Trojka

2011-04-08
2011-04-08
9788374802048
Wojciech Szypuła

Okładka książki Steampunk Bill Baker, James P. Blaylock, Molly Brown, Stepan Chapman, Ted Chiang, Paul Di Filippo, Mary Gentile, Rick Klaw, Jay Lake, Joe R. Lansdale, Ian R. MacLeod, Jess Nevins, Rachel Pollack, Neal Stephenson, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, praca zbiorowa
Steampunk Bill Baker, James P...
Okładka książki Science Fiction Story-Reader 16 Jörn J. Bambeck, Gisela Bulla, Karl-Ulrich Burgdorf, Stepan Chapman, Reinmar Cunis, Peter Ebersberger, Guido Eekhaut, Joachim Grünhagen, Christian Haderer, Ronald M. Hahn, Georges Hausemer, Malte Heim, Heidi Kluge, Harald K. Kühlsmann, Jürgen Lehnart, Richard A. Lupoff, Bernd Mayer, Taku Mayumura, Michael Morgental, Werner Münchow, Thomas Parczik, Lutz Rathenow, Rafael Sánchez Ferlosio, Gheorghe Săsărman, Lothar Streblow, Bob Van Laerhoven, John Varley, Vernor Vinge, Dietrich Wachler, Jörg Weigand, Adam Wiśniewski-Snerg, Hans Zakel, Diethard van Heese
Science Fictio... Jörn J. Bambeck, Gi...

Wyjątkowa, oniryczno-psychodeliczna, lekko poetycka, pełna symbolizmu, z cudownie wykreowanymi światami. Uwielbiam, kiedy przeżycia bohaterów są opakowane w coś na kształt baśni-metafory. Dawno nie byłam tak rozczarowana jak przy zakończeniu, jednak i tak za sam pomysł autor zasługuje na 10.

Książka przy której mocno się męczyłem i do jej skończenia musiałem się zmusić.Historia mocno chaotyczna, nie można było rozpoznać tego co dzieje się na prawdę a co dzieje się tylko w głowie bohaterów.Sami bohaterowie mało interesujący niemalże nijacy. Całość to lekki przerost formy nad treścią.

Oto autor wielu opowiadań i tylko jednej (sic!) powieści. Czemu tylko jednej, i to napisanej dopiero kilka lat przed pięćdziesiątką? Może dlatego, że zawarł w niej całe swoje rozumienie człowieka i ludzkości, że pokazał w niej wszystko, co działa - i spaja, i rozsadza - w rodzinie, że dał wyraz swojej rozpaczy wynikającej z rozpadu świata i człowieka (rozpadu osobowości przy popadaniu w obłęd i rozpadu wskutek niszczącego działania tzw. postępu) oraz swojej nadziei, że nie ma takich zgliszcz, na których nie mogłoby wyrosnąć nowe, odnowione, oczyszczone w ogniu zagłady.
Sądzę, że ta powieść działa na czytelnika przede wszystkim na poziomie nieświadomym, i że działa mocno, chociaż powoli, przed długi czas po zakończeniu lektury. To możliwe także dzięki wspaniałemu tłumaczeniu Wojciecha Szypuły. Jestem wdzięczny autorowi, tłumaczowi i wydawnictwu za tę wyprawę po moje niewiadome, tym niemniej niewątpliwie złote runo.

Wielkie, ogromne rozczarowanie. Forma wyznaczająca treść, do tego się ten surrealistyczny rzyg sprowadza. Najgorsza pozycja z UW jak do tej pory, powinna raczej się znaleźć w serii Męki Wyobraźni. Ponad miesiąc mordęgi z 240-stronami powieści, która niestety okazała się od początku do końca zamierzonym przerostem formy nad treścią. W sumie to nie wiem, co właśnie skończyłem czytać. Momentami "Trojka" jest takim bełkotem, że oczy bezwładnie przesuwają się po słowach, bez refleksji nad sensem treści, bez związku z czymkolwiek. Ot czytam słowa, pozlepiane w zdania, które w osobnych rozdziałach mają może jeszcze sens (ale nie zawsze),ale całościowo to ni przypiął, ni przyłatał.
Zakończenie oczywiście coś tam wyjaśnia, ale nie tego że powieść jest o jakieś 150 stron za długa, przy zaledwie 240 stronach całkowitej objętości.
Całość składa się z jakby snów, Chapman tworzy ocean fantasmagorycznych wizji wszelakich, częstując czytelnika czym się da - światem ludzi-ryb, apokalipsą wojny plazmowej, wędrówką maszyny, człowieka i dinozaura przez bezimienną pustynię, inwazją pożeraczki ciał, umierającą pozytywką, której "wnętrze jest większe od zewnętrza", czy też robotem eksterminującym robale, a przy okazji i całe otoczenie włącznie z gospodynią. Nic się tutaj kupy nie trzyma, treść jest podporządkowana formie, zakończenie niczego nie wyjaśnia (no bo też nie miało wyjaśniać, tutaj od początku do końca musiał być eksperyment literacki, bo inaczej by nie wyszedł). Nie lubię takich książek, nie lubię, kiedy treść jest podporządkowywana formie, kiedy to forma decyduje o istocie rzeczy. Dlatego właśnie ta powieść powinna być li tylko opowiadaniem, a nie 240-stronicową męczydupą. Nie mam nic przeciwko klimatom surrealistycznym, niemniej nie mogą być one celem samym w sobie, dla mnie literatura (o czym pisałem kiedyś na forum BN w temacie dotyczącym trylogii husyckiej Sapkowskiego) to podążanie od punktu A do B, początek-rozwinięcie-zakończenie, niekoniecznie w klasycznej kolejności, ale zawsze muszą się te elementy pojawić, musi być bohater, który rusza z pewnego punktu swojej historii, przeżywa jakieś zdarzenia zmierzając cały czas ku celowi, aż w końcu do tego celu dociera. The end.
"Trojka" Stepana Chapmana to pseudointelektualny bełkot, 240-stron o niczym. To by się sprawdziło, gdyby każda z historii była wskazana jako odrębne opowiadanie, odrębne historie, połączone klamrą pewnych osób, czy po prostu wspólnym światem, pewnego rodzaju szkatułkowa historia. Tutaj jest miszmasz wszystkiego, który z niewiadomych przyczyn zdaje się być sensowny dla pewnych recenzentów. Jak na mój gust to jest próba dopowiedzenia sobie czegoś, czego nie ma, by nie poczuć się oszukanym męczarnią "Trojki", bo to że męczy, to każdy musi przyznać.

Dziwność. Bardzo dobrze napisana, ale chyba jednak zbyt abstrakcyjna na moje gusta.

Awangarda współczesnego sci-fi, ale bardzo sycąca i unikająca wydumania aż do przesady.

Moim zdaniem bardzo ciężko czyta się tą książkę. Do końca przebrnęłam z dużym wysiłkiem i siłą woli.

Co tu się dzieje? Wszystko. Jedna z najbardziej szalonych książek z jakimi miałem styczność. Najbardziej urzekła mnie historia Alexa może przez jego mechanizację.

Jak dla mnie - miejscami przekombinowane.

Jak dla mnie - miejscami przekombinowane.

Dziwne, oniryczne, abstrakcyjne z masą odniesień ale...fajne :)

Dziwne, oniryczne, abstrakcyjne z masą odniesień ale...fajne :)

• Uczta Wyobraźni
  • Uczta wyobraźni