Wielka księga horroru, t.1

Okładka książki Wielka księga horroru, t.1 Peter William Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Stephen Jones, Joseph E. Lake, Joel Lane, Mark Morris, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Gene Wolfe
Okładka książki Wielka księga horroru, t.1
Peter William AtkinsMichael Bishop Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie horror
horror
Antologie
The Mammoth Book of Best New Horror 18
Fabryka Słów
2010-01-08
2010-01-08
Marta Kisiel-Małecka
horror antologia opowiadań

Doceniam antologie za możliwość czytania "na raty". Każde opowiadanie stanowi odrębną historię i nie trzeba poświęcać na nie dużo czasu. Dodatkowo, jeśli jest to zbiór autorstwa różnych pisarzy, można poznać warsztat oraz styl każdego z nich i zdecydować, czy sięgnie się po dłuższą formę wybranego twórcy.

Niedawno udało mi się zdobyć "Wielką księgę horroru". Bardzo się cieszę, ponieważ nie jest już chyba dostępna w regularnej sprzedaży. Szybko zabrałam się więc za czytanie. I co? No właśnie, ciężko powiedzieć. Jak ocenić antologię, która składa się przecież z opowiadań stworzonych przez różne osobowości? Każdy z autorów posiada inne doświadczenie i obraca się w swojej ulubionej tematyce. Wśród nich są zdobywcy nagród, takich jak Bram Stoker Award czy World Fantasy Award, ale również ci, którzy jeszcze czekają na wyróżnienia.

Postanowiłam więc przyjąć zasadę, że jeżeli podoba mi się większość z zebranych utworów, wtedy oceniam całość pozytywnie 😁 W tym przypadku jest całkiem dobrze. Tylko dwa z szesnastu opowiadań są nietrafione: "Krokusy" Elizabeth Hand oraz "Opętany snami pacjent doktor Pridy" Michaela Bishopa. Pierwsze z nich nie mieści się moim zdaniem w gatunku horror, to raczej krótka historia katastroficzna z przydługim wstępem. Drugie natomiast ma formę, przez którą nie mogłam przebrnąć. Przedstawia sesję terapeutyczną jako monolog. Bohater opowiada o swoich snach więc jest lekko abstrakcyjnie, co również mi niestety nie odpowiada. Po prostu się znudziłam.

W antologii od Fabryki Słów przeczytacie także o nawiedzonym budynku, psychopatach, szaleńcach, zjawie, wiedźmach, seryjnym mordercy, pradawnych mocach czy zombie. Znalazło się miejsce na coś w klimatach postapokaliptycznych, można nawet na chwilę wpaść na plan Hellraisera 😁.
Nie jest to groza, która straszy w konwencjonalny sposób. Opiera się raczej na niedopowiedzeniach, co absolutnie nie jest wadą. Mogę polecić wszystkim fanom gatunku.

Niedawno udało mi się zdobyć "Wielką księgę horroru". Bardzo się...

Książka, którą widzicie jest zbiorem szesnastu opowiadań spod pióra autorów takich jak Michael Bishop, Gene Wolf czy Peter Atkins. Każde opowiadanie mówi inną historię, która próbuje przestraszyć w nieco inny sposób.
Nie mamy tutaj typowych potworów. Nie posiadają one skrzydeł, ostrych zębów czy wielkich pazurów. Większość z nich to ludzie. Oczywiście mamy opowiadania lekko fantastyczne, ale znaczna część książki opiera się na ludzkim barbarzyństwie.
Pierwsze z opowiadań jest dość niezywkłe. Można poczuć emocje i klimat, jakie w nim panują, autor zrobił naprawdę dobrą robotę. Pozostałe opowiadania już nie dawały mi takiego wrażenia, za to wzbudzały dziwny niepokój. Muszę jednak przyznać, że w kilku z nich tak naprawdę do końca nie wiedziałam o co chodzi. Było to trochę irytujące, bo niedopowiedzenia zastosowane przez autora były na tyle niejasne, że trudno było ogarnąć sens opowiadań.
Generalnie jednak treść powodowała gęsią skórkę. Nie przeraziła mnie jednak, a tego od książki bądź co bądź oczekiwałam. Opowiadania były po prostu niepokojące, a nie straszne.
Ostatnie opowiadanie było chyba najdłuższe i na pewno zalicza się do jednych z dziwniejszych. Warto też zaznaczyć, że wszystkie historie się od siebie bardzo różnią, mamy do czynienia z misz maszem treści, co daje dość ciekawy efekt, ale jeszcze nie zdecydowałam czy jest on negatywny czy pozytywny.
Ogółem muszę powiedzieć, że książka była niezła, ale stanowczo liczyłam na coś więcej. Jednak posiadam również drugi tom, za który nie od razu, ale pewnie w swoim czasie się zabiorę z czystej ciekawości.

Możliwe, że wysoka ocena jest efektem mocnego wygłodzenia w kwestii opowiadań z nurtu horror. Bawiłam się fenomenalnie, higiena mózgu podniosła mi się o milion. Króciutkie formy, przyjemni autorzy; będę gorąco polecać.

Nie spodziewałem,się fajerwerków.Raczej,przyjemniej lektury z dreszczykiem.Takim małym,książka.Nie z gatunki,flaki i krew.Ale,miła do czytania.

O wiele lepsze niż inny zbiór opowiadań grozy- "Zaułek potworów", który miałam (nie)przyjemność czytać niedawno. W wypadku "Wielkiej księgi..." opowiadania są bardzo intrygujące, a niektóre faktycznie budzą strach. Książka jest lekka w czytaniu i wzbogacona pół na pół ciekawymi ilustracjami.

Jak dla mnie książka niezbyt wciągająca. Po tak zachęcającym opisie spodziewałam się czegoś więcej. :)

2028

Ciekawe spojrzenie na lęki które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów ;)
Do niektórych opowiadań z chęcią powrócę,niektóre były stratą czasu.

Ciekawe spojrzenie na lęki które towarzyszą ludzkości od zarania dziejów ;)
Do niektórych opowiadań z chęcią powrócę,niektóre były stratą czasu.

"Nie zamykaj oczu, strach nie zniknie. Czytaj z szeroko otwartymi..." Tekst na okładce naprawdę mnie zachęcił. Po przeczytaniu książki stwierdzam, że to musiała być tylko reklama bo bez niej nikt by tego nie ruszył. Książka zawiera 16 opowiadań z czego może o dwóch mogę powiedzieć że były średnie ("Pogrzeb" oraz "Których zostawiamy").Reszta bardzo słaba. W zasadzie aż się dziwie, że nie zostawiłam książki w połowie ale jak zwykle nadzieja na lepsze umiera ostatnia. Powiem szczerze, że większość opowiadań jest pisana trochę tak jakby autor chciał coś przekazać ale w pewnym momencie nie wiedział co napisać i to poprostu zostawił. Jak dla mnie opowiadania nie miały większego sensu (o ile wogóle go miały). Największym przerażeniem może być tylko cena sugerowana podana na końcu. Zgaduję że to za obrazki przed każdym opowiadaniem bo napewno nie za tekst. Jeśli o książkę chodzi- nie polecam.

Ja najbardziej polecam. A przynajmniej na 7/10 :)
Opowiadania trzymają wysoki poziom, warto poświęcić tej książce trochę czasu.

Ja najbardziej polecam. A przynajmniej na 7/10 :)
Opowiadania trzymają wysoki poziom, warto poświęcić tej książce trochę czasu.

Jedne opowieści lepsze, drugie nieco slabsze. Zobaczymy jak wypadnie tom 2.

Jedne opowieści lepsze, drugie nieco slabsze. Zobaczymy jak wypadnie tom 2.

• Horror
  • Antologie