Nowe oblicze Greya

Okładka książki Nowe oblicze Greya
E. L. James Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Pięćdziesiąt odcieni (tom 3)
Fifty Shades Freed

Link do recenzji

1097 48 165

Anastasia jestes beznadziejna ta czesc w ogole ssie

Anastasia jestes beznadziejna ta czesc w ogole ssie

Ocena do całej trylogii: Nie takie złe jeśli się lubi podobne klimaty. Największy problem tej serii to gigantyczna popularność. Gdyby ją czytały osoby zainteresowane tamatem to nie byłoby problemu.

Ciąg dalszy losów Any i Christiana. Po szybkim ślubie czekają ich problemy życia codziennego. Tylko w ich wypadku nic nie jest spokojne i normalne. Christian otwiera się jeszcze bardziej przed swoją żoną. A ona próbuje mu pokazać, że jest otoczony kochającymi go osobami. Oczywiście nie braknie również w tej części odważnych i bardzo zmysłowych scen. Epilog jest świetny. Czas na historie oczami Pana Greya.

Książka o tym, ze żona boi się odezwać lub wyjść z domu, bo mąż będzie zły. I o tym, że smutno jej, bo mąż jest taki bogaty, ale cóż, powoli się przyzwyczaja. Kłótni jest około pięciu dziennie poprzeplatanych godzeniem się. Kompletna abstrakcja, nie wiem kto kupił tę historię, dla mnie zupełny brak logiki czy rzeczywistości. Bardzo męczyłam się, żeby dokończyć książkę.

1925

Na półkach: , , , ,

Ta część jest dla mnie najbardziej stonowana jeżeli chodzi o sceny erotyczne, chociaż ich tu nie brakuje.
Dużo tu normalnego romansu i powieści obyczajowej, jest też i trochę sensacji.
Mamy ślub, podróż poślubna, rodzinne spotkania i ciągłe kłótnie, które wiadomo jak się kończą.
Niezbyt podobała mi się postać Any, która swoim lekkomyślnym zachowaniem doprowadza do ciągłych konfliktów i to ona była też bardziej zainteresowana Pokojem Zabaw niż Grey.
Natomiast Christian pod wpływem miłości bardzo się zmienił i to na lepsze. Starał się ujarzmić swoje demony i to mu się doskonale udawało. Stał się bardziej ludzki chociaż postępowanie Any bardzo go denerwowało i nieraz miał ochotę ją ukarać na swój sposób.
Całość ciekawa tylko zakończenie takie tkliwe, trochę mi tu nie pasowało.
Mam sentyment do tej serii i dlatego chcę przeczytać jeszcze te części widziane oczami Christiana.

Dużo tu normalnego romansu i powieści obyczajowej, jest też i trochę sensacji.

Podoba mi się w tej książce to, że oprócz erotyku i romansu mamy tutaj też jakąś fabułę i jest ona w miarę ciekawa. Przemiana Christiana też jest warta uwagi.

"Ciemniejsza strona Grey'a" zakończyła się w momencie, gdy po szczęśliwym ocaleniu głównego bohatera, Christiana, wspólnie z Aną na nowo układają swoje roztrzaskane życiorysy. Coraz jaśniejsza staje się myśl o sformalizowaniu ich związku.
Jej odzwierciedlenie znajdziemy w ostatniej, jak dotąd, części przygód niewyżytego pod względem erotycznym młodego przedsiębiorcy imieniem Christian. Tuż po powiedzeniu sobie "sakramentalnego" >>tak<<(chociaż był to ślub cywilny) młodzi małżonkowie wyjeżdżają na bajeczne wakacje jachtem. Również pod względem erotycznym ich życie rozkwita, a Christian wymyśla coraz to inne sposoby na podniecenie wybranki swojego serca. Ich szczęście zostaje jednak ponownie zburzone z powodu wypadku w pracy ojca Anastasi - Ray'a. Następuje nerwowe oczekiwanie na wyniki jego badań, a następnie na wybudzenie się go ze śpiączki. W dodatku podczas wizyty Any u ginekologa w celu przyjęcia zastrzyku antykoncepcyjnego dowiaduje się, że jest w ciąży. Czuje szczęście, a zarazem strach przed reakcją męża.
Czy po zawarciu związku małżeńskiego postępowanie Grey'a nabierze nowego oblicza? Jak zachowa się po otrzymaniu wiadomości o zostaniu ojcem? I jakie konsekwencje przyniesie za sobą spotkanie z byłym szefem Any, Jackiem Hyde, który niegdyś obiecał zemstę na kobiecie? Tego dowiemy się czytając ostatnią część trylogii.

Oceniam całość trylogii, gdyż z jednej strony nie pamiętam co było w każdej części, a z drugiej mam wrażenie, że w każdej powtarzało się to samo.

Historia płytka. Ot, zwykłą szarą myszką z prowincji zachwyca się przystojny, bogaty, inteligentny i niezwykle popularny chłopak. Ma co prawda swój mroczny sekret, ale ta jedyna dziewczyna na całym świecie pomaga mu przezwyciężyć wszystkie trudności. Kopciuszek w wersji 18+.

Bohaterowie płascy. Drugoplanowe postacie praktycznie nie istnieją. Wydarzenia kosmicznie niewiarygodne. Język niewyszukany, a składnia zdań chwilami woła o pomstę do nieba. Scen seksu nie brakuje, ale nie są one specjalnie fantazyjne. Owszem, pozycje i sposoby podniecania partnera się różnią, ale wszystko to jest opisane w taki sam sposób, co powiewa nudą. Anastasia podczas każdej sceny rozpada się na milion kawałków. Dodatkowo, Christian jest zaborczy i apodyktyczny, co w książce przedstawione jest jako niezwykle romantyczne i wzruszające. Nie. Takie zachowanie nie jest godne pochwały i nie powinno się tego normalizować.

Wstawiam dwójkę tylko dlatego, że ostatecznie przeczytałam całość. Nie męczyła mnie ta książka jakoś szczególnie i szybko się z nią uporałam. Nie wiem na co liczyłam. Chyba na to, że zakończenie zrekompensuje mankamenty. Tak się nie stało. Być może fanom romansów powieść bardziej przypadnie do gustu. Ja nie polecam.

No i dotrwałam do końca tej serii - nie sądziłam, że tak się stanie.
Cały czas jestem dość negatywnie nastawiona do tej serii. Uważam, że relacje pomiędzy Grayem a Anastasią w pewnym momencie stały się zbyt toksyczne i niezdrowe - on jej nic nie mówi, wie wszystko najlepiej, ona nie może mu się sprzeciwiać (a gdy już to robi, to on ma zawsze rację). Sposobem na każde problemy jest seks. Para ta pobrała się za szybko, wiedzą cały czas o sobie zbyt mało. Christian znowu pokazuje swoje zapędy do kontrolowania wszystkiego i każdego - osobiście na miejscu Anastasii, która ponoć jest "niezależną kobietą" w pewnym momencie bym nie wytrzymała.
Myślę, że gdyby autorka była realistką, to zyskalibyśmy tutaj złe zakończenie, ponieważ Anastasia i Christian wyraźnie się nie znają oraz nie potrafią się ze sobą dogadać jako małżeństwo.

Nie rozumiem także wątku pracy Anastasii - czy autorka chce mi wmówić, że zwykła stażystka może w tydzień zostać główną naczelną wydawnictwa, wyjechać sobie na miesiąc miodowy, a potem podczas pracy tylko mailować i myśleć o ukochanym? To jest tak bardzo naciągane, tylko po to, by czytelnik miał wrażenie, że Anastasia jednak coś robi.

No i dotrwałam do końca tej serii - nie sądziłam, że tak się stanie.

Ostatnia część trylogii za mną. Mam odczucie że to już nie jest literatura erotyczna, a bardziej obyczajowa. "Perwersyjnego bzykanka" nie mamy tutaj wiele. Bohaterowie bardziej skupiają się na łączącej ich relacji - małżeństwie, Christian coraz bardziej otwiera się przed żoną. Oczywiście nadal chce wszystko kontrolować, ale coraz częściej potrafi porozmawiać z Aną i znaleźć kompromis. Naszła mnie taka refleksja, że ekranizacja trylogii jest miła dla oka, a treść wszystkich części jest świetną ucztą dla wyobraźni. Mnie osobiście naprawdę bardzo dobrze czytało się tę ostatnią część. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że szkoda, że tak szybko się skończyła. Ciekawa jestem tomu oczami Christiana.