Zmierzch Tudorów

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Philippa Gregory Wydawnictwo: Książnica Cykl: Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 14) powieść historyczna
The Last Tudor
2018-09-19
2017-08-08
Data 1. wydania:
2017-01-01
Urszula Gardner
Książnica
The Last Tudor
Dynastia Plantagenetów i Tudorów (tom 14)
powieść historyczna
2018-09-19
Urszula Gardner
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Ofiary królowej

12 Link do recenzji

Uwielbiam wszystkie książki P. Gregory. Chyba obojętnie, co napisze - jestem zachwycona. Także i tym razem nie było rozczarowania. Serdecznie polecam :)

Zmierzch Tudorów nie jest może najbardziej porywającą z powieści Philippy Gregory, ale stanowi bardzo udane zwieńczenie cyklu. Jak zawsze autorka zachwyca doskonałym ujęciem realiów historycznych oraz zgrabnym spleceniem faktów i fikcji. Gorąco polecam wszystkim fanom gatunku, epoki oraz generalnie historii Anglii.
Pełna...

Bardzo ciekawie opisane losy sióstr 9-dniowej królowej Jane Grey: Katarzyny i Marii. Bardzo ciekawe historie, książka trzyma poziom. Można.

Najsłabsza z całego cyklu o Tudorach. W trzeciej części to nawet tak nudna,że ledwie doczytałam do końca. Miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, że wszystko już wcześniej zostało napisane, że ta część to już tylko eksploatowanie na siłę i dla kasy tematu: historia rodu Tudorów- psychopatycznych władców Anglii i ich najbliższej rodziny.
Niemniej nieustająco...

,,Zmierzch Tudorów” to powieść, która idealnie wpisuje się w myśl jaka towarzyszy powieściom Philippy Gregory, aby przybliżać życiorysy zapomnianych przez historię kobiet, a rzucać inne światło na wizerunek tych sławnych i uwielbianych. Choć reklamowana jako fabularyzowana biografia Jane Grey, wyznaczonej na królową przez swojego kuzyna Edwarda, skupia się bardziej na życiu...

Powieść historyczna Phillipy Gregory pt. "Zmierzch Tudorów" rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii. Opowiada o losach trzech sióstr Grey, bliskich spokrewnionych z dynastią Tudorów.

Joanna Grey przeszła do historii jako "dziewięciodniowa królowa". Została wniesiona na tron angielski w wyniku zmiany testamentu przez Edwarda VI, który nie chciał oddać swej władzy w ręce sióstr....

1. Bardzo przeciętna fabularyzowana książka historyczna.
2. Historia kilku lat życia 3 sióstr, które mogły zmienić świat, ale do tego nie doszło;
3. Bardzo podstawowe informacje historyczne, dość słabo oddana atmosfera dworu angielskiego. Ma się wrażenie, że decyzje zapadały gdzieś daleko a ludzie są szarpani przez zachowania mało zrównoważonych możnowładców;
4. Książka nic...

Ostatnia książka Philippy Gregory skupia się głównie na losach sióstr Joanny Grey, 9-dniowej królowej Anglii. I po raz kolejny powołała do życia mniej znane członkinie rodu królewskiego. Jak bardzo fantastyczny i zrodzony w wyobraźni autorki jest to obraz, wiedzą lepiej zawodowi historycy. Dla mnie jednak, zwykłej czytelniczki, ważne było zagłębienie się w tamte czasy,...

„Zmierzch Tudorów” to już kolejny a zarazem ostatni tom cyklu Tudorowskiego traktującego o kobietach tego rodu. Jak uprzednio wydane „Trzy siostry, trzy królowe” i tu mamy do czynienia z trzema bohaterkami. Tym razem są to siostry Grey. Joanna, Katarzyna i Maria. Autorka każdej z nich z osobna poświęca czas.
Choć początkowe losy sióstr, właściwie jakby pisane przez kalkę,...

Pierwsza część - o Joannie, jest całkiem interesująca. Druga, o Katarzynie, zaczyna nużyć, a trzecia, o Marii - jest po prostu nudna. Nie jest to moja ulubiona książka z Cyklu Tudorowskiego Gregory.

Dyskusje

• 2019