Zmierzch Tudorów

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Philippa Gregory Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 14) powieść historyczna
The Last Tudor
2018-09-19
2017-08-08
Data 1. wydania:
2017-01-01
Urszula Gardner
Książnica
The Last Tudor
Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 14)
powieść historyczna
2018-09-19
Urszula Gardner
Inne

Oficjalne recenzje i

Ofiary królowej

[ 13 ] Link do recenzji

Jestem ogromną fanką twórczości Philippy Gregory, która prawdziwie zafascynowała mnie Anglią epoki Wojny Dwóch Róż i Tudorów. "Zmierzch" mnie nie zawiódł, aczkolwiek nieco przeszkadzało mi sportretowanie postaci królowej Elżbiety jako rozwydrzonej i kapryśnej dziewczynki na tronie.

Barwny i wciągający portret XVI-wiecznej Anglii.

To już ostatni tom serii ukazującej losy dynastii Tudorów. Nieletni król Edward VI umiera, schedę po nim przejmuje Joanna Grey.
Tymczasem Maria Tudor nie odpuszcza, próbuje zmusić ją do przejścia na katolicyzm. Ta odmawia. Zatem Maria posyła ją na szafot....

Największe zalety powieści: dokładne odzwierciedlenie realiów...

Uwielbiam wszystkie książki P. Gregory. Chyba obojętnie, co napisze - jestem zachwycona. Także i tym razem nie było rozczarowania. Serdecznie polecam :)

Zmierzch Tudorów nie jest może najbardziej porywającą z powieści Philippy Gregory, ale stanowi bardzo udane zwieńczenie cyklu. Jak zawsze autorka zachwyca doskonałym ujęciem realiów historycznych oraz zgrabnym spleceniem faktów i fikcji. Gorąco polecam wszystkim fanom gatunku, epoki oraz generalnie historii Anglii.
Pełna...

Bardzo ciekawie opisane losy sióstr 9-dniowej królowej Jane Grey: Katarzyny i Marii. Bardzo ciekawe historie, książka trzyma poziom. Można.

Najsłabsza z całego cyklu o Tudorach. W trzeciej części to nawet tak nudna,że ledwie doczytałam do końca. Miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, że wszystko już wcześniej zostało napisane, że ta część to już tylko eksploatowanie na siłę i dla kasy tematu: historia rodu Tudorów- psychopatycznych władców Anglii i ich najbliższej rodziny.
Niemniej nieustająco...

,,Zmierzch Tudorów” to powieść, która idealnie wpisuje się w myśl jaka towarzyszy powieściom Philippy Gregory, aby przybliżać życiorysy zapomnianych przez historię kobiet, a rzucać inne światło na wizerunek tych sławnych i uwielbianych. Choć reklamowana jako fabularyzowana biografia Jane Grey, wyznaczonej na królową przez swojego kuzyna Edwarda, skupia się bardziej na życiu...

Powieść historyczna Phillipy Gregory pt. "Zmierzch Tudorów" rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii. Opowiada o losach trzech sióstr Grey, bliskich spokrewnionych z dynastią Tudorów.

Joanna Grey przeszła do historii jako "dziewięciodniowa królowa". Została wniesiona na tron angielski w wyniku zmiany testamentu przez Edwarda VI, który nie chciał oddać swej władzy w ręce sióstr....

1. Bardzo przeciętna fabularyzowana książka historyczna.
2. Historia kilku lat życia 3 sióstr, które mogły zmienić świat, ale do tego nie doszło;
3. Bardzo podstawowe informacje historyczne, dość słabo oddana atmosfera dworu angielskiego. Ma się wrażenie, że decyzje zapadały gdzieś daleko a ludzie są szarpani przez zachowania mało zrównoważonych możnowładców;
4. Książka nic...

Ostatnia książka Philippy Gregory skupia się głównie na losach sióstr Joanny Grey, 9-dniowej królowej Anglii. I po raz kolejny powołała do życia mniej znane członkinie rodu królewskiego. Jak bardzo fantastyczny i zrodzony w wyobraźni autorki jest to obraz, wiedzą lepiej zawodowi historycy. Dla mnie jednak, zwykłej czytelniczki, ważne było zagłębienie się w tamte czasy,...

Dyskusje

• 2019