Madame Tussaud

Wydawnictwo: Sonia Draga
joly_fh

Inteligentna i ambitna Marie Tussaud zgłębiła sekrety tworzenia figur woskowych, pracując u boku wuja, który prowadzi Salon de Cire, wystawę na której można obejrzeć podobizny amerykańskiego ambasadora Thomasa Jeffersona czy rodziny królewskiej przy obiedzie. To tu paryżanie szukają nowinek na temat mody oraz politycznych plotek. Choć wiele osób głoduje, a większości Francuzów nie stać na chleb, wystawa Marie przynosi coraz większe dochody. Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji.

W książce Michelle Moran poznamy dzieje pięciu lat rewolucji, od wydarzeń, które do niej doprowadziły po rządy terroru, a także losy Marie Tussaud, której talent rzeźbiarski zachował do naszych czasów twarze bohaterów tamtej epoki, jak również niejednokrotnie ocalił jej życie.

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Monika | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

Michelle Moran pisze niezwykle zajmująco. Jej powieści o postaciach historycznych, które mnie interesują ("Heretycka królowa") dosłownie pożeram... Fenomen Autorki leży jednak gdzie indziej. Potrafi mnie niezwykle zająć postaciami historycznymi, które mnie nie interesują ("Druga cesarzowa").
Niestety, tym razem fenomen nie zadziałał... "Madame Tussaud" to zdecydowanie najsłabsza z Jej powieści... Nie wciągnęła mnie zupełnie.

ewula | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Na kartkach tej powieści poznajemy losy młodej,ambitnej,zaczynającej swoją karierę rzeźbiarską Marie Tussaud w chyba najtrudniejszych momentach jej życia.Przez Francję i życie Marie przetacza się rewolucja,trwa upadek monarchii i terror.Niezwykle fascynująca powieść historyczna,którą się czyta z wypiekami na twarzy!Polecam!!!

Katherina87 | 2013-11-29

Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii króla Ludwika XVI. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji.

Muzeum Figur Woskowych z ang. Madame Tussauds – muzeum figur woskowych znanych ludzi...

allison | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Napisana z rozmachem i bardzo wciągająca powieść - nie tylko o młodości słynnej założycielki muzeum figur woskowych, ale także o rewolucji francuskiej, która pokazana jest tu szczegółowo jako potwór pożerający w końcu własne dzieci.

Autorce udało się w bardzo przekonujący sposób oddać ducha epoki, jej obyczajowość, nastroje społeczne i polityczne, narastające niezadowolenie i bunty, które ostatecznie prowadzą do zburzenia Bastylii i zaprowadzenia nowych "porządków".
Zbliżającą się nieuchronnie rewolucję odczuwa się niemal fizycznie; towarzyszący bohaterom niepokój udziela się czytelnikowi, który - w odróżnieniu od postaci powieści - zna przecież finał wydarzeń. Często miałam wrażenie, że znajduję się w centrum wydarzeń i z zapartym tchem odwracałam kartki.

Bardzo ciekawie pokazana jest też postać tytułowej bohaterki. Poznajemy jej marzenia i lęki, ambitne plany zawodowe, które pozostają w konflikcie z życiem uczuciowym, przede wszystkim jednak śledzimy poglądy młodej Marie,...

Isadora | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Nowa powieść Michelle Moran była jedną z najbardziej przeze mnie wyczekiwanych premier tego roku. Autorka, która dotąd znakomicie sprawdzała się w starożytnych klimatach - wystarczy wspomnieć jej poprzednie książki opowiadające o losach staroegipskich królowych: Nefertiti, Hatszepsut czy Selene, córki Kleopatry - tym razem przenosi akcję powieści w czasy nowożytne, w krwawe realia Rewolucji Francuskiej, by opowiedzieć o burzliwym życiu innej niezwykłej kobiety o silnym charakterze i wyrazistej osobowości, znanej dziś na całym świecie założycielki Muzeum Figur Woskowych - madame Tussaud.

Akcja powieści toczy się w XVIII - wiecznej Francji, w ostatnich latach panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny. Rodzina Marie Grosholtz - bo tak brzmiało panieńskie nazwisko bohaterki - pochodzi ze Szwajcarii, ale to w Paryżu zaczyna odnosić największe sukcesy. Dziewczyna wraz ze swym wujem, Philippe Curtiusem, prowadzi Salon de Cire - wystawę, na której można obejrzeć woskowe podobizny sławnych...

monika | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 21 lipca 2015

Kolejne udane spotkanie z twórczością Michelle Moran. Tym razem autorka przenosi nas do Paryża w okresie wielkiej Rewolucji Francuskiej. Książka napisana z rozmachem, z bogatą galerią postaci historycznych, zaczynając od narratorki Marie Grolsholtz Tussaud - współtwórczyni pierwszego salonu postaci woskowych, przed Robespierra, Lafayetta, Dantona po mieszkańców dworu Ludwika XVI i Marii Antoniny. Świetnie oddany klimat dworu królewskiego, jak i nastrojów ówczesnych mieszkańców Paryża. Jednym słowem obowiązkowa lektura dla miłośników historii.

Aleksandra | 2017-05-05

"Wolność, równość, braterstwo"...

Michelle Moran umożliwiła swoim czytelnikom zagłębienie się w jednej z najbardziej znanych rewolucji - rewolucji francuskiej.

Autorka niezwykle realistycznie odmalowała XVIII-wieczną Francję oraz wydarzenia, mające miejsce podczas rewolucji. Chwilami miałam wrażenie jakbym przebywała w tamtym czasie w miejscach akcji z książki i jako postronny obserwator, niewidoczny przez bohaterów, przyglądała się rozgrywającym się wydarzeniom.

Michelle Moran wykazała się gruntowną wiedzą, nie tylko historyczną - z opisywanego okresu, ale również wiedzą na temat tworzenia figur woskowych.

Powieść szybko się czyta, a wtrącenia francuskich słówek nadają jej jeszcze więcej realizmu. Opowiada o sile w obliczu tragedii, o rozdarciu między obowiązkiem i pasją a miłością, o pragnieniu przetrwania - niemal za wszelką cenę i o złu, ogromnym złu, które jest w stanie zaserwować jeden człowiek drugiemu.

Zdecydowanie polecam!!!

książek: 1904

" Madame Tussaud " to bardzo dobrze napisana powieść historyczna.
Autorka ciekawie ukazała postać głównej bohaterki Marie Tussaud - twórczyni słynnych figur woskowych..Do tego świetnie nakreślony obraz rewolucji francuskiej ,z jej okrucieństwem i brutalnością.

Książka warta przeczytania !!!

LifeOnMars | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

"Madame Tussaud" wywołała we mnie dużo emocji. Odczucia podobne jak przy okazji "Łączniczek": co innego usłyszeć suche fakty, że odbyła się rewolucja, że ponad czterdziestu tysiącom ludzi obcięto głowy, a co innego przez kilkaset stron poznawać indywidualne historie Yachina, Camille'a, Johanna czy Lucille. Nawet, jeżeli są one podkoloryzowane na potrzeby powieści.

Choć minęło kilka dni odkąd skończyłam czytanie "Madame Tussaud", wciąż nie mogę wyjść z jej świata. To mi pokazuje, jak dużo dała mi książka.

"Rewolucja naprawdę uczyniła nas równymi. Teraz wszyscy jesteśmy biedni
i głodni i nosimy łachmany."

malaMi | 2013-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2013

Michelle Moran w swojej najnowszej powieści wprowadza czytelnika w świat XVIII – wiecznej Francji. Przepych i wystawne życie mieszkańców Wersalu, kontrastujące z biedotą paryskich mieszczan zostają ukazane z perspektywy Madame Tussaud, słynnej do dziś z tworzenia figur woskowych. Jej życie staje się niejako pretekstem do przedstawienia krwawych dziejów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która położyła kres panowaniu Ludwika XVI i Marii Antoniny.

Salon de Cire to miejsce, w którym można obejrzeć woskowe podobizny ważnych postaci ze świata polityki i kultury. Thomas Jefferson, La Fayette czy rodzina królewska przy obiedzie to tylko część ekspozycji salonu prowadzonego przez Philippa Curtiusa i jego siostrzenicę Marie Grosholtz. Salon usytuowany na Bulwarze du Temple cieszy się coraz większą popularnością odkąd Marie została nauczycielką królewskiej siostry – Madame Elżbiety. Stopniowo staje się on centrum informacyjnym dla trzeciego stanu, który właśnie ze scen przedstawionych za...