którego była świadkiem w rodzinnym domu. Od tamtej pory żadna siła nie mogła jej zmusić, by wypowiedziała choć słowo. Nagle od tego jednego słowa może zależeć życie jej przyjaciółki. Dotąd to Petra Gregory zawsze ratowała ją z opresji, była jej bratnią duszą i jej głosem. Teraz Calli musi uratować Petrę. Ben Clark jak nikt inny zna swoją siostrę. Tylko on wie, dokąd mogła pójść Calli. Rusza do lasu na poszukiwania. Odkrycie, którego tam dokonuje, byłoby zbyt przerażające nawet dla dorosłego. Dwunastoletni chłopiec musi zadziałać jak mężczyzna, by zapobiec dalszej tragedii. Antonia, matka Calli i Bena, stara się być najlepszą mamą dla swoich dzieci, mimo że żyje w toksycznym związku z agresywnym mężczyzną. Co prawda zaprzecza, by jej mąż mógł być zamieszany w porwanie dziewczynek, jednak coraz bardziej się obawia, że decyzja o pozostaniu w małżeństwie może ją kosztować znacznie więcej niż tylko milczenie jej córki. Profesor Martin Gregory, ojciec Petry, jest gotów na wszystko, by odnaleźć swoje dziecko. Ten spokojny intelektualista odkrywa w sobie mroczne cechy, których istnienia nawet nie podejrzewał. Poszukiwania dziewczynek nabierają tempa. Do końca nikt jednak nie zna przerażającej prawdy. Odpowiedź jest ukryta w ciszy przemilczanych, rodzinnych sekretów.

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gosia | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Pierwsze spotkanie z powieścią Heather Gudenkauf. Niestety tylko ta jedna książka jest dostępna w mojej bibliotece. Niestety, bo muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie od pierwszych stron jak rzadko która.
Czyta się łatwo, bo rozdziały są krótkie.
Narracja prowadzona na kilka głosów. Każda z tych relacji pokazuje wydarzenia z innej perspektywy. A każda z nich jest trudna i bolesna. Spotykamy się tu z tematem zaprzepaszczonej szansy na małżeństwo, niespełnionej miłości, przemocy w rodzinie, walki matki o normalność.
Do tego dochodzi akcja poszukiwawcza i zagadka kryminalna.
Ciekawa lektura, naładowana emocjami, warta przeczytania. Już jestem ciekawa kolejnych książek tej autorki.

gwiazdka | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

„Ciężar milczenia” to książka bardzo ciekawa. Przedstawiona jest z punktu widzenia kilku osób, niektórzy bohaterowie przemawiali w pierwszej, inni w trzeciej osobie. Na duży plus zasługują właśnie kreacje tych postaci. Do tego interesująca treść, poruszony ważny temat przemocy domowej i jeszcze zagadka kryminalna. Czyli bardzo dobra lektura, do tego silnie naładowana emocjami. Musiałam kilkakrotnie odkładać książkę, bo moje emocje sięgały zenitu. A dla osób, które znają treść „Ciężaru milczenia”, chcę dodać, że najbardziej irytowała mnie postać nie Griffa (oczywiście zdanie wyrobione o nim miałam) ale Antonii. Normalnie potrząsnęłabym tą kobietą.

Książka o życiu i jego, niestety, ciemnych stronach. Moim zdaniem warta przeczytania.

Lilian | 2018-09-28
Na półkach: K_Gudenkauf, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2018

Niby nic nowatorskiego, przemoc domowa, milczące dziecko, główna akcja w dzikim lesie, ale bardzo mądrze jest to wszystko napisane.

Jak już się zacznie czytanie to trudno się oderwać, aczkolwiek sama zagadka kryminalna raczej przewidywalna.

Bardzo wiarygodnie opisana sytuacja w domu Calli. Na zewnątrz normalny dom, w środku przemoc i psychiczne podporządkowanie członków rodziny, w szczególności matki.

Epilog życiowy, mądry, optymistyczny, ale bez udziwnień w stylu „i żyli długo i szczęśliwie”

Być może niektórym kobietom pozwoli spojrzeć na niektóre sytuacje z innej perspektywy i porzucić toksyczny związek zanim będzie za późno...

Wojciech Gołębiewski | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Heather Gudenkauf - tajemnicza, nie lgnie do Wikipedii, a jedyne co znalazłem to na http://heathergudenkauf.com/#biography
:„…Heather Gudenkauf graduated from the University of Iowa with a degree in elementary education, has spent her career working with students of all ages and continues to work in education as a Title I Reading Coordinator…”
No i, że to jej debiut z 2010, a na LC osiągnęła niezły wynik 7,15 (577 ocen i 102 opinie). Mimo upływu ośmiu lat, dalej w Wikipedii nie widzę informacji, a na LC ma 5 książek z podobnymi ocenami.
Chciał, nie chciał, przyszło mnie ustosunkować (głupie słowo, nie?) samodzielnie, bez wskazówek czy inszego wsparcia, co szczególnie trudne jest w przypadku debiutanckich kryminałków.
Dobrnąłem szczęśliwie do końca i rzekę:
Czytelnik dowiaduje się, już na pierwszych stronach książki, o pobiciu i zrzuceniu ze schodów ciężarnej kobiety, skutkującym ...

Madi | 2014-10-10
Przeczytana: 10 października 2014

Gdzieś tak do 200 str.czytałam sobie lekko myśląc :
To ma być thriller? Raczej powieść obyczajowa-co nie znaczy wcale,że mi się nie podobała.
Po prostu nic związanego praktycznie z kryminałem się nie działo-co prawda zniknęły nad ranem ,w lesie dwie siedmioletnie dziewczynki,ale dzięki temu,że narratorami jest kilka osób,w tym też te zaginione dziewczynki ,śledzimy ich losy i wiemy ,że jak dotąd żadna krzywda im się nie dzieje.
Choć sama myśl o ojcu Calli przeraża .
Jednak po 200str. napięcie narasta, akcja nabiera tępa i z powieści obyczajowej robi się prawdziwy kryminał.
Bardzo podobała mi się postać Bena ,brata Calli i jej przyjaciółki Petry-tylko pozazdrościć takiego brata i przyjaciółki.
Książka jest pełna emocji, wzrusza,a częściami przeraża.
Jest pełna tajemnic i zagadek.
Jest pomieszaniem powieści obyczajowej,kryminału z thrillerem psychologicznym-jednym zdaniem wszystko to co lubię.
Jak dla mnie REWELACJA.

ania | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Rewelacyjna!
To moje pierwsze spotkanie z Heather Gudenkauf i od razu strzał w 10.
Od pierwszej strony autorka wciągnęła mnie ... do lasu... i nie mogłam się stamtąd wyrwać.
Rolę narratora pełni tu kilka osób związanych z zaginięciem Calli i Petry i to ogromna zaleta, bo możemy poznać różne punkty widzenia, a zagadka i tak rozwikła się na ostatnich stronach.
Bardzo polecam!

Gudenkauf odmalowała życie rodzinne Clarków, bynajmniej nie sielankowe, a jako drogę po wybojach. Choć całość to jeden traumatyczny dzień, głównie w życiu rodziny Clarków i Gregorych, ale te zdarzenia zaciążą na mieszkańcach całego miasteczka.

Dobrze rozplanowana narracja podana w krótkich rozdzialikach, gdzie po kolei zabierają głos poszczególni bohaterowie i przytaczają sytuacje z własnego punktu widzenia. Jednocześnie przedstawione są dzięki temu relacje pomiędzy członkami rodzin i poszczególnymi osobami, którym tutaj autorka udziela głosu. Zatem dostajemy szerokie spojrzenie jednocześnie zwięzle opisywane zdarzenia oraz narastające napięcie. Zaczynamy sami rozważać różne hipotezy zdarzenia, a wyjaśnienia nie przychodzą tak szybko jakbyśmy chcieli.

Właściwie to co zawiera treść jest przedstawione dość szeroko na okładce książki. Nie sposób podać więcej szczegółów by nie wyjawić zasadniczych spraw. Uważam, że byłoby to zbyteczne, bo to co najważniejsze dla czytelnika to...

Kokosanka | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie przepadam za książkami, gdzie dzieciom dzieje się krzywda. Sama będąc matką, denerwuję się za bardzo, wiedząc, że historie z książki nie są prawdziwe a jednak działa to na wyobraźnię. "Ciężar milczenia" skonstruowany został wspaniale. Każdy rozdział opisuje sytuację okiem innego bohatera. Postaci jest tak mało, że można się domyślic, kto stoi za porwaniem Petry.Nie żałuję jednak ani trochę kreatury Griffa. Takich gości jak on wysłałabym do kamieniołomu albo na Syberię i nawet nie miałabym wyrzutów sumienia. Sądzę, że i Wy czytelnicy również byście tak zrobili.Aa i jeszcze jedno. Bardzo podobała mi się czcionka książki. Może fiksuję na tym punkcie, ale lubię jak ksiażkę czyta się lekko i czcionka nie jest za mała- ta była idealna, czytało mi się "jak po maśle".

Lenalee | 2010-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2010

Trzy lata temu w pewnej, mogłoby się wydawać, całkiem normalnej rodzinie, miało miejsce pewne wydarzenie. Wydarzenie, które na zawsze odmieniło życie małej dziewczynki. Calli od trzech lat nie wypowiedziała ani jednego słowa. Od tamtego wydarzenia zamilkła na zawsze - w szkole, w domu, gdziekolwiek by się nie znalazła, nie powiedziała zupełnie nic. Trzy lata całkowitego milczenia, brak nawet śmiechu. W ten sposób poznajemy dramatyczne życie rodziny Calli i jej samej. Życie, które często było pasmem bólu, strachu i cierpienia. Teraz Calli ma siedem lat i skrywa w sobie wielką, mroczną tajemnicę.

Autorka ukazuje nie tylko życie rodziny, w której jeden człowiek jest naprawdę niebezpieczną osobą, a raczej najbardziej chyba skupia się na wielkiej miłości rodziców do dziecka. Pokazuje nam, jak ogromna potrafi być taka miłość, jak bezgraniczna. Pewnej nocy zaginęły w tym samym czasie dwie dziewczynki, które były przyjaciółkami. Niemalże przez całą powieść poznajemy uczucia rodziców,...

Magdalena | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

Świetna, dość makabryczna i przerażająca książka. Przez cały czas trzyma w napięciu.