Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Okładka książki Kwantechizm, czyli klatka na ludzi Andrzej Dragan
Okładka książki Kwantechizm, czyli klatka na ludzi
Andrzej Dragan Wydawnictwo: Fabuła Fraza popularnonaukowa
popularnonaukowa
Kwantechizm czyli klatka na ludzi
Fabuła Fraza
2019-02-28
2019-02-28
mechanika kwantowa fizyka na wesoło

"Kwantechizm" jest niezwykle interesujący i pełen fascynujących ciekawostek. Po przeczytaniu go zyskałem pewien wgląd w to, czym zajmują się współcześni fizycy, oraz zupełnie nową perspektywę patrzenia na świat (albo "klatkę na ludzi"),w którym żyjemy. Nie daję jednak 10/10, ponieważ książka obfituje w szokujące informacje, a brakuje w niej źródeł. Rozumiem, że jest to literatura popularnonaukowa, a nie akademicka publikacja, jednak niektóre opisywane przez autora zjawiska są na tyle zaskakujące, że trudno uwierzyć w nie "na słowo".

Dodatkowo, w książce fakty naukowe mieszają się z osobistymi przemyśleniami autora. Uważam, że te refleksje oraz liczne wątki autobiograficzne powinny zostać zamieszczone w osobnej książce.

Przyjemnie się czyta, lepiej niż większość książek autorstwa fizyków, z którymi miałem do czynienia, a jednocześnie książka zdaje się nie tracić na wartości merytorycznej. W kilku kwestiach nie zgadzam się z autorem (np. dość nietrafnie dobrane przykłady związane z racjonalnym podejmowaniem decyzji - myślę, że dane potwierdziłyby, że mniejsze jest prawdopodobieństwo zrzucenia bomby 2 razy w tym samym miejscu, oczywiście w zależności od kilku definicji). Dość niezręczny jest też rozbrat Dragana z filozofią - więcej tu ignorancji niż rzeczowych argumentów, ale wybaczymy mu, bowiem jest zahipnotyzowany przez Fizykę ;)

1921
1921

Zapraszam na recenzje książki profesora Dragana :)

Zapraszam na recenzje książki profesora Dragana :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Świetna książka, w możliwie najbardziej przystępny sposób wyjaśnia rzeczy, które są dla laika niewyjaśnialne. Może być zachętą do dalszego wgłębiania się w temat. Warto przeczytania, ponieważ otwiera oczy na świat, o którym nie mamy pojęcia, a który znajduje się tuż obok.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie zostaniemy nikim zastąpieni, bo to w nas, ludziach, ucieleśnia się bóstwo Chrystusa, i my, ludzie , zostaliśmy wybrani "przed założeniem świata"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A jednak o kwantach można rozprawiać zrozumiale i ciekawie! Wow!

Jestem absolwentką Wydziału Fizyki i miałam kilka kwantowych przedmiotów na studiach, ale dopiero ta lektura zdołała rozpalić moje zainteresowanie tym tematem. Żałuję, że Dragan nie był moim wykładowcą w zakresie kwantów!

Dragan pisze prosto i zrozumiale o naprawdę trudnych fizycznych zagadnieniach. Pisze tak, że nawet moja babcia by zrozumiała o co w tym wszystkich chodzi. Książka to taki mały przewodnik po kwantowych sekretach, które są niesamowite I mega ciekawe.

Można też poznać trochę fizycznego świata od kuchni i poznać wiele różnorakich ciekawostek, bo zainteresowania ekscentrycznego profesora są naprawdę szerokie. Czytałam jednym tchem i stanowczo polecam!

9/10 - wybitna

A jednak o kwantach można rozprawiać zrozumiale i ciekawie! Wow!

Książka ciekawa ale miałem wrażenie że autor bardziej chciał się pochwalić swoim życiorysem niż przybliżyć pewne zagadnienia. Ogólnie dość ciekawa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekko napisana, parę ciekawostek o których nie wiedziałem, szybko się czyta.

Ale ego autora to zagina czasoprzestrzeń, momentami nie szło nie przewracać oczami ;p

(I co on ma do tych filozofów :D)

Lekko napisana, parę ciekawostek o których nie wiedziałem, szybko się czyta.

(I co on ma do tych filozofów :D)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zawartość odpowiada przedmowie - zbiór przemyśleń i informacje na tematy przeróżne. Dość chaotyczny dobór, więcej mówi o samym autorze - najwyraźniej zafascynowanym otaczajaca go rzeczywistością i tę energię fascynacji czuć. Fajne całkiem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gdyby autor się tak nie zachwycał własną osobą byłoby świetnie. Żarty o filozofach też szybko przestały być śmieszne. Ale trzeba mu przyznać, że przystępnie tłumaczy podstawy teorii względności i fizyki kwantowej nie wymagając od czytelnika zrobienia wcześniej doktoratu z matematyki. Stosuje duże uproszczenia (co sam przyznaje),jednak pisze lekko i operuje przykładami łatwymi do przyswojenia i zapamiętania więc treść ogarnie nawet humanista.

• Popularnonaukowe