Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Orb Books
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
gene wolfe peace
angielski

Originally published in 1975, Peace is a spellbinding, brilliant tour de force of the imagination. The melancholy memoir of Alden Dennis Weer, an embittered old man living out his last days in a small midwestern town, the novel reveals a miraculous dimension as the narrative unfolds. For Weer’s imagination has the power to obliterate time and reshape reality, transcending even death itself. Powerfully moving and uncompromisingly honest, Peace ranks alongside the finest literary works of our time.

źródło opisu: http://us.macmillan.com/peace/GeneWolfe

źródło okładki: http://us.macmillan.com/peace/GeneWolfe

Rewolwerowiec | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Bardzo niepokojąca książka, pozornie zwyczajne wspomnienia z przeszłości (?) kryją w sobie znacznie więcej niż by się mogło wydawać. O ile sama lektura jest całkiem przyjemna to już jej interpretacja stanowi spore wyzwanie. Nie jestem do końca pewien czy mu podołałem, za jakiś czas pokuszę się o ponowne przeczytanie choć z reguły tego nie robię... Z jednej strony, tej bardziej zwyczajnej, poznajemy nostalgiczną historię starego człowieka, momentami może wydawać się ona wręcz nużąca, z drugiej natomiast... Cóż. Czułem się, jakby bohater oprowadzał mnie po swoich sennych wizjach. "Pokój" nie jest łatwą lekturą co nie zmienia faktu, że ma w sobie jakąś dziwną, hipnotyczną siłę. Satysfakcjonuje równie bardzo, co zdumiewa. Koniec końców warto przeczytać i spróbować rozgryźć tę książkę.
P. S. Świetna okładka, 'przydatne' posłowie Gaimana i kilka zdań dających bezsprzeczny dowód kunsztu autora.

książek: 1922
agn | 2015-05-21
Na półkach: Przeczytane, Mo., 2015
Przeczytana: 20 maja 2015

Książka zupełnie do mnie nie trafiła. Już po kilku pierwszych stronach zaczęła mnie nużyć, ale ponieważ na lc ma dobre opinie, postanowiłam dać jej szansę i przeczytać do końca. Powoli, nie spiesząc się, jak radzili inni czytelnicy w swych opiniach.
Książka miejscami mnie wciągała, czasem mi się przysypiało, innym razem nie rozumiałam o co chodzi i czego dotyczą dane fragmenty/rozdziały i jak się mają do całości.
Być może po drugim przeczytaniu więcej bym zrozumiała i bardziej bym doceniła to dzieło, ale szczerze mówiąc szkoda mi czasu na powrót do tej lektury.

kasandra_85 | 2014-01-30
Przeczytana: styczeń 2014

Ciacho | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Gdzieś w USA, w miasteczku Cassionsville, stoi najstarszy dom na świecie, a w nim mieszka niezwykły stary człowiek, który opowiada nam swoje historie i wyjawia w trakcie ich relacjonowania, że potrafi mieszać w czasie i poruszać się w nim tak swobodnie, jak tylko sobie zażyczy.

"Pokój" to kolejna pozycja z Uczty Wyobraźni wymagająca od czytelnika uwagi i skupienia, i jeszcze wskazane jest przy tym włączyć myślenie. Wolfe jest bowiem gawędziarzem jak Neil Gaiman, który jest autorem posłowia do tej książki (zresztą nie bez powodu), i widać to wyraźnie już po przeczytaniu pierwszy stron. Ładne słownictwo, zdania bardzo rozbudowane i złożone, nierzadko osiągają pół strony, zanim autor wstawi kropkę - tutaj należą się wielkie brawa dla tłumaczki, bo tak bogata interpunkcja występująca w jednym tylko zdaniu, zapewne wymagała od niej nie lada precyzji i gimnastyki, żeby się w tym nie pogubić - pełno anegdot i przede wszystkim symboliki, której wychwycić w całości chyba za pierwszym razem...

Piotr_M | 2017-05-07

“Pokój” jest na pewno jedną z tych lektur, które ciężko w pełni docenić po jednym przeczytaniu (pomimo zaledwie nieco ponad 230 stron). Na pierwszy rzut oka jest to opowieść schorowanego, starszego mężczyzny Aldena Weera, potrafiącego manipulować wspomnieniami. Przytacza nam on różne anegdoty ze swojego życia – od dzieciństwa aż po starość. Ot zwykła historia z elementami fantastycznymi. Ale czy na pewno? Momentami czytając książkę Wolfe’a, można odnieść wrażenie, że “coś tu jest nie tak” (nie bezpodstawnie), ale trudno powiedzieć, co dokładnie. Co tak naprawdę kryje się w historii Weera?

Uważam, że warto zwrócić uwagę na oryginalny tytuł powieści – “Peace”. Nie oznacza on pomieszczenia (a wiele razy można odnieść wrażenie, że Alden oprowadza na nas po “pokojach” swojego życia), a sytuację, stan, kiedy panuje spokój, nie ma przemocy etc. Jest to według mnie klucz, do odkrycia drugiego (zdecydowanie bardziej mrocznego) dna powieści i odczytania jej tak, jak chciał tego autor...

jatymyoni | 2014-11-10
Przeczytana: listopad 2014

Niezwykła, zaskakująca książka dziejąca się jakby między snem i jawą, gdzie czas nie obowiązuje. Bo czy czas tak dużą rolę odgrywa we wspomnieniach? Coś było kiedyś, dawno, a może było inaczej? Zostają tylko jakieś przedmioty i wspomnienia. Może przechodzimy przez pokoje naszego życia aby osiągnąć pokój z samym sobą i siebie pojąć. Jest to książka do której wrócę, bo warto.

Zbyszek | 2014-02-09

Nie wiem od czego zacząć. Tyle we mnie pozytywnych emocji i wrażeń. Wróciłem do czytania w ogóle, także fantastyki i do pisania recenzji na tym blogu, właściwie zapisu wrażeń, przemyśleń, interpretacji. I od razu trafiła mi się znakomita książka. Nie był to jednak przypadek, takim szczęściarzem to ja niestety nie jestem. Znałem autora, przeczytałem jakiś czas temu kilka jego powieści oraz opowiadań i miałem jakieś dziwne przeczucie, że się nie zawiodę. Nie dlatego, że, jak napisano na okładce książki, Gene Wolfe został nazwany przez "The Denver Post" jednym z "olbrzymów SF" i wielokrotnie zdobywał najważniejsze nagrody, w tym Nebula, Hugo i World Fantasy. Powód był inny. Zobaczyłem okładkę, przeczytałem kilka pierwszych zdań i zachwyciłem się.

"Pokój" Gene'a Wolfe'a został wydany przez Wydawnictwo Mag w znakomitej serii Uczta Wyobraźni prezentującej fantastykę z najwyższej półki. Na pierwszy "rzut oka" książka ta sprawia wrażenie, może nie zwykłej, ale jednak powieści obyczajowej....

miqa | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

Gene Wolfe, jest czołowym pisarzem Amerykańskim, urodzonym 7 maja 1931 roku i zamieszkałym w Nowym Jorku. Najbardziej znany za serie książek “Księga Nowego Słońca” (“The Book of the New Sun”) i “Księga Długiego Słońca” (“The Book of the Long Sun”). Książka “Pokój” jest pierwszą pełnowymiarową powieścią, uznaną za dowód geniuszu autora, wielokrotnie nagradzanego w kategoriach literatura fantastyczna i science-fiction, takimi nagrodami jak Nebula, Hugo i World Fantasy.
“Pokój” jest pierwszą powieścią autora, którą miałam okazję czytać i którą uświetnia posłowie autorstwa Neila Gaimana. Książka została wydana w niezwykłej serii łączącej powieści nadzwyczajne, unikatowe, poruszające, o przepięknych okładkach – “Uczta Wyobraźni”.

Alden Dennis Weer, człowiek zagadka, żyjący “w czasach, kiedy (…) wszyscy pozostali są martwi”. Podstarzały wiekiem mężczyzna mieszka w małym miasteczku na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych. Główny bohater, jednocześnie narrator, prowadzi czytelnika po...

Piotrek Szczęsny | 2014-01-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Bardziej rady niż opinie:
Czytać więcej niż jeden raz, historie opowiadane w przez bohaterów książce nie są tylko literackim popisem, odnoszą się do postaci, Ufajcie w 100% narratorowi, ale nie polegajcie w 100% na nim, przecież może się czegoś wstydzić, albo coś ukryć przed wami ? ;) Lektura ksiązek Wolfe wymaga cierpliwosci i wytrwałości aby w pełni docenić jego ksiązki. Każda część ksiązki jest ważna.

Najważniejsze pytanie : Czym jest dom Aldeena ? :)
i jego Pokoje?

Jeżeli ktoś chciałby podyskutować o treści, chetnie podyskutuje i odpowiem na pytania :).

addam23 | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Niezwykła książka. Pierwszą myślą po jej przeczytaniu jest... 'muszę przeczytać to raz jeszcze'.
Dziwnie się ją czytało. Na początku wydawała mi się odrobinę nużącym eksperymentem literackim. Sam jednak nie wiem kiedy totalnie mnie wciągnęła.
Opowieść snuta przez autora jest dziwna, wielowarstwowa z pomieszaną chronologią, pełna niedopowiedzeń, szkatułkowych konstrukcji... Na koniec ma się 1001 pomysłów na interpretację tego wszystkiego. Od całkiem zwykłych, po rozmaite fantastyczne koncepcje.

Książka wymagająca i męcząca, ale która zapamięta się na całe życie.