Ostatnia Królowa

Seria: Wyrwane z kart historii
Wydawnictwo: Książnica
The Last Queen
historyczna

Powieść przywołuje do życia Joannę Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynanda. Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego...

Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Rozpoczyna się walka o władzę, która angażuje najważniejsze monarchie Europy. Gortner zabiera czytelnika w podróż od mrocznego majestatu hiszpańskiego dworu, do pełnych przepychu śmiertelnie niebezpiecznych dworów Flandrii, Francji i Anglii.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: http://publicat.pl/

Dostałam tę książkę w prezencie od mojego faceta na imieniny.
Miałam wybrać sobie prezent, a że uwielbiam książki poszłam z nim do księgarni, długo nie mogłam się zdecydować na jedną książkę, aż w końcu zauważyłam na półce właśnie "Ostatnią Królową" i bez wahania wzięłam ją i nie żałuję! Po prostu genialna książka, czytałam jednym tchem przez cale dwa dni i nie mogłam się od niej oderwać nawet na chwilę, aż tak mnie wciągnęła :)
Autor barwnie przedstawił życie Joanny Szalonej i jej męża Filipa I Pięknego. Można dowiedzieć się wiele ciekawych znanych i nieznanych faktów z ich życia.. nie będę tutaj nic dodawać, to po prostu trzeba przeczytać:)
Wzruszyła mnie jej historia i, może to zabrzmi dziwnie, ale Joanna Szalona stała się moją idolką.
Uwielbiam książki historyczne a ta zajmuje szczególne miejsce w moim sercu.

P.S. nie mam pojęcia dlaczego ta opinia ma aż tyle plusików. :D

allison | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Napisana z rozmachem, porywająca i wzruszająca opowieść o Joannie Kastylijskiej, jej trudnych decyzjach, które musiała podejmować od najmłodszych lat, jej wielkiej miłości i rozczarowaniu, niezwykłej sile wewnętrznej...

Śledząc historię opowiedzianą przez tytułową bohaterkę, przypomniałam sobie, że jako dziecko nigdy nie lubiłam bawić się z koleżankami w królewny i nie marzyłam o tym, by nosić koronę - jakbym podświadomie wiedziała, że życie większości władczyń nigdy nie tylko nie było usłane różami, ale stanowiło pasmo nieszczęść, dramatycznych doświadczeń i ciągłej walki o pozycję.
Takie właśnie były losy Joanny Kastylijskiej, która - jak wiele królewskich córek - została wydana za mąż z przyczyn politycznych. Właściwie całe jej dorosłe życie to jednoczesne pełnienie trudnej roli żony, najpierw kochanej, potem wzgardzonej i poniżanej, roli matki niemającej większego wpływu na losy swoich dzieci oraz władczyni zmuszonej walczyć o pozycję na dworze męża i w rodzinnej Hiszpanii....

Gabriela P | 2015-04-08
Przeczytana: 24 marca 2015

Szaleństwo to dość specyficzny stan umysłu. W dzisiejszych czasach do zdiagnozowania szaleństwa mamy wiele narzędzi, ale pięćset lat temu nie przywiązywano większej wagi do motywów czyjegoś zachowania. Nie analizowano go tak, jak przeanalizowano by go dzisiaj. Czy więc główna bohaterka „Ostatniej królowej” Christophera W. Gortnera – Joanna Szalona – naprawdę była szalona raczej się nie dowiemy. Autor tej książki przedstawia nam jednak zupełnie inne spojrzenie na historyczną postać, która na łamach niejednej książki została uznana za niepoczytalną. Ale czy na pewno? Czy na pewno wszystko, co robiła było wynikiem rozwijającej się choroby? Czy na pewno zasłużyła na całe dziesięciolecia izolacji?

Mając szesnaście lat Joanna I Kastylijska nie była jeszcze uznana za szaloną. Gdy pojawiła się u boku Filipa II Pięknego, spadkobiercy rodu Habsburgów, ten stracił dla niej głowę, niestety niedosłownie. Piękna, dobrze ułożona, pasowała do niego idealnie. Ich małżeństwo zostało zawarte niemal...

| 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

"Dobro zwykle przegrywa z ambicją".
Jak w każdej historycznej powieści ambicja,walka o władzę,alianse,zdrady oraz niecne knowania grają główną rolę.Na dalszy plan schodzą sprawiedliwość,miłość lojalność i przyzwoitość.Książka ukazuje burzliwe losy królowej Joanny zwanej Szaloną od jej lat dziecięcych,aż do śmierci.Przyznaję,że byłam zaskoczona pierwszoosobową narracją właśnie ze względu na chorobę królowej,jednak autor poradził sobie znakomicie.W zasadzie co do choroby,zdania historyków są podzielone(trudno ustalić na jaką psychozę cierpiała),niemniej mamy wersję kobiety odtrąconej,upokorzonej i wykorzystanej przez najbliższych,szczególnie mężczyzn.I trudno się dziwić,że nie wszyscy są predysponowani do tak okrutnej walki o władzę,szczególnie kobiety,jednak determinacja z jaką bohaterka dążyła do celu,zasługuje na nasz duży szacunek,tym bardziej,że walkę trzeba stoczyć nierzadko z własną rodziną.Mnie się podobało bardzo-polecam.

Joanna | 2012-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Burzliwe losy Joanny Szalonej opisane w formie pamiętnika. Narratorem jest królowa u schyłku życia , która żyjąc w odosobnieniu w Tordesillas opisuje swoje wspomnienia, przeżycia. Królowa jest postacią niezwykłą swoich czasów, odważną, impulsywną , z hiszpańskim stanowczym charakterem. Uwikłana w polityczne intrygi, padając ofiarą zdrady , żądzy władzy i zazdrości najbliższych jej osób z otoczenia poniosła niezasłużenie najwyższą cenę za swoje przywileje.

Ola | 2012-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szaleństwo – to postępowanie uznane przez społeczeństwo za wykraczające poza przyjęte normy i zwyczaje. Obłęd zaś, to choroba psychiczna.

Joanna I Kastylijska, niezwykle tragiczna postać, która od wieków fascynuje historyków, dramaturgów, malarzy, a nawet twórców oper, przeszła do historii jako Joanna Szalona lub Obłąkana – JUANA LA LOCA. Powstało wiele dzieł ukazujących historę jej powikłanych losów i choroby psychicznej. Urodzona w 1479 roku w Toledo, zmarła w roku 1555 w Tordesillas, gdzie zresztą spędziła ostatnie 35 lat (!) swojego życia całkowicie odizolowana od świata, zamknięta w klasztorze przez swoją rodzinę.

Istnieje wiele sprzecznych relacji dotyczących jej osoby i wyglądu. Miała czarne włosy – z portretu Juana de Flandesa spogląda jasnowłosa dziewczyna. Nie była zbyt atrakcyjna - według innych źródeł była piękna (w każdym razie Filip I Piękny był tak nią zauroczony kiedy przybyła na jego dwór, że niemal się na nią rzucił, podobno skonsumowali małżeństwo jeszcze...

Katherina87 | 2014-05-13

Liryczna proza i fascynujące historyczne szczegóły rzucają światło na życie zapomnianej królowej, której pasja i odwaga ukształtowały otaczający ją świat. Czytelnicy poszukujący ciekawostek o Renesansie, Tudorach i Hiszpanii odnajdą w tym przepięknym, brawnym dramacie.

Znakomita powieść C. W. Gertnera przywołuje do życia Joannę I Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królowej Izabeli i Ferdynanda.

Urodzona w czasach niespokojnych walk rodziców o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi I Pięknemu, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Zaaranżowane małżeństwo owocuje namiętnym i żarliwym związkiem, na który nieoczekiwanie spada tragedia. Niepogodzona z losem Joanna nie może wyzwolić się z więzów miłości. Zdradzona i opuszczona przez wszystkich podejmuje próbę odzyskania dziedzictwa, uciekając się do niezwykłych metod.

Sama Joanna była jednak niezrównoważona psychicznie, a ambicje polityczne jej męża dobrze były znane...

keys | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Świetna, wspaniała książka, którą czyta się jednym tchem. Towarzyszyła mi przez dwa dni wszędzie, nawet podczytywałam ją w pracy;) bo nie mogłam się od niej oderwać.
Wyraziste, wiarygodne postaci historyczne i ich splątane ze sobą losy.
Polecam i zaczynam poszukiwania następnych tego autora.

vandenesse | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2013, E-booki
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Po dość niefortunnym początku, po odrobinę zbyt egzaltowanych opisach, które mnie zawsze rozbawiają (typu: "Nigdy w życiu nie widziałam niczego równie wspaniałego. Był zbudowany ze ścięgien i mięśni (...) uda jak wyrzeźbione z kamienia podkreślały jego nabrzmiały organ") a więc po przejściu tych kilku stron, dostałam jedną z najbardziej wciągających historii jaką do tej pory czytałam. Niesamowite napięcie, szybkie tempo wydarzeń, świetnie nakreślone postacie, lekki język. Dodatkowo fantastycznie przedstawiona panorama i splendor społeczeństwa XVI-wiecznego z niekończącymi się intrygami, knuciem i spiskami sprawiła, że ciężko było się oderwać od lektury.
Trudno jedynie uwierzyć, że w ostatecznym rozrachunku prawie wszyscy mężczyźni otaczający Joannę okazali się tak przerażająco okrutni i bezwzględni - każdemu zależało na władzy i do celu gotowi byli dojść po trupach.

tatiasza | 2015-02-21

Podobała mi się. Miłość, nienawiść, zazdrość, potężna chęć zdobycia władzy, to wszystko jest w tej książce. Główna bohaterka zwana Joanną Szaloną nie do końca zasługiwała na to miano. To była silna, uczuciowa kobieta, kobieta, która z całą pewnością nadawała by się na królową Hiszpanii. Jej losy głównie za sprawą jej ukochanych mężczyzn: ojca i męża, potoczyły się inaczej. Im zawdzięcza przydomek szalonej... Polecam:)