Trojka

Wydawnictwo: Mag
The Troika
9788374802048
Aleksandra

W oślepiającym blasku trzech fioletowych słońc troje wędrowców – stara Meksykanka, zautomatyzowany samochód terenowy i brontozaur – od setek lat brną przez pustynię. Nie wiedzą, czy pustynia gdzieś się kończy, a jeśli nawet tak, to co znajdą na jej krańcu. Czasem napotykają idealnie zachowane, ale całkiem bezludne miasta. Nigdy nie spada ani kropla deszczu. Najgorsze jednak jest to, że nie pamiętają nic ze swojego życia przed pustynią – tylko nocą, w snach, przypominając sobie strzępy dawnych przeżyć.
Noc sprowadza jednak szaleństwo burz piaskowych, które zamieniają ich ciałami, w jakiejś metafizycznej odmianie zabawy w komórki do wynajęcia. Dysfunkcyjni i zdezorientowani, wielokrotnie zabijają się nawzajem, nigdy jednak nie udaje im się umrzeć. Gdzie są? I jak mogą stamtąd uciec?

„Trojkę” wychwalali za oryginalność i rozmach wizji tacy pisarze, jak John Shirley, Kathe Koja, Brian Stableford, Alan Brennert, Lance Olsen, Kathleen AnnGoonan, Brian Evenson, Paul Riddell, and Don Webb. Twórczość Stepena Chapmana wielokrotnie porównywano do dzieł Philipa K. Dicka, Terry’ego Southerna, Kurta Vonneguta, Mervyna Peake’a, Angeli Carter i innych znakomitości literackich. Chapman potwierdza swoją renomę „Trojką”, która jest pewnym kandydatem do miana kultowej powieści fantastycznej.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

| 2015-03-01

Po tej uczcie koszmary, zwidy i niestrawności gwarantowane.

"Wypiłem wino z grzybków"
To on, czyli autor
"I moje serce łka."
To ja, po dwóch dniach ślęczenia nad psychodelicznym koszmarem trojga dusz zafundowanym im przez psychopatycznego anioła.
Dla odpornych lub urajanych na tym samym poziomie co Chapman.

Oceansoul | 2011-04-25
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Z czym kojarzy się Wam surrealizm? Z „Trwałością pamięci” Salvadora Dalego? Z „L’Ange du Foyer” Maxa Ernsta? A może, ogólnie rzecz ujmując, z onirycznymi wizjami, absurdami powstałymi w ludzkiej podświadomości i rzeczywistością, którą nie rządzą prawa logiki? Zapomnijcie o tym wszystkim. Oto bowiem przed Wami „Trojka” – powieść wyznaczająca na nowo granice swobody literackiej, normy estetycznej dopuszczalności i niezwykłość strumienia myśli bohaterów, którego jest w stanie śledzić i interpretować zagubiony jak jeszcze nigdy wcześniej czytelnik.

Zarys fabuły prezentuje się nietuzinkowo. Bezkresna pustynia, w nieokreślonym czasie i miejscu. Smagani palącymi promieniami trzech fioletowych słońc przemierzają ją wędrowcy – stara Meksykanka Eva, technologicznie zaawansowany jeep Alex oraz brontozaur Naomi. Nie wiedzą, dokąd idą. Nie wiedzą, skąd przyszli. Nie wiedzą, co robią. Nie wiedzą nawet, kim tak właściwie są. Jedynym pewnikiem jest powtarzająca się co wieczór burza piaskowa, po...

Mario | 2018-02-19

Oto autor wielu opowiadań i tylko jednej (sic!) powieści. Czemu tylko jednej, i to napisanej dopiero kilka lat przed pięćdziesiątką? Może dlatego, że zawarł w niej całe swoje rozumienie człowieka i ludzkości, że pokazał w niej wszystko, co działa - i spaja, i rozsadza - w rodzinie, że dał wyraz swojej rozpaczy wynikającej z rozpadu świata i człowieka (rozpadu osobowości przy popadaniu w obłęd i rozpadu wskutek niszczącego działania tzw. postępu) oraz swojej nadziei, że nie ma takich zgliszcz, na których nie mogłoby wyrosnąć nowe, odnowione, oczyszczone w ogniu zagłady.
Sądzę, że ta powieść działa na czytelnika przede wszystkim na poziomie nieświadomym, i że działa mocno, chociaż powoli, przed długi czas po zakończeniu lektury. To możliwe także dzięki wspaniałemu tłumaczeniu Wojciecha Szypuły. Jestem wdzięczny autorowi, tłumaczeniu i wydawnictwu za tę wyprawę po moje niewiadome, tym niemniej niewątpliwie złote runo.

kasandra_85 | 2011-11-30
Przeczytana: listopad 2011

radosiewka | 2011-06-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Uczta Wyobraźni to jedna z najciekawszych książkowych serii, które ukazują się na polskim rynku wydawniczym. Wszystkie tytuły które są w niej wydawane, cechuje niesamowita inwencja autorów i niepospolitość. Reguła ta została zachowana także przy wyborze Trojki autorstwa Stepana Chapmana. Pisarz nie jest zbyt rozpoznawalny, ale nie przeszkodziło mu to w uzyskaniu nagrody P. K. Dick Award.

Na wstępie należy podkreślić, że nie jest to tytuł łatwy w odbiorze. Ogromna liczba symboli, szybko zmieniające się scenerie oraz ciągła niepewność odnośnie tego, co właściwie się dzieje w książce, mogą zniechęcić niedoświadczonego czytelnika. Historia trójki nieszablonowych postaci, wędrujących przez bezkresną pustynię i nie mogących umrzeć, to lektura wymagająca skupienia, a jej zrozumienie przychodzi dopiero po kilkukrotnym przeczytaniu całości. „Trojka” wymaga koncentracji i z pewnością nie nadaje się do czytania w tramwaju, albo robienia długich przerw w lekturze. Jednakże wyobraźnia autora...

Marcin Polański | 2011-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Totalnie zakręcona powieść. Autor tworzy tak duszny, paranoiczny i jednocześnie przekonywujący klimat, że czytelnik wchodzi w rolę trójki bohaterów starających odnaleźć się w nierealnej rzeczywistości. Książka w zasadzie mogłaby się nie kończyć, gdyż ma formę surrealistycznego snu, który trwa i tworzy własne wątki. Warto przeczytać.

Martinus | 2018-07-29
Na półkach: Przeczytane, Książki
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Książka przy której mocno się męczyłem i do jej skończenia musiałem się zmusić.Historia mocno chaotyczna, nie można było rozpoznać tego co dzieje się na prawdę a co dzieje się tylko w głowie bohaterów.Sami bohaterowie mało interesujący niemalże nijacy. Całość to lekki przerost formy nad treścią.

Mamerkus | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Wielkie, ogromne rozczarowanie. Forma wyznaczająca treść, do tego się ten surrealistyczny rzyg sprowadza. Najgorsza pozycja z UW jak do tej pory, powinna raczej się znaleźć w serii Męki Wyobraźni. Ponad miesiąc mordęgi z 240-stronami powieści, która niestety okazała się od początku do końca zamierzonym przerostem formy nad treścią. W sumie to nie wiem, co właśnie skończyłem czytać. Momentami "Trojka" jest takim bełkotem, że oczy bezwładnie przesuwają się po słowach, bez refleksji nad sensem treści, bez związku z czymkolwiek. Ot czytam słowa, pozlepiane w zdania, które w osobnych rozdziałach mają może jeszcze sens (ale nie zawsze), ale całościowo to ni przypiął, ni przyłatał.
Zakończenie oczywiście coś tam wyjaśnia, ale nie tego że powieść jest o jakieś 150 stron za długa, przy zaledwie 240 stronach całkowitej objętości.
Całość składa się z jakby snów, Chapman tworzy ocean fantasmagorycznych wizji wszelakich, częstując czytelnika czym się da - światem ludzi-ryb, apokalipsą wojny...

Annie | 2011-05-21
Przeczytana: 21 maja 2011

Stepan Chapman to mało znany, choć ceniony przez swoje środowisko autor książek należących do gatunku fantasy. Jak dowiadujemy się z opisu zamieszczonego na tylnej okładce powieści jest on wychwalany za swą oryginalność i rozmach wizji. Bez wątpienia są to słuszne słowa, a „Trojka” to zdecydowanie najdziwniejsza i chyba najbardziej zaskakująca pozycja, jaką miałam okazję przeczytać.

Główni bohaterowie „Trojki” to brontozaur Naomi, dżip Alex oraz stara Meksykanka Eva. To niezwykle oryginalne towarzystwo wędruje razem przez świat. Mijają pustynie, stepy oraz opuszczone miasteczka, za jedynych towarzyszy mając wędrujące po niebie trzy słońca. Ich podróż trwa od stuleci i wszystko wskazuje na to, że będzie trwała jeszcze dłużej. Nie wiedzą dokąd idą, nie znają celu swej podróży. Nie wiedzą nawet kim są. Domysły snują jedynie na podstawie rzadko doznawanych przebłysków pamięci. Jednak ich najgorszym przekleństwem są noce i towarzyszące im burze piaskowe, które zamieniają...

astaldohil | 2011-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2011

"Trojka" przypomina długi, dziwaczny sen schizofrenika, który na dokładkę zażył wcześniej używkę naprawdę ciężkiego kalibru. Największą przyjemność z obcowania z tym literackim majakiem poczułem po przewróceniu ostatniej kartki. Niestety, nie zrównoważyło to dojmującego poczucia nieodwracalnie straconych cennych chwil życia, które mogłem poświęcić na lekturę, która a) jest ciekawa b) ma jakiś sens c) nie jest surrealistycznym - za przeproszeniem - rzygiem, kreowanym na sztukę wysoką.

Nurt - o ile można "Trojkę" w jakiś wpisać - fantastyki, który reprezentuje Chapman to zdecydowanie nie moja bajka, jednak fani Johna M. Harrisona pewnie będą tonąć w zachwytach i nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć im przyjemnej lektury.