Nowe oblicze Greya

Okładka książki Nowe oblicze Greya E. L. James
Okładka książki Nowe oblicze Greya
E. L. James Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Pięćdziesiąt odcieni (tom 3)
Fifty Shades Freed
Sonia Draga
2013-01-09
2013-01-09
2012-01-01
Monika Wyrwas-Wiśniewska
powieść erotyczna BDSM

Najgorsze oblicze Greya

Jedna z niewielu książek w moim życiu, których po prostu nie dałam rady skończyć. Wszystko co może być źle, jest źle.

Od mojego przeczytania, Ciemniejszej strony Greya, upłynęło dokładnie dziesięć lat (i dałam wtedy dziewięć gwiazdek na dziesięć, także jak na mnie to sporo). Teraz po tych kilku latach wróciłam do serii, aby po prostu ją skończyć. Jak wypadła ostatnia część?

Muszę wspomnieć najpierw, że moja przygoda z czytaniem trwa już kilka lat i z każdą książką podnoszę poprzeczkę oczekiwań. W tym wypadku niestety Pięćdziesiąt odcieni nie ekscytowało mnie tak jak kiedyś, nie było szału.
Nie ukrywam, do połowy wręcz męczyłam Nowe Oblicze Greya przez dwa tygodnie. Potem nagle coś zaskoczyło i byłam zmotywowana ją skończyć w weekend. Uff udało się. Nie wracajmy już od tej serii.
Było miło, czasami wystąpiło szybsze bicie serca, a raz nawet łezka zakręciła się w oku.

Wiecie co, ogólnie sądzę, że gdyby E. L. James napisała tę serię w dzisiejszych czasach, nie wyróżniałaby się, wręcz zginęłaby wśród innych fantastycznych oraz podobnych powieści.

Moja ocena: 3+/5

Autorka bardzo się powtarza - porównując z pierwszą częścia oraz drugą

Autorka bardzo się powtarza - porównując z pierwszą częścia oraz drugą

historia anastasii i christiana to jedna z moich ulubionych love story... te postaci wydają mi się takie niebanalne, a jednocześnie pełne uroku... a ostre opisy zbliżeń stanowią tylko dodatek, bo w rzeczywistosci to ksiązka o miłości, skomplikowanych relacjach i niełatwej naturze człowieka... a choć nie wszystkie dziewczyny się przyznają, to w prawda jest taka, że każda z nas chciałaby przeżyć cos takiego jak anastasia

Tak jak w poprzedniej części nic się nie działo, tak jest i w tej. Niby jest tam kontynuowany wątek intrygi przeciwko Christianowi, ale nieudolnie. Pierwsze 200 stron to głównie opis "gruchania między gołąbkami", bo najwidoczniej takie wrażenie głównych bohaterów próbuje nam wpoić od drugiego tomu autorka. Za dużo tego. Autorka opisuje ich miesiąc miodowy najsłodziej jak się da, a potem awanturę wywołaną przez Christiana, że Anastasia opalała się bez stanika na plaży (gdzie inne kobiety też to robiły) i tekst, że się jej przytyło (gdzie przez te wszystkie 3 tomy sam na siłę pchał w nią jedzenie). Cóż, 3 tom a ja dalej nie lubię Christiana. I nigdy nie polubię tego nieumiejącego się normalnie zachowywać manipulanta. Nawet sama Anastasia określiła go jako: "Jezu, ależ on bywa irytujący. Niemądry, apodyktyczny megaloman." Anastasio, on nie BYWA, tylko JEST, kiedy ty przejrzysz na oczy. A no tak, nie widzi tego, bo oczy ma zasłonięte jego wielkim kuta...
Jest też dużo żenady i cringe'u: "perwersyjne bzykanko" i inne okropne dialogi. Tak żenujący, że aż śmieszny był ten fragment:
"Jasna cholera! Śni mu się jakiś koszmar.
– Nie! – woła.
– Christianie, obudź się. – Siadam, zrzucając z siebie prześcieradło. Klękam przy nim, chwytam za ramiona i potrząsam. Do oczu napływają mi łzy. – Christianie, proszę. Obudź się"
That's so dramatic. Dorosły mężczyzna ma zły sen, to takie straszne, oh nie, oh nie :((((
Nienawidzę w romansach motywów, że jedna osoba ma koszmar i druga próbuje ją wybudzić. Dosłownie nikt nigdy nie umarł od złego snu, a oni się zachowują, jakby byli na granicy śmierci. Jeśli kiedykolwiek mój facet będzie miał zły sen, po prostu rzucę w niego butem. A to wszystko przez te książki z tym wkur***jącym motywem.
Rozwinę teraz moje przemyślenia o wątku z intrygą przeciwko Christianowi. Zero napięcia. Nudny pościg, nudna próba porwania.
Nudna jest cała ta książka, podobnie jak poprzedni tom. Niestety, ale autorka uwielbia opisywać wydarzenia i dialogi, które nikogo nie obchodzą i w ogóle nie są ważne. Męczyłam się tak bardzo, że pierwszy raz zaczęłam pomijać całe rozdziały.
Seks też jest nudny. Ta seria powinna zakończyć się na 1 tomie - historia o toksycznej relacji zakończona z rozsądku. I kropka.
Na koniec dodam, że jeszcze przed przeczytaniem tej części, rozważałam, czy nie sięgnąć po kolejne książki z tego cyklu, te z perspektywy Christiana. Autorka jednak skutecznie mnie przed tym ostrzegła, zamieszczając fragment PIERWSZEGO spotkania Anastasi i Christiana:
"Ma drobną, słodką twarz, która jest teraz cała czerwona, niewinna blada róża. Ciekawe, czy wszędzie ma taką skórę – nieskazitelną – i jak by wyglądała zaróżowiona i rozgrzana uderzeniami laski. Kurwa."
Podkreślę jeszcze raz, PIERWSZEGO. Pierwszy raz widzi laskę i wyobraża ją sobie w swoim łóżku. Ohyda.
2/10

Zaczyna się małżeńskie życie i docieranie się. Sielanka z wyzwaniami. I jak zwykle miłość zwycięża. Lubimy takie historie. Polecam.

Tego się nie da czytać. Co strona wyznają sobie miłość, sceny erotyczne są zbyt liczne i nudne. Perwersyjny Grey staje się Misiaczkiem. Nie, nie i jeszcze raz nie. Już drugi tom był słaby a tego nie jestem w stanie doczytać. Szkoda czasu. Jest milion lepszych książek.

Zdecydowanie moja ulubiona część z całej trylogii. Wciąga czytelnika do świata książki, tak bardzo, że można czytać książkę cały dzień. Polecam.

Ostatni tom o Anie i Christianie.

Christian i Ana, są małżeństwem. Są ze sobą szczęśliwi i wydaje się, że nic nie może przerwać pasma ich szczęścia. Niestety Jack Hyde, postanawia się zemścić i jego celem nie tylko jest Ana, ale i rodzina Christiana.

Ana dowiaduje się, że jest w ciąży. Christian nie jest tym zadowolony i postanawia wyjść z domu. Spotyka się z Eleną, o czym dowiaduje się Ana, której się to nie podoba.

Christian nie mówi Anie wszystkiego o Jacku. To sprawia, że Ana nie robi wszystkiego, co by chciał Christian. To, że Any nie było w domu to akurat na plus (Hyde próbował ją porwać) a ten jest wkurzony. Christian uwielbia kontrolę i posłuszeństwo (Ana mówi mu, że w przysiędze małżeńskiej nie obiecywała mu posłuszeństwa) chociaż to nie jest aż tak męczące jak w pierwszej i drugiej części. Może to dlatego, że to już koniec? A może przyzwyczajenie się do tego? Sama nie wiem.

Ostatecznie wszystko kończy się dobrze, Ana rodzi dziecko, Jack trafia do więzienia, później mamy przedstawiony epilog w którym dowiadujemy się, że mają syna. Na końcu jest zapowiedź kolejnych części z perspektywy Greya. Nie wiem, czy jestem gotowa na kolejne części tym razem z jego perspektywy...

Ten tom moim zdaniem był najlepszy. Podobnie jak ostatni film o Greyu. Nie było takiej nudy jak w drugim tomie, dużo się tu działo, akcja się napędzała sama. Oczywiście finał był zaskakujący (jednak nie dla tych, którzy widzieli film). Wiem, że objętość książki może przerażać, ale naprawdę szybko się ją czyta.

Ostatni tom o Anie i Christianie.

Trzecia część historii Any i Christiana. Ta książka ma zdecydowanie niższy poziom niż jej poprzedniczki. Nadal nie jest ciekawa. Ana nadal irytuje tylko tym razem bardziej uderzyła mnie jej bezmyślność niż sama irytacja natomiast Christian pod względem bycia irytującym mógł by wznieść się na sam Mount Everest. Samo zakończenie było aż za bardzo cukierkowe jak na klimat tej książki.

• 2015