Fifty Shades Freed

Cykl: Pięćdziesiąt odcieni (tom 3)
Wydawnictwo: Vintage
angielski
mdlymee

When unworldly student Anastasia Steele first encountered the driven and dazzling young entrepreneur Christian Grey it sparked a sensual affair that changed both of their lives irrevocably. Shocked, intrigued, and, ultimately, repelled by Christian’s singular erotic tastes, Ana demands a deeper commitment. Determined to keep her, Christian agrees. Now, Ana and Christian have it all—love,...

Now, Ana and Christian have it all—love, passion, intimacy, wealth, and a world of possibilities for their future. But Ana knows that loving her Fifty Shades will not be easy, and that being together will pose challenges that neither of them would anticipate. Ana must somehow learn to share Christian’s opulent lifestyle without sacrificing her own identity. And Christian must overcome his compulsion to control as he wrestles with the demons of a tormented past.

Just when it seems that their strength together will eclipse any obstacle, misfortune, malice, and fate conspire to make Ana’s deepest fears turn to reality.

źródło opisu: http://www.eljamesauthor.com/

źródło okładki: http://www.eljamesauthor.com/

Marlena | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

"Moja wewnętrzna bogini tańczy właśnie merengue z dodatkowymi krokami salsy” i "robi przewroty w tył, godne rosyjskiej gimnastyczki olimpijskiej", a powodem takiego szczęścia jest dobrnięcie do końca trzeciego i (na szczęście) ostatniego tomu, najbardziej irytującej powieści, jaką kiedykolwiek czytałam!
Ana się zmienia, zaczyna przejmować inicjatywę. Z młodziutkiej studentki-dziewicy, zamienia się w pełnokrwistą, napaloną, kobietę-nimfomankę. Jej ciągłe kłótnie z mężem to połowa fabuły tej książki. Wszystko kontrolujący Christian traktuje ją jak bezbronne dziecko, czego ona (i ja też) nie może strawić. Ana ciągle się martwi, że Christianowi popsuje humor lub zmieni mu się nastrój, boi się ruszyć małym palcem aby go nie zdenerwować co jest bardzo irytujące. Za każdym razem obiecuje, że czegoś nie zrobi, by oczywiście zrobić dokładnie na odwrót, a potem mdleje ze strachu przed jego wściekłością. Ale ta dziwna para nawet po najgorszej kłótni, zawsze znajdzie się czas i ochotę by...

Natalia-Lena | 2012-08-20
Przeczytana: sierpień 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Christiana Greya pragną chyba wszyscy...

...pozabijać.
Taka refleksja nasunęła mi się na myśl po lekturze finałowego tomu. Jeśli ktoś spodziewał się, że ta część będzie spektakularną odmianą po poprzednikach, to niestety, ale musiał przełknąć gorzkie rozczarowanie.
Zacznijmy jednak po kolei – czyli co słychać u naszych bohaterów.

Pierwsze spotkanie studentki Anastasii Steele z olśniewającym młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem wywołało zmysłowy romans, który nieodwracalnie zmienił ich życia. Wstrząśnięta, zaintrygowana i, ostatecznie, odepchnięta przez osobliwe upodobania erotyczne Christiana, Ana wymaga od niego głębszego zaangażowania. Mężczyzna jest zdeterminowany by ją zatrzymać i zgadza się.
Teraz Ana i Christian mają wszystko – miłość, namiętność, bliskość, bogactwo i świat pełen możliwości. Jednak Ana wie, że kochanie jej Fifty Shades nie będzie łatwe, a bycie razem może stawiać wyzwania, których żadne z nich nie przewiduje.
Ana musi jakoś nauczyć się dzielić bogaty...

Gosia | 2016-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

Trzeci tom trylogii o Greyu przeczytany.
Nie krytykowałam zbytnio dwóch poprzednich tomów, ale teraz chyba już wyczerpały mi się argumenty do obrony. Autorka niczego nie zmienia w swoim warsztacie. Co prawda "moja wewnętrzna bogini" trochę się ukryła, ale nieustanne "Pani Grey" i "Panie Grey" może doprowadzić do szału. Kto się tak do siebie zwraca?
Sama akcja nie wciaga już tak jak w poprzednich tomach, a nieliczne momenty sensacyjne, które mogłyby tę akcję trochę urozmaicić są skrócone do minimum. Tak ekspresowego rozwiązania intrygi raczej się nie spodziewałam.
Najciekawsze są właściwie fragmenty dotyczące psychiki Christiana, a końcówka pisana z jego perspektywy to chyba najlepsza część. Przynajmniej wnosi coś świeżego do tej historii.
Podsumowując mogę powiedzieć, że poznałam ten jeden z większych hitów czytelniczych ostatnich lat. Niewiele z tego wyniosłam, może tylko chwilę zadumy nad marketingiem i gustami czytelniczymi.

Artur Kiela | 2013-01-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

SPOILER! NA KOŃCU GO KASTRUJĄ!

Alicja | 2012-08-13
Przeczytana: 28 lipca 2012

Oj i co teraz??? Skończyłam, a emocje towarzyszące czytaniu wszystkich trzech tomów pozostały. Jak ja mam teraz wrócić do czytania innych książek, wszystko wydaje się takie nijakie, szare i nieciekawe. Nie ma Christiana Greya....

Nie potrafię tego wyjaśnić dlaczego mna i 20 milionami innych kobiet na świecie zawładnął taki szał. Z pewnością nie jest to styl pisania i polot językowy autorki, bo pozostawia od wiele do życzenia. Ale ja nie zwracałam na to uwagi. W takich książkach styl pisarski jest rzeczą podrzędną, liczy się historia, magnetyzm głównego bohatera, łamanie tabu i te wszystkie inne rzeczy które sprawiły, że przeczytałam te trzy książki w rekordowym temie, z wypiekami na twarzy dosłownie nie mogąc się od nich oderwać... dlaczego? Nie potrafię powiedzieć... w każdym razie to była fascynująca przygoda, ciekawe doświadczenie i cieszę się, że te książki pojawiły się na mojej półce...

A może odpowiedz jest jedna, po prostu wszystkie pragniemy Christiana Grey'a, he he :-)

Arek | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Cóż można dodać do tak wielu opinii o trzecim kończącym trylogię tomie?
No chyba niewiele. Ta powieść nic nie wniosła do mojego życia.

Związek Christiana z Anastasią, jak był poroniony od początku, tak beznadziejnie się skończył. Moim zdaniem nie łączyła ich miłość ale bdsm. Nawet po ślubie, wesele, było nie tyle oryginalne, co bardziej dziwne.
Sam język powieści, jest mdły i często powtarzają się te same zwroty, a to przy opasłości tomiszcza działa na nerwy niczym krzyki dzieciaków. Sam Christian to postać której nigdy i nigdzie na świecie nie będzie przez swoją doskonałość, jest tak nierealny, że każda kobieta go pragnie.

Nie wzbogaciłem swojego słownictwa o nowe wyszukane słowa, było wprawdzie trochę wyrazów mi nie znanych, ale należy je zaliczyć do nie przetłumaczonych z angielskiego przez translatora.

Zdecydowanie nie polecam, chyba że ktoś ma ochotę skrzywić swoją seksualność.

No i koniec, mogę powiedzieć. Czy jednak żałuję, że cała trylogia o Anastasii i Greyu jest za mną? Do tej kwestii dojdę, tylko dodam parę rzeczy od siebie.
W trzeciej części nasi bohaterowie są już po ślubie (czy tylko ja uważam, że tempo było za szybkie?) i widzimy ich podczas miodowego miesiąca, kiedy robią wszystko, na co mają ochotę. Potem przychodzi szara;-) rzeczywistość, i to właśnie wtedy Ana i Christian mogą zobaczyć skutki swoich decyzji...
Mówiąc szczerze, wynudziłam się przy tym tomie, i to dość mocno. Przez większość akcji nic się nie działo - nie licząc scen seksu (które po jakimś czasie omijałam, ponieważ przy nich miałam ciągłe deja vu) oraz wątku z byłym szefem Any. I gdyby pani James umiała odpowiednio budować napięcie i opisywać tego typu sceny, to czytelnik byłby zachwycony. A tak mamy BOOM - coś się zaczyna dziać, ale po kilku stronach mamy PSSS - po wszystkim. Bardzo mnie to wkurzyło, ponieważ właśnie w takich typu rozdziałach chciałam czytać dalej - po...

Polipei | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Zacznę od tego, że nie rozumiem fenomenu książek Pani E.L.James. Erotyczne momenty były wręcz odrzucające. Główna bohaterka jest na siłę kreowana na piękną, mądrą wybawczynię, co przeczy się z jej postępowaniem. Najbardziej jednak, bolał mnie język, który był bardzo ubogi. Treść porażała kompletnym brakiem wyobraźni i dobrego smaku. Nie doszukałam się też żadnego momentu, który wciągnąłby mnie, czy po prostu zaciekawił. Zdecydowanie nie polecam, jedna z najgorszych książek z którymi miałam do czynienia.

gwiazdka | 2015-04-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Dla mnie najnudniejsza część trylogii. Po pierwsze dlatego, że w książce, poza malutkim wątkiem kryminalnym, nie dzieje się nic ciekawego, po drugie ciekawsze opisy seksu znajdę w większości harlequinów, po trzecie postaci w ogóle nie mają charakterów. Ciekawy zabieg, to zakończenie powieści, ale wykonanie niestety zawaliło zamiar i wyszło coś niesympatycznego. Poza tym, moim zdaniem, pani James powinna więcej czytać, bo słownictwo ma bardzo ubogie. No i na niekorzyść przemawia nadmiar wulgaryzmów.

Oczywiście jest też plus, książka jest świetnym odmóżdżaczem. No i tyle w tym temacie: 4 na 10.

Lidka | 2019-01-12
Przeczytana: 2012 rok

Najciekawsza z całej trylogii. Już bardziej "normalnie", bardziej rodzinnie.
Ale nadal uważam, że jest mnóstwo ciekawszych książek do czytania. Z tego co się domyślam to powstały jeszcze dalsze części, ja nie sięgnę po nie.