Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Maria Antonina (tom 1)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Becoming Marie Antoinette
bursztynowa

Obdarzona bardzo licznym rodzeństwem i dorastająca pod bacznym okiem dominującej cesarzowej Austrii dziesięcioletnia Maria Antonina wie, że pewnego dnia jej idylliczne dzieciństwo dobiegnie końca, a ona sama zostanie złożona na ołtarzu politycznych ambicji matki. Nie przypuszcza tylko jednego — że ten dzień nastąpi tak szybko. Zanim jednak z rodzinnego Wiednia, gdzie czas upływa jej na...

Nie przypuszcza tylko jednego — że ten dzień nastąpi tak szybko. Zanim jednak z rodzinnego Wiednia, gdzie czas upływa jej na radosnych zabawach z siostrami, wyruszy do lśniącego przepychem, rozplotkowanego Wersalu, musi przejść całkowitą przemianę, by Francuzi uznali ją godną objęcia roli delfiny
i poślubienia dziwnego, nieśmiałego, zaledwie o dwa lata od niej starszego chłopca, którego przeznaczeniem jest zasiąść na tronie jako Ludwik XVI. Czy znajdzie w sobie dość siły, przebiegłości
i determinacji, by stać się prawdziwą władczynią?

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://bukowylas.pl/

Nika | 2019-09-01
Przeczytana: 01 września 2019

Od tej książki odrzucała mnie okładka - po prostu mi się nie podoba. Poza tym młoda Maria Antonina nie mogła tak wyglądać...
Jednak to prawda, że nie należy oceniać książki po okładce. Czyta się jednym tchem, a historia Marii Antoniny, która wyruszając w daleki świat dzieckiem jeszcze będąc wciąga. Polecam! :)

Kasia b | 2019-02-26

Nastoletnia Antonina skrada serce na dobre, nie sposób oderwać się od jej perypetii. Dopiero poznając od środka traumę młodej dziewczyny, można zrozumieć jej późniejszą metamorfozę do roli najsłynniejszej kapryśnej strojnisi. W zasadzie jeszcze dziecko, brutalnie rzucone z konserwatywnego, katolickiego dworu cesarzowej Austrii wprost w objęcia przesiąkniętego obmową, knowaniami i obłudą Wersalu, krainy przepychu i marnotrawstwa bez zważania na koszty i krzywdy ludu kipiącej od klik i koterii. Z daleka od rodziny i kraju, wciśnięta w ciasny gorset karykaturalnie rozrośniętej dworskiej etykiety, odrzucona przez męża nieudacznika nadal marzy o miłości. Opowieść pisana w formie dziennika przyszłej królowej wciąga i porusza do głębi.

Kate | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Barwne przestawienie losów kobiety, która odegrała znaczącą rolę w dziejach, a skończyła tak tragicznie...miło było przenieść się do czasów Wersalu pełnego pałacowych intryg...przepychu i królewskiego blasku...uczta dla pasjonatów historii. Kolejny tom na półce:)

joola | 2017-12-09

Chyba nie chciałabym być księżniczką! Ciekawe co dalej...

| 2017-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2017

Maria Antonina, znana z historii, Królowa Francji i arcyksiężna austriacka jest raczej traktowana dość po łebkach. Wiemy, że do Francji przybyła z Austrii, została żoną Ludwika Augusta oraz podczas panowania jej męża wybuchła rewolucja francuska. Pusta, rozpieszczona i lekceważąca
problemy ludzi niższego stanu. Jednak mało kto zagłębia się w jej historię, aby poznać jej prawdziwy życiorys.
Jak sam tytuł wskazuje Marię Antoninę poznajemy jeszcze, gdy wraz z rodziną mieszka w Wiedniu. Matka nie przyłożyła się zbytnio do edukacji najmłodszej córki, która, wówczas, jako dziesięciolatka ma w głowie zabawy. Wszystko się zmienia gdy Maria Teresa Habsburg, cesarzowa Austrii i matka Marii Antoniny, postanawia wydać córkę za Ludwika Augusta, wnuka Ludwika XV, króla Francji. Wtedy przygotowanie córki do wyjazdu musi odbyć się w zawrotnym tempie. I już w wieku czternastu lat Maria Antonina przybywa do Wersalu, gdzie po raz pierwszy poznaje swojego męża. Jednak dlaczego oboje nie mogą...

Krasnalek | 2017-05-24
Przeczytana: 09 maja 2017

Do przeczytania tej książki zachęcił mnie film "Maria Antonina". Jest to pierwszy tom trylogii o lasach i życiu Marii Antoniny. Opowieść prowadzona w pierwszej osobie przez samą Marię Antoninę, wszystko widziane jej oczami, z jej odczuciami. W pierwszej części dowiadujemy się jak doszło do małżeństwa Marii Antoniny, przeżycia małej dziewczynki, która pewnego dnia dowiaduje się że zostanie żoną człowieka, którego nigdy nie widziała na oczy. Całość przygotowań małej księżniczki do objęcia tronu Francji w przyszłości. Aż w końcu małżeństwo i opuszczenie rodzinnego Wiednia. Wszystko świetnie opisane, bardzo dobrze się czyta, cudowne opisy.

Goszarda | 2017-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2017

Świetna!!!

Trochę żałuję, że najpierw wzięłam się za Józefinę, a później za Antoninę bo mam nie po kolei w dziejach Francji końca XVIIIw.... No, trudno...

Podobnie jak trylogia o Józefinie książka napisana w formie pamiętników, trudnej i skomplikowanej polityki brak (czego nie żałuję), czyta się jak powieść...
Opowieść rozpoczyna się momentem, kiedy mała Antonina dowiaduje się że ma zostać żoną delfina Francji, kończy śmiercią króla Ludwika XV.

POLECAM!!! POLECAM!!!

RudeCzytanie | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Nie zdarza mi się często, by po lekturze pierwszego tomu jakiejś serii od razu sięgać po kolejny. Widzę jednak, że tym razem będę musiała zrobić wyjątek. Całkowicie pochłonęła mnie ta lektura. Uwielbiam postać Marii Antoniny, przeczytałam kilka jej biografii, ale nigdy jeszcze nie spotkałam się z lekturą powieści obyczajowo-historycznej dotyczącej tylko jej postaci. Wciągająca, wspaniała, w żadnym momencie się nie nudzi. Lektura jak dla mnie idealna!

sonne16 | 2016-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Przyznam szczerze, że to moje pierwsze zetknięcie z powieścią historyczną i jestem zachwycona. Wcześniej myślałam, że powieści historyczne są po prostu nudne i nie dla mnie - bardzo się myliłam. Historia Marii Antoniny już od od pierwszych stron bardzo mnie wciągnęła i zainteresowała. Wkrótce sięgnę po II tom. Szczerze polecam nie tylko wielbicielom powieści historycznych ;).

Edit: Jestem świeżo po trzecim tomie i już wiem, że historia Marii Antoniny na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Fantastyczna trylogia!!

Dorota | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Bardzo, bardzo przyjemna lektura. Pierwsza część biografii, której narratorką jest bohaterka - sama Maria Antonina.
Jak pisze autorka, Juliet Grey, jej powieść jest wytworem fikcji ale wszystkie opisane wydarzenia są oparte na rzetelnie przebadanych faktach a większość listów na autentycznej korespondencji.
Pierwsza część trylogii to dzieciństwo Marii Antoniny, które szybko dobiega końca kiedy to jako dziesięciolatka dowiaduje się, że ma w niedalekiej przyszłości poślubić delfina Francji a co za tym idzie musi przejść całkowitą przemianę.
Czyta się szybko i z ciekawością. POLECAM i biegnę po II część :)