Nakręcana dziewczyna

Wydawnictwo: Mag
The Windup Girl
Nakręcana dziewczyna
Oceansoul

Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010 To najbardziej oczekiwana powieść fantastyczna roku. Bacigalupi czerpie pomysły ze swoich wielokrotnie nagradzanych opowiadań i je rozwija, badając je głębiej i dokładniej niż dotąd. Wyniki są imponujące. Już nigdy nie da się patrzeć na przyszłość tak samo, jak przedtem. ...

Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010
C. C. Finlay, autor serii “Traitor to the Crown”.

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki.
W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2013

źródło okładki: http://mag.com.pl/

słoneczko | 2017-02-27
Przeczytana: 24 lutego 2017

Polecona przez znajomego. Pozytywnie zaopiniowana na LC. Przeczytałem, nie zawiodłem się.
Sam początek może nie porywa, ale im dalej, tym lepiej.
Książka ciekawa, intrygująca, a czasami zbyt realistyczna. Zmusza do refleksji.
Do czego może nas doprowadzić rozwój współczesnej techniki, coraz większa szybkość i dynamika naszego życia oraz rosnące z dnia na dzień nasze zachcianki. Czy nas to nie zgubi?.
Przyszłość pokazana jest tak realnie, a zarazem w sposób czasami twardy i brutalny, że wręcz przeraża.
Dominacja wielkich korporacji, powolny koniec zasobów naturalnych, szalejące coraz to nowe choroby - przecież to nie fantastyka. To się dzieje na naszych oczach.
Jesteśmy najwyżej w łańcuch pokarmowym.
Nic nam nie zagraża.
Czy aby na pewno?.
Największym wrogim człowieka stają się jego wynalazki, szczególnie te stworzone dla zaspokajania kaprysów jako zabawki, które zwracają się przeciwko swoim twórcom.
Minusy. Trochę irytuje wplecenie w tekst zbyt dużej ilości tajskich słówek, co...

kasandra_85 | 2013-03-29
Przeczytana: marzec 2013

Mandriell | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

„WIRUS HOMO SAPIENS”

„Na planecie ziemia bakteria homo sapiens
emituje trujący jad
Na planecie ziemia bakteria homo sapiens
kosmosu harmonię zmienia w nieład…”*

Ludzie to najpodlejsza istota, jaka kiedykolwiek zrodziła się na naszej planecie. Nawet karaluchy czy inne trwające już miliony lat stworzenia nie były, nie są i nie będą w stanie wyrządzić tyle krzywd i spustoszenia wszędzie, gdzie tylko znajdzie się ku temu sposobność.
Z podobnego wniosku wyszedł Paulo Bacigalupi, tworząc swoją „Nakręcaną dziewczynę”. W wyniku destrukcyjnych działań człowieka, globalne ocieplenie wzrosło na taką skalę, że większość znanego nam świata dołączyła do słynnej Atlantydy. Miejsca, które pozostały ponad poziomem mórz są przeludnione i wyniszczone licznymi eksperymentami bądź wojnami biologicznymi. Znana nam flora i fauna w znacznej większości nie istnieje bądź jest zarażona licznymi mutującymi chorobami. Jakby tego było mało, powstały firmy modyfikujące kod genetyczny praktycznie wszystkich...

vattghern76 | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

ŚWIETNIE napisana i opowiedziana historia umiejscowiona w Tajlandii przyszłości.

Przyszłości, w której świat znów jest skurczony na wskutek potężnego, globalnego krachu energetycznego, w którym szerzą się co raz to nowe i szybciej zabijające choroby, gdzie żywność jest skażona, a większość znanej nam fauny wyginęła.

"Nakręcana Dziewczyna" rozwija się dosyć powoli. Autor odkrywa nam swój świat przedstawiony po trochu i systematycznie, w realistyczny, piękny oraz wysmakowany sposób. Choć "okoliczności tamtejszej przyrody" takowe nijak nie są.

ZNAKOMITA fantastyka! Klimaty nie moje niestety, stąd chwilami jakoś mi się ta lektura nadzwyczaj ciągnęła, acz pełen jestem uznania dla pióra Bacigalupiego. REWELACYJNE! POLECAM!

Stebbins | 2014-08-22

"Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010" głosi napis na okładce.
Spodziewałem się chyba że będzie to jedna z najlepszych książek jakie dane mi było przeczytać.
Nie jest to jedna z najlepszych książek jakie dane mi było przeczytać, nie zaliczę jej nawet do TOP 10, jednak urzekająca jest to powieść, posiadająca wiele zalet.
Zanim jednak o zaletach, najpierw o tym co mnie irytowało...

Przez pierwsze sto stron ciężko było mi się przebić. Bardzo ciężko.
Przede wszystkim przez język,a dokładnie przez azjatyckie słówka wklejone w zdania.
Bywały takie fragmenty że w zdaniu składającym się z 10 słów rozumiałem ...może ze cztery?
Poza tym sama akcja powieści na początku nie porywa i czytelnikowi takiemu jak ja trochę ciężko to wszystko szło.
Jeszcze około 1/4 książki nie wiedziałem kto w niej jest pozytywnym a kto negatywnym bohaterem.

Pomimo tych minusów, pierwszą podstawową pozytywną rzeczą jaką mogę napisać o "Nakręcanej dziewczynie" jest to ...że jest znakomicie napisana! ;)
Kiedy...

| 2013-02-02

Nie mamy tutaj (przedstawionego) dokładnego-charakterystycznego (czyli wiekie BUM itp.) początku ani szczęśliwego (Paolo nie zna słowa Happy endu) zakończenia...

Brak u Bacigalupiego przerysowania oraz postaci na wyrost. Druzgocący realizm (okraszony twardym, brudnym lecz szczerym językiem) wymieszany jest z elementami fantastycznymi.

Autor niezwykle ciekawie i dokładnie (to dość długa - ok 600 stronicowa przygoda) przedstawia niedaleką przyszłość; przyszłość zrujnowaną przez zmiany klimatu, braki surowcowe, podnoszenie się oceanów oraz nieustające ataki ze strony zwalczających się polityczno-bojowych frakcji, jak i niebezpieczne dla roślin i ludzi (ciągle mutujące) wirusy.

Tytułowa NAKRĘCANKA jest natomiast sztucznie stworzoną ludzką zabawką; podobnie jak sama książka daje wiele trudnej przyjemności, za którą trzeba zapłacić odrbinką własnych refleksyjnych myśli oraz wartościowym czasem... (tylko czy warto?!)

Według mnie nawet bardzo...

Efektowna i "pogodna" okładka jest...

Monika | 2016-09-10
Przeczytana: 24 lipca 2016

Nie lubię fantastyki. Czasem sięgam jednak po książki, których teoretycznie nie powinnam polubić, gdyż czasem takim właśnie książkom udaje się mnie pozytywnie zaskoczyć.
Niestety, "Nakręcana..." mnie nie zaskoczyła, jedynie znudziła.
Nie moja bajka.

miqa | 2013-05-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 maja 2013

W „Nakręcanej dziewczynie” Bacigalupi przedstawia futurystyczną wizję świata, która niestety jest bardzo ponura. Akcja rozgrywa się w Królestwie Tajlandii, na kontynencie, który jest bliski pisarzowi. Tajlandia jest krajem, który jako jeden z nielicznych jakoś jeszcze prosperuje po tym jak globalne ocieplenie w drastyczny sposób podniosło poziom wód, eksperymenty genetyczne wyniszczyły wiele roślin i zwierząt, energia nieodnawialna jest u krańca wyczerpania, a do magazynowania jej używa się skomplikowanych sprężyn. Firmy kaloryczne zdominowały rynek, w laboratoriach co chwilę produkowane są nowe odmiany chorób i szkodników, a technika, paradoksalnie, wyraźnie się cofnęła.

[ Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/05/03/320-nakrecana-dziewczyna-paolo-bacigalupi/ ]

Angelika | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: wrzesień 2013

Paolo Bacigalupi to autor, który całkiem niedawno zdobył moją sympatię powieścią „Złomiarz”. Mimo kilku drobniejszych mankamentów byłam usatysfakcjonowana lekturą i czym prędzej chciałam poznać resztę jego książek. Akurat pod ręką miałam „Nakręcaną dziewczynę”, debiutancką powieść Bacigalupiego, która zdobyła kilka słynnych i cenionych nagród, m.in. Nebulę i Hugo 2010. Zachęcona zarówno uznaniem krytyków, recenzentów, jak i zwykłych czytelników, bez zbędnego gdybania i niepotrzebnych obaw, od razu zabrałam się za czytanie.

Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Uchodząc za dyrektora fabryki sprężyn, tak naprawdę przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu warzyw i owoców, które już dawno zostały uznane za wymarłe. Pewnego dnia spotyka tam Emiko - prześliczną Japonkę, która w rzeczywistości jest nakręcanką, wyprodukowaną po to, by spełniać zachcianki bogaczy. Zalicza się ona do Nowych Ludzi - żołnierzy, niewolników i maskotek do...

Hubert Igliński | 2015-01-24
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Po latach Ekspansji (okres, w którym obecnie wciąż żyjemy) nastąpił czas Zapaści, w którym wyczerpały się zasoby ropy, a naszą planetę zaczęły trawić wojny i rozliczne plagi, których można się tylko domyślać ze strzępów informacji przemycanych tu i tam. Akcja książki toczy się w Bangkoku otoczonym wałami chroniącymi miasto przed zalaniem wodami oceanu, którego poziom podniósł się znacznie w wyniku ocieplania klimatu. Fabuła rozgrywa się w okresie, nazwijmy ją, nowej normalizacji, w którym energia czerpana jest z metanu uzyskiwanego dzięki kompostowaniu wszystkiego co się da, również zmarłych ludzi oraz z resztek węgla, który jest jednak bardzo limitowany i jego spalanie objęte monstrualnie wysokimi opłatami. Nie ma prądu, dlatego królują sprężyny, które dostarczają energię nakręcanym skuterom, czy łodziom, ale i one są rzadkie, bo dominującym środkiem transportu są rowery, a transport powietrzny zapewniają sterowce (choć czym one są zasilane tego autor nie przekazał, bo niestety...