rozwińzwiń

Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Okładka książki Kwantechizm, czyli klatka na ludzi Andrzej Dragan
Okładka książki Kwantechizm, czyli klatka na ludzi
Andrzej Dragan Wydawnictwo: Fabuła Fraza popularnonaukowa
popularnonaukowa
Kwantechizm czyli klatka na ludzi
Fabuła Fraza
2019-02-28
2019-02-28
mechanika kwantowa fizyka na wesoło

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Czytałem lepsze pozycje w tej tematyce. Wydaje mi się, że intencją autora było w sposób ciekawy i niesztampowy (na co wskazuje już sam tytuł) opowiedzieć o prawach fizyki. Nie wyszło ciekawie, jak dla mnie. Wyszło coś w stylu cytatu z Bolca z "Chłopaki nie płaczą" - próba udowodnienia, że "naszym fizykom brakuje luzu".

Trudna do oceny ale ciekawa

Trudna do oceny ale ciekawa

Ciekawa książka poruszająca nie tylko kluczowe zagadnienia współczesnej fizyki, ale także przybliżająca sposób bycia i myślenia autora.

Nie znam profesora Dragana, byc moze postac obila mi sie o uszy, od teraz bede przykladac wiecej uwagi :)
Ksiazka ciekawa, o powaznych zagadanieniach fizycznych, ale lekko napisana. Pierwsze skojarzenie to styl Billa Brysona - lekko, z dygresjami i do sedna.
W sam raz dla laikow, autor wyjasnia w przystepny sposob niesamowitosci fizyki kwantowej. Troche o przeszlosci, troche o przyszlosci, a wszystko przeplatane historiami z zycia prywatnego. Zauwazam czasami ciety jezyk i ostre jak brzytwa uwagi wokol wszechobecnej glupoty. Bede zerkac na inne publikacje autora. Oczywiscie polecam :)

Książka profesora Dragana ostatniego bardzo popularnego w mediach to swoistego rodzaju mix autobiograficznych wspomnień , ciekawostek i informacji o mechanice kwantowej. Trudno jednoznacznie ją ocenić , ponieważ można by rzec , ze jest o wszystkim i o niczym. Przedstawione historie z jednej strony intrygują , z drugiej zaś irytują , bo autor zdaje się nieustannie przypominać czytelnikowi jaki jest i był zawsze wyjątkowy - a może to tylko moje subiektywne odczucie. Dla osób oglądających wywiady z panem Draganem większość zawartej treści w książce będzie już znana. Szczególnie fanom pana profesora polecam tę pozycję, ponieważ w zestawieniu właśnie z wywiadami można bardziej zrozumieć jego osobowość.

Z jednej strony w przystępny sposób opisuje niezwykłe właściwości mechaniki kwantowej - wręcz szokujące, zważywszy na fakt ich eksperymentalnego potwierdzenia, a nie tylko teoretycznych założeń. Z drugiej strony - dużo "nie aż tak mądrych" przemyśleń, jak można by oczekiwać. Postać autora wydaje mi się niezwykle ciekawa, darzę Profesora dużym szacunkiem, ale wydaje mi się, że jest po prostu bardzo przeciętnym autorem - zabrakło kompetentnego otoczenia, jakiegoś dobrego edytora itd. żeby zrobić z tej książki "coś więcej".

Dobra książka warta przeczytania, szczególnie dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o fizyce kwantowej

O samej fizyce kwantowej trochę mało, o samym autorze trochę za dużo.
To co na początku wygląda na "lekki język i wtrącanie anegdotek" w pewnym momencie zaczyna przeszkadzać, jak w przysłowiowym wujku na weselu, który przez cały wieczór sypie sucharami. Ostatnie 1/3 książki jest już naprawdę o niczym.
Mimo wszystko warto przeczytać, żeby zrozumieć, jak nieintuicyjna (a jednocześnie dość dobrze potwierdzona eksperymentalnie) jest mechanika kwantowa.
W porównaniu z innymi popularnymi książkami zabrakło mi bardziej systematycznego opisu np. istniejących interpretacji mechaniki kwantowej, eksperyment Bella jest tylko wspomniany (i to w stylu "JA też to potwierdziłem"),zamiast tego mam opowieści o butach, o kurach itp

O samej fizyce kwantowej trochę mało, o samym autorze trochę za dużo.
Mimo wszystko warto przeczytać, żeby zrozumieć, jak nieintuicyjna (a...

Lekko i dynamicznie się czyta, nawet takiemu laikowi jak ja, rozjaśniła mi wiele pojęć z zakresu fizyki, które wcześniej wydawały mi się czarną magią. A i uśmiałam się przy tym serdecznie kilka razy. Jestem od teraz fanką profesora Dragana.

Super książka. Jestem totalnym laikiem w opisywanej tematyce ale bardzo mnie zainteresowała. Nie mogę napisać że wszystko zrozumiałem ale na pewno chce teraz swoja wiedzę pogłębiać. Język i podejście do wielu kwestii autora bardzo mi pasuje.

1 602
    1 241