Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Andrzej Dragan Wydawnictwo: Fabuła Fraza nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Kwantechizm czyli klatka na ludzi
Fabuła Fraza
mechanika kwantowa fizyka na wesoło
Kwantechizm czyli klatka na ludzi
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
mechanika kwantowa fizyka na wesoło

Zabawna, lekka, zdecydowanie dla tych mniej obeznanych z fizyką.

Książka w prosty sposób opisuje mechanizmy mechaniki kwantowej i teorii względności. To na plus. Im mniej wiemy o fizyce tym pewnie lepiej będzie się to czytać, gdyż opisane jest to naprawdę prosto i przejrzyście.

Jednak styl pisania autora nie do końca mi się spodobał - miejscami kojarzył mi się z Feynmannem (sam autor wielokrotnie do niego nawiązuje, ale tudno tego nie...

Ciekawa, momentami mało przystępna, jednakże polecam.

Zarozumiały styl autora zniechęca do czytania, męczy i irytuje. Fragmenty książki mówiące o fizyce są ciekawe i przystępne, anegdoty historyczne zabawne. Dobre wrażenie zostaje zburzone zbyt częstymi wtrąceniami o sobie samym, i pogardliwymi wycieczkami na tematy niezwiązane z fizyką.

Bardzo polecam tę książkę wszystkim HUMANISTOM zafascynowanym zagadnieniami fizyki kwantowej. Dzięki autorowi w końcu udało mi się w pewnym stopniu zrozumieć szczególną teorię względności Alberta Einsteina, a przy tym „liznąć” trochę zagadnień odnoszących się właśnie do fizyki kwantowej. Sam Andrzej Dragan zaznaczył w pewnym wywiadzie, że książkę tę napisał dla syna,...

Jeżeli ktoś chociaż w najmniejszym stopniu interesował się fizyką kwantową to po przeczytaniu tej książki z pewnością trochę "poukłada" wcześniej zdobytą wiedzę.

Bardzo podoba mi się to w jaki sposób książka jest napisana. Zaczynamy od tego co pozwoli nam zrozumieć kolejne rozdziały, jednocześnie będąc zafascynowanym tymi właśnie "podstawami".

Prowadzenie narracji i...

Książka niezwykła, rewelacyjna, po prostu super. Powinna być lekturą obowiązkową w szkołach. I choć nie zrozumiałam wszystkiego (hmmm, w zasadzie większości), to i tak rozjaśniło mi się wiele. Fizyka właśnie tak powinna być przekazywana młodym pokoleniom.

Poszczególne rozdziały są znakomitym punktem wyjścia do dyskusji o świecie, o wszystkim. Chętnie wzięłabym udział w...

Jeśli chodzi o samą część dotyczącą fizyki to genialnie wytłumaczone - prosto, jasno, mało wzorów. Jak dla mnie autor mógłby sobie odpuścić wywody natury filozoficzno-religijnej. Trochę miałam wrażenie jakby autor przy okazji chciał nawrócić czytelników na ateizm. Trochę słabe, szczególnie jeśli porównamy do postawy Hawkinga.

Kwantechizm odebrałem bardziej jako felieton osoby, która oprócz ogromnej wiedzy na temat fizyki kwantowej, ma pokaźny zasób historii oraz jest interesującą personą. Ogólnie rzecz biorąc - dobrze się czyta, jest interesująco, a dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z fizyką kwantową, pomoże wytworzyć nowe połączenia nerwowe w mózgu.

Na podstawie tytułu można się spodziewać, że jest to pozycja poświęcona fizyce kwantowej. I rzeczywiście jest. Między innymi. Po przeczytaniu szacuję, że 40% książki to fizyka klasyczna, 40% fizyka kwantowa, a 20% przemyślenia na różne tematy nie mające prawie nic wspólnego z omawianą tu problematyką. Dwa pierwsze komponenty stanowią oczywiście nierozłączną parę w tego typu...

Dyskusje

• 2019