Okładka książki Madame Tussaud

Sonia Draga
typ
papier
joly_fh
7,63 (123 ocen i 27 opinii)

Opis książki

Inteligentna i ambitna Marie Tussaud zgłębiła sekrety tworzenia figur woskowych, pracując u boku wuja, który prowadzi Salon de Cire, wystawę na której można obejrzeć podobizny amerykańskiego ambasadora Thomasa Jeffersona czy rodziny królewskiej przy obiedzie. To tu paryżanie szukają nowinek na temat mody oraz politycznych plotek. Choć wiele osób głoduje, a większości Francuzów nie stać na chleb, wystawa Marie przynosi coraz większe dochody.
Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji. W książce Michelle Moran poznamy dzieje pięciu lat rewolucji, od wydarzeń, które do niej doprowadziły po rządy terroru, a także losy Marie Tussaud, której talent rzeźbiarski zachował do naszych czasów twarze bohaterów tamtej epoki, jak również niejednokrotnie ocalił jej życie.

źródło opisu: Sonia Draga,2013

Opinie czytelników
ewula | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Na kartkach tej powieści poznajemy losy młodej,ambitnej,zaczynającej swoją karierę rzeźbiarską Marie Tussaud w chyba najtrudniejszych momentach jej życia.Przez Francję i życie Marie przetacza się rewolucja,trwa upadek monarchii i terror.Niezwykle fascynująca powieść historyczna,którą się czyta z wypiekami na twarzy!Polecam!!!

Katherina87 | 2013-11-29

Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii króla Ludwika XVI. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji.

Muzeum Figur Woskowych z ang. Madame Tussauds – muzeum figur woskowych znanych ludzi z ro...

allison | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Napisana z rozmachem i bardzo wciągająca powieść - nie tylko o młodości słynnej założycielki muzeum figur woskowych, ale także o rewolucji francuskiej, która pokazana jest tu szczegółowo jako potwór pożerający w końcu własne dzieci.

Autorce udało się w bardzo przekonujący sposób oddać ducha epoki, jej obyczajowość, nastroje społeczne i polityczne, narastające niezadowolenie i bunty, które ostatecznie prowadzą do zburzenia Bastylii i zaprowadzenia nowych "porządków".
Zbliżającą się nieuchronnie rewolucję odczuwa się niemal fizycznie; towarzyszący bohaterom niepokój udziela się czytelnikowi, który - w odróżnieniu od postaci powieści - zna przecież finał wydarzeń. Często miałam wrażenie, że znajduję się w centrum wydarzeń i z zapartym tchem odwracałam kartki.

Bardzo ciekawie pokazana jest też postać tytułowej bohaterki. Poznajemy jej marzenia i lęki, ambitne plany zawodowe, które pozostają w konflikcie z życiem uczuciowym, przede wszystkim jednak śledzimy poglądy młodej Marie, która...

Isadora | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Nowa powieść Michelle Moran była jedną z najbardziej przeze mnie wyczekiwanych premier tego roku. Autorka, która dotąd znakomicie sprawdzała się w starożytnych klimatach - wystarczy wspomnieć jej poprzednie książki opowiadające o losach staroegipskich królowych: Nefertiti, Hatszepsut czy Selene, córki Kleopatry - tym razem przenosi akcję powieści w czasy nowożytne, w krwawe realia Rewolucji Francuskiej, by opowiedzieć o burzliwym życiu innej niezwykłej kobiety o silnym charakterze i wyrazistej osobowości, znanej dziś na całym świecie założycielki Muzeum Figur Woskowych - madame Tussaud.

Akcja powieści toczy się w XVIII - wiecznej Francji, w ostatnich latach panowania Ludwika XVI i Marii Antoniny. Rodzina Marie Grosholtz - bo tak brzmiało panieńskie nazwisko bohaterki - pochodzi ze Szwajcarii, ale to w Paryżu zaczyna odnosić największe sukcesy. Dziewczyna wraz ze swym wujem, Philippe Curtiusem, prowadzi Salon de Cire - wystawę, na której można obejrzeć woskowe podobizny sławnych ludzi....

" Madame Tussaud " to bardzo dobrze napisana powieść historyczna.
Autorka ciekawie ukazała postać głównej bohaterki Marie Tussaud - twórczyni słynnych figur woskowych..Do tego świetnie nakreślony obraz rewolucji francuskiej ,z jej okrucieństwem i brutalnością.

Książka warta przeczytania !!!

malaMi | 2013-07-08
Przeczytana: 06 lipca 2013

Michelle Moran w swojej najnowszej powieści wprowadza czytelnika w świat XVIII – wiecznej Francji. Przepych i wystawne życie mieszkańców Wersalu, kontrastujące z biedotą paryskich mieszczan zostają ukazane z perspektywy Madame Tussaud, słynnej do dziś z tworzenia figur woskowych. Jej życie staje się niejako pretekstem do przedstawienia krwawych dziejów Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która położyła kres panowaniu Ludwika XVI i Marii Antoniny.

Salon de Cire to miejsce, w którym można obejrzeć woskowe podobizny ważnych postaci ze świata polityki i kultury. Thomas Jefferson, La Fayette czy rodzina królewska przy obiedzie to tylko część ekspozycji salonu prowadzonego przez Philippa Curtiusa i jego siostrzenicę Marie Grosholtz. Salon usytuowany na Bulwarze du Temple cieszy się coraz większą popularnością odkąd Marie została nauczycielką królewskiej siostry – Madame Elżbiety. Stopniowo staje się on centrum informacyjnym dla trzeciego stanu, który właśnie ze scen przedstawionych za pomocą w...

grażyna | 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2013, Wymienione
Przeczytana: 2013 rok

W sumie to nie wiem co napisać o tej książce. Powiem tak książka napisana z rozmachem jednak jak dla mnie jest tu za dużo rewolucji francuskiej. Fakt, że znajdziemy tu hrabiego Lafayetta, hrabiego de Mirabeau oraz słynnego Robespierra, który publicznie występuje przeciw monarchii ale sama bohaterka ginie w gmatwaninie rewolucjonistów. Sama Maria Grosholtz - (Madame Tussaud) prowadzi wraz z "wujem" Curtiusem salon figur woskowych Salon de Cire. Jednocześnie jeździ uczyć księżniczkę Elżbietę (siostrę króla Ludwika XVI) tworzenia figur. Poznajemy także (bardzo pobieżnie) królową Marię Antoninę. Znajdziemy tutaj dość dużo opisów dotyczących rewolucji więc sympatykom - polecam

Edyta | 2013-10-28
Przeczytana: 26 października 2013

Książka dla każdego, kogo interesuje historia Francji u schyłku rządów Ludwika XVI oraz postać Marii Antoniny. Równie rzetelnie odtworzone dzieje rewolucji francuskiej, będącej niczym więcej jak zbrodnią bratobójstwa i ludobójstwa z Robespierrem na czele. Postać Mademe Tussauds ukazana w cieniu wydarzeń, subtelnie, delikatnie, aczkolwiek taki sposób przedstawienia jej osoby moim zdaniem jak najbardziej trafiony.

Muminka | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Zbeletryzowane biografie mają dla mnie szczególny urok. Nawet takie ramotki jak powieści Irvinga Stone'a o Jacku Londonie czy van Goghu. Tym chętniej zabrałam się za lekturę M. Moran. Czy było warto?
Książka odstraszyła mnie początkowo swoją objętością, ale szybko się czyta bo wciąga niesamowicie. Poznajemy losy rodziny Grosholtzów, w tym kobiety która przeszła do historii jako Madame Tussaud. jako jedna z niewielu kobiet swojej epoki miała wyuczony fach w ręku, a nawet zrobiła oszałamiającą karierę jako nauczycielka królewskich dzieci w Wersalu. Okres, który spędziła we Francji przed wybuchem rewolucji został skrupulatnie przedstawiony przez pisarkę mającą na koncie publikacje o Kleopatrze i Nefretete.
Akcja powieści zaczyna się w roku 1788, gdy panuje bieda, głód, a poczynania królowej i rzekoma rozrzutność rodziny królewskiej przysparza im coraz więcej wrogów. Tymczasem Marie jest świadoma różnych przedsięwzięć siostry króla, madame Elżbiety, która stara się wspierać biedotę. Rozruc...

Liza | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Tytułową bohaterką jest Marie Grosholtz, odznaczającej się talentem robienia figur oraz modeli twarzy z gliny. Jej wystawa figur woskowych- znanych postaci, którą prowadzi razem z wujem, przyciąga znamienitych widzów, na czym jej rodzina zarabia. W ich salonie (Salon de Cire) mają miejsce dysputy polityczne, mówi się o radykalnych zmianach. A czy wizyta królowej Marii Antoniny, oskarżanej o niemoralne czyny, przyniesie im reklamę na jaką mieli nadzieję? Ambicja (chce być znaczącą kobietą) zaprowadza Marie pomimo przestróg z rodziny na dwór królewski. A co jest złego w „kreowaniu” wizerunku królowej: dawaniu ludziom tego, co chcą zobaczyć? Plastyczne opisy pałacu- kontrast między przepychem a smrodem tłumu żebraków sprawiają, jakby czytelnik był „tam” wraz z bohaterką. Ciekawym fragmentem jest też jej wizyta u markiza de Sade, w więzieniu Bastylii. Marie aby go wyrzeźbić, chciała poznać o nim prawdę, wiedzieć do jakiej deprawacji mogą być zdolni ludzie.

Lecz autorka nie skupiła się wył...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto