The Mammoth Book of Best New Horror
horror, antologia opowiadań
horror
zbr

Pod redakcją Stephena Jonesa. Nie zamykaj oczu, strach nie zniknie. Czytaj z szeroko otwartymi… Ostatni pociąg metra odjeżdża poza rozkładem. Podobno do opuszczonych, zamkniętych stacji, przy wtórze niedokończonych opowieści jego pasażerów. Poznaj cenę, jaką płacimy, by się nie bać. Sprawdź, czego nienawidzi natura i kto pracuje na nocne zmiany w muzeach. Zajrzyj na cmentarz, gdzie grabarze znajdują trumny otwarte od spodu. Poczuj, co znaczy być amerykańskim zmarłym w świecie rządzonym przez księży z miasta. Leć między zimnym księżycem a ziemią. Jak ćma... Prosto w płomień...

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: www.fabryka.pl

Klimatyczne opowieści, krótkie, bardziej przypominające szkic do dalszej pracy niż opowiadania sensu sticto, których byśmy się mogli tu spodziewać. Jednak z jakimś "diablikiem", przywołujące na myśl serial "Opowieści z krypty".
I nie żeby to były jakieś mocne horrory, po których spać nie można - osobiście dawkowałam sobie kilka przed snem i jakoś koszmarów nie było - ale historyjki niby straszne, a i uśmiechnąć się z przekąsem w pewnych momentach można. Od takich minimalnych w treść opowieści nie można wymagać zbyt wiele. Zależy kto czego szuka, ja na pewno jeszcze będę wracać do tych tekstów.

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 27 marca 2014

Ciekawy zbiór opowiadań, ale tak naprawdę nie przedstawia on sobą czegoś szczególnie specjalnego. Na uwagę według mnie zasługują przede wszystkim dwa pierwsze opowiadania ("Lato" i "Głęboko"). Pozostałe są średniej jakości. Niekiedy mają w sobie więcej z kryminału niż z horroru, co każe się zastanowić nad trafnością doboru tekstów przez autora niniejszej antologii. Ale ogólnie rzecz biorąc książkę da się przeczytać.

Ania | 2011-05-14
Przeczytana: 02 lutego 2011

Po przeczytaniu tejże książki długo nie miałam czasu na napisanie recenzji. Z początku nie byłam tym faktem zadowolona, ale teraz uważam, że nawet dobrze się złożyło. Minęło już trochę czasu i oceniam tę antologię nieco inaczej niż wcześniej. Teraz w mojej pamięci zostały tylko te najlepsze opowiadania. Zacznijmy jednak od początku...

Bardzo spodobała mi się szata graficzna. Na okładce został przedstawiony szkielet. Jak na horror przystało - musi być strasznie. Z tyłu okładki napisane jest: "Nie zamykaj oczu, strach nie zniknie. Czytaj z szeroko otwartymi".Według mnie jest to trochę przesadzone. Żadne z opowiadań bowiem nie było na tyle straszne, aby zamykać oczy. Rozumiem jednak, że jakaś reklama być musi.

W środku, przed każdym opowiadaniem została zamieszczona czarno-biała fotografia, zajmująca zwykle całą stronę. Również na końcu każdego z opowiadań zostało zamieszczone zdjęcie, ale już trochę mniejsze. To wszystko dodaje uroku szacie graficznej książki.

Nie będę opisywać...

Blondynaaa | 2014-09-23
Przeczytana: 22 września 2014

"Nie zamykaj oczu, strach nie zniknie. Czytaj z szeroko otwartymi..." Tekst na okładce naprawdę mnie zachęcił. Po przeczytaniu książki stwierdzam, że to musiała być tylko reklama bo bez niej nikt by tego nie ruszył. Książka zawiera 16 opowiadań z czego może o dwóch mogę powiedzieć że były średnie ("Pogrzeb" oraz "Których zostawiamy").Reszta bardzo słaba. W zasadzie aż się dziwie, że nie zostawiłam książki w połowie ale jak zwykle nadzieja na lepsze umiera ostatnia. Powiem szczerze, że większość opowiadań jest pisana trochę tak jakby autor chciał coś przekazać ale w pewnym momencie nie wiedział co napisać i to poprostu zostawił. Jak dla mnie opowiadania nie miały większego sensu (o ile wogóle go miały). Największym przerażeniem może być tylko cena sugerowana podana na końcu. Zgaduję że to za obrazki przed każdym opowiadaniem bo napewno nie za tekst. Jeśli o książkę chodzi- nie polecam.

ZadokAllen | 2013-12-24

Ciekawy zbiór opowiadań, czyta się naprawdę nieźle, jednak jako całość na kolana nie powala. Tematy podjęte w opowiadaniach są przeróżne, czasami dziwne i zaskakując, ale potraktowane nieco zbyt banalnie.
Najsłabsze w zbiorze opowiadanie to moim zdaniem "Krokusy", nie mające z horrorem wiele wspólnego. Bardzo słabe jest także otwierające książkę "Lato".
Najlepiej wspominam "Pociągi specjalnego nadzoru", historia fabularnie podobna do tej napisanej przez Barkera, "Nocna Zmiana", "Amerykańscy Zmarli" w klimatach post-apo, "Których zostawiamy" dziejące się podczas wojny w Wietnamie.
Ogólnie na pewno warto przeczytać, ale rewelacji się nie spodziewać.

Venix | 2013-02-11

Cóż... słaba. Większość. Jedno opowiadanie mi się jedynie spodobało, o rękawiczniku. Jedno ono było warte ze zręcznym odniesieniem do wyobraźni czytelnika, z zapętleniem czasu w jednym punkcie przestrzeni i przy zbiegu okoliczności mian. Reszta... Cóż, średnio interesujące jest dla mnie czytać jak chociażby ktoś zaczyna się wtapiać (dosłownie) w fotel (z gorąca).

eR_ | 2015-04-24

Ciekawe spojrzenie na lęki które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów ;)
Do niektórych opowiadań z chęcią powrócę,niektóre były stratą czasu.

czytambolubie | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013
Cross | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Już dawno chciałem zabrać się za ten zbiór, jednak nie podchodziłem do niego z wielkim entuzjazmem. Jak się okazało miałem rację.

Antologia ma sobie wszystko to, czego oczekiwać można po amerykańskim horrorze "klasy b", czyli głównie odwołania do ich "wyjątkowej" kultury, oraz zapożyczonej demonologii, z której autorom mimo usilnych prób nie udaje się wykrzesać zbyt wiele. Historie są przewidywalne i jedynie w nielicznych przypadkach czułem się zaskoczony. W większości niestety odczuwałem znudzenie.

Wszystkie teksty czytałem po zapadnięciu zmroku mając nadzieję na niesamowity klimat. W dwóch, trzech opowiadaniach przyznaję - odczuwałem niepokój i suchość w ustach. Mimo to, na koniec lektury żałowałem, że wydałem na ten tom nawet 10 złotych (obydwa tomy leżały na dziale z tanią książką). Oczywiście przeczytam jeszcze tom 2 skoro już go mam na półce, jednak na przyszłość zostanę przy horrorach polskich autorów (w których przynajmniej można liczyć na jakąś niesztampowość).

Polecam...

Julia | 2012-07-02

Opowiadania nie dorastają do rangi strasznych. Mimo to, czyta się je świetnie. Na pochwałę zasługuje doskonały styl, jakim napisane zostały wszystkie historie.