Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Maria Antonina (tom 1)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Becoming Marie Antoinette
historyczna
bursztynowa

Obdarzona bardzo licznym rodzeństwem i dorastająca pod bacznym okiem dominującej cesarzowej Austrii dziesięcioletnia Maria Antonina wie, że pewnego dnia jej idylliczne dzieciństwo dobiegnie końca, a ona sama zostanie złożona na ołtarzu politycznych ambicji matki. Nie przypuszcza tylko jednego — że ten dzień nastąpi tak szybko. Zanim jednak z rodzinnego Wiednia, gdzie czas upływa jej na...

Nie przypuszcza tylko jednego — że ten dzień nastąpi tak szybko. Zanim jednak z rodzinnego Wiednia, gdzie czas upływa jej na radosnych zabawach z siostrami, wyruszy do lśniącego przepychem, rozplotkowanego Wersalu, musi przejść całkowitą przemianę, by Francuzi uznali ją godną objęcia roli delfiny
i poślubienia dziwnego, nieśmiałego, zaledwie o dwa lata od niej starszego chłopca, którego przeznaczeniem jest zasiąść na tronie jako Ludwik XVI. Czy znajdzie w sobie dość siły, przebiegłości
i determinacji, by stać się prawdziwą władczynią?

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://bukowylas.pl/

Natalia | 2013-09-21
Na półkach: Recenzyjne
Przeczytana: 20 września 2013

"Problemem były moje włosy. Problemem były moje zęby. A kiedy przy lodach diuk de Choiseul zapytał, czy rozumiem, dlaczego traktat wersalski zawarty przez Francję i Austrię w 1756 roku jest taki ważny, dotarło do mnie, że także mój umysł stanowi problem. Może, jeśli miałam zostać królową Francji, istotnie potrzebna mi była inna głowa?"

Zabawne - czytać fragment rozważań Marii Antoniny na temat prezencji, a zwłaszcza narzekania na wygląd i "zawartość" głowy, biorąc pod uwagę to, że swój żywot zakończyła na szafocie. Habsburska arcyksiężniczka miała zaledwie jedenaście lat, kiedy zapadła decyzja, że kiedyś będzie władała Francją. Cztery lata później poślubiła Ludwika Augusta - bez żadnej sympatii ani nawet pojęcia, jak wygląda przyszły mąż, za to zgodnie z poleceniem matki, hołdującej zasadzie "Niech inne kraje prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się". Początkowo pokochana przez naród francuski, później znienawidzona. Można o niej powiedzieć naprawdę wiele, ale chyba...

Lukrecja | 2013-12-26
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 22 grudnia 2013

"Niech inne kraje prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się" - Oto motto cesarzowej Austrii, Marii Teresy. Dotyczyło ono w szczególności Marii Antoniny, która w wieku zaledwie czternastu lat poślubiła dwa lata starszego delfina Francji, Ludwika XVI. Sama powieść rozpoczyna się w momencie, gdy Maria Antonina jest rozbrykaną dziesięciolatką, która najchętniej całe dnie spędzałaby wraz z swoją ukochana siostrą Karoliną. Toinette ma sto pomysłów na minutę, jest nieskora do nauki, ale za to posiada szlachetne serce i urok osobisty, który wiedziała jak wykorzystać. Dzieciństwo przyszłej delfiny niestety trwa krótko, musi raz na zawsze opuścić Austrię i dopełnić swojego obowiązku wobec matki i kraju - zostać królową Francji. Czeka ją proces całkowitej przemiany - z niesfornej dziewczynki ma stać się pełną godności młodą władczynią. Aby podołać takiemu zdaniu, Maria Antonina musi wykazać się silnym charakterem, stanowczością, a nieraz też przebiegłością...

Bardzo przypadł mi do...

Dorota | 2016-04-17
Na półkach: Biografie
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Bardzo, bardzo przyjemna lektura. Pierwsza część biografii, której narratorką jest bohaterka - sama Maria Antonina.
Jak pisze autorka, Juliet Grey, jej powieść jest wytworem fikcji ale wszystkie opisane wydarzenia są oparte na rzetelnie przebadanych faktach a większość listów na autentycznej korespondencji.
Pierwsza część trylogii to dzieciństwo Marii Antoniny, które szybko dobiega końca kiedy to jako dziesięciolatka dowiaduje się, że ma w niedalekiej przyszłości poślubić delfina Francji a co za tym idzie musi przejść całkowitą przemianę.
Czyta się szybko i z ciekawością. POLECAM i biegnę po II część :)

Caroline | 2015-01-17
Na półkach: 2015
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Jak być może zauważyliście, niezmiernie rzadko sięgam po powieści historyczne. Nawet podręcznik do tego przedmiotu otwieram jedynie przed sprawdzianem. Co więc sprawiło, że kupiłam pierwszą część trylogii Juliet Grey ? Nie mam pojęcia. Być może zainteresowała mnie tym, że akcja rozgrywa się we Francji ?

Maria Antonina to jedna z córek Marii Teresy, cesarzowej Austrii. Dorasta pod czujnym okiem matki, dzieląc czas między zabawy z siostrami i naukę. Póki co nie przejmuje się swoją przyszłością. Ma przecież dopiero 10 lat.

Niestety, pewnego dnia jej piękne dzieciństwo dobiega końca. Wedle politycznej strategii "maman", za niedługo ma wyjść za przyszłego króla Francji, Ludwika Augusta.

"Niech inne kraje prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austrio, żeń się."

Zanim jednak to nastąpi, dziewczyna musi przejść gruntowną przemianę. I to zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Wkrótce zostanie poddana procesom prostowania zębów, ćwiczeniom odpowiedniego chodu.

"Ja byłam problemem....

Isadora | 2013-02-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2013

Maria Antonina to jedna z najbardziej znanych kobiet w dziejach, zaś jej tragiczne losy po dziś dzień rozpalają masową wyobraźnię, intrygują i stanowią niewyczerpane źródło natchnienia dla scenarzystów, reżyserów czy powieściopisarzy. Urokowi legendy nie oparła się również Juliet Grey, amerykańska pisarka zajmująca się historią europejskich rodów panujących, dając wyraz swej fascynacji w beletryzowanej biografii nieszczęsnej królowej, której pierwszy tom, zatytułowany "Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu" mam właśnie przed sobą.

Arcyksiężniczkę Marię Antonię, najmłodszą córkę spośród trzynaściorga żyjących dzieci cesarzowej Marii Teresy, poznajemy jako pełną życia, rezolutną dziesięciolatkę, dzielącą czas między komnatami Hofburga i Schonbrunnu. Najmłodszą, co wcale nie znaczy, że szczególnie rozpieszczaną; jak na potomkinię Habsburgów przystało, od najwcześniejszych lat wychowywana jest tak, by ze spokojem i godnością zaakceptować swoje przeznaczenie, a więc, gdy nadejdzie...

książek: 1923
Anka | 2014-07-10
Na półkach: 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Bardzo dobrze napisana biografia. Oprócz przedstawienia motywacji i relacji głównych bohaterów, ukazana jest również ówczesna Francja, a zwłaszcza codzienne życie Wersalu. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Autorka nie próbuje oceniać postępowania postaci, a przez wiarygodne opisy codzienności w królewskich pałacach obala niejeden mit.
Polecam.

grażyna | 2013-11-07
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

W pierwszej części trylogi czytamy o dzieciństwie Marii Antoniny i przygotowaniach na dworze austriackim do małżeństwa tejże młodziutkiej bo niespełna czternastoletniej arcyksięzniczki z Delfinem Francjii Ludwikiem XVI. Przyjeżdżając do Wersalu dostrzega, że miejsce to wcale nie jest takie piękne jak słyszała z opowiadań. Brud i smród ją przerażał, a w dodatku jej mąż wydał się jej co najmniej dziwny.
Pełen intryg dwór stanowił nie lada wyzwanie dla Antoniny. Potyczki z faworytą Ludwika XV madame du Barry dały się we znaki młodej Delfinie. Dodatkowo nie skonsumowane przez cztery lata małżeństwo też nie najlepiej wpływają na Marię Antoninę. Po śmierci króla Ludwika XV nastaje czas rządów jego wnuka Ludwika XVI i Marii Antoniny.
Polecam bo to ciekawa lektura.

Mel | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Lubię powieści biograficzne, jednakże w tym przypadku ciężko mi się czytało, oj ciężko. Co jakiś czas miałam ochotę rzucić czytanie i sięgnąć po jakąś konkretną biografię. Autorka z historii Antoniny zrobiła trylogię i trzeba się nastawić na rozwleczoną akcję i mnóstwo mało istotnych informacji. Mnie by tu pasował jeden tom, może dwa. Liczę na to, że druga część będzie ciekawsza. Antonina będzie starsza i już jakiś czas żyje w pałacu wersalskim... Bo czytanie o problemach małej Antoniny przez tyle stronic, nudzi mnie. Do tego za dużo makaronizmów. Wytrąca mnie to z rytmu.

isobel | 2016-02-08
Na półkach: Historycznie
Przeczytana: 07 lutego 2016

BELLA GERANT ALII, TU, FELIX AUSTRIA, NUBE
(Niech inni prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austrio, żeń się)*

Schönbrunn, rok 1766

Maria Antonina prowadzi prawdziwie beztroskie życie. Dorastając pod czujnym okiem surowej matki - nieugiętej pragmatyczki, cesarzowej Marii Teresy - dziewczynka doskonale zdaje sobie sprawę z tego kim jest - prawdziwą Habsburżanką mianowicie - i czego się od niej oczekuje. Jest przygotowana na to, że któregoś dnia jej beztroskie życie najmłodszej arcyksiężniczki Austrii się skończy i stanie się jedynie pionkiem na politycznej szachownicy. Jednak póki co, dziesięcioletnia Toinette nie myśli zbyt dużo nad swoją przyszłością. Wciąż jest tylko dzieckiem - każdy dzień dziewczynki wypełnia przede wszystkim zabawa i psikusy oraz miganie się od nauki.

Niestety, jej idylliczne dzieciństwo zdecydowanie zbyt szybko dobiega końca. Pięknego, majowego dnia dowiaduje się że wkrótce ma zostać żoną Ludwika Augusta - delfina Francji. Przeznaczeniem tego wrażliwego,...

Fitnesska | 2015-05-20
Na półkach: Oparte na faktach
Przeczytana: 20 maja 2015

Przyznam szczerze, że sięgnęłam po książkę zwabiona okładką. Obawiałam się, że będzie nudna- niepotrzebnie.
Jest to interesująca, wciągająca historia opowiadana w pierwszej osobie przez samą Marię Antoninę. Akcja rozpoczyna się w Wiedniu, kiedy Antonina jest jeszcze dziewczynką i opisuje przygotowanie do ślubu z Ludwikiem Augustem, samą ceremonię, przeprowadzkę do Wersalu i pierwsze lata we Francji- aż do objęcia tronu przez Ludwika XVI.
Dostępne są również dwa kolejne tomy serii, po które z przyjemnością sięgnę.