Uwięziona królowa

Cykl: Cykl Tudorowski (tom 10)
Wydawnictwo: Książnica
The Other Queen
historyczna
Mariola

Maria Stuart, królowa Szkotów - w sieci spisków i zdrady. Uwięziona królowa to opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć, niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności. Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety...

Maria Stuart, królowa Szkotów - w sieci spisków i zdrady.

Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety I. Lecz w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Zostaje odesłana do zamku Tutbury, którego gospodarze, a zarazem strażnicy Marii wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa. Szlachetny i prostolinijny George Talbot jest dumny z tego, że może gościć u siebie intrygującą królową. Natomiast jego żona Bess, zaufana królewskiego kanclerza Williama Cecila, dostrzega w tym swoją szansę i pragnie ją wykorzystać. Wkrótce jednak przekonuje się ze zgrozą, że George ulega urokowi pięknej Marii, a ich zamek staje się epicentrum intryg, których ostrze jest wymierzone w samą Elżbietę, królową Anglii.

źródło opisu: http://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2418

Tragiczne losy Marii Stuart

Maria Stuart jest najprawdopodobniej najbardziej znaną szkocką monarchinią. Odziedziczyła tron, mając zaledwie 6 dni, nie oznacza to jednak, że czekało ją długie i spokojne panowanie. Rysowała się przed nią świetlana przyszłość — miała władać Szkocją, Francją, a w przypadku bezpotomnej śmierci swojej kuzynki Elżbiety Tudor także Anglią — tymczasem skończyła jako więzień na angielskiej ziemi i została ścięta w wyniku oskarżenia o spiskowanie przeciwko królowej. Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale pozostawiła tylko jednego potomka, Jakuba I. Kochana przez wielu i przez równie wielu znienawidzona, barwna i kontrowersyjna postać zwana Królową Szkotów (choć w ciągu dorosłego życia spędziła w swojej ojczyźnie zaledwie siedem lat) wydaje się idealną bohaterką powieści, nie dziwi więc, że to właśnie ją Philippa Gregory wybrała na bohaterkę kolejnej ze swoich powieści historycznych, opisujących losy władczyń Wysp Brytyjskich.

Tym razem Gregory odeszła od perspektywy jednoosobowej znanej z większości jej książek i podobnie jak miało to miejsce na kartach „Dwóch królowych”, oddała głos trzem postaciom — w tym przypadku Marii Stuart oraz George’owi i Elizabeth Talbotom, hrabiowskiej parze, pod pieczą której przebywała Królowa Szkotów z rozkazu Elżbiety Tudor w ciągu pierwszych lat przymusowego pobytu w Anglii. W tle wybuchają powstania, sojusze są nieustannie zawierane i zrywane, buntują się szkoccy lordowie, Hiszpania szykuje Armadę przeciwko flocie angielskiej, a kolejne głowy spadają pod toporem kata, ale to postacie, ich charaktery, rozterki i nierozwiązywalne konflikty, grają w powieści pierwsze skrzypce. Pisarka kreśli bardzo niejednoznaczne portrety, umiejętnie broniąc racji każdej z osób, na skutek czego trudno poskąpić którejś z nich sympatii.

Z jednej strony mamy więc tytułową uwięzioną królową, knującą kolejne spiski mające na celu zagwarantowanie jej tronu i uwolnienie — choć Maria jest władcza i rozkapryszona, a do tego bez skrupułów wykorzystuje wpatrzonych w nią mężczyzn, to trudno nie przyznać jej słuszności jako koronowanej głowie i nie życzyć możliwości powrotu do ukochanego syna, którego chętnie odebrałaby jej bezdzietna królowa Anglii. Z drugiej strony jest Bess, kobieta będąca przeciwieństwem pełnej gracji, urodziwej i charyzmatycznej monarchini; hrabina do obecnej pozycji doszła dzięki rozsądkowi, dobrze zawieranym małżeństwom i smykałce do interesów. Mądrze gospodaruje majątkiem, a księgowość nie ma przed nią tajemnic, nie może więc znieść myśli, że musi łożyć na utrzymanie dworu Marii Stuart oraz być świadkiem niekończących się flirtów i intryg. Wreszcie — George Talbot. Mężczyzna, dla którego największą wartością zawsze był honor i prawda, niesplamiony krzywoprzysięstwem czy niedotrzymaną obietnicą, zmuszony jest wybierać między rozsądkiem i wyznawanymi wartościami, dobrem swojej rodziny i posłuszeństwem królowej Anglii a sercem rwącym się do skrzywdzonej Marii Stuart, jawiącej mu się niczym piękny ptak uwięziony w zbyt ciasnej klatce.

Ten tragiczny trójkąt będzie musiał borykać się z coraz bardziej napiętą sytuacją i rosnącym zagrożeniem, z roku na rok bowiem Elżbieta pod wpływem zyskującego wpływy doradcy Williama Cecila zaczyna widzieć zdrajców nawet wśród największych sojuszników, a tak fortuna, jak i życie Talbotów wydają się coraz bardziej zagrożone na skutek przedłużającej się wizyty niechcianego gościa i intryg, w jakie Maria siłą rzeczy wplątuje swoich gospodarzy. Choć większość czytelników pewnie dobrze wie, jak kończy się ta historia, to prowadzące do finiszu wydarzenia i zwroty akcji wciąż mają szansę ich zaskoczyć. Philippa Gregory sięga do licznych źródeł, ale historia minionych epok upstrzona jest białymi plamami, które trzeba wypełnić i niewiadomymi, które wymagają rozstrzygnięcia. Co było motywacją dla takich, a nie innych wyborów bohaterów? Jaką osobą była tak naprawdę Maria Stuart i czy słusznie uznawano ją za najpiękniejszą królową swoich czasów? Tego już nigdy nie będziemy wiedzieć, ale wersja brytyjskiej pisarki jest wewnętrznie spójna i przekonująca, co wystarcza, by cieszyć się lekturą powieści i dać porwać biegowi wydarzeń, nawet jeśli część dopowiedzeń jest tylko fikcją literacką.

W „Uwięzionej królowej” natkniemy się na mniej niż zwykle opisów strojów, wnętrz, potraw, uczt czy zabaw typowych dla Gregory. Akcja rozgrywa się z dala od królewskiego dworu, ale w zamian mamy okazję przyjrzeć się życiu rozległego hrabstwa, zwiedzić posiadłości Talbotów i poznać kulisy kilku procesów o zdradę. Jest to także zupełnie inne spojrzenie na rządy Elżbiety Tudor, szczególnie gdy zestawimy je z obrazem z „Kochanka dziewicy”, jednej z poprzednich powieści pisarki. Starzejąca się monarchini to kobieta rozkapryszona i łasa na pochlebstwa, pozostająca pod ogromnym wpływem łaknącego coraz większych zaszczytów Williama Cecila. To pod jego naciskami — przynajmniej według Gregory — w każdej angielskiej wsi stoi szubienica, inwigilowani są nawet najlojalniejsi z możnych, a królowa oskarża o zdradę najbliższych krewnych. Trudno szukać tu pochwał słynnego złotego wieku czasów Tudorów, przede wszystkim dlatego, że na historię spoglądamy nie z szerszej perspektywy, rozpatrując działania Anglii na arenie politycznej czy kulturowej w drugiej połowie XVI wieku, ale oczami ludzi tamtych czasów, przerażonych wprowadzonym terrorem, lękających się braku następcy tronu i doświadczających trosk codziennego życia.

Wszyscy czytelnicy gustujący w prozie Philippy Gregory powinni być usatysfakcjonowani ostatnią powieścią z cyklu tudorowskiego. Warto docenić także pisarską ewolucję autorki i coraz lepiej prowadzone, rozbudowane charakterologicznie postaci, jakie przedstawia w swoich książkach. „Uwięziona królowa” zachęca do innego spojrzenia na osoby monarchiń, Marii i Elżbiety, tak od siebie odmienne i o tak różnych, ale niezwykle frapujących życiorysach. Lektura może być także świetnym wstępem do poznawania historii Anglii i zainspirować do sięgnięcia w dalszej kolejności po publikacje naukowe, których obszerny spis znajdziemy w bibliografii. Wreszcie — mamy do czynienia z wnikliwym portretem kobiet XVI wieku, pozbawionych co prawda większości możliwości dostępnych dzisiejszym niewiastom, ale trafnie wykorzystujących swój intelekt i zaradność, tak jak zrobiła to Bess Talbot, albo odważnych i nietracących hartu ducha mimo lat niewoli, jak w przypadku Królowej Szkotów. Czas spędzony przy tej powieści z pewnością nie będzie stracony.

Marta "Oceansoul" Najman

Gosia | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Spotkałam się na portalu z opiniami, że to najsłabsza książka Philippy Gregory. Ja uważam ją za jedną z najlepszych. Nie jest rozwlekła i naprawdę wciąga. Uwielbiam styl tej pisarki i sposób w jaki przedstawia swoje bohaterki. Tym razem autorka wzięła na warsztat losy królowej Szkotów Marii Stuart. Za wielki plus tej powieści uważam charakterologiczne i psychologiczne przedstawienie postaci. Ta autorka potrafi sprawić, że postacie historyczne stają przed nami jak żywe i opowiadają swoje losy. A mamy w tej książce aż trzech narratorów: Marię Stuart - królową Szkocji uwięzioną przez Elżbietę I, jej nadzorcę - hrabiego Talbota, który zakochuje się w Marii i jego żonę Bess. Wprowadzając trzyosobową narrację autorka ukazuje poglądy, emocje, przemyślenia, plany i nadzieje każdego z bohaterów. Wszystko osadzone w historycznym tle i sytuacji politycznej.
Philippa Gregory po raz kolejny udowodniła, że czasami nudną i skomplikowaną historię można pokazać w naprawdę interesujący i ciekawy...

Pati_Ka | 2018-07-19
Przeczytana: 2018 rok

Maria Stuart to chyba jedna z najbardziej znanych i tragicznych postaci historycznych. Koronowana na królową niedługo po urodzeniu, była całe życie przygotowywana do rzeczywistego pełnienia tej roli.
Philippa Gregory ukazuje ją jako młodą kobietę, przekonaną o namaszczeniu przez Boga, o wyznaczeniu jej do sprawowania władzy. Dla nas brzmi to zabawnie, ale w tamtych czasach przekonanie o boskości władzy było powszechne (i dla samych władców bardzo wygodne).
Akcja powieści rozpoczyna się w 1568r., kiedy to Maria zmuszona uciekać że Szkocji udaje się do Anglii i zostaje tam uwięziona przez swoją kuzynkę, królową Elżbietę I. Więzienie Marii to jednak nie twierdza Tower, ale zamek Tutbury, należący do hrabiego Georga Talbota. I tak zaczyna się życie Marii w Anglii, wypełnione spiskami i marzeniami o powrocie na tron.
Powieść ma trzech narratorów, Marię, Georga Talbota i jego żonę Bess. Sprawia to, że opowieść nie jest monotonna i czyta się ją łatwo. Szczególnie interesujące jest...

| 2013-10-31

Z Philippą Gregory jest niestety ten problem, że gdy ktoś da się unieść klimatowi jej powieści, polubi styl i historię, to z trudem przychodzi mu czytanie innych autorów. Gregory wysoko postawiła poprzeczkę dogłębnie studiując losy swoich bohaterów i detale samej epoki, o czym świadczy zresztą solidna bibliografia na końcu każdej powieści, ale także subtelnie łącząc historię ze smakowitą fabułą. I jeśli nawet nie każda z nich awansuje do miana "bardzo dobrej", "świetnej", to trzeba przyznać, że jest to kawałek niezłego pisarstwa.

Nie inaczej jest z jej najnowszą powieścią pt. "Uwięziona królowa". Przedstawiając ogólnie znane fakty historyczne, czyli wygnanie Marii Stuard ze Szkocji, jej rywalizacja z królową Elżbietą, późniejsze uwięzienie Marii i oskarżenie o zamach stanu, autorka kreśli przed nami obrazy dwóch silnych i ambitnych kobiet, tylko że jedna - królowa, miała do bycia taką prawo z urodzenia, a druga - Elizabeth Talbot (Bess), już nie. Przymusowo zostały ze sobą...

I ponownie nie zawiodłam się na kolejnej powieści Philippy Gregory.

Uwielbiam styl tej pisarki i sposób w jaki przedstawia swoje bohaterki.
Tym razem śledzimy losy królowej Szkotów Marii Stuart.Jej dzieje autorka zgrabnie powiązała z osobami , u których królowa Maria zamieszkiwała , a potem była więziona tj.George Talbot i jego żoną Bess.

Świetnie się czyta.Polecam !!!

gwiazdka | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Uwielbiam twórczość Philippy Gregory, ale „Uwięziona królowa" przebiła wszystko, co dotychczas tejże autorki czytałam. Tytułowa królowa to Maria szkocka, zaś akcja dzieje się w czasach jej uwięzienia. Narratorami są trzy główne postaci książki- skądinąd postaci historyczne- sama królowa, jej nadzorca i jednocześnie wielbiciel w czasach uwięzienia oraz jego żona. Całość przedstawiona została z pewną dawką ironii i humoru, co dodaje uroku całej powieści, oraz z ogromną dawką talentu. Typowej akcji w książce nie uświadczysz, ale wcale w tym przypadku nie ma to znaczenia. Całość jest świetnym studium charakterów poczynając od Bess- kobiety z nizin społecznych, która poślubiając kolejnych mężczyzn zdobyła bogactwo by na koniec zostać hrabiną. Osoby patrzącej trzeźwo i dalekowzrocznie, której jedynym marzeniem jest utrzymać uzyskany stan i nigdy nie powrócić do biedy. Dalej mamy męża rozsądnej Bess- George- człowieka uczciwego do szpiku kości, jednocześnie naiwnego aż do granic głupoty,...

kama100 | 2017-09-03
Przeczytana: sierpień 2017

Tym razem poznajemy losy szkockiej królowej Marii Stuart. W młodości jej przyszłość zapowiadała się wspaniale, jednak dalsze losy okazały się tragiczne. Po raz kolejny spotykamy się z walką o władzę i intrygą.
Maria Stuart to postać kontrowersyjna, ukazywana w różnym świetle. Philippa Gregory przedstawiła jej życie w sposób ciekawy i intrygujący. Książkę jak zwykle czyta się bardzo dobrze. Szczerze polecam.

Katherina87 | 2014-07-06

Książka z cyklu Tudorów.

Uwięziona królowa to opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć niż wyrzec się swoich zasad.

Elżbieta | 2015-10-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 04 października 2015

Ach,jakie ta Philipa Gregory pisze genialne historyczne powieści o kobiecych postaciach średniowiecznej Anglii.Pozazdrościć możemy tylko Anglikom,że mają taką Philipę.A przecież i w naszej odległej historii nie brakuje ciekawych kobiet o których też można by tak wspaniale pisać.Tylko nam takiej Philippy brakuje.Dawno temu pisał o nich Kraszewski,ale to było takie męskie widzenie kobiety.A mnie brakuje spojrzenia kobiecego,bo nikt tak wiarygodnie nie napisze o kobietach:jak myślą,jak czują i przeżywają,jak druga kobieta.To właśnie doskonale widać w tej powieści.Kobiece postacie są tu sportretowane wręcz fascynująco,są silne,mądre i zdecydowane,a jednocześnie myślą po kobiecemu. Na ich tle męski bohater lord Gregory Talbot,jak dla mnie,wypada blado i wręcz niewiarygodnie.Choć, niewątpliwie może budzić kobiecą sympatię,bo jest: rycerski,honorowy,wierny danemu słowu,szlachetny i bezinteresownie zakochany w królowej Marii.Myślę jednak,że autorka celowo tak przerysowała tą postać,żeby...

Isadora | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Najnowsza książka niezrównanej mistrzyni powieści historycznej Philippy Gregory przenosi nas w czasy Złotego Wieku, do elżbietańskiej Anglii. Nieodrodna córka Henryka VIII od dziesięciu lat zasiada na tronie i z pomocą wiernego lorda kanclerza Williama Cecila umacnia swą władzę. Wszystko wskazuje na to, że dziewicza, niezamężna i bezdzietna królowa taką pozostanie, zaś jej zwlekanie z wyznaczeniem swego następcy i dziedzica korony martwi i niepokoi poddanych. Największe prawa do angielskiego tronu przysługują kuzynce ostatniej Tudorówny, Marii Stuart, potomkini starszej siostry Henryka VIII, królowej Szkotów i wdowie po królu Francji Franciszku II. Tak się jednak składa, że katolickiej władczyni nienawidzi wszechmocny doradca Elżbiety, Cecil, który zrobi wszystko, by Anglia pozostała protestancka i nigdy żaden papista nie zasiadł na jej tronie. Spiskuje i intryguje, byle tylko zdyskredytować Marię w oczach ludu, doprowadzić do jej uwięzienia i śmierci. Nie jest to zadanie proste,...

Alicja | 2014-04-29

Kolejna książka Philippy Gregory z misterną intrygą Anglii XVI wieku.Walka papistów z protestantami. Dążenia po trupach do celu w dosłownym znaczeniu.Tragiczny los królowej Szkotów Marii Stuart zgotowany jej przez królową Anglii Elżbietę de facto jej kuzynkę.Człowiek tamtych czasów nie był pewien dnia codziennego w każdej chwili mógł stracić majątek lub być oskarżony o zdradę i stracony.Szpiegostwo rozwinięte na szeroką skalę.