Śród żywych duchów

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura polska, esej
Booka

Listopad 1988 r., zaniedbana łączka na warszawskich Powązkach. Małgorzata Szejnert na każdym z pięciu symbolicznych grobów kładzie krótki list. Kartkę przyciska zniczem. Jest przekonana, że groby są puste, ale wie, że wieczorem ktoś tu przyjdzie... Dramat polskich bohaterów wojennych - rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa „Nila” i innych skazanych na śmierć w Polsce Ludowej - nie kończył...

Dramat polskich bohaterów wojennych - rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa „Nila” i innych skazanych na śmierć w Polsce Ludowej - nie kończył się z chwilą wykonania wyroków. Dla rodzin straconych to początek walki o ujawnienie prawdy o losach bliskich: synów, mężów i ojców. Śród żywych duchów to ich poruszająca historia.

Małgorzata Szejnert, mimo starannie zatartych śladów, poszukuje grobów więźniów politycznych straconych w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Zbiera relacje świadków i członków rodzin, ujawnia sposoby na obejście cenzury i zdobycie informacji w epoce strachu i nieufności.

Dziennikarka w mistrzowski sposób łączy opowieść o epoce terroru i o końcu lat osiemdziesiątych, tworząc niezwykłą kronikę przełomu i początku demokratycznych przemian w Polsce.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3395,tytu...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/files/covers/card/topBig/Sz...»

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 435

Ale przynajmniej – wiemy*

Wyjątkowość tej książki nie polega tylko na tym, że była pierwszą tak odważną i kompletną próbą zrekonstruowania ostatnich dni (a właściwie godzin) ofiar represji politycznych, straconych w więzieniu mokotowskim. Intrygująca okazuje się też możliwość spojrzenia na Małgorzatę Szejnert z końca lat osiemdziesiątych, która jeszcze nie przypuszcza, że porwie nas swoimi opowieściami o Zanzibarze albo stacji imigracyjnej na Ellis Island. A jednak niedaleko jej do siebie z „Domu Żółwia” czy „Wyspy Klucz” – jest reporterką zdeterminowaną, mającą wielki szacunek dla przedmiotów i detali.

To było karkołomne zadanie: wejść w temat-tajemnicę. Odtwarzać, bazując na ustnych relacjach i „wieści gminnej”. Przekopywać się przez tomy dokumentów. „Śród żywych duchów” to nie tylko reportaż – przy okazji otrzymujemy szczegółowe studium pracy reportera. Zapiski Szejnert ujawniają pułapki, jakie na niego czyhają. Pokazują jak musi on błyskawicznie, lecz nie pochopnie, wyciągać wnioski, składać w całość fragmentaryczną wiedzę, rewidować to, czego już się dowiedział, po dotarciu do kolejnych osób i materiałów.

Nie należy używać własnej logiki do badania zjawisk tamtego świata* – notuje Szejnert 9 października 1988 roku. A jednak to dzięki niej zaszła tak daleko. Zresztą, czy aby na pewno świat, o którym pisze to świat „tamten”? Czy jego porządek nie odbija się na czasie, kiedy poszukuje i opisuje swoje poszukiwania?

Ta książka to ujmujący dowód na przenikanie się historii. Na „cmentarz”, na którym potajemnie grzebano więźniów nasunęła się nekropolia parafialna, gdzie pochówki były legalne i nad wyraz oczywiste. Większość ofiar została uznana przez władze Polski Ludowej za zdrajców – a jednak pomnik na symbolicznym grobie Augusta Emila Fieldorfa „Nila” powstał za zgodą jej kontynuatorów. To pod ich okiem odbywały się, po latach, procesy rehabilitacyjne.

Niewiedza o zaginionych podważa realność świata – czytamy w wierszu „Pan Cogito o potrzebie ścisłości” Zbigniewa Herberta, który posłużył za motto tej książki. Po przeczytaniu jest jeszcze bardziej realnie. Przynajmniej – wiemy i nic już tego nie zmieni.

Aleksandra Bączek

Cytaty za: Małgorzata Szejnert, „Śród żywych duchów”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012

Road33 | 2018-11-26

To bardzo dobra książka.
Wtedy, gdy po raz pierwszy ukazała się na rynku (wydana z przyczyn oczywistych jeszcze w Londynie w 1990 roku) była wybitną.
Olbrzymia odwaga i determinacja w odsłonięciu Tego co tak tchórzliwie, pod osłona nocy, bez świadków pogrzebane. Tak dosłownie, jak w przenośni.
Dzisiaj (listopad 2018), gdy tak wiele już wiemy o zbrodniach komunizmu, a losy AK'owców i Wyklętych tkamy na sztandarach książka ta niesie w sobie nadal olbrzymie pokłady emocji.
Mimo to żałuję, żałuję jak diabli, że czytam ją dopiero teraz.

Nala08 | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

To nie jest łatwa książka, wymaga czasu, skupienia i myślenia. Ale z całą pewnością trzeba ją przeczytać, żeby móc lepiej zrozumieć powojenną historię Polski. Ogrom okrucieństw i niesprawiedliwości, jakie spotkały opozycyjnych działaczy naprawdę poraża. Aż ciężko uwierzyć, że można tak traktować ludzi, a na koniec nie pozwolić nawet ich rodzinie normalnie ich pochować. Małgorzata Szejnert odkryła prawdę, której wielu nie chciało znać, działała wbrew władzy, wykonała prawdziwą i porządną reporterską pracę.

Rosalia_de_Castro | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Przysiegam, ze gdy skonczylam ja czytac, to sie rozryczalam z niemocy, zalu, zlosci. Malgorzata Szejnert, zaciekawiona pogloskami o cmentarzu sluzewieckim, rozpoczela swoje sledztwo w 1988 r. Od nazwiska do nazwiska, od osoby do osoby, po nitce do klebka zaczyna odkrywac przerazajaca prawde o powojennych latach w Polsce. O tym jak likwidowano zolnierzy AK, wszystkich tych sprzeciwiajacych sie nadchodzacemu rezimowi. Wstrzasajaca. Wzruszajaca.
Obowiazkowa lektura.

Monika | 2017-01-09
Przeczytana: styczeń 2017

Książka opowiada o prześladowaniach Polaków po II wojnie światowej. Przesłuchaniach w mokotowskim więzieniu. Pochówkach w miejscach nieznanych. O aparacie niszczenia żołnierzy niezłomnych. Zawiera zapiski dotyczące konkretnych więźniów i okoliczności ich śmierci. Wiele z nich jest niejasne.

Bohu | 2017-01-08
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Najlepsza książka M. Szejnert, którą czytałem. Bardzo ciężka tematyka.

beata | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"jak trudno ustalić imiona
wszystkich tych co zginęli
w walce z władzą nieludzką"
/z wiersza Z. Herberta "Pan Cogito o potrzebie ścisłości", który posłużył autorce za motto książki/

„Pracowałam przez ponad półtora roku, ale informacje, które zgromadziłam, nie zaprowadzą nikogo na miejsce, w którym spoczywa mąż, ojciec lub brat. Słowo >syn< pomijam świadomie. Rodzice straconych przekroczyli już wiek śmiertelności.”

Niecodzienna możliwość podejrzenia warsztatu reporterskiego Małgorzaty Szejnert. Bo książka ma formę dziennika dokumentującego zbieranie materiałów do reportażu. Praca trwała długo: od marca 1988 r. do końca listopada 1989 r. I prawie każdego dnia pojawiają się zapiski, nieraz kilkakrotnie w ciągu dnia.

Co jest prawdą?
Niesamowite udokumentowanie przekazu ludzkiego: każdy pamięta co innego, każdy pamięta inaczej – bez chęci wprowadzania w błąd, powstają różne opowieści, różne fakty…. Zawodność ludzkiej pamięci. I jej wybiórczość. Przetwarzanie przez wyobraźnię...

katiusza | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Reportaż, który czyta się jak kryminał. Tajemnica, szczątki informacji, świadkowie, którzy boją się, albo nie chcą mówić, bądź mają tylko częściową wiedzę na temat opisywanych wydarzeń, tajne akta. A najbardziej okrutna jest świadomość, że mimo, że minęło prawie trzydzieści lat od reporterskiego śledztwa Małgorzaty Szejnert, dalej nasza wiedza na temat pochówków straconych więźniów jest niewielka, a dziesiątki rodzin ciągle czekają na odkrycie prawdy.

Muminka | 2015-12-22
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2015
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Najważniejsza jest ludzka pamięć gdyż historię tak naprawdę pisza zwycięzcy. Dlatego mogły powstawać, a nawet cieszyły się aprobtą komunistycznych władz, publikacje o polskich bandytach, którzy walczyli z nowym ustrojm.Okazuje się, że w końcówce lat 80-tych, tuż przed Okrąglym Stołem, znana publicystka zaqczęła zbierać materiały o pomordowanych w mokotowskim więzieniu, tudzież innych katowniach. Już czuło się upadek komunizmu i wiatr odnowy wiał. Można było publicznie pytać o zbrodnie komunistycznego rządu, pokazowe procesy ujętych cichociemnych i powstańców, żołnierzy wyklętych z lat 1945-1954. Niestety sprawy uległy przedawnieniu, zresztą większość straconych zrehabilitowano do końca lat 70-tych, a duża odległość czasowa utrudnia pani Szejnert dotarcie do świadków, czy to księży na których cmentarzu parafialnym grzebano bezimienne ofiary w masowych grobach, czy to widzów/wykonawców egzekucji, czy też uczestników pokazowych procesów, sędziów, adwokatów i oficerów śledczych....

kajman | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Czasem trudno przebić się przez ilość nazwisk i szczegółów.

Tamanna | 2015-05-21
Przeczytana: kwiecień 2015

Książkę Małgorzaty Szejnert przeczytałam jednym tchem. W weekend. Wydawało mi się, że nie można tak z zapartym tchem czytać książki o szukaniu grobów rozstrzelanych przez komunistów po wojnie Akowców. A jednak. Motyw szukania, w dodatku losów poszczególnych osób, po to, by ocalić pamięć o nich, czyni tę historię bardzo poruszającą. Szukanie, dochodzenie, zbieranie, porównywanie, spisywanie rozmów z ludźmi, rozróżnienie zasłyszanej relacji od relacji od świadka. Wszystko to po to, by dociec prawdy, by znowu włączyć w krwiobieg naszej polskiej rzeczywistości ludzi tak walecznych i tak skrzywdzonych. Czasem przed rozstrzelaniem powiązanych drutem kolczastym. Nadzy i bezimienni we wspólnym grobie zasypywani wapnem. Chowani nocą. Z zacieraniem śladów pochówku. Próbowano nam odebrać pamięć o nich. Uświadamiając im tuż przed śmiercią, że nie tylko zginą, ale i zostaną pochowani bez prawa do imienia na grobie.

Małgorzata Szejnert cytuje Mickiewicza:
"O grób dla kości naszych w...