Missus

Okładka książki Missus E. L. James
Okładka książki Missus
E. L. James Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Mister & Missus (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Mister & Missus (tom 2)
The Missus
Sonia Draga
2023-09-27
2023-09-27
Katarzyna Petecka-Jurek, Anna Sznajder, Aleksandra Guzik-Kobiela

O ile pierwszy tom mi się podobał, to drugi ledwie udało mi się doczytać do końca. W fabule jest tak napaćkane, że ciężko się odnaleźć. Na przestrzeni kilku stron, gdzie akcja trwa jeden wieczór. pojawia się za dużo zmiennych i różnorakich problemów. W pewnym momencie ten chaos spowodował u mnie niechęć do całokształtu. Jestem zawiedziona tą lekturą.

Pomijając fakt, że erotyki to nie jest już gatunek po który chętnie sięgam, to książka jest po prostu nudna. Autorka sumiennie ucinała wątki, które mogły okazać się choć trochę ciekawe, a romans między parą głównych bohaterów jest zwyczajnie mdły. Książka nie wyróżnia się absolutnie niczym, a jedynie niesamowicie nuży zapętlającą się fabułą i określeniami. To była zdecydowanie moja ostatnia książka autorki.

Bardzo ubogi wachlarz słownictwa, powtarzane w kółko te same sformułowania, sceny seksu jak "kopiuj/wklej"... Słabsze uzupełnienie słabego pierwszego tomu.
Gdyby ktoś był ciekaw, czemu w ogóle kontynuuję czytanie tej (mam nadzieję, że już zakończonej) serii, to odpowiedź jest prosta: dostałam i tak głupio od razu oddać, choć w tym przypadku nawet nie wiedziałabym komu takie "coś" podrzucić.

Tu się czulam jakbym czytała greya. Wiem ze to ta sama autorka ale zeby wszystko na jedno kopyto?

Pierwsza część była dla mnie dużo ciekawsza niż tom 2. Ta pozycja nie do końca potrafiła skupić na sobie maksimum uwagi, a czytanie było trochę brnięciem wgłąb książki, a nie przyjemnością. Ciężko mi powiedzieć czym jest to spowodowane, ale książka nie spełniła do końca moich oczekiwań.

▪️Tytuł: Missus. Tom 2
▪️Seria: Mister & Missus
▪️Autor: E L James @erikaljames
▪️Wydawnictwo: Sonia Draga @wydawnictwosoniadraga
▪️Premiera: 27.09.2023 r.
Współpraca reklamowa @wydawnictwosoniadraga
▪️▪️▪️

"Missus" czyli kontynuacja losów Alessi Demachi oraz Maxima Trevelyan.

Jaka jest ta książka? Z pewnością pełna niewiadomych. Burzliwa przeszłość Maxima, jego zamknięta na obcych rodzina i londyńskie elity, wrogo nastawione do Alessi z przyklejoną łatką byłej sprzątaczki hrabiego, zaczną kłaść się cieniem na ich przyszłości. Zacznie pojawiać się coraz więcej wątpliwości, które będą mogły zaważyć na szczęściu bohaterów. Jakby tego było mało w ich relacje niemalże dosłownie z butami zaczną wchodzić osoby trzecie, które mogą sporo namieszać bez względu na to jakimi pobudki się będą kierować.

Czy mężczyzna, który niegdyś uwielbiał kobiety i żadnej chętnej nie przepuścił będzie w stanie się zmienić i zrezygnować na stałe z uciech? A może to kiepska reputacja i skandaliczne tajemnice arystokratycznej rodziny staną na jego drodze do nowo odnalezionego szczęścia...?

W naszej opinii książka byłaby świetna gdyby skrócić ją o połowę. Serio. Zbyt dużo jak na nasz gust rozciągniętej w czasie akcji która tak naprawdę niekiedy nie miała żadnego wpływu na rozwój wydarzeń. Oczywiście, rozumiemy ten zabieg i szanujemy go, gdyż autorka z pewnością w ten sposób chciała spowodować, że czytelnik lepiej wczuje się w rolę bohaterów a co za tym idzie bardziej się z nimi zżyje. Ma to swoje plusy gdyż z pewnością nie będziecie odnosić wrażenia, że akcja gna i macie błyskawiczne przeskoki pomiędzy dziejącymi się w historii zdarzeniami, jednakże ma też jeden główny minus którym jest zwyczajne wrażenie, iż dzieje się zbyt mało rzeczy, które wzbudziły by prawdziwe, przyspieszające oddech emocje.

O serii "Mister & Missus" z całą pewnością możemy powiedzieć, że są to bardzo chilloutowe książki. Lekki romans niczym rodem z kopciuszka. Ona biedna, on bogaty. Ona służąca, on hrabia. Dwa różne światy, które spotkały się zupełnie przypadkowo. Relacja nawiązująca i rozwijająca się bardzo powoli z uczuciem, które zaczyna przerastać najśmielsze wyobrażenia naszej pary. Będzie kilka zwrotów akcji i kilka momentów gdzie będziecie umierać z ciekawości co będzie dalej a także takich w których w Waszych głowach zrodzi się wiele pytań. Oczywiście jak to na autorkę przystało pewną dawkę namiętności również otrzymacie 😉 czy zatem polecamy? Dla osób, które chcą spędzić leniwie popołudnie z lekturą, która rozkręca się w spokojnym tempie jak najbardziej. Ogólnie także chciałybyśmy zaznaczyć, że podobało nam się bardzo to jaki pomysł na Alessię w drugim tomie miała autorka i jak książka została zakończona ❤️ podsumowując może bez fajerwerków ale ogólnie na plus 😉

@wydawnictwosoniadraga bardzo dziękujemy za egzemplarz i współpracę 🖤❤️😊

Książka dostępna na stronie:

▪️Tytuł: Missus. Tom 2
▪️Seria: Mister & Missus
▪️Autor: E L James @erikaljames
▪️Wydawnictwo: Sonia Draga @wydawnictwosoniadraga
▪️Premiera: 27.09.2023 r.
Współpraca reklamowa @wydawnictwosoniadraga
▪️▪️▪️

"Missus" czyli kontynuacja losów Alessi Demachi oraz Maxima Trevelyan.

Jaka jest ta książka? Z pewnością pełna niewiadomych. Burzliwa przeszłość...

Maxim w dalszym ciągu nie jest przekonany czy poradzi sobie z obowiązkami jakie spadły na niego po tym, jak niespodziewanie odziedziczył tytuł hrabiego. Teraz jednak ma na głowie inne sprawy. Podąża do Albanii za ukochaną. Tam musi zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. A jednym z nich jest szybki ślub z Alessią, na który naciska ojciec kobiety. Choć tak do końca nie jest to nacisk, a groźba. I to z użyciem broni. Czy Maxim odważy się na ten krok? Jest jeszcze sprawa Kita. Co jeśli jego śmierć nie była tylko nieszczęśliwym wypadkiem?

Alessią również nie ma lekko. Decyduje się na powrót do Londynu, ale w jej sercu zostało dużo miłości do jej ojczystego kraju. Kobieta musi podołać kolejnym problemom, które los dla niej przygotował. Ponadto wciąż zamartwia się o swoją młodą przyjaciółkę. Czy i jej udało się uciec z rąk handlarzy ludźmi? Alessia postanawia ją odnaleźć. Jednak czy to dobry pomysł? Czy w ten sposób nie ściągnie na siebie kolejnych kłopotów?

“Missus” to kontynuacja losów Alessi i Maxima. Oboje dużo przeszli. Alessia po trudnej przeszłości w końcu odnajduje swoje szczęście. Dąży do realizacji swoich marzeń. I mimo, że niejednokrotnie dopadają ją wątpliwości to jest wytrwała w swoich działaniach. Maxim wykazał się odwagą i niejednokrotnie pokazał swoje troskliwe i opiekuńcze oblicze. I dla niego los nie był łaskawy. Teraz, gdy na światło dzienne wychodzą kolejne rodzinne sekrety ma u swego boku osobę, która go wspiera i rozumie.

Ta historia bardzo mnie wciągnęła. Początkowo spokojna, z kolejnymi rozdziałami nabierała tempa. Autorka zamieściła tu wiele trudnych tematów i skomplikowanych wątków. Bardzo dużo się tu dzieje. Nie zabrakło miłości do muzyki klasycznej, a także jak w poprzednim tomie ciekawostek dotyczących Albanii. Są i emocje, tak ważne w każdej historii. Towarzyszyły mi już od samego początku. To świetna historia, w której nie ma miejsca na nudę. Ja osobiście polecam, bo nie żałuję ani minuty spędzonej z tą serią.

Bardzo przyjemna lektura, a pokazanie historii z perspektywy obojga bohaterów jest dla mnie zawsze plusem lubię mieć wgląd w myśli i uczucia każdej ze stron. Nie mogłam się oderwać. Polecam bardzo.

Tajemniczo brzmiący tytuł „Missus” E. L. James to kontynuacja losów niewinnej Alessi oraz wyzwolonego angielskiego hrabiego, Maxima. Tak, tak, pseudo autorki jak najbardziej może być wam znane, bo pisarka jakiś czas temu zasłynęła z powieści erotycznej „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Książki, która wyskakiwała z lodówki, pralki, szafy… mogę tak bez końca. Wróćmy więc do „Missus”, która kazała na siebie czekać aż cztery lata. Długo. Ale jeśli mam być szczera, jak tylko zobaczyłam jej okładkę, od razu przypomniały mi się urywki fabuły z pierwszej części. I choć miała ona w sobie kilka rzeczy, które mnie irytowały, to chętnie poznam dalsze losy tej nietuzinkowej parki. Bo w pełni zasługuje ona na ten tytuł. Ale do brzegu!

Alessi i Maxim znów są razem. Przebywają w północnej Albanii, u rodziców dziewczyny, gdzie lada dzień mają wziąć albański ślub, na który nalega ojciec przyszłej panny młodej. I choć są razem, Maxim ma wrażenie, że coś jest nie tak. Obawia się, że jego przyszły teść coś ukrywa. Mało tego, niespodziewanie u drzwi staje były narzeczony Alessi, na widok którego uginają się jej nogi. Jak śmiał pojawić się po tym, co jej zrobił? Podobne pytanie zadaje sobie dziewczyna, ale ostatecznie zamieniają kilka zdań. Jakie będą tego konsekwencje? Czy ze ślubem faktycznie jest coś nie tak?

Ależ to była przyjemna lektura! Tak, tak. Styl autorki szalenie mnie zrelaksował i to do tego stopnia, że bardziej skupiałam się na nim, niż na treści. Czy to normalne? Nie wiem, ale tak właśnie było. Uwielbiam go! Troszkę boli, że tak rzadko zdarza mi się trafić na tak dobrze zbudowany świat, na tak dobry dobór słów i na tak dobry klimat. Ale koniec zachwytów nad stylem, bo wypadałoby pochylić się nad konkretami. A zatem…

W pierwszej kolejności odniosę się do bohaterów, których bardzo miło było znów spotkać. Szczególnie, że autorka przedstawiła różnice kulturowe, które dzieli ogromna przepaść. Albania i Wielka Brytania. Traktowanie kobiet jak służące kontra całkowite wyzwolenie. Muszę przyznać, że z nieskrywaną przyjemnością czytałam o rodzinie Alessi, a także całej otoczce towarzyszącej przygotowaniom do ślubu w Albanii. Było to coś, co zaostrzyło mi apetyt i jednocześnie przypomniało, dlaczego tak dobrze wspominam pierwszy tom – ten cudowny styl. Ale również rodzina Maxima, która – jak na Brytyjczyków przystało – jest dość specyficzna. I trzeba pamiętać, że to arystokracja! Także tego. Działo się!

Ale działo się również na płaszczyźnie fabuły. Pech, jaki towarzyszył Maximowi był po troszę śmieszny, ale z drugiej strony prawdopodobny. Co rusz przeszłość wyciągała po niego swe rączki, a on co rusz musiał się tłumaczyć. Nie wiem, jak zachowałabym się na miejscu jego ukochanej, ale chyba nie miałabym tyle wyrozumiałości co ona. Czyniło to Alessi nijaką jako postać i strasznie mnie to raziło.

Ale raziło mnie coś jeszcze i tym czymś była niepohamowana rządza. Na szczęście nie zdominowała całości, ale były takie momenty, że przewracałam oczami, bo tyle tego było koło siebie. Tak, tak, pamiętam, kto to napisał i z czego zasłynął. Ale duży plus za kreatywność! Sytuacje były naprawdę przeróżne, a opisy z dużym smakiem. Brawa również dla trzech pań, które tłumaczyły, czyli Katarzyny Peteckiej-Jurek, Anny Sznajder oraz Aleksandry Guzik-Kobieli. Świetna robota!

Czy czegoś mi zabrakło? W sumie nie. Prędzej bym czegoś odjęła. Jednakże książka spełniła moje oczekiwania i dała to, czego oczekiwałam – zrelaksowała. Jeśli zatem komuś spodobał się tom pierwszy, gorąco zachęcam sięgnąć po kolejny. Czyta się go równie przyjemnie, a pod względem treści jest znacznie bogatszy. I co ważne, historia Alexa oraz Alessi raczej nie doczeka się trzeciej części. Nie ma więc obaw, że trzeba będzie czekać niecierpliwie na kontynuację. A zatem, raz jeszcze: Polecam!

Okładka jest utrzymana kolorystycznie jak pierwszy tom, odcienie sepii, róż, czerń. Na środku widzimy dwa łabędzie. Nie jest jakaś wybitnie wyróżniająca się z szeregu, niemniej jednak czarny grzbiet fajnie kontrastuje z różem. Posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie kilka słów o autorce, a na drugim trzy opinie. Ma kremowe stronice, czcionkę wystarczającą dla oka. Podzielona została na rozdziały. Mamy też punkt widzenia głównych bohaterów. Lepiej jest nam ich zrozumieć.

Kolejne spotkanie z piórem autorki, przebiegło pomyślnie. Nie wiedziałam, czego dokładnie się spodziewać. Niemniej jednak, zaczęłam czytać i byłam nieco... zawiedziona? Bo niewiele się działo. Znaczy akcja była, ale jak dla mnie, zbyt monotonna. Potrzebowałam ożywienia i akcji, bo w moim prywatnym życiu jest obecnie taka monotonia i odnosiłam wrażenie, że usnę przy książce! A to mi się nie zdarza. Jest to co prawda cegiełka, liczy ponad pięćset stron. I określiłabym ją jako powolną, normalną opowieść o tym, jak pogłębia się relacja między kobietą i mężczyzną. Przeczytamy o ich nauce wspólnego życia codziennego, zagłębiamy się w ich przemyślenia, które może nie do końca godzą się z nami, naszym charakterem. Poznajemy zwyczaje obu rodzin, szczególnie albańskiej dziewczyny. Podobała mi się, ale nie zrobiła na mnie dużego wrażenia.

Zabrakło mi tutaj szczególnie dynamiki, która mogłaby znacznie pobudzić całość, gdzie czytelnik z zapartym tchem śledziłby poczynania bohaterów. A tak to czytało się, jakoś strona za stroną uciekała, ale bez wrażeń. Emocji między bohaterami też niezbyt czułam, czasem coś drgnęło, ale mało kiedy i bardzo delikatnie. Nie wiązałam sobie z tą lekturą też większych nadziei, więc ten zawód nie bolał tak mocno.

Bohaterowie, których przy pierwszym tomie polubiłam - to i tutaj nie zmieniło się nic. Jednak nie odczuwałam w ich stronę żadnych uczuć. Trzymałam oczywiście kciuki by życie układało się im jak najlepiej. Były kłody rzucane pod nogi, szczególnie w stronę Alessi, niemniej jednak dzielnie sobie radziła. Pojawili się też inni, mniej przyjemni ludzie, których bym z chęcią wykopała z powieści. Najważniejsze, że odniosłam wrażenie, że postacie wydoroślały i zmieniły się. To było na plus.

Reasumując uważam, że jest to fajne dopełnienie losów Alessi i Maxima, jednak mnie niestety nie zauroczyła ta opowieść, zdecydowanie zabrakło mi dynamicznej akcji, bo sama akcja w sobie była, tylko jakaś tak zwyczajna, nie robiąca wrażenia. Miło było po latach wrócić do pióra E.L.James. Czy polecam? Jeśli czytaliście pierwszą część, to tak. Ja co prawda jestem zadowolona, ale nie zrobiła na mnie wrażenia, moim zdaniem wszystko leniwie szło do przodu. Jak dla mnie, zbyt wolno.

• Cykl: Mister & Missus (p)
  • Literatura piękna