Wyzwanie czytelnicze LC

Nie masz wroga prócz czasu

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
No Enemy But Time
meglau7

Samotnik John Monegal podczas snu trafia do niezwykłego świata bujnych zielonych sawann, prehistorycznych groźnych bestii oraz pierwotnych ludzi z Zarakalu. Te wyjątkowe wizje zostały wykorzystane w projekcie "Biały Sfinks" - tajnym rządowym eksperymencie, dzięki któremu bohater przenosi się miliony lat w przeszłość, do Afryki z jego snów. Tutaj musi stawić czoło przerażającym stworzeniom i każdego dnia walczyć o przetrwanie. Przyłącza się także do prymitywnego plemienia, a po katastrofie wraca z córką, która staje się łącznikiem między erą plejstocenu a współczesnością.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2000

źródło okładki: google

Cerro | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 lipca 2015

"Nie masz wroga prócz czasu" Bishopa to interesująca książka o średnio sprecyzowanym gatunku. Z jednej strony, nie można uznać jej za nic innego niż science fiction. Z drugiej, nie znajdziemy tu otoczki, z którą zwykle kojarzy się ten typ literatury. Cały ładunek fantastyki zawiera się bowiem w przeniesieniu głównego bohatera do plejstocenu. Poza tym powieść składa się głównie z otoczki obyczajowej - ale otoczki świetnie napisanej i ciekawej.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

"Przynajmniej na czas trwania mojego wyczynu poczułem się bardzo szczęśliwym człowiekiem"

To ostatnie zdanie książki Bishopa oddaje motto nużącej, ślamazarnej i obyczajowej, ale w ostatecznym rozrachunku, nieoczekiwanie niejednoznacznej i bardzo dobrej powieści o odwiecznym poszukiwaniu siebie, swojego czasu i miejsca. Dużo w książce Bishopa (autora zupełnie u nas nieznanego) nieoczekiwanie naiwnego romantyzmu, zaskakująco mało s-f. Samo podróżowanie w czasie jest tutaj jedynie środkiem literackim dla wyrażenia przez autora pewnych fundamentalnych prawd o człowieku, w czym pomóc ma właśnie konfrontacja głównego bohatera z przodkami u zarania ludzkości.

Powieść nie jest niestety doskonała, być może częściowo wynika to z tłumaczenia, być może ze zwykłej nieporadności autora w przekazie.

Tytuł książki jest mocną zmyłką, gdyż sugeruje typową fantastykę przygodową, awanturniczą, a jest wręcz odwrotnie, akcji jak na lekarstwo, sporo opisów, zaś wydarzenia przedstawiane są...

Marek Nowowiejski | 2019-01-07
Ennis | 2016-07-16