Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Jerzy Czech
literatura faktu
Ag2S

Inne wydania

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: „Oktiabr” i „Roman-gazieta” i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punkrockowego Grażdanskaja Oborona, napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

talia44 | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Przed chwilą skończyłam czytać rewelacyjną książkę Swietłany Alekijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".
Jeszcze nigdy żadna z ksiazek tak mną nie wstrasanęła.Nie mogłam jej czytać spokojnie,musiałam robić przerwy,żeby ochłonąć od nadmiaru emocji i nieprawdopodobnego okrucieństwa wojny.

gwiazdka | 2016-01-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to najbardziej wstrząsająca rzecz, jaką przeczytałam o II wojnie światowej. Dużą zaletą książki jest fakt, że Swietłana Aleksijewicz całkowicie oddała głos kobietom, które opowiadają „swoją wojnę”. Według mnie lektura obowiązkowa.

książek: 1969
Strega | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

To jedna z książek, których nie zapomnę. Utknęła w mojej podświadomości, budząc wiele emocji.

Nie jest to książka o strategiach walki, zwycięskich bitwach, nalotach itd. i całe szczęście, bo takich książek jest już na rynku wydawniczym sporo. To książka o zwykłych dziewczynach, które w czasie II wojny światowej pełniły przeróżne funkcje.
Żadnej z historii nie można ominąć, każda jest wyjątkowa, tak samo jak opowiadające je kobiety. Silne, nieprawdopodobnie silne, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Odważne, często dziecięcą odwagą graniczącą z głupotą, butnością, naiwnością. I ta miłość do ojczyzny! Pewnie, że można je krytykować, bo wiara w Stalina, komunizm budzi negatywne emocje.

Są w książce: snajperki, lotniczki, praczki, kucharki, sanitariuszki, lekarki, dziewczyny z poczty, zaopatrzenia i wiele, wiele innych. Jeździły na traktorach, zrzucały bomby, naprawiały silniki. Ech, czego one nie robiły? A po wojnie często musiały znosić upokarzające uwagi, schować medale na dno...

paweł | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

"Pisze nie o wojnie,ale o człowieku na wojnie.Piszę historię nie wojny,ale uczuć.Jestem historykiem duszy"str.15

W Armii Czerwonej,w czasie II wojny światowej, służyło ponad milion kobiet.Czy kobiety powinny walczyć,na pierwszej linii frontu?Tego nie wiem,to kobiety powinny się wypowiedzieć,na ten temat.Jedno jest pewne,jest im o wiele trudniej.Zwłaszcza armii,która nie jest do tego przystosowana.Bo jak chodzić w męskich gaciach,lub szyć stanik z brezentu i ciągle nosić buciory, kilka numerów za duże.Drugi pewnik,że się sprawdziły,w wszystkich rodzajach broni i to na pierwszej linii.W większości były ochotniczkami,które chciały bronić kraju,bez względu na cenę,jaką przyjdzie zapłacić.

allison | 2012-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Trudno mi dzielić się wrażeniami po poznaniu tej książki, gdyż wstrząsnęła ona mną do głębi. To z całą pewnością jeden z najlepszych dokumentów o okrucieństwie i absurdzie drugiej wojny światowej.

Relacje kobiet, które walczyły, pracowały jako sanitariuszki i lekarki, żołnierskie praczki, szwaczki i pomocnice do wszystkiego, są tak poruszające, że nieraz musiałam przerwać słuchanie audiobooka, bo w takiej formie poznałam tę książkę.

Autorce udało się dotrzeć do kobiet, które po latach z bólem i wzruszeniem wspominały wojenne przeżycia. Jedne mówiły o wojennym koszmarze z opanowaniem i rezygnacją, inne z wciąż żywym żalem, niepokojem, strachem...
Niemal każda podkreślała, jak trudno znaleźć słowa na opisanie piekła, które przeszły. A jednak udało im się w prosty, a jednocześnie porażający sposób opowiedzieć o tym piekle na ziemi.

W tych wspomnieniach wojna jawi się jako największe zło na świecie, w którym nie ma miejsca na sentymenty i uczucia. A jednak niemal każda z...

mamaKa | 2015-10-17
Na półkach: Docenione, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2015

„Za każdym razem uderzała mnie nieufność wobec wszystkiego, co zwyczajne i ludzkie, to pragnienie zmiany życia na ideał. Zwyczajnego ciepła na zimny blask.”
Swietłana Aleksijewicz

Jest październik, rok 2015. Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz. Będzie czternastą kobietą, która otrzyma to wyróżnienie. To pierwsza Nagroda Nobla doceniająca reportaż literacki.
Jest październik, rok 2015. Po raz pierwszy kupuję książkę Swietłany Aleksijewicz. W promocji, czyli 25% taniej. Na dzień przed pojawieniem się oficjalnej wiadomości Komitetu Noblowskiego. Mam szczęście.

Już po kilku stronach stwierdziłam, że dostałam książkę pełną ważnych sentencji. Zdań do zapamiętania. Postanowiłam nie spieszyć się, bo za każdym akapitem będzie Ktoś realny, namacalny. Będą kobiety, ich młodość, ich życie. „Historia kobieca”, intymna, pełna wspomnień. Wspomnień, których nie da się zlekceważyć. Czytając je wzruszam się, ale częściej górę bierze zaskoczenie i niedowierzanie. Dla...

| 2015-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2015

Na początku był chaos. Taka myśl przyszła mi do głowy podczas czytania pierwszych stron tej książki. Autorka bardzo chaotycznie moim zdaniem skakała po minionych latach. A tu na chwilę była w okresie stalinowskiej Rosji po II Wojnie Światowej a tu nagle wspominała o tejże wojnie by za chwilę zawitać do Rosji współczesnej tylko po to by po chwili ponownie zawitać do ZSRR. Taka jazda bez trzymanki, podczas której trzeba uważać aby nie przegapić jakiegoś szczegółu.
Już traciłem powoli nadzieję na przyjemną lekturę.
Jenak im dalej w las tym było już lepiej a nie ciemniej. Autorka otwarła przede mną wspaniały świat kobiety walczącej. Bohaterki tego zbioru wspomnień to rosyjskie dzielne panie, które podczas wojny dokonywały wielu niewiarygodnych czynów w drodze do celu jakim było zwycięstwo w wojnie.
Stwierdzenie - kobiety w armii - po przeczytaniu tych wielu wspomnień nabiera innego nowego szerszego znaczenia. Dziewczęta, żony, matki, panny czy wdowy służyły gdzie tylko można było i...

beata | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

„Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego – do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.”

Wojna. I kobiety. W większości: młodziutkie dziewczyny. Komsomołki. Ochotniczki. W większości nie chciano ich na froncie. Odmawiano im. Oganiano się od nich. A one nie odpuszczały. Próbowały jeszcze raz. I jeszcze. Dobijały się coraz wyżej. Aż wreszcie dostawały powołanie. Nie wyobrażały sobie, że może być inaczej. Romantyzm młodości? Głupota? Idea ważniejsza od życia? Różnie. I różne były ich wojenne doświadczenia. Chociaż wszystkie wstrząsające. Trudne do wyobrażenia. Trudne do przeżycia. Wtedy. I później.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to pierwsza książka noblistki w dziedzinie literatury z 2015 r. To książka – świadectwo. Aleksijewicz prawie całkowicie oddała głos kobietom, które brały udział w II wojnie światowej. I ten głos stanowi o sile rażenia książki. Ich łzy, przemilczenia, próby nazwania. Ich traumy. Wojna, o której mówią...

Anna | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to wstrząsające wspomnienia rosyjskich kobiet, które walczyły u boku mężczyzn o wolność ojczyzny w czasie II wojny światowej.
Zbiór reportaży, w których Swietłana Aleksijewicz całkowicie oddała głos kobietom.
„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam rannego, zemdlałam. Potem mi przeszło. Kiedy pierwszy raz poszłam pod kule po żołnierza, wydawało mi się, że zagłuszam huk bitewny, tak krzyczałam. Potem się przyzwyczaiłam. Po dziesięciu dniach zostałam ranna, odłamek wyjęłam sobie sama, sama się opatrzyłam...”

„Nie boję się martwych, jako dziecko nie bałam się cmentarzy, ale miałam dwadzieścia dwa lata, po raz pierwszy stałam na warcie... No i posiwiałam przez te dwie godziny... Rankiem znalazłam u siebie pierwsze siwe włosy, całe pasmo.”

„Na wojnie nie ma kobiecych zapachów, wszystkie są męskie. Wojna pachnie po męsku.”

„Myślę, że gdybym się nie zakochała na wojnie, tobym jej nie przeżyła. Miłość była ocaleniem. Mnie ocaliła...”

„Ludzie jak dawniej...

Rewelacja, brak słów. Bardzo jestem ciekawa innych książek tej autorki, niestety ciężko je zdobyć.
Autentyczne historie. Jak prości ludzie dawali sobie radę z taką masą cierpienia i żyją i wspominają...

Znamy laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Laureatem 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Paweł Piotr Reszka. Do wyróżnienia nominowanych było pięć książek i dwa przekłady.

Nominowani do Nagrody Kapuścińskiego

Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przedstawiło dziś 10 nominowanych do niej książek. Wśród nich znalazło się osiem tytułów polskich i dwa dzieła zagraniczne. O tym, kto jest autorem najlepszego reportażu książkowego wydanego w Polsce w 2015 roku, dowiemy się 20 maja.