FannyBrawne 
Książkoholiczka i zdeklarowana humanistka(polonistyka komparystyka na UJ). Najchętniej czytam powieści obyczajowe, psychologiczne i historyczne. Jeśli chodzi o młodzieżówki to jestem Potterhead(Krukonka), Nocnym Łowcą(od niedawna), Trybutem, Niezgodną i fanką ,,Dotyku Julii". Recenzje traktuję jako wyraz moich emocji podczas czytania książki, więc czasem są trochę chaotyczne :) Poza czytaniem lubię muzykę(zwłaszcza celtycką i musicalową, choć mam sentyment też do rosyjskiej),historię i dobre filmy(jak ,,Jaśniejsza od gwiazd" z której pochodzi mój nick). Wielka fanka Studia Accantus. Jeśli ktoś chce porozmawiać o książkach albo zaprosić mnie do znajomych, to zapraszam :) Odwdzięczam się za plusiki :) Mój skromny Wattpad, jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć: https://www.wattpad.com/user/FannyBrawne99
19 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 1209 cytatów, ostatnio widziana 3 godziny temu
Teraz czytam
  • Cisza
    Cisza
    Autor:
    Tylko miłość daje moc, by zawrócić ścieżki przeznaczenia. Nareszcie koniec burz między Patchem a Norą. Zakochani przeszli dramatyczne próby wzajemnego zaufania i lojalności, uporali się z sekretami z...
    czytelników: 19188 | opinie: 737 | ocena: 7,83 (10231 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-15 22:26:00
Wypowiedziała się w dyskusji: Znamy częściową obsadę „Wiedźmina“

Koral jest chyba tylko w ,,Sezonie burz", więc jeśli w miarę wiernie zekranizują Sagę, to pewnie nie. Jeśli po prostu wezmą sobie świat i na tej bazie stworzą nową historią, to możliwe. Ja tam czekam Milvę, Nenneke i Triss :)

więcej...
 
2018-10-15 22:05:54
Wypowiedziała się w dyskusji: Eliminacje, czas zacząć!

1. ODYN - bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości, władzy, poezji i magii.
2. THOR - bóg burzy i piorunów, sił witalnych, rolnictwa (jako sprowadzający deszcz odpowiedzialny za urodzaj). Patronował także małżeństwu i ognisku domowemu.
7. TYR - bóg wojny, walki i siły, a także honoru, prawa, sprawiedliwości.

Odpada Thor, bo coś mi się ze sobą nie zgrywają jego funkcje.

więcej...
 
2018-10-15 21:00:15
Ma nowego znajomego: na_marginesie_ksiazk
 
2018-10-15 10:01:23
Wypowiedziała się w dyskusji: Eliminacje, czas zacząć!

Atomówki
Chojrak: Tchórzliwy Pies

Wygrywają Atomówki, przyjemnie się je oglądało.

Oddaję kolejkę.

więcej...
 
2018-10-14 00:27:03
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Szeptem (tom 3)
 
2018-10-14 00:24:49
Dodała cytat z książki: Agnes Grey
Z natury jesteśmy skłonni kochać to, co daje nam przyjemność.
 
2018-10-14 00:24:27
Dodała cytat z książki: Agnes Grey
Krótko mówiąc: Bóg jest Miłością. I im więcej miłości mamy w sobie, tym bliżej Niego jesteśmy i tym więcej jest w nas Jego ducha.
 
2018-10-14 00:22:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Czas na klasykę
Autor:

Jestem wielbicielką twórczości sióstr Bronte – kocham ,,Wichrowe Wzgórza”, bardzo cenię też ,,Dziwne losy Jane Eyre” i ,,Shirley”, bardzo lubię też ekranizacje tych powieści. Zachwycona pisarstwem Charlotte i Emily, postanowiłam poznać trzecią z sióstr, najmniej znaną w Polsce Anne. ,,Agnes Grey” objętościowo nie dorównuje innym książkom tego słynnego rodzeństwa, natomiast tematycznie jest... Jestem wielbicielką twórczości sióstr Bronte – kocham ,,Wichrowe Wzgórza”, bardzo cenię też ,,Dziwne losy Jane Eyre” i ,,Shirley”, bardzo lubię też ekranizacje tych powieści. Zachwycona pisarstwem Charlotte i Emily, postanowiłam poznać trzecią z sióstr, najmniej znaną w Polsce Anne. ,,Agnes Grey” objętościowo nie dorównuje innym książkom tego słynnego rodzeństwa, natomiast tematycznie jest zbliżona chociażby do ,,Dziwnych losów Jane Eyre” – jest to znowu opowieść o niezbyt zamożnej kobiecie, która w dziewiętnastowiecznej Anglii walczy o swoją niezależność i po cichu pragnie miłości.

Agnes Grey jest córką ubogiego pastora i kobiety z dobrego domu. Dziewczyna wychowała się odcięta od świata i ludzi, a rodzice próbowali chronić ją przed wszelkim złem i cierpieniem. Marząc o niezależności i chcąc pomóc finansowo rodzinie, Agnes postanawia zostać guwernantką. Wierzy, że będzie umiała dobrze poprowadzić swoich podopiecznych i zaprzyjaźnić się z nimi. Jednak życie okazuje się dalekie od jej wyobrażeń, a pracodawcy Agnes nie będą przypominać ciepłych, idealnych rodzin jakie oczekiwała spotkać młoda nauczycielka.

Jak zwykle w przypadku tego typu literatury oczarował mnie kunsztowny, piękny styl oraz przedstawienie społeczności. Anne Bronte tworzy postać kobiety wrażliwej, niewinnej i pełnej szlachetnych uczuć, która wychowana w kochającej, zgodnej rodzinie jest przekonana, że wszędzie zazna takiego ciepła jakie otaczało ją przy rodzicach i starszej siostrze. Jednak zamożna szlachta wśród której zaczyna się później obracać Agnes nie dorównuje wyobrażeniom bohaterki – to ludzie próżni i przekonani, że z racji urodzenia więcej im wolno, a ich dzieci są rozpieszczone i zuchwałe. Rodzice podopiecznych Agnes pozwalają swoim potomkom na wiele i w żaden sposób ich nie każą, ale nie okazują im też prawdziwej miłości i nie poświęcają uwagi. W społeczności do której trafia bohaterka liczy się pieniądz i koneksje, natomiast zdolności i charakter człowieka już niekoniecznie. Na tym tle wyróżnia się młody wikary pan Weston, który w swojej posłudze kieruje się dobrem parafian, zwłaszcza tych ubogich, a nie chęcią odniesienia korzyści. Natomiast główna bohaterka konsekwentnie stara się zachować czyste serce i skupić na rozwoju swojego umysłu i charakteru, mimo kłód rzucanych jej pod nogi oraz własnej małej pewności siebie.

Mimo niezaprzeczalnych zalet tej powieści, ,,Agnes Grey” brakuje tego czegoś, co miały książki Charlotte i Emily. Nie chodzi tu tylko o wątek miłosny, który jest prosty i mało rozbudowany, ale chociażby o samą główną bohaterką – teoretycznie niezależną i samodzielną, ale jednak mimo ciężkich przeżyć cały czas pozostającą naiwną i postrzegającą świat w bardzo prosty sposób. Agnes brakuje skłonności do refleksji Caroline i Shirley, ogromnego poczucia godności osobistej Jane czy nawet dzikości, która dodawała tajemnicy Katarzynie Erneshaw. Jest to bohaterka w moim odczuciu zbyt prosta i blada. Irytował mnie też moralizatorski wydźwięk powieści – w powieściach Charlotte Bronte również było wiele odniesień do Boga i wyraźnie zaznaczony morał, ale w przypadku ,,Agnes Grey” było to na siłę wzniosłe i patetyczne, nawet w sytuacjach, którego nie wymagały takiego sposobu opisywania. Związane jest z tym też przedstawienie świata – mimo, że doceniam opisy społeczeństwa, to jednak cały czas gryzło mnie to, że Agnes i jej uboga rodzina są przedstawiani jako ci mądrzy, szlachetni i zdolni do wielkich uczuć, natomiast osoby zamożne z miejsca były postrzegane jako próżne, głupie i zepsute, do tego ich wady nie były traktowane jako ludzkie słabości wynikające z wychowania, a jako coś, co czyniło z tych bohaterów czyste zło. W żadnej innej powieści sióstr nie było tak wyraźnie zaznaczonego podziału na to, co dobre i to co złe. Przez to moralizowanie powieść wydaje się mniej uniwersalna niż ,,Dziwne losy Jane Eyre”, w których bohaterce wiele współczesnych kobiet nadal odnajduje siebie, czy ,,Wichrowe Wzgórza”, które opowiadają o cierpieniu, nienawiści, miłości, zemście czy dyskryminacji, które dotyczą nas wszystkich.

,,Agnes Grey” jest teoretycznie dobrą powieścią, ale niestety nie porwała i nie wzruszyła mnie tak inne książki sióstr. Do ,,Jane Eyre”, ,,Wichrowych Wzgórz” i ,,Shirley” z pewnością jeszcze wrócę, do ,,Agnes Grey” nie. Jednak nie mam zamiaru spisywać Anne Bronte na straty i chcę poznać jej drugą powieść, czyli ,,Lokatorkę Wildfell Hall”.

,, Nasze pragnienia są jednak niczym łatwo tlący się materiał: jeżeli iskry sypiące się z nieustannie zderzających się ze sobą okoliczności na niego nie natrafią, natychmiast zgasną – lecz jeśli nań spadną, w jedną chwilę przeobrażają się w płomień nadziei.”

Ps. Dałabym pięć gwiazdek, ale dodaję jedną za genialny język.

pokaż więcej

 
2018-10-13 14:56:26
Dodała cytat z książki: Crescendo
- Co teraz z nami będzie?
- Będziemy razem.(...)
- Ciągle się kłócimy(...)
- I godzimy.
 
2018-10-13 14:55:27
Dodała cytat z książki: Crescendo
(...) większość złych chłopaków wcale nie chce się nawracać. Lubią być źli. Podoba im się siła, którą zyskują, siejąc strach i panikę w sercach wszystkich okolicznych matek.
 
2018-10-13 14:47:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Romantyczne
Cykl: Szeptem (tom 2)

,,Crescendo” to drugi tom serii ,,Szeptem” Becci Fitzpatrick. Pierwszym tomem byłam rozczarowana, jednak zakończenie nieco zmieniło moje podejście i zachęciło do sięgnięcia po kolejne części. Jak wypadło ,,Crescendo” przy ,,Szeptem”?

Nora i Patch są parą i teoretycznie są bardzo szczęśliwi. Patch jest nie tylko chłopakiem, ale również aniołem stróżem Nory, jednak wbrew pozorom nie jest to...
,,Crescendo” to drugi tom serii ,,Szeptem” Becci Fitzpatrick. Pierwszym tomem byłam rozczarowana, jednak zakończenie nieco zmieniło moje podejście i zachęciło do sięgnięcia po kolejne części. Jak wypadło ,,Crescendo” przy ,,Szeptem”?

Nora i Patch są parą i teoretycznie są bardzo szczęśliwi. Patch jest nie tylko chłopakiem, ale również aniołem stróżem Nory, jednak wbrew pozorom nie jest to coś, co pozytywnie wpływa na ich relację. Chłopak jako anioł nie odczuwa wszystkiego, co czuje Nora, co frustruje dziewczynę, dodatkowo jest ciągle obserwowany przez archaniołów. Nora stara się poradzić sobie ze śmiercią swojego ojca, jednak nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy na jaw wychodzą nowe fakty na temat zabójstwa pana Greya. Czy jego śmierć może mieć coś wspólnego z archaniołami i Nefilami?

Saga ,,Szeptem” nie jest niczym głębokim, wyjątkowym ani oryginalnym. Zawiera motywy i schematy obecne w większości romansów paranormalnych dla młodzieży, widać widoczną inspirację ,,Zmierzchem”. I ja te wady doskonale widziałam, tak samo jak przy pierwszej części, ale przy ,,Crescendo” zdecydowanie lepiej się bawiłam. Polubiłam bohaterów, chociaż ich charaktery nie są specjalnie interesujące, śmiałam się z różnych tekstów i z niecierpliwością wyczekiwałam dalszego ciągu. Spodobało mi się to, że tym razem autorka nie skupiła się głównie na miłości, owszem jest kilka romantycznych scen, ale zdecydowanie więcej jest tych fantastycznych i lekko sensacyjnych. To naprawdę miła odmiana po ,,Szeptem”, gdzie czułam przesyt wątkiem romansowym. Nowe postacie urozmaiciły akcję i sprawiły, że naprawdę nie domyśliłam się, kto stoi za całym zamieszaniem jakie działo się w tej książce. A zakończenie naprawdę mnie zaskoczyło. Podwójnie – tym jak to wszystko się rozwiązało i tym, że mimo formuły typowego romansu z magią w tle, autorka nie poszła najłatwiejszą i najbardziej prostą ścieżką.

,,Crescendo” nie oczarowało mnie tak, jak mogłoby się to stać kilka lat temu. Moje serce nie biło mocniej, nie zachwycałam się i nie wzruszałam. Natomiast doskonale się bawiłam bez konieczności wysilania komórek mózgowych i myślę, że taka prosta, niewymagająca rozrywka też jest czasem potrzebna. Oczywiście nie bez przerwy, ale czasami jak najbardziej.

,, Bycia z tobą nigdy nie uważałem za coś niewłaściwego. To jedyna dobra rzecz, jaką zrobiłem. Ty jesteś jedynym dobrem w moim życiu.”

pokaż więcej

 
2018-10-13 12:56:41
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-13 12:26:25
Wypowiedziała się w dyskusji: Znamy częściową obsadę „Wiedźmina“

Ja zakładam, że będzie w miarę dobrze, ale nie oczekuję, że rewelacyjnie. Nie oglądałam zbyt wielu seriali Netflixa, ale pierwszy sezon ,,Ani, nie Anny" był rewelacyjny, a przy drugim twórców za bardzo poniosło. Jedno i drugie to ekranizacja, więc nie wykluczam, że w przypadku ,,Wiedźmina" może być podobnie.

więcej...
 
2018-10-12 23:17:06
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-12 23:13:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Mitologia grecka, Retelling
 
Moja biblioteczka
3304 491 25005
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (289)

Ulubieni autorzy (46)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (3585)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd