Najnowsze artykuły
Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniLubimyCzytać1Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać1Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
David Starkey

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/David_Starkey
4
6,9/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Urodzony: 03.01.1945
Brytyjski historyk oraz osobowość radiowa i telewizyjna. Jako badacz jest specjalistą w zakresie historii ustroju politycznego Wielkiej Brytanii, a także jednym z najpoczytniejszych autorów piszących o Tudorach. W mediach znany jest jako scenarzysta i prezenter seriali dokumentalnych telewizji Channel 4, jak również wzięty panelista w programach społeczno-kulturalnych.
6,9/10średnia ocena książek autora
342 przeczytało książki autora
773 chce przeczytać książki autora
11fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2007
Monarchy: England and Her Rulers from the Tudors to the Windsors
David Starkey
7,3 z 3 ocen
18 czytelników 0 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Królowe: Sześć żon Henryka VIII David Starkey 
7,1

Jeśli chodzi o biografie postaci historycznych to od zawsze ceniłam sobie wydawnictwo Rebis.
Ich książki to dla mnie gwarancja ciekawej lektury napisanej rzeczowym i zrozumiałym językiem. To opowiedziane historie o postaciach historycznych a nie naukowe rozprawy gdzie 1/3 książki stanowią przypisy.
Ta pozycja absolutnie nie odbiega od wysokiego standardu. Myślę że serial "Dynastia Tudorów" wielu zaostrzył apetyt aby przyjrzeć się bliżej postaci Henryka VIII.
To obraz króla opowiedziany przez pryzmat jest związków małżeńskich (sześciu) jednak nie pomijający reszty aspektów związanych z jego panowaniem (polityki, życia dworskiego, kontaktów międzynarodowych).
Wielu Henryk VIII kojarzy się z rozpasanym erotomanem który żeniąc się tyle razy zaspakajał własną chuć. W tej książce autor stara się nam pokazać że jego motywacją i celem który realizował "po trupach" (dosłownie) była chęć zapewnienia ciągłości dynastii i spłodzenie męskiego potomka.
Katarzyna Aragońska, była jego żoną najdłużej ale nie urodziła mu syna, podobnie Anna Boleyn która nie dość że nie powiła męskiego potomka to przez swoja nierozważna postawę (beztroska, intrygi i brak wyczucia w stosunkach na dworze) została ścięta.
Zadanie wypełniła Jane Seymour ale synek był wątłego zdrowia a królowa zmarła przy porodzie.
Wydaje mi się że to był moment przełomowy jeśli chodzi o Henryka. Z jednej strony pogrążony w rozpaczy po stracie żony a z drugiej gdzieś tam z nadzieję że jednak syn przejmie tron kolejne małżeństwa traktował jako obowiązek króla i przyjemność na "stare lata".
Autor stara się ukazać Henryka VIII nie jako okrutnika i playboya ale jako osoby która dba o przedłużenie rodu. Poza tym widzimy człowieka chorego, cierpiącego praktycznie całe życie ból fizyczny (liczne choroby, nie gojąca się rana) a przez to nadpobudliwego, drażliwego i zmiennego w nastrojach.
To prawda że nie wszystkim żonom autor poświęca tyle samo uwagi ale to też kwestia dostępności materiałów i źródeł historycznych oraz faktu iż cztery ostatnie małżeństwa trwały naprawdę krótko a największy wpływ na bieg historii Anglii miały związki z Katarzyną i Anną.
Ja jestem pod ogromnym wrażeniem tej publikacji. Zachęcam do lektury nie tylko pasjonatów historii.
Królowe: Sześć żon Henryka VIII David Starkey 
7,1

W zasadzie ta książka powinna mieć tytuł "Anna Boleyn, trochę o Katarzynie Aragońskiej i wspomnienie o reszcie żon". Gdyby wyciąć całość poświęconą Annie Boleyn to śmiało mogłabym powiedzieć, że jest to najlepsza książka historyczna z jaką miałam do czynienia. Napisana jest tak lekko, że nawet nie wiem kiedy przewracałam kolejne strony, co przy tak opasłym tomisku historycznym przepełnionym faktami jest wręcz zaskakujące. Mimo to, jestem rozczarowana przede wszystkim tym, że tak niewiele miejsca autor poświęcił Annie Kliwijskiej, Katarzynie Howard i Katarzynie Parr. Czytając ich historie czułam niedosyt i o ile rozumiem, że nie ma o nich tylu informacji ani ich życie nie było tak fascynujące jak Anny Boleyn, o tyle nie potrafię pozbyć się wrażenia, że jednak tego było za mało i niemożliwe aby nie dało się napisać na ich temat więcej.
Sama część poświęcona Annie Boleyn jest zwyczajnie nudna. Rozumiem, że to ta królowa, która zrobiła w Anglii najwięcej zamieszania i wiele rzeczy trzeba wyjaśnić aby zrozumieć proces reformacji, czyny Henryka i ogólną sytuację w kraju, ale nie zmienia to faktu że sięgając po książkę zatytułowaną "Królowe. Sześć żon Henryka VIII" spodziewałam się, że autor będzie bardziej trzymał się narzuconego tematu. Czytanie o wszystkich ministrach, przeciwnikach, zwolennikach i spiskowcach było męczące, szczególnie gdy chciało się po prostu przeczytać coś stricte o Annie.
Jestem też zaskoczona tym w jaki sposób ukazana została Joanna Seymour. Do tej pory czytałam o żonach Henryka przeważnie powieści historyczne, gdzie ta królowa została wykreowana na miłą, dobrą, kochaną i cudowną żonę bez skazy. Książka Davida Starkeya natomiast przedstawia jej zupełnie inny obraz, co jedynie podsyca moją ciekawość aby dowiedzieć się o niej więcej.
Podsumowując, uważam, że jest to bardzo dobra książka, która choć obfituje w fakty historyczne mniej lub bardziej ciekawe to czyta się przyjemnie. Dzięki niej odkryłam zupełnie inne spojrzenie na Joannę Seymour. Zawiedziona jestem jedynie tym, że tak poskąpiono zainteresowania ostatnim żonom Henryka a rozwleczono historię Anny.