FannyBrawne 
Książkoholiczka i zdeklarowana humanistka(polonistyka komparystyka na UJ). Najchętniej czytam powieści obyczajowe, psychologiczne i historyczne. Jeśli chodzi o młodzieżówki to jestem Potterhead(Krukonka), Nocnym Łowcą(od niedawna), Trybutem, Niezgodną i fanką ,,Dotyku Julii". Recenzje traktuję jako wyraz moich emocji podczas czytania książki, więc czasem są trochę chaotyczne :) Poza czytaniem lubię muzykę(zwłaszcza celtycką i musicalową, choć mam sentyment też do rosyjskiej),historię i dobre filmy(jak ,,Jaśniejsza od gwiazd" z której pochodzi mój nick). Wielka fanka Studia Accantus. Jeśli ktoś chce porozmawiać o książkach albo zaprosić mnie do znajomych, to zapraszam :) Odwdzięczam się za plusiki :) Mój skromny Wattpad, jeśli ktoś miałby ochotę zobaczyć: https://www.wattpad.com/user/FannyBrawne99
19 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 1286 cytatów, ostatnio widziana 1 godzinę temu
Teraz czytam
  • Córka pierworodna
    Córka pierworodna
    Autor:
    Skromna drewniana skrzynia, która Mary MacAlister otrzymuje od matki w prezencie na szesnaste urodziny zawiera klucz do tajemnicy jej pochodzenia. Mary decyduje się oposcic szkołę przy klasztoną, gdzi...
    czytelników: 78 | opinie: 6 | ocena: 6,74 (31 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-16 15:44:24
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Jeżycjada (tom 23)
 
2018-12-16 00:32:08

Kotek zmrużył oczęta, leżąc wygodnie wyciągnięty na brzuszku, obserwując fruwającą za oknem sójkę barwy...

więcej...
 
2018-12-15 23:47:14
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Kocham historię
 
2018-12-15 21:39:41
Dodała cytat z książki: Koralina
(...) nikomu nie przypada większe brzemię, niż zdoła udźwignąć.
 
2018-12-15 21:38:09
Dodała cytat z książki: Koralina
(...) nawet największą dumę można złamać miłością.
 
2018-12-15 21:34:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Jako dziecko obejrzałam film ,,Koralina” w reżyserii Tima Burtona, a że byłam naprawdę strachliwym dzieckiem, to oczywiście kompletnie mnie przeraził i zapewnił kilka nieprzespanych nocy. Teraz jestem trochę mniej strachliwa(chyba), więc postanowiłam zapoznać się z wersją literacką, zwłaszcza, że od dawna chciałam poznać twórczość Neila Gaimana.

Koralina i jej wiecznie zapracowani rodzice...
Jako dziecko obejrzałam film ,,Koralina” w reżyserii Tima Burtona, a że byłam naprawdę strachliwym dzieckiem, to oczywiście kompletnie mnie przeraził i zapewnił kilka nieprzespanych nocy. Teraz jestem trochę mniej strachliwa(chyba), więc postanowiłam zapoznać się z wersją literacką, zwłaszcza, że od dawna chciałam poznać twórczość Neila Gaimana.

Koralina i jej wiecznie zapracowani rodzice przeprowadzają się do wielkiego, starego domu z tajemniczymi drzwiami. Ponieważ tata i mama nie mają czasu dla Koraliny, dziewczynka zaczyna badać okolice, co doprowadza ją do przekroczenia drzwi. Okazuje się, że znajduje się za nimi inny świat z innymi rodzicami Koraliny, który choć piękny i zabawny, jest też dziwny i złowrogi. A druga matka postanawia za wszelką cenę zatrzymać w nim Koralinę…

,,Koralina” zdecydowanie ma ciekawy, magiczny, lekko gotycki klimat, jednak ku mojemu rozczarowaniu… Nie przestraszyła mnie. Może dlatego, że akcja posuwała się szybciej niż w filmie i nie było tych fragmentów, gdzie Koralina jeszcze ufa drugiej matce, ale widz wiedział, że coś się święci. W książce ta relacja jest dużo prostsza i szybsza, i może dlatego mnie nie przestraszyła. Poza tym, mam wrażenie, że ja nie nadaję się do grozy, bo lubię tajemnice, lubię dreszczyk emocji, ale na koniec chcę mieć wszystko wyjaśnione i opowiedziane, jak w kryminałach, natomiast mam wrażenie, że w powieściach grozy raczej samemu trzeba się domyślać, dlaczego coś było tak, a nie inaczej. Tak w każdym razie jest z ,,Koraliną”.

Jeśli coś mnie zainteresowało, to wątek i postać drugiej matki, zwłaszcza wiadomość, że ona również miała matkę. Czy pochodzi z równoległego świata czy urodziła się w naszym? Dlaczego pozbawia innych duszy? Może sama straciła duszę i dlatego zamiast oczu ma guziki(oczy to ,,zwierciadło duszy”)? Czy kiedykolwiek była zdolna do uczuć? To zdecydowanie ciekawy temat i żałuję, że książka nie udzieliła nam odpowiedzi na te pytania.

,,Koralinę” poleciłabym osobom tak w wieku 10-12 lat, chociaż słyszałam, że starszych też angażuje i przeraża. Może po prostu ja przez unikanie grozy, uodporniłam się na nią? Tak czy owak, dla miłośników gatunku to powieść godna polecenia.

,, Ja wcale nie chcę wszystkiego, czego pragnę. Nikt tego nie chce. Nie tak naprawdę. Co to za zabawa dostawać wszystko, o czym się marzy, tak po prostu? Wtedy to nic nie znaczy. Zupełnie nic.”

pokaż więcej

 
2018-12-15 19:18:21
Dodała cytat z książki: Mechaniczny książę
- Nie będziesz za nim tęsknił? To miejsce było twoim domem.(...)
- Teraz ty jesteś dla mnie domem.
 
2018-12-15 19:17:49
Dodała cytat z książki: Mechaniczny książę
Nie umiem wyjaśnić miłości(...) Nie wiem, czy pokochałem cię od pierwszego wejrzenia, czy może drugiego albo piątego. Pamiętam jednak, że gdy pierwszy raz zobaczyłem, jak idziesz w moją stronę, uświadomiłem sobie, że wszystko inne znika, kiedy jestem z tobą. Że ty jesteś centrum mojego wszechświata.
 
2018-12-15 19:12:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Romantyczne
Cykl: Diabelskie Maszyny (tom 2)

Tessa Gray wie już, że nie jest zwykłą dziewczyną, a Podziemną, potomkinią demonów. Nie zna jednak całej prawdy o swoim pochodzeniu. Tessa próbuje odnaleźć się w świecie Nocnych Łowców, gdzie co bardziej liberalni toczą konflikty z Clave, a Benedict Lightwood próbuje pozbawić Charlotte Branwell funkcji przewodniczącej Instytutu. Na Nocnych Łowców czyha tajemniczy Mortmain, którego intencje nie... Tessa Gray wie już, że nie jest zwykłą dziewczyną, a Podziemną, potomkinią demonów. Nie zna jednak całej prawdy o swoim pochodzeniu. Tessa próbuje odnaleźć się w świecie Nocnych Łowców, gdzie co bardziej liberalni toczą konflikty z Clave, a Benedict Lightwood próbuje pozbawić Charlotte Branwell funkcji przewodniczącej Instytutu. Na Nocnych Łowców czyha tajemniczy Mortmain, którego intencje nie są do końca jasne. Oprócz tego Tessa jest rozdarta uczuciowo – chociaż Will ją upokorzył, ona wciąż o nim myśli, ale zaczyna coraz bardziej zbliżać się do Jema.

O ile ,,Mechaniczny Anioł” był takim wstępem to trylogii, to już ,,Mechaniczny Książę” przypomniał mi za co pokochałam książki Cassandry Clare. Autorka nieodmiennie czaruje stylem i klimatem, podoba mi się to, że chociaż są to książki dla młodzieży, język nie jest aż tak prosty, ale nie jest też trudny. Książki tej autorki wyróżniają się też rozbudowanym światem. Nie liczy się tylko główna walka i miłość, poznajemy też układy polityczne i rodzinne wśród Nocnych Łowców oraz ich wzajemne powiązania. Dużo miejsca zajmuje konflikt Charlotte Branwell z Benedictem Lightwoodem, przodkiem bohaterów znanych z ,,Darów Anioła”. Jeśli ktoś wcześniej czytał pierwszą serię Clare i pamięta łagodnego, niepewnego siebie Aleca, to może być nieco zaskoczony postaciami Benedicta, Gabriela czy Gideona. W ,,Diabelskich Maszynach” również spotykamy Magnusa Bane’a, który jest dla mnie jedną z ciekawszych postaci w książkach Clare. Moją dużą sympatię wzbudziły też dwie kompletnie różne kobiety – silna, uparta Charlotte, która chce udowodnić wszystkim, że kobieta również może przewodzić, oraz spokojna, urocza i wrażliwa pokojówka Sophie, która chyba chciałaby być kimś więcej. Podoba mi się też kreacja czarnych charakterów, którzy nie są jedynie okrutni i żądni władzy, ale mają też swoje powody dla których są tacy jacy są i chwilami można zacząć im współczuć, chociaż cały czas kibicuje się głównym bohaterom.

Jednak, w zachwytach nad magią, polityką i wojną w książkach Clare, nie można zapomnieć, że to nadal romanse dla młodzieży. ,,Mechaniczny Książę” rozwija wątek trójkąta miłosnego Tessy, Willa i Jema. Jest to trójkąt dość oryginalny, ponieważ Tessa naprawdę odczuwa miłość do obu chłopaków i każdy z nich jest dla niej tak samo ważny, nie ma tu żadnego zadowalania się drugim wyborem, chociaż ja mocniej poczułam więź między naszą czarownicą a Willem, ale może to dlatego, że Willa nie da się nie uwielbiać. Wiem, że dla wielu osób jest to najlepszy trójkąt miłosny w tego typu literaturze i mnie on też szczególnie nie irytuje ale jednak po prostu nie przekonuje mnie idea, że można kochać dwóch chłopaków tak samo, a fragment, gdy Tessa mówi, że każdy z nich ma połówkę jej serca, mnie autentycznie zasmucił. To okropnie przygnębiające, nie mieć w całości serca ukochanej osoby. Z pewnością jednak wrażenie robi postać Tessy, która jest o wiele silniejszą i ciekawszą bohaterką niż Clary z ,,Darów Anioła”. Jest dziewczyną naprawdę myślącą, inteligentną, a do tego kochającą książki. Jej sposób myślenia został jednak ukształtowany przez wiktoriańską ciotkę, więc podczas pobytu u Nocnych Łowców, Tessa jest często zdumiona ich bardziej nowoczesnym podejściem do pewnych spraw. Jem został ciekawie rozwinięty. O ile na początku trylogii mógł wydawać się po prostu wrażliwym, miłym chłopakiem, tak z czasem na jaw wychodzą jego demony, które jednak nie sprawiają, że James jest mniej kochany. Moim faworytem jednak zdecydowanie jest tajemniczy, sarkastyczny, odcinający się od innych Will, zwłaszcza, że w tym tomie dowiemy się, dlaczego zachowuje się w taki sposób. Will w moim rankingu książkowych mężów przebił chyba nawet swojego potomka Jace’a, być może dlatego, że wydaje się bardziej tragiczny.

Jeśli miałabym użyć jednego słowa do opisania twórczości Cassandry Clare, powiedziałabym: magia. Mimo, że to teoretycznie zwykłe młodzieżówki, to ta pisarka ma w sobie coś takiego, co sprawia, że jej książki porywają, budzą emocje i zachwycają. Nie mogę doczekać się ostatniego tomu ,,Diabelskich maszyn”.

,, Czy to właśnie znaczy kochać? Że każdy ciężar można rozdzielić na dwoje, że można nawzajem się pocieszyć słowem albo dotykiem?”

pokaż więcej

 
2018-12-14 20:56:46
Wypowiedziała się w dyskusji: Czytamy w weekend

U mnie ten weekend w klimatach fantastyki:
Mechaniczny książę Mechaniczny książę
Koralina Koralina

więcej...
 
2018-12-13 21:01:25
Wypowiedziała się w dyskusji: Eliminacje, czas zacząć!

1. Udo
3. Przedramię
4. Ramię
6. Stopa
8. Plecy

Nie zrobiłabym sobie tatuaża, ale gdybym musiała, to na pewno nie na udzie.

więcej...
 
2018-12-13 20:39:19
Dodała cytat z książki: Dama w lustrze
Tak samo słońce będzie lśniło na szkle i srebrze w dniu, kiedy umrę. Pasma światła kładą się milionem lat w przyszłość; szeroką żółtą drogą; przebywają nieskończoną odległość poza tym domem i miastem; docierają tak daleko, że nie pozostaje nic prócz morza z nieskończoną ilością fal, rozciągniętego płasko pod blaskiem słońca....
 
2018-12-13 20:37:53
Dodała cytat z książki: Dama w lustrze
- Masz coś przeciwko temu, że myślę o przeszłości?
- Dlaczego miałabym mieć coś przeciwko temu? Czyż nie o tym zawsze myślimy w ogrodzie pełnym mężczyzn i kobiet, leżących pod drzewami? Czy oni nie są naszą przeszłością, tym, co z niej zostało, ci mężczyźni i kobiety, te duchy leżące pod drzewami... naszym szczęściem, naszą rzeczywistością?
 
2018-12-13 20:35:42
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Lektury studentki :)
 
2018-12-13 15:12:12
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Akademia wąpierzy ;)
Cykl: Akademia wampirów (tom 6.5)
 
Moja biblioteczka
3449 525 27098
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (302)

Ulubieni autorzy (46)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (3835)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd